Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ODTÜ'de olaylar

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

birisi zırvalıyor.. etrafı ateşe verenler falan diye konuşuyor. soris sen de atlıyorsun. konu güme gidiyor.

zira dün odtü'de kimse etrafı ateşe vermedi ya da yakıp yıkmadı. polis hariç(!)

orantısız gücü kullanan da polis. şiddet uygulayan da polis. polis de devletin oradaki temsili.

o yüzden konudan sapmayın gereksiz. konu net; sadece şiddet içermeyen bir miting yapmaya çalışan öğrenci topluluğuna (ki bazı asalaklar tarafından 30 kişi olduğu söyleniyor) şiddet uygulanıyor polis tarafından. bunu açıklayın. ben çıkıp hakkımı aramak için meydanlarda toplanamaz mıyım? hem de 30 kişi(!) maç için binler toplanıp tezahürat yapabiliyorsa, ben de sözüm ona(!) kaybedilmiş haklarımı almak için bağırabilirim. ne zararım olabilir? bana orada uygulanan şiddedi açıklasın şu asalak ve kendince ders vermeye çalışan adam.

benden açıklama bekleme.. bana orada olanların, bir taraf hiç bir şiddet uygulamazken, polisin hem de üniversite içinde uyguladığı şiddetin hesabını ver salak herif. geçmiş defterleri de ortaya dökme çünkü daha büyük pislikler de var bu ülkede, senin görmek istemediğin ama senin ortaya döktüklerinden öte.

ve düzgün konuşmayı çok iyi bilirim. buna emin olabilirsin asalak bey ama bunu hak etmiyorsun. derdimi anlayabileceğini bile sanmıyorum ve sandığın gibi bir taraf bile değilim ne yazık ki.. sadece insanım. her gün boğulduğunu düşünen bir insan. senin türünden gelmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

İşte polisin görevinin ne olduğunu ben yazdım herkes de biliyor bunu zaten. Hükümeti vatandaşdan koruyor resmen. Ülke bu duruma geldi.
Benim dediğim şey başka. Ben daha farklı bakıyorum olaya. Herkes her yerde istediği şekilde protesto yapabilmeli. Bu bir özgürlük.
Bu konuyla alakalı değil çok aklı başında öğrenci de var. Benim sorduğum kişisel bir soru? Bir insan hayatının baharındayken neden siyaset ile uğraşır? Bunu soruyorum sadece birde bu konuyu tartışalım diye. Bir de şu noktaya dikkat çekmek istiyorum ki cidden temiz bir protesto kültürü yetişmesin diye zamanında gerçekten bu örnekte olduğu gibi düzgünce tepkisini dile getirmek isteyen adamların yanına haydutları saldılar. Sırf amaçları buydu işte. Yani istedikleri herşey oldu kapıyı açıp girmek yerine gaza gelip kapıya tekme atan polisi de yetiştirdiler. Düzgünce tepkisini dile getiren adamı da terörist anarşist imajı yerleştirdiler. Gerçekten işi gücü camı çerçeveyi indirmek olan haydutları da hakkını arıyormuş gibi gösterttirdiler.

Polis veya adaletten bahsetmeye bile gerek yok herşey ortada. İnsanın kurduğu düzen sonuçta ne bekliyorsun. İşte adamların yanına gidip soru bile soramıyorsun anında tartaklanıyorsun. Ama bunun için üzülecekmiyim? Tabiki hayır. Bu ülke adam olacaktı böyle olaylar yaşamayacaktı. Bu kadar basit.

Bir de konu dışı olarak bence kimseye hakaret etmeyelim. Görüşümüze uymuyor diye. Hoş değil. Ayrıca dasa sen hiç konuşma boş konuşma konusunda o kadar iyisin ki adamlar seni yönetici yapmış. Birde geçen spor genel de bana küfür etmene rağmen stresli olduğunu söylediğin için anlayışla karşıladım insan gibi davrandım olayı büyütmedim veya başkalarına yansıtmadım. Seninle ilgili nötr değilim ne yazık ki önce adam ol özür dile sonra belki normal üyeymiş gibi görebilirim seni.
Sosyal ağlarda paylaş

95-99 arası Odtü de epey gösteri/yürüyüş, izlemiş/katılmış birisi olarak bu son olayı pek desteklemiyorum.

