Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kılıçdaroğlu'nun CHPsi anketi

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

Çetintaş'a gelsin

Erdal İnönü siyasi hayatı;

said:
Mayıs 1983'te, 12 Eylül Darbesi'nin ardından siyasi faaliyetler serbest bırakılınca bütün öğretim ve yöneticilik görevlerinden ayrıldı ve 6 Haziran 1983'te Sosyal Demokrasi Partisi'nin (SODEP) kurucu üyesi ve ilk genel başkanı olarak siyasal yaşama atıldı. Kurucu üyeliğinin Haziran 1983'te Milli Güvenlik Konseyi'nce veto edilmesine karşın, Aralık 1983'te yeniden SODEP genel başkanlığına seçildi.
SODEP ile Halkçı Parti'nin (HP) birleşmesinde yapıcı bir rol oynadı. SODEP'in 2-3 Kasım 1985'te Halkçı Parti ile Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) adı altında birleşmesinden sonra, SHP genel başkanlığını partinin ilk genel kuruluna kadar Halkçı Parti genel başkanı Aydın Güven Gürkan'a bıraktı. Haziran 1986'daki kurultayda genel başkanlığa getirildi. 28 Eylül 1986'da yapılan ara seçimlerde İzmir'den Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) seçildi. Haziran 1987'deki SHP kurultayında yeniden SHP genel başkanlığına, 30 Kasım 1987'deki erken genel seçimlerde de ikinci kez İzmir milletvekilliğine seçildi.
İnönü liderliğindeki SHP, iktidardaki Anavatan Partisi'nin (ANAP) ağır bir hezimete uğradığı 1989 yerel seçimlerinde oyların yüzde 28.7'sini alarak birinci parti konumuna yükseldi; SHP, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 67 il merkezindeki belediye başkanlıklarının 39'unu elde etti. İnönü parti içinde Deniz Baykal, İsmail Cem ve Ertuğrul Günay'ın başını çektiği muhalefet grubuna karşı, kurultayları (Haziran 1988'de İsmail Cem'e, Aralık 1989, Eylül 1990 ve Ocak 1992'de de Baykal'a karşı) kazanarak genel başkanlık görevini sürdürdü.[2]
Kasım 1991'deki erken genel seçimlerde oyların yüzde 20'sini toplayabilen SHP üçüncü parti düşünce parti içi muhalefet yitirilen oyların sorumluluğunu İnönü yönetimine yükledi. Ama seçimlerden birinci parti olarak çıkan Doğru Yol Partisi'nin (DYP) SHP ile koalisyon hükümeti kurması, hükümette başbakan yardımcılığını üstlenen İnönü'nün parti içindeki durumunu güçlendirdi.
25-26 Ocak 1992'deki 7. Olağanüstü Kurultay'da İnönü'ye karşı bir kez daha yenilen ve parti yönetimini ele geçirme umutlarını kaybeden Deniz Baykal ve muhalefet grubu "Yeni Sol", SHP'den ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) yeniden kurdu (Eylül 1992).
Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ani ölümü ve ardından Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanlığına seçilmesinden sonra yaklaşık 1.5 ay süreyle başbakanlık görevine vekalet etti. Haziran 1993'te SHP genel başkanlığından ve hükümetteki görevinden ayrılacağını açıkladı. 11-12 Eylül 1993'te yapılan SHP 4. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlığa Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanı Murat Karayalçın seçildi.
18-19 Şubat 1995'te SHP ile CHP'nin birleştiği kurultayda CHP'nin "Onursal Genel Başkanı" seçildi. Kurultaydan hemen sonra DYP-CHP koalisyon hükümetinin CHP kanadında yapılan atamalarda dışişleri bakanı oldu. Nisan 2001'de CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bazı uygulamalarına tepki göstererek CHP'den istifa etti.[3] Üç kez milletvekili seçilen İnönü, 17. (ara seçim), 18. ve 19. dönemlerde İzmir milletvekilliği yaptı. Sosyalist Enternasyonal başkan yardımcılığı görevinde bulundu.
Sosyal ağlarda paylaş

Osmanlı idaresinden aldıkları silah-mühimmatla Ruslara karşı durma karşılığında Dersimlilere bağımsız çatışma hakkı tanınır. Böylece Rus işgal güçlerine karşı savaşta Osmanlı ordusunun emrine girmezler.

Ruslara karşı savaşta Pülümür Cephesi’nde savaşanlar içerisinde Dersim’in en büyük aşk şairi Sayder (Şah Haydar) vardır. Pülümürlü olan Sayder Kures Ocağı’na mensuptur. Sayder’in yol önderi ve hocası Dersim’in en büyük halk ozanı olan Sey Qaji’dir.

