Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Üniversite öğrencilerine ceza yağmuru

kolektifinsan

Öne çıkan mesajlar

kolektifinsan said:

Neyse ben burda bizim eylemlerimize sempatiyle bakan bir arkadaşın da aklı bu ''doğalgazdan çıkarır onu devlet'' muhabbetinden bulanmasın diye dahil oldum tartışmaya, herkese afiyet olsun

Hatta bu ''devlet kıyak olsun diye fiyat düşürebilir, muhalefet kazanımı diye bir şey yoktur'' muhabbetiyle ilgili

Neoliberalizmde Büyüme Zorunluluğu ve Halka Yansıması
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

kolektifinsan said:

Masquerade said:

senko said:

abi yalniz 1.5'a cathering sirketi nasi kar edio lan?

su an odanda seni isitan dogalgaz ile kompanse ediyor parasini dsagj.

Biz hesabını yapmıştık bizim üniversitede 75 kuruş civarı bir şey maliyeti, biz kar etmeyen yemekhane, kar etmeyen kantin için eylem yapıyoruz. Üniversitelerde özel sektörden hizmet alımına da karşıyız bu açıdan, üniversite kendine bağlı bir AŞ kurup ordan işçi statüsünde çalışanlar alarak yemeği kendi hazırlatıp satarsa, kantinleri bu AŞ'ler üzerinden kar etmeyecek şekilde işletirse, çalışanlar, tesislerin bakımı vs dahil tüm maliyeti topladığında onu karşılayacak gelirin elde edilmesi için ücretlendirme yaptığında çok cüzi yemek ve kantin fiyatları çıkıyor karşına.

hayir cikmiyor, IU senin dedigini yapiyordu, cateringe verince anca maliyetleti dusurduler, olcek ekonomisi denen birseyin varligindan haberdar degilsin sanirim, devir outsource devri, herseyi yapip hicbirseyi yapamayan kurumlar tarih oldu, artik herkes iyi yaptigi seyde uzmanlasiyor.

universite saniyormusunki etkin ve verimli calisiyor, burda temel organizasyon yonetiminden bahsediyoruz, isi catering olan bir firmami maliyetlerini kontrol edebilir yoksa bu isten hic anlamiyan universitemi?

universite kamu ihale kanunu ile alim yapar, universite bugdayin kilosunu 10 liraya alirken catering sirketi ayni bugdayi kilosu 7 liradan alabiliyor, universite cunki 100 kiloluk alim yaparken cateringci 2 ton aliyor bi seferde, adamin sakliyicak deposu var, saticak musterisi var

oyle ogrenci hayali ile ne yazikki donmuyor bu isler, sana rakam veriyorum iste ki kar ederekte satmiyorlar, 3 liraya malolan ogunun yarisini universite cebinden oduyor, son derecede lezzetli ve cesitli yemekler cikiyor.

isci statusunde alinan calisanalrin yaptigi yemegin lezzetini yazmicam bile, haftada 3-4 gun kurufasulye, nohut ve pilav yersiniz anca.

Bi çıkamadım tartışmadan ama
Verim artırımı konusunda devlet de senin gibi düşünüyor, konuyla ilgili bir yasa taslağı da var:
Yeni Yök Yasası

Üniversite cebinden ödese de umrum değil, eğitim kamusal haktır. Okurken para ödemek zorunda değilsin, 68lerde öğrenciler burslarından artırıp ailelerine yollayabiliyorlardı, kişi başı üretim o günden bugüne ciddi artış göstermiş ama kaz gibi yolmaya çalışıyorlar bugün öğrenciyi, eğitimi sağlığı özel sektörün talanına açıyorlar. Mevzu 'iyi niyetli devletin dar boğazı' değil. Mevzu sermaye-emek, egemen-halk çıkar çelişkisi, bugünün özelinde neoliberalizmle gösteriyor bu çelişki kendisini
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Masquerade said:

senko said:

Biz hesabını yapmıştık bizim üniversitede 75 kuruş civarı bir şey maliyeti, biz kar etmeyen yemekhane, kar etmeyen kantin için eylem yapıyoruz. Üniversitelerde özel sektörden hizmet alımına da karşıyız bu açıdan, üniversite kendine bağlı bir AŞ kurup ordan işçi statüsünde çalışanlar alarak yemeği kendi hazırlatıp satarsa, kantinleri bu AŞ'ler üzerinden kar etmeyecek şekilde işletirse, çalışanlar, tesislerin bakımı vs dahil tüm maliyeti topladığında onu karşılayacak gelirin elde edilmesi için ücretlendirme yaptığında çok cüzi yemek ve kantin fiyatları çıkıyor karşına.

