Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bu Adam İnsansa Ben İnsan Değilim

Jeeztro

Öne çıkan mesajlar

En sevdiğim kafa bu galiba, evrim tartışmalarında da spawn oluyor bu tipler hep, evrimi savunan da dinciler kadar yobaz diye. Haklısın ama işte sesinin tonu bozuk diye haksız duruma düşüyorsun. Önemli olan düşüncenin içeriği değil dile getiriliş şekli çünkü. Çok yakışıyorsunuz bir 3. dünya ülkesine.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

halamın sakalı olsaydı oluyor o biraz. insanlığın özünde var bu kadar aşağılık olmak bunu alıp da sanki hayvanlığa ait birşeymiş gibi gösterip kendini rahatlatmanın manası yok
Ben bu karşılaştırmayı iki tarafta aynı zeka ve ego seviyelerine sahipken birinin daha barışçıl olmayı seçmesi durumunda mantıklı bulurdum.Evet hayvanlar bence de insanlardan çok daha zararsız bu dünya için ; ama sebebi öyle olmayı seçmeleri değil sadece bu kadar zararlı olmaya erişebilecek yetilerinin olmaması
Sosyal ağlarda paylaş

Cipetpet said:

downwhereiam said:

M.s 2013 yılına ait ifadeler kullanması M.ö 622 yılına ait hitap tarzı olması kadar garip olurdu ; çünkü bütün zamanlara getirildiği öngörülen bir kitabın bütün zamanları kapsayacak ortak bir üslubu olması gerekirdi.Bütün bu olanlar bende insan eliyle yazıldığı ve bu yüzden yazarının zamanına göre retorik geliştirdiği izlenimini arttırıyor.
Ayrıca zekat mevzusu ise devrimci değil reformist ve sistem içi bir yaklaşım.Bize en iyiyi ve doğruyu öğütleyen bir kitabın böyle çözüm yöntemleri göstermesi de ilginç

dostum,ortak uslüp şu zaten;

5 temel şart dan bahsedersek

1- kelime-i şehadet getirmeni ister

bu Allah'dan başka hiç bir varlığı,insanı,peygamberi,veliyi,alimi,evliyayı,putu,heykeli tapılacak ve saygı duyulacak konuma koymamayı ve gönderdiği son peygamber'e inanmanı ister.

2-Namaz kılmak

bu kuranda da yazıldığı tabirle,islamdan önceki dinlerde de emredilen bir ibadet şekli ve amacı,Allahın emrettiği şekilde dosdoğru kılından kasıt,özüyle sözüyle bir olmanın gerektirdiği,ibadet biçimidir.

3-Oruç tutmak

Nefs-i terbiye burada çok önemlidir.yani içindeki kötüye dur demek,insan sadece yemek içmek olarak anlamamalı bunu,cinsi arzulara gem vurmak,yalan söylememek ve dile gem vurmak gibi uzatabiliriz zaten

4-Zekat vermek

burada bahsedilen zekat dan kasıt,İnsanların aşırı zenginliğin israfının büyüsüne kapılarak,insanlara zarar vermesinden kurtarmak için konulan bir nevi vergi sistemidir.

5-Hacca gitmek

Bu araplara para yedirmek için değil,100 senedir suudlar da öncesi osmanlıdaydı mesela bu saçma bir önerme yani,haccın asıl sebebi,ümmetin mensup olduğu milyonların,ten rengi,dil farkı önemli olmadan,tek bir kıbleye kabe'ye yönelmenin önemini göstermek ve diğer peygamberlerin hz ibrahim,hz muhammed gibi peygamberlerin çektiği çileleri canlı gözlerle görmek içindir.

şimdi meselenin özü zaten şu,bütün zamana hitap etmesinin sebebi,genel hatlarıyla çizdiği ibadet,inanma ve günlük yaşamı düzenleyen hatlarıyla kuran bütün zamana hitap eder,müslüman için emredileni yapmak mecburidir.fakat peygamberin uygulamaları olan sünnet ise,bir kısmı insanların yorumuna bırakılmış,uygulamalardır. örnek verecek olursak,misvak denilen hurma ağacından yapılma bir diş fırçalama sapıyla,dişleri fırçalamak sünnettir.fakat günümüz de,dişleri daha sağlıklı tutabilen diş macunları,fırçaları geliştirilmiştir ve bunu kullanana sen peygamberin emrettiğini yapmıyorsun denilemez.

güzel kokmak peygamberin sünnetidir.ağzı soğan kokan müslümanın camiye bile gelmesini istemeyen bir peygamber,sence kendi yazdığı kitap sa eğer,bizans kralına gönderdiği mektup da,Allahın kulu ve elçisi mührünü kullanmıştır da,haşa ben Allahım deme iddiasın da neden bulunmamıştır?

