Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hem askerden hem ülkeden kaçmak isteyenler

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Müjde!

Alıntı

Vicdani ret ilk kez mültecilik sebebi sayıldı. İtalya, Bingöl doğumlu U.B a beş yıl süreyle ülkede mülteci olarak kalma hakkı verdi

İtalya, Türkiyeli vicdani retçi U.B yi , mülteci olarak kabul etti. Ülkesinde “ırkı, dini, tabiiyeti, belli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri yüzünden, zulme uğrayacağından haklı sebeplerle korkan” kişilere tanınan iltica hakkıyla ilgili kararda Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) vicdani ret davalarında almış olduğu mahkûmiyetler etkili oldu.

U.B vicdani retçi olduğunu mayıs 2011’de askerlik şubesine gönderdiği bir metinle açıkladı. U. B daha sonra savaskarsitlari.org adlı internet sitesinde de yayınlanan açıklamasında “dinî inancı, etnik kimliği, siyasal görüşleri ve daha birçok nedenden dolayı” askerlik yapmayı reddettiğini belirterek, “İnsan öldürmeyi öğrenmek ve hayatım boyunca bundan dolayı vicdan azabı çekmek istemiyorum” dedi.

Sosyal ağlarda paylaş

anlamadım ki adam ne demiş.
doğru işte ? boşuna yazmamış oraya bingöl diye.
abi adam sizce askerlik yapmak istemiyorum alın beni mi dedi.

ülkemde baskı görüom, eziolar bizi hep, azınlık olduğum için götümüze parmak atıolar vs diye sallmamıştır bi ton.

faşistçe mi evet, ama doğru yani.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...