Çok naif bir hesap olmuş kusura bakma. Gerçekten bu kadar kopuk teoriler ve fikirler ile insanların sorunlarına çare getiremezsiniz. Bu dediğin şeyi, profesyonel bir catering şirketinin yaptığı kadar parasal açıdan verimli yapabilecek kapasiteye sahip 1 ya da 2 üniversite var bu ülkede, diğer üniversiteler bu işin içine girerse direk para deliğine döner. Kar etmeyecek şekilde işletsin dersin adamlar onu ancak yemeğin tepsisi 2.5-3 TLye becerebilirler belki, şuandan bile kötü olur durum. Bunun yerine insanların gelir dilimini belirleyen adam gibi bir sistem olsa ülkede ona göre yarım ve tam yemek bursları dağıtılabilir ve geri kalanlar için fiyatlar makul bir miktarda arttırılabilir. Böylece imkanı olan daha fazla verir, olmayan da burs ile yer. "Böz nöyö döhö cök ödöyöröz yö" diyen zenginlerin de ağzına çakarsın bi tane olur biter.

bi de yazdıklarını anlamak çok zor abi halk adamı değil misiniz siz ya şu forumda yazdığını gibi çıkıp sokakta ortalama bir adama konuşsan bi halt anlamaz dediklerinden, felsefeci gibi konuşuyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

ogrenci isi oluyor o hesaplar, su kadar adam calissin, su kadar sey olsun hmm kesin cikar diye

heleki yemekten bahsediyoruz, eti nerden alican, nerede saklican, tedarik zincirini nasil kurucan, hangi tedarikcilerle calisican, kamu ihale kanunu gibi bri engelin varken alimlarini nasil yapican, nerede depolican, kayip kacakla nasil mucadele edicen, organizasyon yapisi ansil olucak, bu isi kim yoneticek kim denetlicek, 100 mavi yakali istihdam edicen kac beyaz yaka lazim bunlari yonetmeye, gida muhendisi alican, kaliteci alican, labaratuar kurucan

kap kacak ne kadar siklikla degisicek, talepteki dalgalanmalari nasil karsiliycan, sinav haftasi kuyruk olurken bahar donemi boslugunu nasil yoneticen

e bide gunde 3 ogun cikariyorsun, personelede cikarican, yetmedigi zaman yedegin olucak

ve en buyuk sorun

haftanin 4 gunu devlet kafasi ile nohut-pilav, fasulye-pilav, mercimek uclusunden nasil kacican? menulerin kalorisini nasil dengeliycen?

butun bunlari adam gibi yapsan bile cateringci ile kalite ve maliyet yarisi yapamiyorsun, herifin asil isi bu, senin 3 liraya malettigi o daima 1.5 liraya mal edicek
Sosyal ağlarda paylaş

Kendimden Alıntı 1:

kolektifinsan said:

Neyse ben burda bizim eylemlerimize sempatiyle bakan bir arkadaşın da aklı bu ''doğalgazdan çıkarır onu devlet'' muhabbetinden bulanmasın diye dahil oldum tartışmaya, herkese afiyet olsun

Hatta bu ''devlet kıyak olsun diye fiyat düşürebilir, muhalefet kazanımı diye bir şey yoktur'' muhabbetiyle ilgili

Neoliberalizmde Büyüme Zorunluluğu ve Halka Yansıması

Kendimden Alıntı 2:

Viktor said:

kolektifinsan said:

Masquerade said:

senko said:

hayir cikmiyor, IU senin dedigini yapiyordu, cateringe verince anca maliyetleti dusurduler, olcek ekonomisi denen birseyin varligindan haberdar degilsin sanirim, devir outsource devri, herseyi yapip hicbirseyi yapamayan kurumlar tarih oldu, artik herkes iyi yaptigi seyde uzmanlasiyor.

