Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Üniversite öğrencilerine ceza yağmuru

kolektifinsan

Öne çıkan mesajlar

GERGE said:

kolektifinsan said:
Yahu biz kökten sermaye-üniversite işbirliğine karşıyız. Üniversiteler aydınlanma çağında somut düşünceyle halk için bilimin üretildiği ve bunun gerçekleşmesi devlet, dogmatik düşünce, sermaye baskısından uzak olması gereken yerler olarak kuruldu.

AHA! Yanlis. Universiteler 11. ve 12. yilda cikmislardir ve dogrudan ticari kapitalism (ozellikle sehirlesme uzerine etkileri) ile scholastoc dusuncenin urunleridirler. Bu universilerden ise Kepler, Copernicus, Leibniz gibi insanlar cikmistir. TIcari kapitalism ise Abbasi eseridir ama sonra Avrupa'ya yayilmistir.

Universitelerin aydinlanma cagiyla ilgisi yok ve varliklarini ilkel sermaye piyasasina borclular,

Burjuva devrimleri çağında kuruldu üniversiteler, uygulamada böyle olmaları bu yüzden olabilir mi? Kuruluşlarına yön veren fikirlerin alakası yok bu anlattığın uygulamalarla ki bu uygulamalar kuruluştan itibaren gelişen süreç içinde ancak zamanla yerleştiler
Sosyal ağlarda paylaş

coco said:

işte kolektif bilinci sınırlayıcı ve kısıtlayıcı buluyorum derken tam da bu ve benzer bakış açısını dolayısıyla böylesi ürünlerini kastetmiştim.

şu yazdığın wota baktığımda gerek eleştirdiğin gerek ortaya koyduğun savda o kadar fazla değişken ve dinamik eksik ki.
kesin yazılmıştır ve cevapları da verilmiştir zaten forumda o wotu yazdığında.

savlarınız her şeyden önce çözüm odaklı değil.
çünkü hem updated hem de upgraded değil.
sadece eleştiriden ve muhalefetten ibaret.

yarattığınız kaosa maruz kalanlara yazık.

Forumda aktarılabilecek bilginin sınırı var, yüzeysel geçiyor tartışmalar, tam strateji ve aklında kalan soru işaretleri için okuman ya da yüzyüze tartışman lazım, bu iş böyle forumda olmaz.Çok geniş bir mevzu bu, bu salt suçlayıcı, önyargılı yaklaşıma daha da vereceğim bir cevap yokÇ

EK: Bir şeyler diyorsun kopuk, çözüm odaklı vs değil de neye göre söylediğin ortada değil, emek-sermaye çelişkisi üzerine dönen tartışmada girilemeyen kopuk zannettiğin her şey de çok ayrıntılı bir biçimde ortaya kondu. Neyi eleştirdiğini bilmeden yazıyorsun ancak öyle kopuktu da kaostu da efendim şeydi de diye.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

kolektifinsan said:
Yahu biz kökten sermaye-üniversite işbirliğine karşıyız. Üniversiteler aydınlanma çağında somut düşünceyle halk için bilimin üretildiği ve bunun gerçekleşmesi devlet, dogmatik düşünce, sermaye baskısından uzak olması gereken yerler olarak kuruldu.

AHA! Yanlis. Universiteler 11. ve 12. yilda cikmislardir ve dogrudan ticari kapitalism (ozellikle sehirlesme uzerine etkileri) ile scholastoc dusuncenin urunleridirler. Bu universilerden ise Kepler, Copernicus, Leibniz gibi insanlar cikmistir. TIcari kapitalism ise Abbasi eseridir ama sonra Avrupa'ya yayilmistir.

