Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

'Üniversiteler fizikçi değil pastacı yetiştirsin'

zeper

Öne çıkan mesajlar

abi şurada sözde okul okumuş hem de sözde sayısal bölümler okumuş herifler bile gelmiş temel bilimler gerekszi falan demiş.

zaytung said:

CERN Üyeliği İçin 70 Milyon Lira Vermeyi Verimli Bulmayan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Açılacak "Atom Büfe"yle Portakal-Greyfurt Suyu İşine Girmeye Hazırlanıyor

şundan farksız kafanız, ondan sonra sağda solda içki konusu, ne bileyim türban konusu falan açılır, şakirtler reröre diye forumda deşarj olur gidersiniz.

kusura bakmayın da öz hakiki şakirtizmi adamlar kafanıza çok güzel işlemişler.

veya dandik bölümleri 5-6 senede bitiremediniz diye yetersizlikten böyle diyosunuz bilmiyorum... roket????
Sosyal ağlarda paylaş

tam da salı günkü finale çalışmaya vazgeçmişken ölümlü yorumunu gördüm gold asdflkgjh.

ben temel bilimler gereksiz demedim ki... bakan da demiyor. gereğinden fazla yetiştiriyoruz diyor adam, ki doğru bu da. sırf fizik için, temel bilimler için değil, çoğu bölümde durum bu. e üniversiteyi sırf kültür olsun diye okuyan kaç kişi var 70 milyonda, çok az. çoğunluk para kazanabilecek bir iş için okuyor, gelecek hazırlamak için okuyor. e bakıyorsun, hem iş alanı dar, hem fazla yetiştiriyoruz, doğal olarak adamlar ortada kalıyorlar.

yani fazla hacım. hepsi fazla. azaltılması lazım. bilim için bilim yapanlar kontenjanımız çok düşük çünkü...
Sosyal ağlarda paylaş

Sistem gerçekten çok kötü.. Sınava çalışıp iyi puan alan herkes mouse'u nasıl tutacağını dahi bilmezken bilgisayar mühendisliği iyi maaş veriyor en iyisi bilgisayar mühendisi olayım mantığında.. Meslekler yeteneğe göre değil sınav puanına göre seçilmekte daha da kötüsü Somali'den, Suriye'den gelen mülteciler sınavsız, şartsız şurtsuz gelişi güzel bölümlere yerleştirilmekte.. Adam ne Türkçe biliyor ne İngilizce ama İç mimarlıkta okuyor. Böyle kaypaklık, yakın ilişki ticareti olduğu sürece biz olduğumuz yerde adım bile sayamayız.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

SeaGle said:

Kaynak da yapmadım lan. Tükürükle yapıştırdım hep.

mühendilsliği kaynak yapmak olarak mı görüyosun anlamadım ki

10 yaşından beri kaynak yapıyorum bi numarası yok

Evet bi numarası yok. Kaynağı random adam da yapıyor. Kaynakla adam oluyor mu demişiz?

Ama illa kaynak ile mühendisliği kesiştireceksek malzeme seçimi, dolgu teli seçimi, kaynak yöntemi vs vs sokarsın, o da random adamı aşar. Sen metalurji okumuyo muydun zaten bunları anlatmama gerek yok zaten senin de bildiğin şeyler nihayetinde.

Ha tükürükle yapıştırmak daha ayrı.

Bu arada 10 yaş çok geç.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

abi roket rektörlerle konuştum senden sonra çevre mühendisi almayacaklarmış, bütün bölümler kapanacakmış. en genç çevre mühendisi hep sen kalacakmışsın sdfsfssf

seagle = 'kur'an'dan alınan bilgilerle dizel jeneratör yapan adam

Olm kurandan aldığın bilgiyle yapınca çok yakıyo yanlız. Arap yarımadansına göre ayarlamışlar orda, petrol bol diye verim düşük. Burda 1.6 tempra motoru gibi kalıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Estel_Anorien said:

said:
Bologna süreciyle gemi azıya alan sanayi üniversite işbirliğini açıkası ben de sempatiyle karşılamıyorum.

en basit düzlemde bilgi üretimi açısından sıkıntılar yaratacaktır. çok yüzeysel bir örnekle 1 milyonda 1 kişiyi etkileyen bir hastalığın ilacını tedavisini üretmek yerine devamlı yeni grip aşısı üreten üniversiteler olacak kar marjı ve rantın daha yüksek olması sebebiyle.

azıcık Gramsci, Althusser falan okuyan insan evladı hegemonya, tarihsel blok vesaire gibi kavramlara aşinaysa daha mantıklı bir analiz yapabilir zaten.

