Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bolunmenin ilk hukuki adimi atildi

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
"Tatar Ramazan" said:

Doğu'da köyünden dışarı çıkmamış cidden Türkçeden anlamayan öğrenememiş çok insan var, üstelik Kürt kökenli nüfus ülke nüfusunun %20sinden fazla.
Bölünme falan çıkmaz bundan, asıl her şeyi baskılayarak zorlayarak dayatan 100 sene önceki İttihat Terakki kafasıylan bölünme çıkar.

Kaç kere söyledim, olay bu değil. Bu durumdakiler için zaten tercüman sağlanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

benim etnik kökenim tatar, benim neslime kadar hep tatar tatara evlenmişler ama ben türkçe biliyorum çünkü türkiyede yaşıyorum türk vatandaşıyım

türkçe bilmeyen kürt nüfusu türkçebilenlerein yanında komik bir rakamda kalıyorken kalkıp da "kendisini anadiliyle savunmalı" götümle güleceğim bir önerme

türkiyede yaşıyorsun türkçe konuşacaksın

almanyadaki türk de orada yaşıyorsa almanca öğrenmeli

türkiyeye yerleşmiş fransız da türkçe öğrenmeli

ha öğrenememişse gider kendine tercüman tutar parası neyse verir, 17 yaşına kadar türkçe hiç konuşmamış sonradan öğrenmiş insanlar da var ama onlar türkçeyi öğrenmeyi seçmiş, kendisini mağaraya kapatıp dünyadan soyutlamayı değil

türkçe öğrenmeyecekse savunmasın kendini, ben "tatarca savunacağım kendimi" diye diretmiyorsam o da diretmeyecek, türkçeyi öğrenmemek esas art niyetli bir davranıuş

bir ülkede yaşamayı seçiyorsan arkadaşım o ülkenin dilini öğreneceksin
Sosyal ağlarda paylaş

dusuncelihayvan said:

Cumhurbaşkanı der ki,

Almanya'da yaşıyorsan anadilin gibi önce almanca'yı konuşacaksın sonra türkçe.

Aynı cumhurbaşkanı bu yasayı onaylıyor.

Almanya'da da bir çok dil var ama adamlar hop devlet,düzen deyip bülbül gibi almanca konuşturuyor seni.

Türkiye'de yaşıyorsan türkçe konuşacaksın bu zor bişey değil. Irkçılık falan da değil kendi ailende her aile ferdinin başka bir dilde konuşmasını istemek ne derece doğru olur ne derece iletişim sağanabilir önce bunu düşün.

(tu)
her sayfa da dursun bitane.
Sosyal ağlarda paylaş

olm bilsem bile,ben ANAdilimle konuşmak istiyorum arkadaş dediği zaman,vereceğin cevap 50 sene kart kurt olur,yumurta kapıya dayandığında da,böyle izin verirsin işte,bence iyi oldu.devletin bölüneceği falan da yok,uykunuz bölünmesin yani,trt şeş açıldığında da dövlötömözö bölöyörlör cCc kafasın da olan,solcusu sağcısı,şimdi tükürdüklerini yalıyorlar sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

daha geçen başka bir topicte konuşmuştuk. ingilizce bilen, türkçe bilmeyen biri tercüman isteyebilirken, kürtçe bilen fakat türkçe bilmeyen biri tercüman isteyemiyor. gayet normal buluyorum ben bu son hukuki düzenlemeyi, bu çok ayrımcı ve saçma bir politikaydı, iyi oldu.

bir süre tüm kürtler ısrarla tercüman isteyecekler 'elde edilmiş hak' tribinden dolayı, daha sonra her şey tekrardan rayına oturacak diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

daha geçen başka bir topicte konuşmuştuk. ingilizce bilen, türkçe bilmeyen biri tercüman isteyebilirken, kürtçe bilen fakat türkçe bilmeyen biri tercüman isteyemiyor. gayet normal buluyorum ben bu son hukuki düzenlemeyi, bu çok ayrımcı ve saçma bir politikaydı, iyi oldu.

bir süre tüm kürtler ısrarla tercüman isteyecekler 'elde edilmiş hak' tribinden dolayı, daha sonra her şey tekrardan rayına oturacak diye düşünüyorum.

aynen budur abi mesele zaten,geçen bir yerler de okumuştum,yapılan bir araştırmaya göre,ortadoğu da kürt coğrafyanın yaşadığı kesimler de en çok izlenen kanalın trt şeş olduğundan bahsedilmişti.çünkü kürtçe tek başına baskın bir dil değil,lehçeleri,şiveleri v.s var.kürtçe yayın yapan kanallar içinde,en duru kürtçeyi trt şeş kullanıyor ve izleyiciler anlıyor denilmiş,ne kadar doğru bilemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Cipetpet said:

Fin said:

alman türk vatandaşı değil
bu ülkenin resmi dilini konuşamıyorsan,savunma kendinide git geber dağında.

sakin ol reyiz:D kart kurtlardan bu günlere de geldik buna da şükür en azından,bir sonraki adım toprak koparma ahahahhahaa.

aynı afrika kabilesinde hayatın da ilk kez beyaz insan gördüklerinde ki tepkiye benziyor bazılarınızın tepkisi,evet lan bu ülkede kürt var abi,ne yazık ki var.askere çağırıyorsun,cepheye sürüp şehit ediyorsun,amele niyetine çalıştırıyorsun,dalga geçiyorsun kro diye,ama mahkemeye gelince dilini konuşamazsın diyorsun işte.konuşurum arkadaş bal gibi de konuşurum lan

Şu yazdıkların sadece Kürt halkına yapılıyor değil mi? Türkler cepheye gittiğinde ölmüyor, asla bir Türk amele gibi çalışmıyor, evine asgari ücretle para götürmüyor, tüm eziyeti hep Kürt halkı çekiyor di mi? Kro diye dalga geçilen hiç Türk yok, hep Kürtler di mi.. Ne saçma argümanlarla şu durumu savunuyorsun arkadaş..

