Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ODTÜ'de olaylar

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

KuddusiMavra said:

"Hapiste ülkücüler de yattı, Doğu Perinçek'de yatsın" yaklaşımın pek bir Marksist, pek bir sosyalist ?!?! Bu ülkede senin gibi sosyalistler yüzünden sol iktidar olamadı, halk bu yüzden sola soğuk. Bu halkın tamamını sahiplenen bir çizgiye gelmeniz lazım kollektif, kendi aranızda bir avuç kişi ile <> olmak genelin sorunlarını çözmez. Sen ve senin gibilerin emperyalizme karşı ortak cephe oluşturup mücadele etmenin sayfalarca sosyalist nutuklar atmaktan daha önemli olduğunu anlayacağın günlerin bir an evvel gelmesini umut ediyorum. Zira çok zaman kalmadı.

İşte topicin başından beri anlatmaya çalıştığım şey bu.
Sosyal ağlarda paylaş

@kuddusi
cümleleri algılarken nasıl işlemlerden geçiriyorsun bilemiyorum artık ama "ülkücüler de yattı perinçek de yatsın" değil o cümlenin anlamı. Devlet destekli kontgerilla, düzeniçi akımların halk düşmanı adamları da gerek egemenler-arası çatışma, gerek şantaj-göz boyama-propaganda vs yöntem ve amaçlarla hapis yatabilir. Geçmişte ülkücüler nasıl hapis yattıysa bugün perinçek de ondan yatıyor. Keşke yatmasa, ergenekon gibi bi saçmalık olmasa da ulusalcıların elinde bu propaganda aracı bulunmasa.

işçinin, köylünün, sosyalist devrimcilerin de varlığını ulusalcılara, düzenlediğiniz cumhuriyet mitingleri vsye borçlu olduğunu öğrenmiş olduk teşekkür ederiz.

1923 ulusal kurtuluş savaşı verildi ve kazanıldı, o savaşı veren de yine halktır.

Atatürk mevzusunu açacaksan da sizin gibi tabela milliyetçisi değildi Atatürk, anti-emperyalist de değildi bir yandan, burjuva devrimini yaparak anti-emperyalist olamazsın, hayır gören duyan da sanacak Atatürk ülkeyi işgal eden emperyalist devletler değil afrikalı kabileler olsa savaşmayacaktı, "heee bunlar emperyalist deil salla ya" diyecekti. Sizdeki bu uçmuş kafanın doğal sonucu emperyalist amerikaya karşıt diye rusya ve çine emperyalist dememek olabilir, ya da esada diktatör. Ama gençlik sizin kadar hamkafa değil.

Kitlesellikse konuşacağın tgb tartışmasız bizden çok daha kitlesel, yaptığı iş var mı? yok. çünkü adam akıllı ideolojisi, yolu, programı yok, içi çürük. 30 bin kişilik bir üniversitenin yarısı ulusalcı olsa onlar gene ete süte bulaşmadan piyasacı takılıyor, orada faaliyet gösteren gene 3-5(diyelim ki sayıları bu kadar az) sosyalist oluyor. İdeolojinin doğal sonucu bu.

Bir de marksizmden bahsedip durma komik oluyorsun, sonunda marks bugün yaşasa tgbli olurdu diyeceksin ondan korkuyorum

Bu arada kısaca özetleyeyim Marksizmi de başka bi yerde milliyetçiliği savunurken Marksizm diyip komik olma

1)Sınıflar arası uzlaşmaz çelişkilerden doğan çatışmanın sonucu proleterya diktatörlüğü olacaktır.
2)Ploreterya diktatörlüğünün sonucu sınıfların ortadan kalkması olacaktır.
3)Sınıfların ortadan kalkmasıyla özel bir baskı aracı olan devlete artık ihtiyaç kalmayacak, devlet önce sönecek sonra yok olacaktır.

Ek: Senin söylemene gerek yok, AKP-Medya-Ulusalcılar işbirliğiyle nasıl ODTÜ'deki eylemin ulusalcı nitelik taşır gibi gösterilmeye çalışıldığını gördük.

Ek2: Kaç kere yazdım Deniz Gezmiş konusuyla ilgili, hala kasıtlı görmezden gelip papağan gibi Atatürk resimli yürüyüşünü anlatıyorsun. 60lardaki gençlik hareketi ilk sosyalizm deneyimidir, Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan hepsi o gençlik hareketi içinde pişti ve daha sonra ideolojik kopuşlarını yaşadı. Deniz Gezmiş, yenisömürge devrim modelini savunur, fokocudur.