Hatta bu da bonus olsun

http://vimeo.com/33359334

Mesela nuhun gemisine aldığı öne sürülen hayvan sayısı hakkında güzel tespitlerde bulunuyor.(Kuranda da geçer)
Sosyal ağlarda paylaş

sen bunu mantıkla,akli kıyaslamalarla açıklamaya veya bulmaya çalışıyorsun,bence en önemli yanlış bu inanç meselesidir.inanma meselesidir.kurani kavramla,Allah tüm insanlara rızık verendir dünyada,fakat öte dünya da ,müslümanlar hariç herkes cehenneme gireceğini söylüyor.şimdi cehennemi ben sana dünya da gösteremem ki zaten,veya kanıtlıyamam ki,yani dünya da insanın vicdanına bırakıyor.ve sana bahsedilen 6000 küsur ayetde de zaten,geçmiş kavimlerin hikayelerini,ortadoğu da duyarak büyümüştür,etmiştir diyebilirsiniz,ama ad kavmi semud kavmi,mısır firavunun hayatı,ve yaşantısını bu kadar ayrıntılı tasvir eden,bu kadar nokta atışı yapan bir insanın o tarih de yaşaması ve yazması imkansız dı zaten...

mesela bir ayet vereyim açıklamasına da siz bakın

35:13 - O, geceyi gündüze sokuyor, gündüzü de geceye sokuyor. Güneşi ve ayı emrine âmâde kılmıştır. Her biri mukadder bir gayeye akıp gidiyor. İşte bu gördüklerinizi yapan Allah sizin Rabbinizdir. Mülk (hükümranlık) O'nundur. O'ndan başka taptıklarınız ise, bir çekirdek zarını bile idare edemezler.

ayrıca yabancı bir bilim adamının şu yazdıkları da,zaten ilahi bir güç tarafından indirildiğini ve insan aklıyla her şeyi idrak edemeyeceğimizi açıklıyor zaten...(ayrıca sallama bir profesör v.s değil,araştırın:D )

Bir bilim adamı olarak, sadece kesin olarak gördüğüm şeylerle ilgilenebilirim. Embriyoloji ve gelişimsel biyolojiyi anlayabiliyorum. Kuran'dan bana tercüme edilen kelimeleri de anlayabiliyorum. Daha önce vermiş olduğum örnekte olduğu gibi eğer kendimi o çağa götürebilseydim, bugün bildiklerimle ve tanımlayabildiklerimle, o zaman tarif edilmiş olan şeyleri tanımlayamazdım… Öyleyse (Kuran'da) yazılan herşeyde İlahi müdahalenin olduğu düşüncesi ile hiçbir çelişki göremiyorum. (Prof. E. Marshall Johnson, Thomas Jefferson Üniversitesi'nde anatomi ve gelişimsel biyoloji profesörü
Sosyal ağlarda paylaş

Ekmek said:

Mesajında bir fikir yok ki cevap verilecek. Biri sadece konuşan diğeri otelde insan yakan iki grubu sadece fikirleri farklı diye aynı continuum un 2 kutbuna koyacak kadar saçma bir herifsen bu tepki bile hakettiğinden daha kibar.

asıl senin mesajlarında fikir yok lan ahahha

ulan otel yakan master of yobaz,spark ise normal kendi halinde yobazca yorumlar yapan güzel bir kardeşimiz.

sparka yazdığım mesajı oku tekrar yazmak zorunda bırakma pl0x
Sosyal ağlarda paylaş

Akito said:

yobaz de, düz denil, AHAHAHAHA CEVAP VEREMEYİP HAKARET ETMİŞ de.
garip.

atayiztin yobazı gerçekten de çok fazla var yalnız "sünnet diyoruz ona" diyerek şu çocuk yaşta peygamberle evlenen kız olayını kastetmiş. gayette güzel yazmış adam yani, bunda bi şey yok.

evet çok zekice dokundurmuş o konuda tebrik ediyorum.ateist yobazın tüm inananlara laf etmesiyle şakirt yobazların inanmayanlara laf etmesi aynı şey işte burada sparka yobaz demem ve ekmeğin içinde düşünce barındırmayan hakaret dolu mesajına o şekilde cevap vermem garip değil
Sosyal ağlarda paylaş