Her şekilde milletvekili de olabiliyor Kürt halkı, sadece BDP'de mi var yoksa Kürt milletvekilleri? Yazarı da var, müzisyeni de var, teknoloji şirketi olanı da var, sanki onlara farklı vergi ödeniyor gibi lanse ediyorsunuz. Bu kadar ağlak bir kavim olabilir mi arkadaş. Hiçbir zaman bu ülkenin bir vatandaşı olmayı istemediler, katılmayı red ettiler. Ne mutlu Türküm diyene lafı bu ülkenin birleştirici unsurudur, onu bile ırkçılığa döktüler.

Hülya Avşar'ı kim kınıyor, kim istemiyor televizyonlarda? Her yerde tvlere çıkıyor, herkes İbrahim Tatlıses'ten müzik dinlemeyi seviyor, sanki sadece Kürtler dinliyor bu insanları. Ayrımcılık yapanlar tabii ki elenir, kazandığı parayı PKK'ya yardım olarak gönderenler tabii ki dışlanır. Ama dışlanınca ben Kürdüm ühühü, parayı cukkalayınca el altından terör örgütüne finansman...
Sosyal ağlarda paylaş

abi bir de bırakın rica ediyorum şu ne mutlu türküm diyenenin,birleştirici unsur olduğu yalanlarını arkadaş,ben türküm ama ,bu lafı hiç inandırıcı bulmuyorum.yani kendimi kürtleri savunmak zorunda hissetmemin sebebi de,askerde de,sivilde de,konuşmaları,yaşantıları,siyasi görüşleri ne olursa olsun,samimiyet de en ileri olanları,bir arkadaş için can verecek olanları yine kürtleri gördüm.keşke bende olsaymışım kürt diyorum kendi kendime...
Sosyal ağlarda paylaş

Şahsen BDP'nin savunduğu değerlerin/verdikleri mücadelenin çok büyük bir kısmına katılmasam da, adamları sevmesem de, haklı oldukları noktalar olduğu da bir gerçek. O haklı oldukları çok basit noktalarda bile abartı milliyetçilik yapıp 'nası olur kardeşim, kürtçe savunma mı olur, almanca olur ama yapın' dedikçe, bu adamlar da bunu zaten cahil halka 'bakın almanca ingilizce savunma oluyor, kürtçe olmuyor' deyip dağa çıkma argümanı olarak kullanıyorlar HAKLI olarak.

O yüzden biraz salın, biraz rahat olun. Bunlar 'olması gereken' şeylerdi, 2013 yılındayız. Televizyon, dil kursu, seçmeli ders gibi aynı. Biz yapmazsak, bu iş kesinlikle durmayacak. Merak etmeyin, bir tercümanla ülke bölünmez

Bu konu aynı AKP'yi sevmemem, ama herifler doğru bi iş yapınca takdir etmem gibi. Fanatizmin ve aşırı milliyetçiliğin hiç bir getirisi yok bu ülkeye.
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

devlt biz tatarlara da böyle ayrımcılık yapsın, fatih mahallesini ve eskişehirin alayını versinler bize yoksa ovaya ineriz, pierre lotiye çıkarız!

hayır arkadaşım,kürtlerin türkiye genelinde sadece %10'unun bölünme yanlısı olduğunu herkes biliyor.geri kalan %90'ı zaten verdiği oylarla tarafını belli ediyor.asli unsurdan sonra ki,en büyük etnik grubun,dili ve kültürü 100 sene inkar edildi bu ülkede,bak mem-u zin destanı denilen,hatta orta anadolu da dahi türk köylerin de,türkçesi söylenen zamanın da destanlarının kitapları dahi yasaklandı.kürt türk ırkının bir koludur denildi,dilleri türkçeden evrilme bir denildi.insanların böyle ayrışma gibi bir dertleri yoktu ki? 80 döneminde de,devlet destekli 3-4 bölge de ki,eroin ticaretini kontrol altına alabilmek için oluşturulan pkk belasını devletin kendisi halkının başına bela etti.ama daha sonra kürtlere mal edildi.

daha 10 sene önce Ahmet kaya olgusu vardı bu ülke de,sürüldü resmen adam,eline silah alıp dağa çıkmadıkdan sonra,fikirlerin ne zararı olur bir ülkeye?
Sosyal ağlarda paylaş

kürtçe kendi icerisinde bile tutarlı bir dil değil universitedeyken kürt arkadaşlarım bizzat kendileri söylüyordu kürtçe biliyoruz ama birbirimizle anlaşamıyoruz diye yöreye/bölgeye göre cok farklılık gösteriyor. Siyasi bir olay olarak görüyorum pratikte pek kullanışlı olmayacak gibi.

ben de yugoslavca savunma yapabileceğim ayrıca :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...