Fokocu fikirlere göre bir grup sosyalist önder çıkar silahlı propagandaya girişir, halk da ayaklanır ve devrim olur, Küba'da bu şekilde yapıldı devrim. Hangi devrim? Sosyalist devrim. Nasıl olur sosyalist devrim? Burjuva devlet makinasını kırıp, proleterya devletini kurarak. Peki hayalinde bana ait argüman yaratıp ona abuk subuk cevap veren sen şimdi benim fokocu olduğumu düşünmeli misin? Hayır. Deniz Gezmiş'le ilgili ufak bir tarih dersiydi bu, 40 yaşına gelmiş daha THKO'nun ideolojisini böylesine basite indirgenmiş haliyle bile öğrenememişsin, hayır bilmemek ayıp değil de hala Deniz Gezmiş Atatürkçüydü diye sayıklamak ayıp.

Ek3: Başka hiçbir şeye cevap veremeyeceğin için(ütopya diye bağrınmak dışında ki ulusalcılıkla anti-emperyalizm olduğunu, bir kurtuluş olduğunu sanmak asıl ütopyacılık ayağı yere basan biziz) yine Beyazıt eylemiyle ilgili konuşursun, ben bahsettiğin eylemi ondan birkaç gün önce düzenlenen bir eylemle karıştırmışım, sonra mesajı güncelleyip bahsettiğin tgb eylemiyle ilgili yazdım zaten, nasıl saatler sonra cevap verip de çoktan güncellenmiş yazının ilk haline cevap verdin ona da helal olsun.Ama belki güncellenmiş hali üstünden konuşmak istememişsindir.

Ek4: Şimdi afrikalı kabileler mevzusunu da kafana göre bir yere çekersin ya da tam tersinden anlarsın, emperyalist olmayan bir devlet işgal ettiğinden savaşma demiyor sana sosyalizm. Emperyalist devletler eliyle olan/olmayan bir işgale karşı o savaşı verirken sosyalist devrimi, öncülüğü işçiye vererek yap diyor yalnızca. 1923te mümkün müydü bunu yapmak? Hayır. O tarihte belki Türkiye'de sosyalist devrim yapmanın imkanı yoktu, ama ulusal kurtuluş savaşının sonucu bugünün burjuva diktatörlüğüdür diye bu düzeni kutsal sayacağız diye bir kafa da yok.
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Devlet destekli kontgerilla, düzeniçi akımların halk düşmanı adamları da gerek egemenler-arası çatışma, gerek şantaj-göz boyama-propaganda vs yöntem ve amaçlarla hapis yatabilir. Geçmişte ülkücüler nasıl hapis yattıysa bugün perinçek de ondan yatıyor. Keşke yatmasa, ergenekon gibi bi saçmalık olmasa da ulusalcıların elinde bu propaganda aracı bulunmasa.
adamın 70 senelik hayatının 4te 1i içeride geçmiş. hala da geçiyor. sen daha konuşuyorsun bu şekilde he?!?!

işçinin, köylünün, sosyalist devrimcilerin de varlığını ulusalcılara, düzenlediğiniz cumhuriyet mitingleri vsye borçlu olduğunu öğrenmiş olduk teşekkür ederiz.

1923 ulusal kurtuluş savaşı verildi ve kazanıldı, o savaşı veren de yine halktır.

[b]Atatürk mevzusunu açacaksan da sizin gibi tabela milliyetçisi değildi Atatürk, anti-emperyalist de değildi bir yandan, burjuva devrimini yaparak anti-emperyalist olamazsın, hayır gören duyan da sanacak Atatürk ülkeyi işgal eden emperyalist devletler değil afrikalı kabileler olsa savaşmayacaktı, "heee bunlar emperyalist deil salla ya" diyecekti. Sizdeki bu uçmuş kafanın doğal sonucu emperyalist amerikaya karşıt diye rusya ve çine emperyalist dememek olabilir, ya da esada diktatör. Ama gençlik sizin kadar hamkafa değil
.[/b]
bizdeki uçmuş kafa derken?!?! Atatürk'ün anti-emperyalist olmadığını da söyledikten sonra bir insan daha ne kadar zırvalayabilir ki?