universite saniyormusunki etkin ve verimli calisiyor, burda temel organizasyon yonetiminden bahsediyoruz, isi catering olan bir firmami maliyetlerini kontrol edebilir yoksa bu isten hic anlamiyan universitemi?

universite kamu ihale kanunu ile alim yapar, universite bugdayin kilosunu 10 liraya alirken catering sirketi ayni bugdayi kilosu 7 liradan alabiliyor, universite cunki 100 kiloluk alim yaparken cateringci 2 ton aliyor bi seferde, adamin sakliyicak deposu var, saticak musterisi var

oyle ogrenci hayali ile ne yazikki donmuyor bu isler, sana rakam veriyorum iste ki kar ederekte satmiyorlar, 3 liraya malolan ogunun yarisini universite cebinden oduyor, son derecede lezzetli ve cesitli yemekler cikiyor.

isci statusunde alinan calisanalrin yaptigi yemegin lezzetini yazmicam bile, haftada 3-4 gun kurufasulye, nohut ve pilav yersiniz anca.

Bi çıkamadım tartışmadan ama
Verim artırımı konusunda devlet de senin gibi düşünüyor, konuyla ilgili bir yasa taslağı da var:
Yeni Yök Yasası

Üniversite cebinden ödese de umrum değil, eğitim kamusal haktır. Okurken para ödemek zorunda değilsin, 68lerde öğrenciler burslarından artırıp ailelerine yollayabiliyorlardı, kişi başı üretim o günden bugüne ciddi artış göstermiş ama kaz gibi yolmaya çalışıyorlar bugün öğrenciyi, eğitimi sağlığı özel sektörün talanına açıyorlar. Mevzu 'iyi niyetli devletin dar boğazı' değil. Mevzu sermaye-emek, egemen-halk çıkar çelişkisi, bugünün özelinde neoliberalizmle gösteriyor bu çelişki kendisini

--------------------------------------

Arada kaynamasın tabldotu masrafı hesaplamaktan ziyade şunlara konsantre olabilir miyiz, konuyu komple kapsıyor nitekim?
Sosyal ağlarda paylaş

bu nası kafa abi. ardeth sen de bilim teknikte diferansiyel denklemlerden bahsederken halka in o zaman. ha diyeceksin benim halkın anlaması gibi propagandist bir derdim yok ama aynı hesap, anlamayan girmesin muhabbete. buradaki çoğu insan üniversite okumuş, okuyor. şunları anlamıyorsa bence adamın üslubunu değil kendi eğitimini gözden geçirmesi lazım. ha paticiği kütahya'nın bir köyü düzeyinde görüyorsanız o zaman durum farklı tabi. ama lise düzeyinde iyi bir eğitim almış insanların kısmen de olsa anlayabileceği bir üslubu var bence. bu başlığa yazan diğer insanlardan da farkı yok, adem gayet net bence. hatta kolektifli olduğuna çok şaşırıyorum doğrusu. (lafımı da soktum hehe paticik hastalığı)
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman maliyetine değil zararına yapmış oluyor. Bu sefer üniversite sahip olduğu bütçeyi eğitime ve bilime harcayamayıp yemeğe harcamış oluyor. Bu işi beceremeyen tonla üniversitenin eğitim kalitesinin çok fazla düşmesine sebep olur bu. Devlet üniversitesinin asıl amacı ücretsiz eğitim vermek, bunu sağladığı zaman ucuz veya bedava yemek vermek vs gibi ikincil amaçlara odaklanabilir. Ama asıl amacını riske atacak bir uygulamaya gitmek saçma. Bu seferde "üniversitelerin eğitim seviyesi çok düştü 100 öğrenciye 1 hoca düşüyor" diye eylem yapmak zorunda kalırsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

moncici said:

bu nası kafa abi. ardeth sen de bilim teknikte diferansiyel denklemlerden bahsederken halka in o zaman. ha diyeceksin benim halkın anlaması gibi propagandist bir derdim yok ama aynı hesap, anlamayan girmesin muhabbete. buradaki çoğu insan üniversite okumuş, okuyor. şunları anlamıyorsa bence adamın üslubunu değil kendi eğitimini gözden geçirmesi lazım. ha paticiği kütahya'nın bir köyü düzeyinde görüyorsanız o zaman durum farklı tabi. ama lise düzeyinde iyi bir eğitim almış insanların kısmen de olsa anlayabileceği bir üslubu var bence. bu başlığa yazan diğer insanlardan da farkı yok, adem gayet net bence. hatta kolektifli olduğuna çok şaşırıyorum doğrusu. (lafımı da soktum hehe paticik hastalığı)

spesifik olarak bu mesaja demedim zaten burdaki mesajlarda bir sorun yok da diğer yerlerde dikkatimi çekti. anlaşılıyor anlaşılmıyor değil ama çok ağdalı bir dil çoğu zaman gerek yok daha basit ve aynı anlamı aktaran cümleler kurulabilir. zaten dil mükemmel bir aktarım aracı değil yapısı gereği, dolayısıyla işin içine ne kadar teknik terim koyarsan, aktarma verimini o kadar düşürmüş olursun. ancak o terimlere alışık insanların arasında tartışma hızını ve verimini arttırmış olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Eğitimin kamusal hak olması:

Herkesin etnik kökenine, anasının babasının mesleğine, hatta anasının babasının olup olmamasından bağımsız olarak eğitim hakkından yararlanabilmesi. Parasızlık yüzünden üniversiteye gidemiyorsa bir insan böyle bir hak söz konusu ülkede yoktur.

Alıntıladığım 2 kısımda belirttiğim fikirlerin eleştirisi üzerinden yürüyelim tekrardan rica ediyorum, tabldot fiyatı falan asıl mevzu kaybolup gidiyor arada, ben de hataya düştüm bu maliyet mevzusuyla ilgili tartışmaya girerek nitekim mevzu o değil.

Ardeth said:

O zaman maliyetine değil zararına yapmış oluyor. Bu sefer üniversite sahip olduğu bütçeyi eğitime ve bilime harcayamayıp yemeğe harcamış oluyor. Bu işi beceremeyen tonla üniversitenin eğitim kalitesinin çok fazla düşmesine sebep olur bu. Devlet üniversitesinin asıl amacı ücretsiz eğitim vermek, bunu sağladığı zaman ucuz veya bedava yemek vermek vs gibi ikincil amaçlara odaklanabilir. Ama asıl amacını riske atacak bir uygulamaya gitmek saçma. Bu seferde "üniversitelerin eğitim seviyesi çok düştü 100 öğrenciye 1 hoca düşüyor" diye eylem yapmak zorunda kalırsınız.

Rica ediyorum şu yazıdan devam edelim. 100 öğrenciye 1 hoca düşmesi gibi bir durum olmayacağının niyesini de kapsayan genel bir yazı bu

http://forum.paticik.com/read.php?13,6610382,6618862#msg-6618862

Ek: Yazının şu an tartıştığımız konuyla ilgili anafikri, 68de olan üniversite sistemi bugün niye olamıyor
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

Zaten Üniversiteler subvanse etmiyor mu yemeği? Ben utanıyorum ya 1.5 liraya yemek yerken. Okulun yanındaki tabldotcuda 6 lira onun yarısı kalitede yemek.

evet ediyorlar. ama 1.5 lira bile veremeyecek insanlar olması doğal. o yüzden yemek fiyatlarını arttırıp sonra da yemek burslarını arttırmak en mantıklı hareket. 1.5lık yemek orta üzeri gelire sahip bir insan için oldukça ucuz bir yemek. bunun uygulanabilmesi için ama gelir ve burs sistemi gibi şeylerin iyi bir databasenin olması lazım. ben ne insanlar gördüm hiç bir ihtiyacı olmadığı halde biriktirir tatile giderim diye burs almaya çalışan. böyle bir sistem ihtiyacı olmadığı halde yemek bursuna sulanan insanlar olacaktır tek sorun bunun elimine edilmesi.
Sosyal ağlarda paylaş

ardeth yazicaklarimi yazmis zaten, egitim hakki diyip yemek ucretlerinden mizmizlanmak ve okuldan aldigi bursu ailesine gonderen ogrencileri ornek vermek zaten mantigini gosteriyor