Universitelerin aydinlanma cagiyla ilgisi yok ve varliklarini ilkel sermaye piyasasina borclular,

tamam da sekülerizmle beraber biçim değiştiriyor işte ve ilk modern üniversiteler burjuva devrimleriyle beraber kuruluyor, yeni disiplinler açılıyor ve görece akademik özerklik sağlanıyor. çakal ;)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
AHA:

University of Bologna (1088), University of Paris (1150), University of Oxford (1167), University of Modena (1175), University of Palencia (1208), University of Cambridge (1209), University of Salamanca (1218), University of Montpellier (1220), University of Padua (1222), University of Toulouse (1229), University of Orleans (1235), University of Siena (1240), University of Coimbra (1288), University of Lisbon (1290), University of Avignon (1303), Charles University (1347), Vienna University (1365), Turin University (1404), Leipzig University (1409)...

http://static.fjcdn.com/pictures/u_8fce29_1474489.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Hala veri kalabalığı başka hiçbir şey değil, hala inatla burjuva çağındaki uygulamadan söz ediyor. Kuruluma giden yoldaki fikirlerden ve onun uygulamalarından söz eder misin? yok.

Ek: Gene şu çok dillendirdiğin comfirmation biasın dibine vurdun, anti-tezin yok niye böyle olması gerektiğine karşı, bir de inatla yüzeysel yürüttüğün tartışmadan sonra dönüp strateji yok, nasıl olcak vs diye konuşur hayalinde çatlaklar görürsün, böyle devam gerge
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Parens scientiarum. 13. yuzyilda papalardan birinin cikardigi bir sey. Bilimlerin anasi demek. Universite ozerkligi ilk bununla cikiyor, Paris universitesi ozerk oluyor.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/5/5a/Spock_vulcan-salute.png/300px-Spock_vulcan-salute.png
Sosyal ağlarda paylaş

yahu sence bunları bilmeme ihtimalim var mı? University of Bologna falan tabii ki ilkel sermaye piyasasıyla ilgili, sadece roma hukuku falan öğretiliyor zaten. düzene eleman yetiştiriyorlar. orada bahsedilen seküler ve objektif bilimin ne zaman üniversitelerde yer aldığı. burjuva hukukunun yan etkileri diyelim, kendi antitezinin doğumasına da müsaade ediyor canım burjuvalarım. ama çok abartmayın biber gazını yersiniz haaa da diyor.

gerçi mevzudan koptuk sidik yarıştırıyoruz şu an. ha kolektif belki bilmiyordur bunları ama söylemek istediği şey ile doğrudan alakası yok.
Sosyal ağlarda paylaş

@GERGE

İnatla kendini esasında desteklemeyen, uygulamalardan söz eden veri kalabalığı, niyesi nasılını tartışır mısın? yok. Aslında ben senle bu sığlıkla tartışmaya devam eder miyim? ona da yok.

Proleterya devrim modeli ve sebepleri hepsi ortaya konmuş, üstüne 1960larda kabul edilen yenisömürge devrim modeli, türkiye yorumu thkpc , dev-yol deneyimleri ve eleştirisinden yürüyen yeni bir hareket var, sen bunları sakın tartışma ama gerge, olmaz de, latince bi şeyler yaz, somut yazıya karşı tıkan ben doğru bildiğimi yapmaya çalışıyorum de beni suçla kendinde olan problem için sendedir de geç, hep böyle gerge, her küçük burjuva devrimci olacak diye bi şey de yok zaten, devrim için hele şu aşamada katiyen yok öyle bi gereklilik.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Kurulumuma giden yol:

Ticari kapitalism nedeniyle baslayan sehirlesme yoneticilere ve din adamlarina olan ihtiyaci arttirdi, bu nedenle papalar ve krallar universiteler kurdular. Boylece 12. yuzyilda universiteler kuruldu. Universiteye girmeden once gencler dil bilgisi, retorik ve diyalektik, mantik, arikmatik, geometri, muzik ve astronomy egitimlerini tamamlamalilardi. Ondan sonra universitede din, hukuk ya da tip ogrenirlerdi. Ilk bolum 6 yil alirdi, ikincisi doktor sayilana kadar ogrenci devam ederdi. 10-12 yil surerdi bu da.

Newton filan bu sistemden cikti.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Cevap olarak 3 başlık içiçe linkler falan koyan birinden verilen cevap hakkında veri kalabalığı lafı görmek biraz ironik.