Her oto bka gösteri yapılması zamanla haklılığı kaybettiriyor.

Adamı sev sevme, devletin bir kurumuna ki Odtü'ye ait olduğunu zannetmiyorum, "uydu" atılışını seyretmeye geliyor.

Acaba uydu namaz vakitlerinin daha iyi hesaplanması için mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

95-99 arası Odtü de epey gösteri/yürüyüş, izlemiş/katılmış birisi olarak bu son olayı pek desteklemiyorum.

Adamı sev sevme, devletin bir kurumuna ki Odtü'ye ait olduğunu zannetmiyorum, "uydu" atılışını seyretmeye geliyor.

Abicim o gösteriler yapılmazsa bu adamlar kulağımızın arkasını bile sağlam bırakmayacak gençlik 80 sonrasının uyuşukluğunu daha yeni yeni atıyor ,bu herifler bi 5 sene daha iktidarda kalsın asıl gümbürtü o zaman çıkacak bu gösterilerin yerini ciddi terör olayları alacak
Sosyal ağlarda paylaş

ben de bunu anlamıyorum
illa bir anlık etki tekpi olması gerekmiyor
ülkede olan biten sürekliliğe karşı sürekli bir direnişin de olduğunun gözükmesi lazım.

ki bir başbakanın bir üniversiteye polis ordusuyla gelmesinin dahi ülkedeki milyonlarca öğrenciyi sokaklara dökmesi gerekiyorken nasıl pısmışız belli değil vaktinde yürüyen adam bunu diyorsa.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Bir de konu dışı olarak bence kimseye hakaret etmeyelim. Görüşümüze uymuyor diye. Hoş değil. Ayrıca dasa sen hiç konuşma boş konuşma konusunda o kadar iyisin ki adamlar seni yönetici yapmış. Birde geçen spor genel de bana küfür etmene rağmen stresli olduğunu söylediğin için anlayışla karşıladım insan gibi davrandım olayı büyütmedim veya başkalarına yansıtmadım. Seninle ilgili nötr değilim ne yazık ki önce adam ol özür dile sonra belki normal üyeymiş gibi görebilirim seni.

şununla ilgili küçük bir açıklama yapayım ki genel olarak huyum değildir;

ben böyleyim. yani yüzyüze de böyleyim insanlarla. eskiden değildim. yanlış olduğunu gördüm. esasen saygısız bir adam da değilimdir, yüz yüze bu rahatça anlaşılabiliyor. biraz sert konuşurum ama karşımdakine hep konuşma şansı veririm ve karşıdan gelen her türlü yoruma da açığımdır ki asıl önemli olanın bu olduğunu düşünüyorum. ama aptallara fazla şans vermiyorum artık. çekinmem de. çünkü bu konularda pasif olmanın bir faydası olduğunu düşünmüyorum.
bu gözüm kör olarak bir taraf olduğum anlamına da gelmesin.

burada da normalde sergilediğim üslubun, yine burada barınmam için yeterli olmadığını biliyorum. ama bu tarz kısıtlayıcılığın hiç bir topluluğu sağlıklı bir iletişim içinde tuttuğuna inanmıyorum. haliyle ban yeme ihtimalimi bilmeme rağmen, bundan çekinmiyorum. kendimi böyle ifade etmeyi tercih ediyorum.

gelen tepkiler de eğlendiriyor beni. basit şeyleri aptal bir nezaket dahilinde söylemenin çok zekice olduğunu düşünüyor insanlar. garip geliyor.. hem de tiksiniyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

zerobey said:

üniversitedeki 30 kişi orayı babalarının malı sanmış, okula istemediğimizi sokmayız diye olay çıkarıyor. Bu kadar basit. Üniversite oradaki öğrencilerinmiş!? Hadi lan, devlet orada eğitim yapılsın diye hazineden tonla para ayırıyor, iki serseri de olay çıkararak üniversitenin sahibi olduğunu sanıyor. saçmalığın daniskası...

