Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kılıçdaroğlu'nun CHPsi anketi

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

Ya yok koko alakası yok dediğim şeyin.
Sosyalizm kapitalizm zart zurt dan bahsetmiyorum. Direk basit birşeyden bahsdiyorum bu ülkenin malını biz yiyebiliyormuyuz yiyemiyormuyuz? Yiyemiyoruz kardeşim işte. İnsanlar bunu tartışacağına basit kavgalara giriyorlar. İdeoloji üzerinden gidiyorlar hala esas noktayı kaçıyorlar.

Nokta nokta bakmak lazım olaya.
Bu ülkenin hammaddesi bu ülke vatandaşınaysa ideolojinin hiçbir önemi yok. Ama şu an ki ideolojilerin teorisinden değil uygulamasına bakalım en ufak bir şekilde bu malı yiyen vatandaş yok. Bunu kim sağlarsa ülkeye en faydalı işi o yapacaktır.
Ha bana kişisel olarak soracaksan bu full kapitalizm le olcak bişi değil. Mesela ben isterim ki etimi banvit den değil Antalyadan alayım. Arabamı tabiki büyük kapital türk firması yapsın elektroniği tabiki büyük kapital türk firması yapsın ama mesela sağlığımızı kapitale teslim etmeyelim eğitimimizi teslim etmeyelim. Dünyanın yeni getirdiği dinamiklere saygılı olmakla ve bunları kabul etmekle birlikte insanın insanca yaşamasını sağlayan değerlerden kapital gibi para kazanma maksadıyla bakmayalım. Böyle stratejik konumu itibariyle yerel olamayacak büyük kapitale uygun iş kolları yabancıya gitmesin bu pazarda kazanılan para yine bu pazarda harcansın söğüşlenip gitmesin. Ama mesela yerel aktörlerde girsin devreye esnaflar daha çok kazansın evine daha çok ekmek götürsün. Eğitim e daha çok kaynak ayırılsın ordudan kısılsın. Bu ülkede herkes askerdir kaliteli ve yönlendirici bir azınlık yeter herhangi bir savaş durumunda. 20 yaşına kadar adam olamamışı asker adam etme sorumluluğundan kurtulsun.
İnsanlar güzel kazansın güzel harcasın iyi aşklar yaşasın. Akıllı telefonu biz satalım kendi vatandaşımıza bankamız bizim bankamız olsun. Kapital + yerel üretim ekonomisi olsun ama burdan malı götüren yine biz olalım. Sonuçta kendi ülkemiz.

Dünyadaki kapital şirketlerle rekabet edebilecek şirketler üretelim milletin donunu bile alan duygu sömürüsü ile marketing yapan kendini türkiyenin teknoloji devi sanıp konferansına "oooooo guy kawasaki yi getirdik abiiii" diyen mal şirketler olmasın mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaynak dedimi hammadde gelmesin abi aklınıza sırf pazarımız var. Genç nüfusumuz var bunlar çok önemli birer kaynaktır. Konum itibariyle bir çok avantajımız ve dezavantajımız var. Nüfusumuz çok. Onu nitelikli hale getirmek de uzun süreli bir maliyet tabi oda ayrı. Ama var yani. 80 milyona doğru gidiyoruz bu insanlara tabiki birsürü şey satılabilir.

Bu ülkede aslan payını alan yabancı sermaye anca işin ameliliğiyle biz uğraşıyoruz onların tenezzül etmedikleriyle. Onlar tenezzül etse ihtiyaçları olsa o küçük işleri bile elimizden alırlar.
Sosyal ağlarda paylaş

ascraeus said:

şu anki chp, eski başı dik, bir duruşu olan baykal chp'sinin bi kabuğu denmiş ya ahahaha

o başı dik baykal'ın chp'yi getirdiği hali koyalım istatistikler konuşsun

baykal partiyi ta nerelerden baraj altına indirdikten sonra bıraktı gitti, sonra moruk kadrosu geri getirdi onu, bu sefer de rezil olup gitti.