Mevzu derin diyoruz, en yüzeysel tartışma biçiminde bile bu oluyor. Ben üniversite isimleri sıralayıp saçmasapan resimler koymuyorum, bak burda böyle olmuş demiyorum, tez koyuyorum ortaya. Hayır bir de bunları daha okumayıp sonra dönüp 'strateji yok, rererö' muhabbetleri, geçin bunları.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Kurulumuma giden yol:

Ticari kapitalism nedeniyle baslayan sehirlesme yoneticilere ve din adamlarina olan ihtiyaci arttirdi, bu nedenle papalar ve krallar universiteler kurdular. Boylece 12. yuzyilda universiteler kuruldu. Universiteye girmeden once gencler dil bilgisi, retorik ve diyalektik, mantik, arikmatik, geometri, muzik ve astronomy egitimlerini tamamlamalilardi. Ondan sonra universitede din, hukuk ya da tip ogrenirlerdi. Ilk bolum 6 yil alirdi, ikincisi doktor sayilana kadar ogrenci devam ederdi. 10-12 yil surerdi bu da.

Newton filan bu sistemden cikti.

Sen daha burjuva aydınlanmasından falan bahset, burjuva devrimleriyle gelen kazanımlardan bahset, bi gram da ilerleme oradan e mi? Feodalizmin getirilerini yazıp feodalizmi mi savunsam ben de ne yapsam, göçebe-yerleşik hayat tartışmasına mı girsem sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yahu amma da seviyormussun Cromwell'i. Ben de biliyorum, egitimin uzerine tahir boyunca en cok etkisi olmus adamlardan biri Cromwell, puritanlar ve barkerlar. Onlar sayesinde hem kapitalizm asiri guclendi hem de dusunce ve din ozgurlugu fikirleriyle modern universiteler olustu. Ama universiteler onlar sayesinde kurulmadi. O once geliyor.

Oliver Cromwell'e borclu Avrupa modern universiteleri, burjuva devrimlerine borclu. Sosyalist dusunceye degil.
Sosyal ağlarda paylaş

Feodalizmden sosyalizme mi atlanacaktı direk arada burjuva devrimi olmadan? Yahu bıkmadın hakikaten bıkmadın burjuva devrimi kazanımlarını anlatmaktan.

Hiyerarşik ilk yerleşik toplumlar olmasa direk gelişme olmayacaktı, hepsinin temelinde o da değil insanın evrimi ve motor yeteneklerinin gelişimi var hatta, hadi balık olalım
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Burjuva devrimlerinden sonraki kazanimlarimiz Chartist hareket ve Bismarck reformlari olarak geldi, sonra yayildi. Bunlar da sosyalizmin etkileri iste. Ama 17. yuzyilda olanlardan bu yana o kadar buyuk onemli bir degisim gecirmedi uygarligimiz simdi gecirdigi kuresellesme disinda. Gecirdiyse anlat, refute edeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm, bugün kapitalizm olduğuna göre en doğru sistem kapitalizm diyorsun.

Sosyalist devrim yaşandı da mı kazanımlarını göreceksin? Egemen sınıflar karşısında halkın komple sömürüsünü engelleyen engellemiş ve engelleyecek, her yerde kazanımlar elde etmiş bir dünya sosyalist hareketi, örgütü ne yapacağız bu arada ya da Sovyetlerin teknolojiye revizyonizm öncesi katkılarını? Bismarck reformu muymuş sosyalizmin katkısı? Daha burjuva devrimi gelmeden yeni oluşan burjuva sınıfının zoruyla oluşan kısıtlı reformlardan söz eder gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Her yeni biri ortadan dahil olduğunda reset yiyor resmen tartışma, nedenini açıkladık, üniversitenin ne olması gerektiği ve neoliberal politikalar ve sonuçları üzerinden, zahmet edip okuyabilirsin, bunlar nasıl olacak dersen de koskoca bir yazını gösterir ya da yüzyüze tartışmayı öneririm. Yine de kısaca belirteyim:

Üniversitede halk için bilimi savunuyoruz, sermaye-üniversite işbirliğini reddediyoruz ve bu teknokentlerin kalkınması niye halkın ezilişi yüksek burjuva ve ona bağlı iş yapan orta burjuvanın kalkınmasından başka anlama gelmeyecek onu açıklıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Bismarck'in reformlari Chartist'lerden 40 yil sonra, 1880'lerde geldi. Getirdikleri sunlardi:

[list]
[*] Isci sinifina saglik sigortasi
[*] Isci sinifina kaza sigortasi
[*] Isci sinifina emeklilik ve sakatlik sigortasi
[/list]
Burjuva devrimi gelmeden nasil oluyor anlamadim ama. Cromwell'den 200 yil sonra reformlar.