Allahın zibidisi mahallenin bıçkın abisi gibi kampüsü sahiplenmiş, istemediğini okula sokmamaya çalışıyor.

İÜ. Hukuk fakültesinde okudum, bizde de hiçbir derse girmeyen, bir işte çalışmayan 6-7. senesinde, sürekli açtıkları standlarda takılan profesyonel boş tipler vardı. Eğitimle alakaları olmadığı halde ne gariptir ki hep bunlar "eğitim hakkımız engellenemez, üniversiteler bizimdir" diye sürekli olay çıkarırdı.

o son paragrafta bahsettiklerinle bu adamların farkı var ama. Ayrıca sanırım 30 kişiden biraz da fazlalardı.

Neymiş o fark? Yumurta atan,dergi satan, protesto yapan, masa açan, afiş asan vs insanlar aynı kişiler değil farklı departmanlarda mı zannediyorsunuz?

EK: Yanlış anlama olmasın zerobeyin yorumuna zerre kadar katıldığım yok. "masa açan ayrı,protesto yapan ayrı" tipi algılayışla ilgili konuşuyorum
Sosyal ağlarda paylaş

deady said:

Trias said:

Abicim o gösteriler yapılmazsa bu adamlar kulağımızın arkasını bile sağlam bırakmayacak gençlik 80 sonrasının uyuşukluğunu daha yeni yeni atıyor ,bu herifler bi 5 sene daha iktidarda kalsın asıl gümbürtü o zaman çıkacak bu gösterilerin yerini ciddi terör olayları alacak

2 basit yürüyüşümüzü anlatayım.

yemekhanenin alt yoluna, özel bir firma (emin değilim belki okul) başka bir yemekhane açıyor. Kalite çok iyi, fiyatlar yüksek. Tabi biz hemen yürüyüşe başlıyoruz "hepimiz biriz, ayrı fiyatlar kaliteler olamaz vs vs" Tabi ki etkimiz olmuyor ve o yemekhane açılıyor. 1 hafta sonra ben dahil yürüdüğümüz arkadaşlarla o yemekhane de yemek yiyoruz. Hala açık mı bilemiyorum.

Tenis kortlarının oradaki alışveriş merkezi açılacak, hemen hazırız "kapitalizm okuldan defol". İnşaat bitince hepimiz içindeyiz.

Öğrenci yürüyüşleri, karşı çıkmaları her zaman olmalı. Ama ayarında.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiyenin üretim ekonomisine geçmesi gerek. Öyle bir ekonomi oluşturması gerek ki yurt dışında ki gibi her öğrencinin yarı zamanlı çalışabileceği işletmeler olmalı bu ülkede ne yazık ki yeteri kadar yok. Onun dışında öğrencilerin enerjisini atması gerek spor olsun sevişme olsun bunlarla çok daha iç içe olması gerek. Toplumsal tabular yüzünden herkes sevişemiyor enerjisini atamıyor ondan sonra serseri mayın gibi geziyor işte.

Bu çok ayrı bir tartışma. Kafa karıştırmasın.
Çözüm burada bunu tartışan yok.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Rektör, Rektör Yardımcısı, Genel Sekreter Vekili, Öğretim Elemanları Derneği Başkanı, ODTÜ Mezun Dernekleri Başkanı, bazı öğretim üyeleri ve mezunlar ile protestocu grubun katıldığı P1 amfisindeki toplantı 21.30’dan saat 02.00’ye kadar sürmüştür.

http://www.metu.edu.tr/tr/odtu-rektorlugunden-basin-aciklamasi

çilingir sofrası
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Türkiyenin üretim ekonomisine geçmesi gerek. Öyle bir ekonomi oluşturması gerek ki yurt dışında ki gibi her öğrencinin yarı zamanlı çalışabileceği işletmeler olmalı bu ülkede ne yazık ki yeteri kadar yok. Onun dışında öğrencilerin enerjisini atması gerek spor olsun sevişme olsun bunlarla çok daha iç içe olması gerek. Toplumsal tabular yüzünden herkes sevişemiyor enerjisini atamıyor ondan sonra serseri mayın gibi geziyor işte.

