Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mühendis Asgari Ücreti Belirlendi

roket adam

Öne çıkan mesajlar

"nutella yerim" said:

tamam bogazicililer yapsın muhendislik o zaman

Boğaziçi Üni'li mühendislerin aslında pek bir şey yaptıkları yok hava atmaktan başka, yarışmalarda genelde ODTÜ-İTÜ birinci oluyor hep genel klasmanda. Boğaziçi kötü demiyorum, zaten bugüne dek milyon kere konusu tartışılmıştır, Robert desen hadi neyse, mezun olmadan öncesini kastettim üstelik.
Sosyal ağlarda paylaş

NolaxThensbane said:

olm girin iş ilanlarına arge mühendisi diye tasarım mühendisi arıyor alayı sonra mühendisler çalışmıyor hede hödö trde kaç firma adam akıllı arge yapıyorda mühendislere bok atılıyor

anlamak çok zor değil, dediğim şey basit. türkiyede yeterli saha olmadığı için mühendisler adam gibi mühendislik yapamıyor. ya endüstri mühendislerinin yapacağı işleri yapıyorlar, ya işletmecilerin ya da teknik elemanın. bu mühendisin suçu mu? hemen ne gurur yapıyonuz ya of.
Sosyal ağlarda paylaş

ya abi iyisi de cıkar kötüsü de yani şu yaptıgınız şeyle dershanede anadolu lisesini söyleyerek sidik yarıştıran ergen tribini yakalıyorsunuz, 17 yaşında 2 skik geometri sorusu daha fazla çözdünüz diye hayatınızın sonuna kadar kariyer basamaklarını 10 ar 10 ar çıkcagınızı sanmak kaba etlerime gülme yetisi kazandırıyor, BÖZÖM LİSÖ DAÖHÖ ÖYO TÖTMM MÖ kafasından uzaklaşmak gerek, insanın okudugu üniversiteyi sahiplenmesi gurur duyması cok guzel seyler eyw. ama açın bakın biraz tr de kaç patent başvurusu oluyor senede müh. alanında kaçı hangi üniden mezun olan adamlar yapıyor, kaç tane makale ciddi journellarda yayınlanıyor kimler basıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

yukarda usta mühendisten daha önemli kusura bakma diyen arkadaşa ben de kçımla gülüyorum. kusura bakmasınlar ancak çalışma hayatım boyunca pek çok firmada bulundum ve ahkam kesen ben bilirim diyen ustaların ağzına çok tıktım lafı. onları hor gördüğümden değil ancak abartmayın. ustaların (%90'ının) bildiği şey yanlış bilgiden başka bişe değildir. tamam ülkede mühendislik seviyesi yüksek değil ama milletin ağzına laf olacak kadar da değil. benim gibi pek çok arkadaş o sıralarda süründü mukavemette zırtta pırtta. KATÜ'de iktisat okuyup 4kredili tiyatro dersimiz yoktu kusura bakmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Bosverin abi bunları benim bi dersimin %10 luk projesinin yarısını bitirme projesi diye veren arkadaslarım var bazı universitelerde. Simdi o muhendisse ben neyim ben muhendissem o ne? O yuzden gecin bunları yani. Zaten ben bogazici odtu ve ituden iyidir demedim hic bi yerde bunlar ust tabakadır dedim bilkenti koc u sabancıyı katarsın, bazı ozel muhendisliklerde baska bi kac universiteyi katarsın ne biliyim orman muhendisliginde antalya en iyidir belki ne bileyim.

Uluslararası kurumsal sirketlere su universiteler dısından giren kisi sayısı elin parmaklarını gecmeyecektir geciyosa da amacı muhendislik yaptırmak degil istatistiktir bak bi 200 muhendis calısıtırıyoruz demektir. Hic duydunuz mu P&G Belcika argesine sutcu imamdan giden muhendis ben duymadım gormedim. var demekki bi fark.
Sosyal ağlarda paylaş

arada fark var ama çok net söylüyorum bu farkı sadece (makina için) odtü ve itü sağlıyor.

bologna sürecine geçişte kendi üniversitemde hocama yardım ediyordum. örnek ders listesi aldık boğaziçinden. bak yalan yok paşa yayla'nın 2 ciltlik mukavemet kitabından 2 yıl boyunca sınav oluyorduk ders görüyorduk adamlar boğaziçinde sadece yarım dönem mukavemet görüyolardı. herşey ingilizce başka bi halt yok. makina müh. diye yönetici yetiştiriyorlar. ama itü odtü ayrı itü'nün ben bi makina laboratuvarına gittim aşmışlar. malzeme laboratuvarında sırf 110k euroluk MTS makinası var daha ne olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

bu konuda biraz doluyum.

Doktoradan sonra yaptıgım calısmayı ise tasımak isteyen biriyim bunu bogazicinin danısma kuruluna soyledim(iste 6 sirket ceo su+ 5 tane firma sahibi + koc uniye kimya muhendisligini kuran adam falan) dedikleri sey yurt dısında yapabilirsin bunu turkiyede yapma sansın yok.

Sonra birileri cıkıp aslında turkiyede de muhendislik yapılıyomus gibi bi de gercek muhendislik yapmayan adamlara muhendislik damgası koydular mı uzerine bi de e tabi zaten basladıgın zaman x liradan az alıcaksın ne bekliyosun dediler mi bana dokunuyo. o yuzden cirkinlesiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

@barnacle
katılmıyorum.
imkanın olması iyi eğitim verildiği anlamına gelmiyor.
türkiyenin en önde gelen malzeme hocalarından biri olan Levon J.Çapan'ın şöyle bir cümlesi vardı hiç unutmam.

"bir vakıf okulundan bu üniversitede 3 ayda aldığım maaşı 1 ayda alabileceğim bir teklif geldi. o aralar sıkışık olduğum için (fabrika vs. açmıştı) kabul ettim. 2 ay sonra o okulu terkettim. böyle insanların öğrenci diye karşımda oturması bile beni rahatsız etti. eğitim yok, mühendislik anlatsan ne fayda? o yüzden zorlukla geldiğiniz bu sıraların önemini bilin."
Sosyal ağlarda paylaş

boğaziçinde elektrik-elektronik akademisyen ve araştırmacı yetiştirme konusunda çok iyi, araştırma yelpazeleri baya geniş sürekli harvarda stanforda adam gönderiyorlar ki bu eşşek gibi zor şu son zamanlarda. ama sanayiye ne kadar nasıl çalışıyorlardır bilmem. diğer mühendisliklerini de çok bilmiyorum açıkçası.

kimya mühendisliğinde beraber çalıştığım çok kaliteli bir grup vardı (PRC), bölümü geri kalanında da o gruba benzer gruplar varsa baya iyidir yine akademisyenlik açısından.
Sosyal ağlarda paylaş

"bir vakıf okulu"? İstanbulsa net ışık falandır topluyodu bi ara tum iyi hocaları parayı basıp. Mesela bizim hocaların bi kacı Yeditepede yarı zaman calısıyolar para emmek icin hepsi size sorduklarımızın baya hafifletilmisini soruyoruz yoksa zaten bitiremezler okulu diyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

screwy said:

"bir vakıf okulu"? İstanbulsa net ışık falandır topluyodu bi ara tum iyi hocaları parayı basıp. Mesela bizim hocaların bi kacı Yeditepede yarı zaman calısıyolar para emmek icin hepsi size sorduklarımızın baya hafifletilmisini soruyoruz yoksa zaten bitiremezler okulu diyordu.

oradakilere de size kolay sorduğunu söylüyordur. kaşarlık parayla değil ya?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...