Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vücut Geliştirme #2

AthleT

Öne çıkan mesajlar

Karb bozuyo abi beni
Demek iyice değişmiş bünye
Geçen bulgur yiyeyim dedim baya aradan sonra 1 tabak filan yedim 2. tabağıda yedim.
6 saatte 2 kere uyuya kaldım. Bozuyo beni. Ama patates yiyince bişi olmuyo mesela ilginç.
Olmadı 2 patates yerim 100 ü buluyo o zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

Kilo vermek derken, spor salonunda her zaman spora başlamadan önce ve bitirdikten sonra tartılıyorum;

Başlamadan önce 90 çıkıyorum,
Bittikten sonra 88 çıkıyorum.

Tuvalete vs. gitmediğime ve 2 kilo terlemiş olamayacağıma göre tartıda bir sorun var diyeceğim ama dijital tartı, 5sn bekletip öyle veriyor ölçüyü.

Niye böyle?
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll ben hemen saçma diye yazardım da 3 hareketsiz biceps mi olur diye alınan olabilir dedim. bicepse 3 hareket nedir? bence çok saçma. ama hangi gyme gitsem öyle çalışıyolar. aforoz edilmek istemiyorum. makale falan arayamıycam şimdi karşı çıkanlar için

edit: eski mesajına ithafen yazmıştım.
Sosyal ağlarda paylaş

Biz tiliyle 12 hareketten oluşan program çıkarttık çalışmayan tek bir kas bile yok.
Biceps için curl var mesela e zaten son noktaya gelene kadar çalışırsan o kas elbette sinyali alacak.
Bencede çok çok gereksiz geçen hoca bi program yazmış haftada 6 gün geliyo ve bir bölge için 7-8 tane hareket var
e lan bu adam nasıl recovery edecek kendini ayrıca o kadar harekete gerek yok ki.
Tek hareket yap adam gibi yap kasa gitsin sinyal bitti gitti.
Hem hareketler az ama öz olduğumu focus bence çok artar.
Mesela 3 e böldük biz hergün 4 hareket var.
Sosyal ağlarda paylaş

Perfectionist said:

tiLi haftada kac kere kac set giriyim bisepse? Soyle ocakta oyle deniycem.

Goguse trisepse bisepse cift cift giresim var. Bacaklar 70cm olmus zaten. Tek yeter. Sirta da yeter. Omuz zaten paso calisiyor.

Mikrofon sende.

dengeli bi programda adam gibi chin up, row yapıyosan, biceps 0 hareketle de gelişir. çok gelişmesini istiyosan 1 hareketle çok gelişir. çok çok gelişmesini istiyosan 2 hareketle çok çok gelişir.

6 hafta biceps tricepse odaklanıcam diğer yerleri daha az sallıycam diyorsan(specialization) o zaman işler değişir gir istediğin kadar hareket.

onun dışında biceps gibi küçük bi kas grubuna 3 hareket girmenin, ona özel gün vermenin amacı nedir? tamam kolunuz büyüsün istiyosunuz da sabahtan akşama biceps pumplamak mıdır bunun yolu?
Sosyal ağlarda paylaş

biraz eksik bilgi gibi olmus bu.

bicepsi gelistirmek demek eger sadece lop on tarafi gelistirmekse belki ama yok bicepsi gelistirmek biceps kaslarini one cikarmaksa farkli hareketlerin cok farkli etkileri var.

sirt gunu biceps calisir, gogusde omuzda triceps calisir mantigi gercekte o bolgeyi sadece tek bir seye zorluyor ve ona yoneltiyor bence.

kola ozel gun ikisi icin mantikli olabilir sonucta bir bicepsdeki kas nerdeyse omuz kadar, gidipte omuza bir gun ayrilirken kollara bir gun ayirmanin nesi hatali ki ?

perfecti taniyorsam bence istedigi kollari iyice sekillendirmek oda sadece bir iki hareketle olacak sey degil zaten iri adamin kollari.