Cipetpet said:

sen bunu mantıkla,akli kıyaslamalarla açıklamaya veya bulmaya çalışıyorsun,bence en önemli yanlış bu inanç meselesidir.inanma meselesidir.kurani kavramla,Allah tüm insanlara rızık verendir dünyada

ve bana berbat bi hayat yaşamayı veren de o huh?

acımasızmış.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

Cipetpet said:

sen bunu mantıkla,akli kıyaslamalarla açıklamaya veya bulmaya çalışıyorsun,bence en önemli yanlış bu inanç meselesidir.inanma meselesidir.kurani kavramla,Allah tüm insanlara rızık verendir dünyada

ve bana berbat bi hayat yaşamayı veren de o huh?

acımasızmış.

abi burada şu mesajı atabiliyorsan,rızkını kazanıyorsun demektir zaten,ha bunu bulamayan afrikanın x kabilesinde ki,baldırı çıplak küçük çocuk da,1 bardak su buluyor diye şükrediyor haline,isyanı basıp kendini su kuyusuna atarak öldürmüyor,tabii istisnalar kaideyi bozmaz da,sen zaten devamlı negatifsin arkadaş :S

edit:hz nuh meselesi

inanmak diyorum ya,dünyayı,bütün kainatı,ağaçlarda ki yaprakları dahi yarattığına inanıyorsam,hz nuh'un gemisine her hayvandan çifter tane alabilecek gemiyide yaptırmıştır rabbül alemin :D
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Pewpew said:

http://www.youtube.com/watch?v=qJthgR4h8C0

http://www.youtube.com/watch?v=0b4TU_R7J3c

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=9KEW5w-k9d8&feature=endscreen

http://www.youtube.com/watch?v=oAQubtm-IPg

2000 senedir sürekli kitlesel katliam yapan insanlarla bu videoları karşılaştırmaya çalışmak çok başarısız bir girişim olmuş. Özellikle insanların bilinçli hayvanların bilinçsiz olduğunu var sayarsak ama bu bir var sayım tabi.

abi sen ne zaman biseyin komik olması için yapıldıgını anlıycaksın illa içinde tanjant mı geçmesi lazım
Sosyal ağlarda paylaş

Cipetpet said:

sen bunu mantıkla,akli kıyaslamalarla açıklamaya veya bulmaya çalışıyorsun,bence en önemli yanlış bu inanç meselesidir.inanma meselesidir.kurani kavramla,Allah tüm insanlara rızık verendir dünyada,fakat öte dünya da ,müslümanlar hariç herkes cehenneme gireceğini söylüyor.şimdi cehennemi ben sana dünya da gösteremem ki zaten,veya kanıtlıyamam ki,yani dünya da insanın vicdanına bırakıyor.ve sana bahsedilen 6000 küsur ayetde de zaten,geçmiş kavimlerin hikayelerini,ortadoğu da duyarak büyümüştür,etmiştir diyebilirsiniz,ama ad kavmi semud kavmi,mısır firavunun hayatı,ve yaşantısını bu kadar ayrıntılı tasvir eden,bu kadar nokta atışı yapan bir insanın o tarih de yaşaması ve yazması imkansız dı zaten...

mesela bir ayet vereyim açıklamasına da siz bakın

35:13 - O, geceyi gündüze sokuyor, gündüzü de geceye sokuyor. Güneşi ve ayı emrine âmâde kılmıştır. Her biri mukadder bir gayeye akıp gidiyor. İşte bu gördüklerinizi yapan Allah sizin Rabbinizdir. Mülk (hükümranlık) O'nundur. O'ndan başka taptıklarınız ise, bir çekirdek zarını bile idare edemezler.

ayrıca yabancı bir bilim adamının şu yazdıkları da,zaten ilahi bir güç tarafından indirildiğini ve insan aklıyla her şeyi idrak edemeyeceğimizi açıklıyor zaten...(ayrıca sallama bir profesör v.s değil,araştırın:D )

Bir bilim adamı olarak, sadece kesin olarak gördüğüm şeylerle ilgilenebilirim. Embriyoloji ve gelişimsel biyolojiyi anlayabiliyorum. Kuran'dan bana tercüme edilen kelimeleri de anlayabiliyorum. Daha önce vermiş olduğum örnekte olduğu gibi eğer kendimi o çağa götürebilseydim, bugün bildiklerimle ve tanımlayabildiklerimle, o zaman tarif edilmiş olan şeyleri tanımlayamazdım… Öyleyse (Kuran'da) yazılan herşeyde İlahi müdahalenin olduğu düşüncesi ile hiçbir çelişki göremiyorum. (Prof. E. Marshall Johnson, Thomas Jefferson Üniversitesi'nde anatomi ve gelişimsel biyoloji profesörü

Bildiklerimizin sınırlı olduğu ve gerçeği kesin olarak öne süremediğimiz noktalarda inanç meselesi olduğuna katılıyorum.(Mesela tanrı kavramı)
Farklı düşünmek için elimizde rasyonel sebeplerin olduğu noktalarda ise mesele sadece bir inanç meselesi olmaktan çıkıp doğruyu bulmak için bir sorgulamaya dönüşüyor.Bu durumda başka olasılıklar varken onları açıklamadan tek bir ihtimale odaklanmak ise sağlıklı gözükmüyor bana.