devleti soymak istiyorsun aklinca, ama savundugun gorus komunizm

komun nedir bir ordan basla bi bence

kimse sana kazanci uzerinden bedava yemek vermek zorunda degil ogrencisin diye, kar etseler anlariz ama zaten yemek paranin yarisini oduyor devlet, bu bile tatmin etmiyor

topladiginiz paralar ile sagi solu afise bogup kirletmek yerine o yemek parasini doiyemiyen arkadaslarinizi tespit edip onlara ayrdimci olsaniz sorunu daha rahat cozersiniz ama enerji salinimi ile show yok o iste. o cok elestirdigimiz cemaatcilerin yurtlarindaki ogrencilerin yemeklerini nasil karsiladiklarini biliyorsunuz degilmi? yurt hangi mahallede ise o mahalledeki cemaat uyeleri tedarik ediyorlar butun ihtiyaclarini, komun hayati bu iste.

saga sola tas atip, cam cerceve indirip etrafi kirleterek DEVLET BIZE BAKSIN naralari atmak degil.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

ahmedinejad said:

Zaten Üniversiteler subvanse etmiyor mu yemeği? Ben utanıyorum ya 1.5 liraya yemek yerken. Okulun yanındaki tabldotcuda 6 lira onun yarısı kalitede yemek.

evet ediyorlar. ama 1.5 lira bile veremeyecek insanlar olması doğal. o yüzden yemek fiyatlarını arttırıp sonra da yemek burslarını arttırmak en mantıklı hareket. 1.5lık yemek orta üzeri gelire sahip bir insan için oldukça ucuz bir yemek. bunun uygulanabilmesi için ama gelir ve burs sistemi gibi şeylerin iyi bir databasenin olması lazım. ben ne insanlar hiç bir ihtiyacı olmadığı halde biriktirir tatile giderim diye burs almaya çalışan. böyle bir sistem ihtiyacı olmadığı halde yemek bursuna sulanan insanlar olacaktır tek sorun bunun elimine edilmesi.

verilen kyk kredisi ile ayfon alip "YAAA IS HAYATIMA BORCLU BASLIYORUM, HAKSIZLIK BU" diye sizlanan bir genclik var bu ulkede
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle olay klasik bi benden-değil-öyleyse-linç-edelim linçine dönüşmesin, çeto da lazım bu foruma, feto da lazım, kolektif de lazım. okumuş öğrenmiş oluyoruz.

konu ile alakasız ama ben üniversiteli solcuların çok çok büyük kısmında (tanıdıklarımın tabii) altı doldurulamayan muhalefet görüyorum. aynı bu 'biz hesapladık işte yetmişbeşkuruş abisiey' durumu gibi, ya da hidroelektrik santral muhabbetleri gibi.

artı, halktan uzak ve 'uçuk' söylemler üretiyorlar. ücretsiz eğitim!, üniversiteler öğrencilerin!, komünizm gelcek bu kış! gibi.

olması gereken şu özünde: 'yemekhane fiyatları yüksek mi? önce bakarsın, gerçekten yüksek mi. sonuçta bir para ödeniyor, ve bu ülke de süper zengin değil. ha diyeceksin ki bir sürü vergi hortumlanıyor, orası doğru ve ayrı maalesef. neyse. dersin ki bakın amerikada, fransada, almanyada, venezüellada, kübada, iranda üniversite yemekhane fiyatları bunlar. ülkedeki diğer ünilerde fiyatlar bunlar. ülkemizin milli geliri ortada. yemek bursuna başvuranların sayısı ortada, kabul edilenlerin sayısı bu. sadece öğrenim kredisiyle yaşayan öğrenci sayısı şu kadar, bu fiyatlar yüzünden bu adamlara atıyorum ayda 40 lira falan kalıyor. ayda 40 lira ile yaşanır mı?