Hic onemli degil ama, oyle mi? Utan be biraz. Bismarck isci sinifi icin en buyuk reformlari yapmis adam. Saglik sigortasini, emekliligi, kaza sigortasini filan hep bu adam cikardi. Sosyalistliginden utan. Bu reformlarin ana nedeni de sosyalizm ve Chartizm haraketleriydi. Zaten Chartist'leri devrim istemedikleri icin reddediyorsunuz...

Daha fazla tartismam. Ciddiyim bu sefer. Ne hakkinda konustugunu, sosyalizmin gercek, yasanmis faydalarini bilmiyorsun ya da kucumsuyorsun sadece. Hayaller icinde yasamaya devam et.

Sosyal ağlarda paylaş

Reformizm tartışmasını atla, sermaye-emek çelişkisini atla her şeyi atla da burjuva devrimleri çağında gerçekleştirilmiş(o da alttan gelen basınçla olan) bir reformlar serisini yaz sadece. Evet sosyalizmin kazanımı sandığımız her şey de kapitalizmin kazanımı aslında, sermaye hep daha fazla kar etmeye değil, halkı kalkındırmaya dayalı düşünüyor. thx
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Her yeni biri ortadan dahil olduğunda reset yiyor resmen tartışma, nedenini açıkladık, üniversitenin ne olması gerektiği ve neoliberal politikalar ve sonuçları üzerinden, zahmet edip okuyabilirsin, bunlar nasıl olacak dersen de koskoca bir yazını gösterir ya da yüzyüze tartışmayı öneririm. Yine de kısaca belirteyim:

Üniversitede halk için bilimi savunuyoruz, sermaye-üniversite işbirliğini reddediyoruz ve bu teknokentlerin kalkınması niye halkın ezilişi yüksek burjuva ve ona bağlı iş yapan orta burjuvanın kalkınmasından başka anlama gelmeyecek onu açıklıyoruz.

Kusura bakma da, üniversiteleri de kapatalım o zaman? Üniversiteler de bilim yapıyor, bilim yapıp öğrenci yetiştiriyor. Mezun öğrenciyi burjuva dediğin kısım işe alıyor. E üniversiteler her halukarda burjuvaziye çalışıyor bu mantıkla.

Sadece devlet eliyle bilim mi olur ya, 21. yüzyıldayız yazıktır öeh. Her gün yeni bi teknoloji ortaya çıkıyor. Bunun max %10'u sadece üniversite içi araştırmalar sayesinde oluşur. Kalan kısmı tamamen özel sektörün ve özel sektör-üniversite ortaklığının araştırması sayesindedir. Ama bunun yararı tüm insanlığadır.

Sallıyorum çelik konstrüksyon işi yapan özel bi firma kendi işine uygun bi kaynak yöntemi araştırır. Para döker araştırma yapar, öğretim elemanlarına danışır, gerekirse ortak bi birim kurar, finansman sağlar. Sonuçta yeni bi kaynak teknolojisi geliştirirse bu teknoloji tüm insanlığındır. Firma en fazla makinesini üretip satma işine girer, o da çelik işi yapan firma kalkıp kaynak makinesi işine girmez zaten. Bu tamamen hayali bi örnek kendi alanımdan. Ama bu iş böyle.

O teknoloji senin bindiğin vapurda da kullanılır, eğlence için gittiğin lunaparktaki taşıtlarda da kullanılır, bindiğin arabada da kullanılır. Şimdi üniversite-özel sektör ortak araştırması zararlı mıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...