ülkenin neden kötü olduğunun kanıtı aslında bi nevi. saçma şeylere bakarak ahkam kesmek ve ortadaki esas yanlışları tamamen gözardı etmek.

baykal zamanı "başı dik" bir duruşu vardı chp'nin. baykalı ister beğeeen, ister beğenme, amma belli bir duruşu vardı, bunu inkar edemezsin.

aynı akp ağzı olmuş şu "madem başı dik diyorsunuz bu istatistikler ne!" lafı. ikisi farklı konular tamamen. ama akp çok seviyor böyle alakasız iki olayı birleştirmeyi. "madem tavuk yemeyi seviyorsun neden köfte yedin" tarzı tavırları, halk da kolay kanıyor, hakkaten inanıyor dediklerine.

baykal'ın hataları vardı, yeterince geniş kesime hitap edemedi, o yüzden oyları düştü. belli bir ideolojiyi sürdürmeye çalıştı chp, günü takip edemedi, geride kaldı, o yüzden baraj altına kadar sürüklendi. yanlış hatırlamıyorsam o dönemde dsp'nin politikaları daha etkiliydi.

öte yandan "rezil oldu gitti" gibi bir "oh oldu, iyi oldu" tarzı tavrı da çirkin geliyor, yukarda "ülkenin neden kötü olduğunun kanıtı" olarak bahsettiğim şey de bu.
böyle düşünen bir halk var, gene akp'nin çarpık politikalarından kaynaklı.
birisi gizli kamera ile adamın görüntüsünü çekiyor (gerçi o mudur değil midir o da belli değil, ama önemli olan o değil zaten), bunu birisi alıp servis ediyor, kimse çıkıp da "bunu kim çekti" diye sormuyor.
akp'nin telefon dinlemelerine ve şantajlarına o kadar alışmısız ki, bu bize tamamen normal geliyor,
ve bunları umursamadan "rezil oldu gitti" diye sevinebiliyoruz.

hayır tamam toplum bir bilinçsizliğe doğru sürükleniyor,
ama chp'yi de anlamıyorum bu oyunda tamamen pasif kalmayı tercih ediyor.
baykal gittikten sonra bu servisi yapan kişileri bulup ceza verdirmektense, chp tuttu "kılıçdaroğlu mu sav mı" diye anlamsız bir tartışmaya girdi. "bu kamera görüntülerini kim çekti" diye sormadı chp, "eski chp mi yeni chp" mi diye sordu.
bu tip şeyleri görünce kahroluyorum arkadaş. chp'den bile umudu kestik artık.
bana ne kılıçdaroğlundan, bana ne savdan, bana ne chp'nin yenileşmesinden,
önce bir ülkedeki telefon dinleme skandalının üstüne gidin,
baykal'ın iddia edildiği kasedi kim çekti kim yayınladı onun üstüne gidin,
milletvekili seçilmesine rağmen "milli irade"nin tutuklu bırakılmasının üstüne gidin,
"sıfır sorun" denmesine rağmen dış politikanın çuvallamasının üstüne gidin,
insanların yıllardır hiç umursanmadan tutuklu bırakılmasının üstüne gidin,
ama bütün bunları bırakıyorlar, halen "kılıçdaroğlu'nun chp'si" diye tartışmalar dönüyor.
bu kafayla daha da bir yere gelmeleri çok zor.
Sosyal ağlarda paylaş

ya başında kim olursa olsun ister atatürk ister inönü ister baykal ister x başka kişi chp her zaman ülkeye bir kaç beden fazla gelmiş bir partidir. bunlara akp'nin başına geçecek potansiyel uzun süreli lider olacak tehlikeli bir rakibi seçildi diye hapisten çıkaran demokratik bir parti fazla gelir, bunlara milletvekillerini hapiste tutacak, ülkeye el-kaide kampları açacak partiler yakışır, ki yakışıyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

bak bu düşünce nasıl oturdu bilmiyorum ama yanlış. Kemal Kılıçdaroğlu'nun oyları da Haziran'da 19%'a düştü. Baykallı CHP anketlerde 29%'ları gördü. Yani şimdiki Kılıçdaroğlulu CHP'nin anketlerde en çok oy alıyor göründüğü zaman bile Baykal'dan bir fark yaratabilmiş değil.

