Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bizim öyle ecdadımız yok

fenn

Öne çıkan mesajlar

dusuncelihayvan said:

Bu arada,

şu da bizim ecdadımızdan...

…Yaz olunca avradlara, kışın oğlanlara meylet ki, vücutça sağlam olasın. Zira oğlan teni sıcaktır, yazın iki sıcak bir araya gelirse vücudu bozar. Avrat teni ise soğuktur, kışın iki soğuk vücudu kurutur…”

Tarih bilmeyen adam beyanatları böyle ne yazık ki, azıcık tarih bilse Osmanlı'nın zaten Roma imparatorluğundan aşağı kalır yanı olmadığını bilirdi.

neyseki artık klima var ecdadımız raat edebilir fulltime oglan takılınabilir zaaAAAAA
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

Marty said:

mesaj sayfa basina gelince utandim

abi çok iyiydi ya

@diğer eleman:
abi orada da olabilir. yahu tarihin her çağında, dünyanın her yerinde olan bişi bu.
bu kadar dışlayıp, küçük görmenin ne manası var çözemiyorum

uslup meselesi, nasıl osmanlılarda oğlancılık yoktu demek yanlış ise osmalılar oğlancıdır demek bana çok abartı geliyor, yoksa yoktur demiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

dusuncelihayvan said:

Bu arada,
…Yaz olunca avradlara, kışın oğlanlara meylet ki, vücutça sağlam olasın. Zira oğlan teni sıcaktır, yazın iki sıcak bir araya gelirse vücudu bozar. Avrat teni ise soğuktur, kışın iki soğuk vücudu kurutur…”
Tarih bilmeyen adam beyanatları böyle ne yazık ki, azıcık tarih bilse Osmanlı'nın zaten Roma imparatorluğundan aşağı kalır yanı olmadığını bilirdi.

bence bu laf bi iftira, çünkü kuranda açıkca yasaklanan bişeyi yapamaz osmanlı padişahı, hem tebası hem uleması hem çevresi azına eder yoksa. bu lafları bikaç rum ermeni tarihçi çıkartıp yamadı dahaçok.
oğlan o devirde çocuk/genç olarak kullanılan bi laf. ufak yaşta erkek çocukları devlet daireleri için ve ordu yönetimi/askerlik için yetişdirdikleri ocaklarda oğlan diye anılır.
pençik oğlanı, devşirme oğlanı, acemi oğlanı, içoğlanı, poturoğlanı, kuloğlu çeşşit çeşit oğlan diye anılan yapılanma var. ha bide haremde düzenni sağlamak için 11-12 yaşında hareme alınıp hadım edilen oğlanlar varki oda o çağın bir gereği.
Sosyal ağlarda paylaş

benceyle senceyle olmuyo iste.

bunu yazan sokaktak gecen adam degil, padisaha her konuda tavsiyelerde bulunan adam.

hayat boyle. bugunun toplumunun homofobikligiyle o zamani dusunup iftira diyosunuz. padisaha sorma firsatimiz olsa adam catir catir diycek buyuk ihtimal.

dusuncelihayvan said:

Bu arada,

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...