Sanayi-üniversite işbirliğini ancak sanayi koşulsuz şartsız üniversitelere karşılığında birşey beklemeden kaynak aktarımı yapacaksa gabledebilirim.

allah özel sektörün belasını tez zamanda verir inşallah.

Esnaf dükkanında staj yapsan bile adam insaflı değilse para almazsın staj hiç bir zaman para için yapılan bişey olmadı. ama dediğin durumun, yani şirketleri koşulsuz olarak, az bir miktar olsa bile öğrenci projelerine destek çıkması veya, buluşların patent hakkını ilk sallıyorum 1-5 sene için bulan prof. tutacak şekilde proflara destek çıkması vs gibi şeyler daha ideal.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

staj dediğin paralı olan bişey normalde yurtdışında ama burda işte gidip görmek için yaptığından dolayı maaş da abes oluyo biraz

brutto 1500 euro veren staj gördüm dün.

ücretsiz staj diye bir şey yok adam gibi bi yerde staj yapıyosun en kötü 500-600 euro alırsın
Sosyal ağlarda paylaş

herkes universite okumamalı meslek yüksek okulları da bunu için var. ha biz de yok o yuzden herkes uni okumak zorunda kalıyor ve hiç birşey öğrenmeden, iş gücüne de katkısı olmadan boş boş uniden mevzun oluyor.

özet geçmek istedim
Sosyal ağlarda paylaş

Meslek yuksekokullari yine cok kotu degil. Asil kotu olan meslek liseleri. Meslek liseleri it kopuk yuvasi su an, ordan yetisip meslek yuksekokuluna giden cok az. Duz ve anadolu liselerinden vasatin altindakiler gidiyor artik, haliyle o yuzden kotulesiyor yuksekokullar.
Sosyal ağlarda paylaş

ya biz mühendisler de mühendis değiliz ki. fabrikada memuriyet yapan ara eleman olarak bakıyolar bize. adamlar da 4 sene okuduk gardaş 1200 lria maaş mı olur diye qq luyor haliyle. gerçi bilgi birikimi, öğretimimiz falan da o seviyede zaten.

daha önce dediğm gibi türkiyede düz mezun mühendisin yüksek okul mezunundan tek farkı iki sene yerine dört sene batak oynaması.
Sosyal ağlarda paylaş

kontenjan falan bişeyler en son akp bi ayar vermişti meslek liselerine iyi mi olmuuştu kötü mü?

kötüyse eğer bu herif niye ağlıyor pastacı yok diye imam hatipleri kısıp biraz meslek liseli bassınlar o zaman.

universitelerin suçu sanki pastacı olmamasının.
Sosyal ağlarda paylaş

Zep said:

kontenjan falan bişeyler en son akp bi ayar vermişti meslek liselerine iyi mi olmuuştu kötü mü?

kötüyse eğer bu herif niye ağlıyor pastacı yok diye imam hatipleri kısıp biraz meslek liseli bassınlar o zaman.

universitelerin suçu sanki pastacı olmamasının.

meslek lisesi ile olmaz bu iş çünkü insanlarda çocuğum mutlaka üniversiteye girmeli algısı var. bunu düzeltmeyi deneyebilirler ama düzeltmeden bu algıdan faydalanmanın yolu meslek üniversitesi diye üniversiteler kurmak.
Sosyal ağlarda paylaş

ya oradaki batak adamlarını bilirsiniz. adam dört sene sadece derse sınava fotokopiciye gider. hiç ekstra bi kitap almaz bir satır meslek bilgisi okumaz. lise mantığıyla diploma almaya bakar. işe girince de memuriyet yapacağından bi haber, sırf asgari ücret olmasın diye 900 tl ile başlatırlar. bu da ağlar piyasa kötü vs vs diye işte. geliştiren adam çevre mühendisi olsa gene iş yapar yoksa.

bizim end müh adamlar vardı. okul-batak-halısaha üçgeninde 4 sene geçirdiler. stajları naylon. sonra anadolu kırsalında fabrikada 1200 liraya işe girip 200 lira kira verince seviniyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...