Kişisel düşüncem Baykal'ın her zaman Kılıçdaroğlu'ndan daha çok CHP'nin başına yakıştığıdır (ki uzun yıllar kendisini sevmeyen milyonlarca kişiden biriyim).
Sosyal ağlarda paylaş

Bende onu diyom zaten çetintaş

Baktılar baykalın oyları biraz arttı hemen bu kekoyu getirdiler.

Ortalığı yıktı geçti aklı biraz çalışan kılıçdaroğluna bakar ve der ki bu adamı tayyip in oyları artsın diye koydular. Yani herkes aynı tiyatroda oynuyor rolleri dağıtan senelerdir aynı figüranlar hep farklı. Bu ülkenin kaynağı hep o rolleri dağıtanlara aktı da aktı. Yazık günah. Ama yapacak birşey de yok. Herşey olması gerektiği gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

abicim yer altı kaynağı ne ya? emek sömürüsü üzerinden dönüyo hala her şey. türkiye kadar tüketen toplum var mı avrupa'da bak bakalım, hem büyük bi pazar hem de ucuz iş gücü türkiye. kim .ker türkiye'nin kaynağını allahını seversen, ne kaynağımız var?

burada bir yanılgı olabilir.

türkiye iş gücünün ucuz olduğunu söylerken ki değerlendirme kriterlerin neler, söyler misin? lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Bende onu diyom zaten çetintaş

Baktılar baykalın oyları biraz arttı hemen bu kekoyu getirdiler.

Ortalığı yıktı geçti aklı biraz çalışan kılıçdaroğluna bakar ve der ki bu adamı tayyip in oyları artsın diye koydular. Yani herkes aynı tiyatroda oynuyor rolleri dağıtan senelerdir aynı figüranlar hep farklı. Bu ülkenin kaynağı hep o rolleri dağıtanlara aktı da aktı. Yazık günah. Ama yapacak birşey de yok. Herşey olması gerektiği gibi.

vallahi baykallı chp iktidar olur muydu bilmiyorum ama
-suriye ile aramızın bu kadar gerilmesine dur derdi, tıpkı daha önce 1 mart tezkeresine dur dediği gibi (yiğidi öldürün ama hakkını da verin, unuttunuz mu o günleri?).
-oslo görüşmeleri ortaya çıktığında yeri yerinden oynatırdı ve sultanı uzun süre insan içine çıkamaz hale getirirdi, 1 gün önce oslo görüşmelerinde pekaka ile yapılan görüşmenin ayrıntılarını halka duyuran kendi genel başkan yardımcısı tam da halkın gözünde ciddi bir puan almışken "oslo sürecini destekliyoruz" diyen gandi kemal gibi kendi bacaklarına kurşun sıkmazdı.
-29 ekim cumhuriyet bayramı kutlamalarının son ana kadar dışında olup da tgb ve add'nin ulus meydanına yüzbinleri toplayacağını anlayınca son anda istanbul'a gidişi akşama erteleyerek koştur koştur ulus meydanına gelmezdi, ilk baştan itibaren bu toplantının düzenleyicileri arasına CHP Gençlik Kolları'nı da dahil ederdi.
-Libya'ya yapılan nato müdahalesine türkiye'nin destek olmasına izin vermezdi, toplumu ayağa kaldırarak buna kesinlikle engel olurdu.
-chpli belediye başkanlarının üzerindeki baskıya direnirdi, onun başında olduğu CHP'nin milletvekilleri kesinlikle adına ergenekon denilen dava nedeniyle hapiste tutulamazdı (gandi kemal ne yaptı? önce tutuklu arkadaşlarımız çıkmadan milletvekili yemini etmeyeceğiz dedi, sonra tükürdüğünü yaladı ve gidip vekilleri ile mecliste yemin etti. Sultanımız da haklı olarak bu durumu kullandı, dalga geçti ve hala daha halk karşısında bu olayı anlatıp duruyor).