Kitlesellikse konuşacağın tgb tartışmasız bizden çok daha kitlesel, yaptığı iş var mı? yok. çünkü adam akıllı ideolojisi, yolu, programı yok, içi çürük. 30 bin kişilik bir üniversitenin yarısı ulusalcı olsa onlar gene ete süte bulaşmadan piyasacı takılıyor, orada faaliyet gösteren gene 3-5(diyelim ki sayıları bu kadar az) sosyalist oluyor. İdeolojinin doğal sonucu bu.
ainesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. yukarıda sordum, bir kez soruyorum. senin kollektifin bugüne kadar 250 bin kişiyi toplayıp beyoğlu'ndan dolmabahçe'ye yürütebildi mi? 1 milyondan fazla kişiyi ulus meydanı'na toplayabildiler mi? yarım milyon kişiyi anıtkabir'e yürütebildiler mi(zaten gitmezsiniz anıtkabir'e de, sözün gelişi işte)?

Bir de marksizmden bahsedip durma komik oluyorsun, sonunda marks bugün yaşasa tgbli olurdu diyeceksin ondan korkuyorum

Bu arada kısaca özetleyeyim Marksizmi de başka bi yerde milliyetçiliği savunurken Marksizm diyip komik olma

1)Sınıflar arası uzlaşmaz çelişkilerden doğan çatışmanın sonucu proleterya diktatörlüğü olacaktır.
2)Ploreterya diktatörlüğünün sonucu sınıfların ortadan kalkması olacaktır.
3)Sınıfların ortadan kalkmasıyla özel bir baskı aracı olan devlete artık ihtiyaç kalmayacak, devlet önce sönecek sonra yok olacaktır.

marks zerre kadar umrumda değil çok konuşan ama boş konuşan arkadaş. ben bir Kemalist'im ama Marks'ı da okumuş olan bir Kemalist'im. Yaptığın-yaptığınız şey MARKSİZM değil, bunu görebiliyor ve anlayabiliyorum. Söylemeyeyim mi? Atatürk'e anti-emperyalist değildi diyen adam MARKSİST olamaz ki zaten,sadece laf kalabalığı yapar işte.

Ek: Senin söylemene gerek yok, AKP-Medya-Ulusalcılar işbirliğiyle nasıl ODTÜ'deki eylemin ulusalcı nitelik taşır gibi gösterilmeye çalışıldığını gördük.

Ek2: Kaç kere yazdım Deniz Gezmiş konusuyla ilgili, hala kasıtlı görmezden gelip papağan gibi Atatürk resimli yürüyüşünü anlatıyorsun. 60lardaki gençlik hareketi ilk sosyalizm deneyimidir, Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan hepsi o gençlik hareketi içinde pişti ve daha sonra ideolojik kopuşlarını yaşadı. Deniz Gezmiş, yenisömürge devrim modelini savunur, fokocudur.

Fokocu fikirlere göre bir grup sosyalist önder çıkar silahlı propagandaya girişir, halk da ayaklanır ve devrim olur, Küba'da bu şekilde yapıldı devrim. Hangi devrim? Sosyalist devrim. Nasıl olur sosyalist devrim? Burjuva devlet makinasını kırıp, proleterya devletini kurarak. Peki hayalinde bana ait argüman yaratıp ona abuk subuk cevap veren sen şimdi benim fokocu olduğumu düşünmeli misin? Hayır. Deniz Gezmiş'le ilgili ufak bir tarih dersiydi bu, 40 yaşına gelmiş daha THKO'nun ideolojisini böylesine basite indirgenmiş haliyle bile öğrenememişsin, hayır bilmemek ayıp değil de hala Deniz Gezmiş Atatürkçüydü diye sayıklamak ayıp.

Ek3: Başka hiçbir şeye cevap veremeyeceğin için(ütopya diye bağrınmak dışında ki ulusalcılıkla anti-emperyalizm olduğunu, bir kurtuluş olduğunu sanmak asıl ütopyacılık ayağı yere basan biziz) yine Beyazıt eylemiyle ilgili konuşursun, ben bahsettiğin eylemi ondan birkaç gün önce düzenlenen bir eylemle karıştırmışım, sonra mesajı güncelleyip bahsettiğin tgb eylemiyle ilgili yazdım zaten, nasıl saatler sonra cevap verip de çoktan güncellenmiş yazının ilk haline cevap verdin ona da helal olsun.Ama belki güncellenmiş hali üstünden konuşmak istememişsindir.

