Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kate aptın maxim

pontipati

Öne çıkan mesajlar

Akhlaur said:

Akışkanlar mekaniğinden 35 almam lazım bana bi soru anlatana yiyebildiği kadar dürüm.

Vizeyse eğer pressure gradient'a kesin bak, one dimensional pipe flow, bir de dimension analysis çıkabilir belki.
Continuity ve Stokes'a da bak.

Bu başlığa da neden yazdım bilmiyorum ya. sdfg
Sosyal ağlarda paylaş

One dimensional dediğin navier falan mı ? Borudan suyu geçiriyor assumption lar yapmaya başlayıp navierla yardırıp gidiyor.

İki paralel levha arasından viskoz akış varmış.

Hız dağılımını
Shear stress distribution
Ort. hız
Max hız

Bulun demiş.Y yönünde düz akıyor sıvı.Genişlik uzunluk falan her şey işte h w falan diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Tam editliyordum, senin mesajı gördüm.

Evet evet, Navier-Stokes dediğim benim de, tek boyutlu olan akış pipe flow da levha arası viscous effect akış da, Navier genelleştirilmiş olanı, onu tek boyuta indirgiyorsun.

O shear ve velocity dağılımlarını Navier'in diferansiyellerinden çekiyorsun işte sonuç olarak varsayımları yaptıktan sonra.
Max hız zaten 2u direkt pipe flow'da, u = free stream velocity.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi soracağım sorular oha hiç mi bilmiyorsun etkisi uyandırabilir, derse hiç gitmedim ilk defa alıyorum.Pek bilmiyorum yani, o yüzden etki doğru.

Şimdi flow is due to the pressure gradient and omtion of upper plate şeklinde bir soru var aynı levhalı sorunun bu hali.To obain zero gradient flow rate what would be relation between pressure gradient velocity U of upper plate.

Soru bu.Navier le başladık assumptionları yaptık.Cont. eq. yapmamış mesela bu soruda.Neye göre yapıyor veya yapmıyor ? Direkt boundary ye geçmiş.Nitekim boundary yi de neye yapmış o da bir soru işareti benim için.
Sosyal ağlarda paylaş

Flow steady ve tek boyutluysa v, w = 0.
u'nun basınçla ne kadar değiştiğini istemiş sanırım soruda.

Navier'in time dependent kısmını 0'layıp işini kolaylaştırabilirsin önce.
Continuity'ye de gerek yok aslında, kütleyi veya sonrasında momentumla ilgili bir şey istememiş.

Akış yönünü x alırsan böyle bir denklem elde etmen lazım;

dP/dx = viscosity x (d'2 u / dy'2)

Basınç x yönünde değişmeyeceğinden

dP/dx = 0

Sağ tarafta kalan ifade d'2 u / dy'2 = 0 olur.

Diferansiyelini buldun şimdi iki sefer integral alacaksın.

u = c1 x y + c2 olacak. (edit: burada boundary cond. var)

Cartesian koordinat sisteminde x,y = 0,0 noktasında senin hızın 0 olmalı (lower plate), çünkü alttaki plate fixed. Burdan c2 = 0

Üstteki plate için de x = 0'da y = a, u = U dersen (moving plate) c1'i de U/a olarak bulursun.

u = U x y/a

Umarım doğrudur sdfdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...