Meseleye şu açıdan da bakmak lazım.Allah vardır ve kuran onun kitabıdır varsayımı üzerinden düşündüğümüzde , sorgulamak yani allahın yarattığı aklın hükmünü vermek onun öngerebildiği bir şey olmalı.Bu durumda yeryüzüne din getirmeye çalışırken , insanların kendi yarattığı akıl ile onu sorgulamaya çalışması sonucu bu kadar loop point çıkması da onun ihtişamıyla çelişiyor.Müslüman olduğunda da çelişki var yani.
Hadi diyelim allah istese hepimizi tek vücut halinde iman ettirecekken seçim şansı vererek sınavı oluşturuyor.Yine de islamı seçmek için daha geçerli kanıtlar koymalı ki tanrının dininin insan eliyle yaratılan dinlerden farkının olduğu belli olsun.

dasaaa said:

abi bu kadar berbat, tamamen çirkin bir sistem, iğrençlikle dönen bir hayat, ve milyarlarca defected, iğrenç, içten pazarlıklı, çirkef, sahtekar yaratan bir yaratıcıya inanmak nasıl bir duygu?

yukarıda belki de hükümet değişmiştir huh?

Belki de tanrı var ama insanların naptığını umursamıyor ? Onlara iyi de olmak kötü olmak için potansiyel verip çekilmiş ? Bu durumda insanların yaptığından tanrı mı sorumlu olurdu ?
Sosyal ağlarda paylaş

bir de abi rica ediyorum,ateist videoları koyarak,peygamberi sorgulamaya kalmayın yahu,önce bir yaratıcının varlığına inanmıyorsunuz,onun gönderdiği elçiyi tartışmaya açıyorsunuz arkadaş,bir güç olmadan,herhangi bir şeyin meydana geldiğini ispatlayabilen varmı gerçekten?
Sosyal ağlarda paylaş

bulutların üstünde bizi izleyen gandalfımsı güçleri olan görünmez adama inananlar var gerçekten.uğruna adam falan öldürüyorlar sdfs

tanrı olsa gelir bi tane adaya şato diker dünyada krallık yapar.kim öyle gücü olup saklansın lan mantıksızlığa gel
Sosyal ağlarda paylaş

varlığı falan değil aslında sorun ya.

for moral reasons I am an atheist, for moral reasons. I am of the opinion that you would recognize a creator by his creation, and the world appears to me to be put together in such a painful way that I prefer to believe that it was not created by anyone than to think that somebody created this intentionally.

harbi yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Cipetpet said:

bir de abi rica ediyorum,ateist videoları koyarak,peygamberi sorgulamaya kalmayın yahu,önce bir yaratıcının varlığına inanmıyorsunuz,onun gönderdiği elçiyi tartışmaya açıyorsunuz arkadaş,bir güç olmadan,herhangi bir şeyin meydana geldiğini ispatlayabilen varmı gerçekten?

Ben deistlikle agnostiklik arasında gidip geliyorum.Bir yaratıcının var olabileceğine inanıyorum.Sorgulama noktam dinlerde.Sanırım tartışabilirim artık ?

dasaaa said:

umursamıyorsa daha kötü değil mi?
tamamen vicdansız bir yaratıcı..

yani bunun yerine olmaması çok daha iyi olurdu

Bu durumda tanrı hırsız evine girerken onu görünce polise haber vermeyen komşu durumuna düşüyor.Hırsız kadar suçlu değil.
Sosyal ağlarda paylaş

a dinine inanan kişinin a dininde günah sayılan davranışta bulunması karşısında a dininden başka bir kişinin bu davranışta bulunan kişiyi BU A DİNİNDEN DEĞİL ASLINDA diyerek a dininden excommunicate etmesi ve A dininden sayılabilmek için o kadar katı şartlar olması ki kimsenin A dininden sayılmaması ama çoğu kişinin görünürde A dininden nemalanması.

komik.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...