Ek4: Şimdi afrikalı kabileler mevzusunu da kafana göre bir yere çekersin ya da tam tersinden anlarsın, emperyalist olmayan bir devlet işgal ettiğinden savaşma demiyor sana sosyalizm. Emperyalist devletler eliyle olan/olmayan bir işgale karşı o savaşı verirken sosyalist devrimi, öncülüğü işçiye vererek yap diyor yalnızca. 1923te mümkün müydü bunu yapmak? Hayır. O tarihte belki Türkiye'de sosyalist devrim yapmanın imkanı yoktu, ama ulusal kurtuluş savaşının sonucu bugünün burjuva diktatörlüğüdür diye bu düzeni kutsal sayacağız diye bir kafa da yok.

üzgünüm, eklerin o kadar zavallı ki cevap vermeme gerek yok. zaten yukarıda gerekli cevapları verdiğimi düşünüyorum.
sana ve kollektifine ve diğer karın ağrılarına <> her ne yapıyorsanız bol şans diliyorum.
B)-
Sosyal ağlarda paylaş

aynı karın ağrısı işte. sanki memlekette işçi-köylü-memur anormal bir bilinç düzeyine ulaşmış; bir kısmı Marks-Engels'in komünist manifestosu'nu hatmetmiş, diğer kısmı Lenin'in Ekim Devrimi'ni incelemiş ve geri kalanı da Rosa Luxemburg hayranı da fikir çatışmaları nedeniyle farklı farklı fraksiyonlara ayrılıyorlar, farklı farklı partilerle dolanıyorlar ortalıkta. Ne oluyor sonuçta? 1 MAYIS PARTİSİ olmaktan öteye geçemiyorlar toplumun gözünde.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

üzgünüm, eklerin o kadar zavallı ki cevap vermeme gerek yok. zaten yukarıda gerekli cevapları verdiğimi düşünüyorum.
sana ve kollektifine ve diğer karın ağrılarına <> her ne yapıyorsanız bol şans diliyorum.
B)-

geri vitesss!!

ayrıca parlamenter siyasette bulunmayan örgütlerin iktidar olmak gibi bir hevesi yok sizin anlamadığınız bu. siz kılıçdaroğlu (x,y,z) gelecek dertler bitecek kafasındasınız. bir halt değişmez salt perlamenter çoğunluğu elde etmekle.
Sosyal ağlarda paylaş

ben şunu merak ediyorum,80 öncesi kemalizme ve devlet düzenine veryansın eden kendini sol tandansdan sayan insanlar bugün 1 numaralı kemalist oldu.hayır asıl tartışmanız gereken olay şu;kemalizm anlayışı ve mustafa kemal'in yaptıklarıyla,sol anlayışın ne alakası var? halkçılık demekle halkçımı olunmuş?

devletçiyim demeyle devletçimi olunmuş?

hem solcu hem kemalist olmak zor zenaat velhasıl-ı kelam :D

kuddusi seni de takip ediyorum mesajlarından,bu ülkede bütün kemalist*solcular bitse bir tek seni bırakmaları lazım,ibreti aleme göstermek için :)
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Akito zaten propaganda yapmıyorum, kuddusimavraya cevap veriyorum sadece bu. İnsan göz göre göre böylesine yanlış, saçmasapan şeyler söylendiğini görünce cevap verme ihtiyacı duyuyor.

Ek: İsteyen istediği kadar iplemeyebilir, okumayabilir benim için değişen bir şey yok.

Peki siz bu şekilde kime hitap etmeyi amaçlıyosunuz? Abi lisedeki ergenlere benzetiyorum ortaya fikir atıp birbirini gaza getiren kişiler gibisiniz, diyelim ki amacınız doğru, yolunuz doğru, yukarıda yazdığın uzun uzun cümlelerde ve içerisindeki kavramlarla halka nasıl hitap etmeyi düşünüyosunuz? Senin yazdığın yazılardaki kavramları anlamak için admaın önce 3-5 kitap bitirmesi gerekiyor hem de sadece 1 mesajın içerisindeki..Zaman iletişim devri, biraz daha insana yakın bir dil seçin bence.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

KuddusiMavra said:

B)-

geri vitesss!!