pasif toplum mu çözüm? ...
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

deady said:

Trias said:

yemekhanenin alt yoluna, özel bir firma (emin değilim belki okul) başka bir yemekhane açıyor. Kalite çok iyi, fiyatlar yüksek. Tabi biz hemen yürüyüşe başlıyoruz "hepimiz biriz, ayrı fiyatlar kaliteler olamaz vs vs" Tabi ki etkimiz olmuyor ve o yemekhane açılıyor. 1 hafta sonra ben dahil yürüdüğümüz arkadaşlarla o yemekhane de yemek yiyoruz. Hala açık mı bilemiyorum.

Tenis kortlarının oradaki alışveriş merkezi açılacak, hemen hazırız "kapitalizm okuldan defol". İnşaat bitince hepimiz içindeyiz.

sizin yuruyusunuz de dunyanin en gereksiz yuruyusuymus gercekten.
Sosyal ağlarda paylaş

[

quote=Marty]

Trias said:

deady said:

Trias said:

sizin yuruyusunuz de dunyanin en gereksiz yuruyusuymus gercekten.

o zamanlar dünyayı kurtaracağız zannediyorduk :D
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

Soris said:

pasif toplum mu çözüm? ...

Tabi ki hayır aksiyon amacına uygun olmalı. Mesela thy çalışanları eylem yaptı çok iyi bir protestoydu. Herşey olması gerektiği gibiydi onlar neden sağı solu camı çerçeveyi indirmediler? Çünkü çalışan işinde gücünde adamlardı onlar. Yaptıklarıda çok doğruydu. Sonucu ne oldu o takunyalı müdürler eyleme katılan herkesi işten attı. Bu şerefsizlik değil de ne?
Ücretsiz eğitim istiyoruz diyen öğrenciler 2 sene içeride yattı. Adam gibi protestosunu yapmış bu öğrencilerde onlarda polis dayağı yedi. Yani bu ülkede tepki verme kültürü oturtulamadı. Polisin katkısı çok buna. Peki nasıl oturur? Bence bu jenerasyonla oturmaz. Çünkü geçmişte tepkiyi insan gibi vermemişler. Toplumsal hafıza buna müsait değil şu an.
Onu da niye insanca verememişler çünkü daha hala geçmişten gelen bir takım kalıntılar var toplumun benliğinde. İnsanlar şiddeti atamamışlar hala. Çünkü atalarının kortekslerinden onlara nükleik asit ile geçmiş o anılar. Normal insan gibi yaşayamıyor.

Geçen mesela sende biliyorsundur Antalya da olan bir olay. Galatasaraylılar galip gelince gitmişler Antalya Lisesinin orada sevinirken Fenerliler mi ne gelmiş tak bıçaklamışlar adamları. Bu nedir şimdi mesela?

Bana soracak olursan bu ülkenin göstereceği en iyi aksiyon bir şekilde üretim ekonomisine geçip bağımsızlığını kazanıp bu ülkede yaşayan her insanın insanca yaşamasını sağlayabilmektir.
Gerisi hikaye.
Bu tabi ki kolay olmayacak ama kavga ile olmasına da gerek yok. Gördüğünüz gibi nurcular bunu suya sabuna dokunmadan sadece ekonomiyi ele geçirerek çok rahat yaptılar ve hala yapıyorlar. Yaptıkları doğru veya yanlış onu tartışmıyorum ama adamların metodolojileri doğruydu neden doğruydu çünkü onu da Amerikalılar çizip koydu önlerine. Onlar nasıl bilebildi bunu? Adamlar 50 ler de salmış ne kadar toplum bilimci varsa Anadolu ya. Buraların resmen haritasını çıkartmış ve bilimden yardım alarak böyle bir sistem çıkartmış demek ki.
Kavga ve şiddet bir enerji kaybıdır. Rekabet zaten olacak ama fiziksel olması bir medeniyetsizlik göstergesi. Rekabetin ham maddesi artık fiziksel güç veya üstünlük değil direk zeka ya geçti 300 senedir böyle bu durum.
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Aket-Atum said:

zerobey said:

üniversitedeki 30 kişi orayı babalarının malı sanmış, okula istemediğimizi sokmayız diye olay çıkarıyor. Bu kadar basit. Üniversite oradaki öğrencilerinmiş!? Hadi lan, devlet orada eğitim yapılsın diye hazineden tonla para ayırıyor, iki serseri de olay çıkararak üniversitenin sahibi olduğunu sanıyor. saçmalığın daniskası...