o yüzden hesapladık ve sosyal hizmetler aş ile görüştük, yaptığımız hesaplara göre şu şu kadar bir maliyet çıkıyor. x y z şeklinde bi çözüm bulduk, ve bu çözümü uyguladıktan sonra fiyatlar şu kadar olacak. öğrencilerin yükünü azaltmış olacağız. yaptığımız bu çalışmaya şu şu öğretim üyeleri destek verdi, şu anda rektör bizi sallamıyo, o yüzden imza topluyoruz, veya vesaire vs.'

ama böyle denmiyo işte. parasız eğitim, kahrolsun akepe deniyor. yemek yiyemiyoz deniyo, her şey pahalı deniyor. senin yemekhane fiyatlarını ucuzlatmadaki argümanın 'pahalı' ise, 2 liralık yemeğe pahalı demiş olursun, 600 liralık maaşıyla iphone alan türk milleti kıçıyla güler.

aynı şey hidroelektrik santral için de geçerli. hes yapılmasın doğa kirleniyo. alternatif? farklı projeler? hes konusunda bilgi? ikna edici laflar? yok. sadece slogan var, afiş var, toplantı var.

birebir aynı şey bologna süreci için de geçerliydi. tmmob'da bologna süreci için toplantı yapalım dedik, toplantının ortasında sordum, hacı bizim aleyhimize değişen şey tam olarak ne bologna'da?. ikna edici tek bir yanıt alamadık, çalışma falan da olmadı haliyle.

yani bu kafayla zor. ha memleketin neresi düzgün diyeceksin ki solu düzgün olsun, o da doğru. hiç bir şeyi adam gibi beceremediğimiz gibi solu da beceremiyoruz deyip bitireyim ve pabucumun solcusu laf etti işte bak diye flame'leri alayım hemen.

biz sıkılıyoruz. kısa ve özet geç, sorun ve çözümü HEMEN sun. yüzlerce sayfa yazmak zorunda kalma, neoliberal zımbırtılardan bahsetme, kimsenin umrunda değil. yap bi sunum, net bi biçimde ortaya bir şeyler çıkar.

akepeyi geçmek istiyorsak eğer bi şekkilde, akepeden yüz bin kat daha bilgili ve halka milyon kat daha iyi ulaşabiliyor olmamız lazım ki bir sonuç elde edebilelim. yoksa yine bana hüsran, bana yine %52 var.
Sosyal ağlarda paylaş

Kötüleme amacım yok ama siz cidden üniversitelerde böyle insanlar ile mi uğraşıyorsunuz? Uzun bir süre devlet üniversitesi kazanamadım diye üzülmüştüm ama en azından bizim üniversitedeki TKP üyesi arkadaş bile mantıklı ya. Sordum birgün "sizin gerçekten komunizm geleceğine dair bir inancınız var mı?" diye, "aslında pek yok ama asıl görevimiz halkı neler olup bittiğine dair bilinçlendirmek" dedi. Bu arkadaşın sorulan sorulara karşı dediklerinin yanında daha tutarlı bir laf gibi geliyor şu an.

Sevgili kollektifinsan;

Sonuçta kötü bir niyetin olmadığı gün gibi açık bir şekilde ortada. İstediğin şeyler de kötü şeyler değil ama ne yazık ki konunun değişen ritmi seni beklemediğin bir yerden vurmuş gibi gözüküyor. Evet konu bambaşka bir amaçla başladı ama madem sizin de ilgilendiğiniz bir konuda senin ortaya attığın bir hesaba dair sorular ve eleştiriler geldi, senden tam bir cevap bekleriz :)

Konuya dönelim isteğinin paticik.com'da bu tarz konularda işlemesi için şu an Miranda Kerr ya da Kate Upton konuşuluyor olması lazımdı. Şu an konuştuğumuz konu da üniversitelerdeki bir duruma dair ve ne yazık ki sen verdiğin cevaplarda biraz aceleye getirici ve üzerini kapayıcı bir tavır sergilemişsin gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Sunmuş olduğum fikir

somut bir cevap şuna? kalıp sözlerle eleştiri, tabldot fiyatı, üstü örtük vs demek yerine?

@viktor alttaki mesaja cevap

Hiçbir şeyi çürüttüğün yok, parasız eğitim olamaz diyorsun niye olur nasıl olur ama neden yok hepsini yazmışım, anti-tezin var mı yok, hala aynı şeyi tekrarlıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...