ayrıca parlamenter siyasette bulunmayan örgütlerin iktidar olmak gibi bir hevesi yok sizin anlamadığınız bu. siz kılıçdaroğlu (x,y,z) gelecek dertler bitecek kafasındasınız. bir halt değişmez salt perlamenter çoğunluğu elde etmekle.

geri viteslik bir durum göremiyorum. yazdığım hiçbir şeye tutarlı cevap veremeyen sen ve kollektif arkadaşın aynı şeyleri sürekli tekrar edip bir de üzerine ek yazınca ben ne yapayım? kendi yazdıklarımı kopi peyst mi yapayım kalimero? siyaset iktidar olmak için yapılır, 1 MAYIS'TA "KAHROLSUN KEMALİST DİKTATÖRLÜK" diye bağırmak için yapılmaz. Kılıçdaroğlu'nun CHP'ye ve Türk Solu'na atılmış en büyük kazık olduğuna da gönülden inanıyorum. Parlamenter Çoğunluğu elde etmekle adamlar KARŞI DEVRİM yaptılar, daha ne yapsınlar?! Sen ve senin gibilerin kafalarınız kitaplarda, ayaklarınız hala yere basmıyor? Ütopyalar şelale olmuş, içinde yıkanıyorsunuz. O ayaklar yere bassın lütfen, belki mücadeleyi kime karşı yürütmek gerektiğini anlarsınız o zaman...

Sanırım 6 ileri viteslik şeyler yazdım yukarıya.

edit: yahu, ATATÜRK anti-emperyalist değildi diyen adamı muhatap kabul edip tartışmaya çalışıyorum. daha ne yapayım?
Sosyal ağlarda paylaş

Cipetpet said:

ben şunu merak ediyorum,80 öncesi kemalizme ve devlet düzenine veryansın eden kendini sol tandansdan sayan insanlar bugün 1 numaralı kemalist oldu.hayır asıl tartışmanız gereken olay şu;kemalizm anlayışı ve mustafa kemal'in yaptıklarıyla,sol anlayışın ne alakası var? halkçılık demekle halkçımı olunmuş?

devletçiyim demeyle devletçimi olunmuş?

hem solcu hem kemalist olmak zor zenaat velhasıl-ı kelam :D

kuddusi seni de takip ediyorum mesajlarından,bu ülkede bütün kemalist*solcular bitse bir tek seni bırakmaları lazım,ibreti aleme göstermek için :)

bu da garip bir yaklaşım? insanlar 35 sene "ben dinsizim, ateistim" diyerek dolaştıktan sonra birden bire imana gelip 5 vakit namaza başlayıp hacca gidip geliyor da sen 80 öncesi sosyalist olan insanların Kemalist olmasına neden şaşırıyorsun? Üstelik Kemalizm, solcuyum diyen bir insana uzak bir ideoloji değildir ki! Bu ülkede <>(bu tür terimleri, kavramları senin gibi adamlar sallıyorsunuz, sonra sahip çıkıyorsunuz, insanları etiketliyorsunuz, sonra da onlarla kavga ediyorsunuz; Kemalist işte, solcusu-sağcısı ne oluyor? Kemalizm zaten sol bir ideolojidir, ben demiyorum ki bunu! bizim ülkemize özgü, bizim ülkemizin gerçeklerini yansıtan, ayakları yere basan devrimci insanların ideolojisidir.)bitmez, sen içini rahat tut, ibret-i aleme göstermek için(bu da enteresan, maymun ya da ateşte oynayan ayı mı gösteriyorsun? bilinçaltın gitmiş mi ne?!)bana gelene kadar çooook <> olur...

Halkçıyım demekle halkçı olunmayacağını Türkiye'deki tüm sağ iktidarlar gösterdiler bu ülkeye. Ancak Atatürk'ün devrimcilik, halkçılık, devletçilik ilkelerini nasıl uyguladığını; nasıl yıkıntı içerisindeki bu ülkeyi 10 senede ayağa kaldırdığını (hadi benim gibi adamlara güvenmiyorsun) araştır, yabancılar ne yazmış, söylemiş o yıllarla ilgili, bir öğreniver? İşin kötü tarafı Atatürk'e şeriatçı da düşman, belli ki sosyalist düşüncede olduğunu söyleyen bir çok insan da düşman ve tam da senin,kalimero'nun,kollektifinsan'ın yaptığın suçlamaları (kelimesi kelimesine) yapıyorlar. Bu işte bir tuhaflık yok mu?

Ne ATATÜRK'müş yahu?!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...