ayrica her seyin basi kol ve omuz olduguna gore sanki ozel gun ile kollari guclendirmek diger bolgelerinde saglikli calismasina etki gosterebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

bicepste 2 tane baş var zaten. 2 hareketle "her açıdan kasa vurabilirsin". ha büyütmek umrunda değil, belli bir şekil yapmaksa(peak gibi) amaç ben çekilirim. çok anlamam o işten. bicepse birden fazla hareket tam body building e giriyor, scalpting gibi. artık vücudundan memnun ama ayrıntılarını düzeltmek isteyen adamın işi. onlara lafım yok.

yalnız sonda dediğin her şeyin başı omuz koldan sonraki kısma katılamıycam. izole hareketlerle biceps triceps çalışmanın baba hareketlere çok katkısı olcağını düşünmüyorum.
triceps kickback, bench pressi güçlendirebilir mi? abartılı bir örnek oldu tabi. concentration curl yaptın diye barfiksin artar mı?

edit: yazdım da beğenemedim. ekleme yapayım.
chin up ana güç hareketi diyelim. barbell curl veya ne yapıyosan biraz daha izole bir hareket olmakla birlikte kolun ana hareketi. ikinci curlün de mesela peak yapmak istiyosan brachialise vuran bir hareket mi bulursun artık onu bilmiyorum.
yetersiz mi bu şimdi? kaç hareket lazım
Sosyal ağlarda paylaş

anlaşamıycaz o zaman. kolu büyük diye mi adam 100+ bench basıyor? yoksa 100+ bench bastığı için mi kolu büyük?

evet tutuşun güçlü olması rowlarda barfikste önemli, tutuşu biceps curl mü geliştiyor? yoksa deadlift, farmers walk, barfiks mi?

biceps, tricepsin kendi gününün olmasını zaman kaybı olarak görüyorum. o zamanı kullanarak önemli hareketlerde güçlenebilirsin.

hiç çalışılmasın demiyorum öyle mi anlıyosunuz ki? baba hareketlere hiç katkısı yoktur da demiyorum. ama close grip bench press veya dips kadar katkısı kesinlikle yok izole hareketlerin bench presse. katkısını 1 veya 2 hareketle zaten görürsün. illa üçüncüye dördüncüye gerek var mı diyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

abi o zaman 2 hareket gunu yapalim olsun bitsin.

gogus + sirt bu gunlerde zaten omuz on kol arka kol calisiyor..

bacak birde :)

arka kol ne kadar guclu ise o kas grubunun destekledigi hareketlerde daha basarili olursun. belki cat diye 45 cm kolum var diye 100kg bench giremessin ama 25 cmlik kola gore cok daha agir baslayabilirsin yani.

edit :)

yazdiktan sonra ekleme yapmissin. ben kabaca sunu soyluyorum nasil gogus icin 1-2 hareket yapmayip sagini solunu icini, altini disini ortasini ustunu (buralardaki toplam kas grubu ne kadar ki bu kadar ayrintili calisiyoruz? ) calistiracak hareketler yapiyorsak ve hepsinin farkli etkileri var ise ayni durum kollar icinde gecerli bence. belki on kol ile arka kolu ayirmak icin bilmemne hareketine gerek yok denebilir ama seytan ayrintida gizlidir derler ya o kesigi attigin zaman kola hersey baskalasiyor ayni gogus gibi.

bunun olaibliteside ayrintiyi ortaya cikaracak farkli hareketler. yani perfectin durumu bence. onun kollari zaten iri bana gore yapmasi gereken (ARTIK) ayrintilari one cikarmasi.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi soris ve tilinin görüşleri daha çok live well kafası ufaktan çözdüm yani.
Ben daha çok fitness/estetik
Kanuni/perf falan bodybuilding.
O yüzden anlaşamamak normal geliyor kendi görüşüdür saygı duyuyorum geçiyorum.

Yani çok estetik vücut yada iri vücut,o tarz çalışmalarla yada böbrek yiyerek olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...