işin özü Baykal milliyetçiydi, Atatürkçü'ydü, cumhuriyeti savunuyordu, dersim isyanına dersim katliamı demiyordu, pekakalılar tarafından <> ve buna rağmen onlara toz kondurmayan bir vekile partisinde yer vermiyordu, fetocuları partisinden içeriye sokmadı gandi kemal gibi, SOROSçu-pekaka avukatlığı yapmış vekilleri partiden içeriye sokmadı, İnönü'yü kafa kola almış Murat Karayalçın, Ercan Karakaş, Fikri Sağlar, Aydın Güven Gürkan, Ertuğrul Günay ve benzerlerini partiden uzaklaştırdı (zaten onu herkese kötü gösteren-tanıtan da bu adamlara karşı aldığı tavır oldu); gandi kemal gibi Atatürk'le hesabı olan adamları CHP'ye doldurmadı....

Çok şey var yazacakta...neyse...
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

KuddusiMavra said:

Nigger_of_the_sand said:

Adında Seyit geçen hainlerden biri olması dışında Seyit Rıza hakkında adam gibi bir bilgi var mı? Affedeceğinden korkarak Atatürk'ün Elazığ gezisi öncesi pazar günü apar topar astılar adamı, belki de haksızlığa uğradı gerçekten nerdeden biliyoruz yani? Sanki çok mu biliyoruz Dersim zamanında ne olup bittiğini?

Kitap adı: Dersim İsyanları Seyit Rıza Gerçeği
Yazar: Rıza Zelyut

E tamam da so what yani? Hakkında herşeyin ört pas edildiği bir konu hakkında böyle selektif bir şekilde mi fikir edineceğiz?

chrome said:

Nigger_of_the_sand said:

İşin komiği Türkler Orta Asyalıyken ataerkil falan değillerdi, sandnigger dinine geçip yerleşik toplum haline gelince başladı ataerkil olayı.

yanlış biliyorsun.

Ha tamam o zama- tey allam ya.

Sen chp fanboyu falansan kusura bakma dan dun konustum oyle ama uzgunum cok vahim durumda partiniz dostum
Sosyal ağlarda paylaş

chrome said:

Nigger_of_the_sand said:

KuddusiMavra said:

Nigger_of_the_sand said:

Adında Seyit geçen hainlerden biri olması dışında Seyit Rıza hakkında adam gibi bir bilgi var mı? Affedeceğinden korkarak Atatürk'ün Elazığ gezisi öncesi pazar günü apar topar astılar adamı, belki de haksızlığa uğradı gerçekten nerdeden biliyoruz yani? Sanki çok mu biliyoruz Dersim zamanında ne olup bittiğini?

Kitap adı: Dersim İsyanları Seyit Rıza Gerçeği
Yazar: Rıza Zelyut

E tamam da so what yani? Hakkında herşeyin ört pas edildiği bir konu hakkında böyle selektif bir şekilde mi fikir edineceğiz?

chrome said:

Nigger_of_the_sand said:

İşin komiği Türkler Orta Asyalıyken ataerkil falan değillerdi, sandnigger dinine geçip yerleşik toplum haline gelince başladı ataerkil olayı.

yanlış biliyorsun.

Ha tamam o zama- tey allam ya.

Sen chp fanboyu falansan kusura bakma dan dun konustum oyle ama uzgunum cok vahim durumda partiniz dostum

Nereden çıkardın chpli olduğumu? Chp hakkında tek laf etmedim şurada ya.
Sosyal ağlarda paylaş

Seyit Rıza'dan tutun Şeyh Said'e kadar son 150 senedir bu ülkede olan bu tarz konuların tamamının üstü örtülü ve sahte bilgi dolu.

Olayların neden sonuç ilişkilerini, tarihi doğru ve olduğu biçimde anlamak ve bundan ders çıkarmak niyetiyle araştırmaksa konu kesinlikle tartışılmalı fakat genelde niyet provokatif olduğu için havada kalıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...