Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bu Adam İnsansa Ben İnsan Değilim

Jeeztro

Öne çıkan mesajlar

Sparkcaster said:

Gizli said:

Sparkcaster said:

Gizli said:

abi sapığın tekinin yaptıklarından koca bir dini sorumlu tutmak ahuahaua

sünnet diyoruz ona

sizin gibilerin dinci yobazlardan pek farkı yok,ateist yobaz işte.yobaz her yerde yobaz

biri inanmayanlardan nefret eder diğeri inanlardan

ateistlerin otel yaktığını gördün mü mesela bugüne kadar içinde dinciler var diye?

http://i.imgur.com/z7ifCrF.jpg

Cipetpet said:

neyse hakaret ve aşağılamalar devam ettiği için,din konusun da bir daha mesaj yazmayacağım.

ahah bu da supermis. anlattiklarinin mantikli olmadigini savunan fikirlere hakaret ve asagilama diyip mantikli argumanlar sunmayi beceremedigi icin kacip gitmek. uhuhuhu hakaret ediyorsunuz...
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Cipetpet said:

Allah'ın insanoğlunu yaratma sebebi ,tamamen sınav amaçlı olduğunu kuran'da açık açık beyan ediyor,Allah direkt dünya düzenine müdahele etseydi yani insanların insani ilişkilerine diyeyim,dünyada müslüman olmayan insanlar açlıktan ölürdü yiyecek-içecek bulamazdı,öyle bir denge de yaratmış ki dünyayı,söz meclisden dışarı görmemek için kör olmak gerekli diye düşünüyorum.

Bu sınavda benim anlamadığım bir şey var. Bu sınavın en kritik noktası allaha inanıp inanmamak. Yani istersen bütün hayatını ihtiyacı olanlara yardım etmekle geçir, insanları barıştır kavga etmelerini önle falan. Yine de allaha inanmıyorsan cehenneme gidiyorsun. Bunu bi açıklığa kavuşturur musun?

5-6 senedir falan her inanana soruyorum şu soruyu alabildiğim en mantıklı iki cevabı sunayım:

1- Allaha inanmayan biri gerçekten iyi olamaz
2- Benim inandığım islam öyle bişey değil zaten öyle olsa mantıklı olmazdı

Ha mantıklı dediğim mantığa hitap edenden ziyade çelişkisiz olması. Şuana kadar benim bakış açımdan mantıklı olan bir cevap gelmedi bu soruya, genelde zaten öfke ve kızma ile bitiyor bu soru çok tartışılırsa.

Bu muhakeme hakkında ben de bulabildiğim kadarını seninle paylaşim.Said nursinin tefsir metinlerinde bazı hristiyanların müslümanlardan daha müslüman olduğundan bahseder.Erdemli bir hayat sürüp islamdan haberi olmamış veya sorgulayacak kadar yakın olmamış insanların da cennete gidebileceğini işaret eder .Bide şöyle ilginç bir durum var

said:
Bediüzzaman mevcut Hristayanlığı değil belki "Gerçek İsevilik" olarak adlandırdığı, tevhid dinine inanacak ahirzamandaki bir takım İsevilerden bahseder ki; Nursi'ye göre bunlar, İslamiyet ile omuz omuza vererek dinsizliğe karşı mücadele edeceklerdir.(Kastamonu Lahikası, 76. Mektup)

Yani said nursinin tefsirine göre şimdiki hristiyanlığın tahrip edilmiş halinden arınan hristiyanlar (iseviler) müslümanlarla eşit sayılacak ; ama sonrada onların islamiyete katılacağı yazıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Vingthor said:

evet inanan öldüren atheist görmedim daha sanırım

http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Stalin

Raised in the Georgian Orthodox faith, Stalin became an atheist. He followed the position adopted by Lenin that religion was an opiate that needed to be removed in order to construct the ideal communist society. His government promoted atheism through special atheistic education in schools, anti-religious propaganda, the antireligious work of public institutions (Society of the Godless), discriminatory laws, and a terror campaign against religious believers.
Sosyal ağlarda paylaş

downwhereiam said:

Bu muhakeme hakkında ben de bulabildiğim kadarını seninle paylaşim.Said nursinin tefsir metinlerinde bazı hristiyanların müslümanlardan daha müslüman olduğundan bahseder.Erdemli bir hayat sürüp islamdan haberi olmamış veya sorgulayacak kadar yakın olmamış insanların da cennete gidebileceğini işaret eder .Bide şöyle ilginç bir durum var

said:
Bediüzzaman mevcut Hristayanlığı değil belki "Gerçek İsevilik" olarak adlandırdığı, tevhid dinine inanacak ahirzamandaki bir takım İsevilerden bahseder ki; Nursi'ye göre bunlar, İslamiyet ile omuz omuza vererek dinsizliğe karşı mücadele edeceklerdir.(Kastamonu Lahikası, 76. Mektup)

Yani said nursinin tefsirine göre şimdiki hristiyanlığın tahrip edilmiş halinden arınan hristiyanlar (iseviler) müslümanlarla eşit sayılacak ; ama sonrada onların islamiyete katılacağı yazıyor.