Allahın zibidisi mahallenin bıçkın abisi gibi kampüsü sahiplenmiş, istemediğini okula sokmamaya çalışıyor.

İÜ. Hukuk fakültesinde okudum, bizde de hiçbir derse girmeyen, bir işte çalışmayan 6-7. senesinde, sürekli açtıkları standlarda takılan profesyonel boş tipler vardı. Eğitimle alakaları olmadığı halde ne gariptir ki hep bunlar "eğitim hakkımız engellenemez, üniversiteler bizimdir" diye sürekli olay çıkarırdı.

o son paragrafta bahsettiklerinle bu adamların farkı var ama. Ayrıca sanırım 30 kişiden biraz da fazlalardı.

Neymiş o fark? Yumurta atan,dergi satan, protesto yapan, masa açan, afiş asan vs insanlar aynı kişiler değil farklı departmanlarda mı zannediyorsunuz?

EK: Yanlış anlama olmasın zerobeyin yorumuna zerre kadar katıldığım yok. "masa açan ayrı,protesto yapan ayrı" tipi algılayışla ilgili konuşuyorum

edit: Önizleme yerine göndere bastım yanlışlıkla.

Benim gözümde ODTÜ'de bu protestoyu yapan arkadaşlar diğerlerine göre daha işi ciddiye alıyorlar. Zerobey'in bahsettiği kişilerin yanında bu arkadaşlar daha elini taşın altına sokan, eyleme geçebilen adamlar gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Ayrıca dasa sen hiç konuşma boş konuşma konusunda o kadar iyisin ki adamlar seni yönetici yapmış. Birde geçen spor genel de bana küfür etmene rağmen stresli olduğunu söylediğin için anlayışla karşıladım insan gibi davrandım olayı büyütmedim veya başkalarına yansıtmadım. Seninle ilgili nötr değilim ne yazık ki önce adam ol özür dile sonra belki normal üyeymiş gibi görebilirim seni.

abi sap ile samanı karıştırma konusunda doktoran mı var senin?

ikinci olarak, ben diyorum abi; bırakın şu "seni yönetici yapmışlar!!!" ayaklarını. bullshit bunlar. hani şu saçma yaklaşımlar "alan sorumlusu muydun sen?" "yönetici bu mu??" tavırları falan.. sıkıcı yahu. sanki tek yönetici var, tüm site de üstüme tapulu. lol

daha önce de dedim açın abi başlığı "dasaaa gitsin mi?" diye. oylamaya sunun, gitsin yani.
tınnnnnnnnnnn diye ses geliyor böle dediğinizde.

son olarak, e boş konuşulduğunda "boş konuşuyor bu" demek için forum var.
boş konuşmuşsun.

içeriği doldur, "a dolu da konuşuyor bu!!" diyen çıkacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Kardeşim bırak geyiği şimdi sen durduk yere anana filan dedin bana. Özür filan da dilemedin. Ben yönetici ayağı filan yapmıyorum banane bunlardan onu sana başkaları yapıyorsa bilemem. Herkes de istediğini yazar boş mu değil mi kim nasıl isterse öyle karar versin.
Sen terbiyesizce konuştun bana ve hala özür dilemedin.
Bende sana nötr olamam kusura bakma. O yüzden sen bana boş konuşuyorsun dersende tabiki başka bir üye demiş gibi bakmayacağım.
Ayrıca niye oylama yapacakmışız ki senin burada sevilmen veya sevilmemen sadece burada geçerli. Bu senin terbiyesiz olduğun gerçeğini değiştirmez mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...