Soruma cevap olmaya çok uzak bu malesef. Keza allaha inanıldığı baştan var sayılıyor. Hatta dinsizliğe savaş gibi abuk cümlelerle soruyu sormamın kökenine geliyor tekrar. önemli olan dinlilik mi iyilik mi? niye sadece kötülüğe ve acımasızlığa karşı değil de spesifik olarak dinsizliğe karşı savaş veriliyor. çok egosentrik ama orasını geçtim zaten daha tartışmanın o noktasına bile gelmek mümkün olmadı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth. O sorunu hiç bir dinden hiç bir insan seni tatmin edecek gibi yanıtlayamaz zaten :)

Dinlerin özünde o varlığa olan Allah, Tanrı, Buddha o din için ne ise, inanç var.

Sen ona inanmayı reddettiğin an dinlerin gözünde fail oluyorsun.

O yüzden sana gelecek en dürüst cevap "1. şart inançlılıktır" olur sanıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Nako said:

Kurana inanan milletler, neden dünyadaki en salak, insanlığa uyum sağlayamayan tiplerdir?

Gerçi yobaz, fanatik insan hangi dinin mensubu olursa olsun öyle de...

islam dinine sahip toplumlarda bazı aşamaları henüz kaydedemedi, bir reform, bir rönesans aydınlanma olmadı, bunun tarihsel,sosyolojik,jeopolitik bir çok nedeni var, daha aptal veya daha salak olduklarından degil. örnegin endüstri devrimi müslüman bir toplumda gerceklesmedi, dolayısıyla isci sınıfı, üreten kesim ya da üretim araçlarını elinde bulunduran bir burjuva sınıfı olusmadıgından toplumsal ilerlemeden yoksun kalındı
Sosyal ağlarda paylaş

Bence verilecek cevaplar şu minvale de çekilebilir.İslama göre her insanın inanmaya muhtaç olduğu ve inanmak istediği söylenir.Aciz bir anında hissettiğin sığınma duygusunun veya başarılı bir anında hissettiğin şükranın odağının sen farkında olmasan bile tanrı olduğu ifade edilir.Belki de o bahsettiğin insan tipi de inanıyordur ama farkında değildir ; çünkü iyilikte inanmaktan gelir diye yorumlayabilir bazı müslümanlar.
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

dolayısıyla sanat gelmismedi, bilim gelismedi, özgürlük ve demokrasi kültürü gelismedi. bizim milletin genetiginde demokrasi kültürü yok, var diyen varsa da gitsin bi hollanda, belcika gezsin sonra gelsin ne demek istedigimi anlar

dostum senin islam hakkında hiçbir fikrin yok. İslam = ölümden sonraki yaşam.. İslam dinine inan kimse bu hayatı geçici olarak görürü ve ona göre yaşar. Gerçek ödülü cennete alacağını bilir. O yüzden hiçbiri insan gibi yaşamaya çalışmaz. Evinin önünü süpürmez. Birşeyler bulmaya keşfetmeye çalışmaz..
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Ardeth. O sorunu hiç bir dinden hiç bir insan seni tatmin edecek gibi yanıtlayamaz zaten :)

Dinlerin özünde o varlığa olan Allah, Tanrı, Buddha o din için ne ise, inanç var.

Bu durumda inanç>iyilik gibi bir anlayış var mı yok mu onu tartışmak lazım. iyiliği tanımlamak zor ama tanımlayabildiğimiz kadar işte. eşit mi bu iki konseptin önemi ama arasında bir asimetri olduğu kesin. çünkü iyilik kavramı çok muallak. elinde sonunda cennete gitmek için her tarafa iyilik dağıtan biri olman gerekmiyor. minimal şartları yerine getirip, allah'a inanır ve kendi halinde bir hayat geçirirsen cennete gidiyorsun. Ama etrafına iyilik dağıtan insanlara yardım eden biri olarak allaha inanmazsan cehenneme gidiyorsun. Bu durumda ben burdan allah inanamak>iyi olmak sonucu çıkarıyorum ve dinle ilgili sorunların en önemli kaynaklarından birinin bu olduğunu düşünüyorum. iyilik yapma ve inanca odaklanmak kadar "inanmama"nın ne kadar kötü olduğu ve nasıl cezalandırılacağı gibi şeylere odaklanması yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Dworgian said:

Bu durumda inanç>iyilik gibi bir anlayış var mı yok mu onu tartışmak lazım. iyiliği tanımlamak zor ama tanımlayabildiğimiz kadar işte. eşit mi bu iki konseptin önemi ama arasında bir asimetri olduğu kesin. çünkü iyilik kavramı çok muallak. elinde sonunda cennete gitmek için her tarafa iyilik dağıtan biri olman gerekmiyor. minimal şartları yerine getirip, allah'a inanır ve kendi halinde bir hayat geçirirsen cennete gidiyorsun. Ama etrafına iyilik dağıtan insanlara yardım eden biri olarak allaha inanmazsan cehenneme gidiyorsun. Bu durumda ben burdan allah inanamak>iyi olmak sonucu çıkarıyorum ve dinle ilgili sorunların en önemli kaynaklarından birinin bu olduğunu düşünüyorum. iyilik yapma ve inanca odaklanmak kadar "inanmama"nın ne kadar kötü olduğu ve nasıl cezalandırılacağı gibi şeylere odaklanması yani.

Valla dini açıdan bakarsan işin özü, inanç > iyilik. Onu da senin dediğin gibi "inanmayan insan gerçekten iyi olamaz" ile çözümlüyorlar sanırım. Araştırsak ne sonuç çıkar merak etmedim değil
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...