Şair Şah Haydar (Sayder) Ruslara karşı Pülümür Sevdin Dağı’nda çarpışırken vurulur . Sayder’in genç yaşta ölümü, Dersim Halk Ozanı Sey Qaji’yi derinden yaralar. Sayder’in üzerine Sevdin Ağıdı’nı yakar. (Bakınız Dr. Daimi Cengiz, Sey Qaji, Horasan Yayınları, s.305)

Erzincan ve Erzurum’u işgal eden Ruslar, Dersim sınırına vardıklarında Dersimlilerle çatışırlar. Dersimliler Rusların geçisine izin vermez. Erzincan ve Erzurum’u Rus işgalinden kurtarırlar. Ruslar çekildikten sonra, tüm aşiretlere Osmanlı idaresinden madalya ve hediyeler verilir.
İddiaya göre Seyit Rıza ise ayrıca ödüllendirilerek Erzincan’da “İl İdaresi Üyeliği”ne atanır. Nitekim, dönemin Erzincan valilerinden Sabit Bey yazdığı bir mektupta -Seyit Rıza ile ilgili olarak- “şimdiye kadar bize din ve namusuyla hizmet etti” der.

Dersimli araştırmacı Seyfi Cengiz bu konuda şunları yazmakta; …“Dersim davası uzun süre boyunca Seyit Rıza`nın adı ile özdeşleşmiş, T.C devleti Dersim`e egemen olmak için Seyit Rıza`nın bir suikast yoluyla ortadan kaldırılmasını acil bir tedbir olarak düşünmüş, birçok suikast girişiminde bulunmuştur. Sahan ve Alişer gibi büyük önderler bizzat devlet tarafından tertiplenen suikastlar yoluyla imha edilmişlerdir. Kemalistler, Dersim hareketini ezmek için öncelikle bu hareketin sınırlı sayıdaki en bilinçli ve en kararlı önderini imha etmeyi planlamış, bütün imkanlarını ortaya koyarak bu planı uygulamışlardır da.

ESAS MESELE ŞU

İhsan Sabri Çağlayangil‘in 15 Kasım 1937‘de idam edilen Seyit Rızave arkadaşlarının idam edildikleri geceyi şöyle anlatmaktadır:

Meydan doluymuşçasına, boşluğa şöyle seslendi: ‘Evladı Kerbalayıh. Bı hatıyh. Ayıptır, zulümdür, cinayettir’, dedi. Benim tüylerim diken diken oldu. Bu yaşlı adam rap-rap yürüdü. Çingene’yi itti. İpi boynuna geçirdi. Sandalyeye ayağı ile tekme vurdu, infazını yaptı.

bu idamları yapanlar sözde halk partisinin,bugün başındaki adam seyit rızanın topraklarından gelen bir adam işte,Allahın adaleti yemin ediyorum,ateist olsam iman ederdim o derece ibretlik,ulusalcılara,ırkçı faşistlere de kapak olsun :D
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

Flameoffear said:

CHP, Türk milletinin tek adam, tek parti sevgisini idrak edemedikce biraz zor iktidara gelir. Bu sistemle kim gelirse gelsin bir etkisi olmaz. Dinazorları, kalıntıları, mevcut Türkiyeye uzak kalmışları partiden temizlemeleri lazım. Bir ayağı çukurda adamlar hala makam makam diye tutturuyor.

Arkadaş, o zaman CHP'nin başına geçmek ya da CHP'de politika yapmak istemek neyin nesi Kılıçdaroğlu açısından? Samimiyetsizlik değil mi? Yaptığı CHP'nin adını ve ne olursa olsun oy veren 10%-15%'lik kitleyi kullanmak değil mi? Madem sosyal demokrat politikaları savunacak, madem <>, <> adamları selamlayacak, madem pekaka-apo konusunda Tayyip sultandan farklı bir politika izlemeyecek neden CHP?
CHP'yi kuran, 6 oku amblemine yerleştiren kim? Tabii ki bu partiden aynı çizgide politika bekleyen insanlar çoğunlukta olacaktır. Ne demek istemediğimi hala anlamayan insanlar için örneği şu şekilde vereyim; TKP(Türkiye Komünist Partisi)'nin başına geçen kişinin sosyal demokrat politikalar izlemesi veya dinci siyaset yapması beklenebilir mi? CHP'nin başındaki kişinin ısrarla CHP'yi sosyal demokrat bir çizgiye çekme çabasında olması ve bunu yaparken de Kemalist parti tabanının sırtına basması, onlara ve değerlerine hakaret etmesi nasıl normal karşılanabilir?
Yürüsün gitsin açsın Y-CHP'sini, ondan sonra da görelim Gandi Kemal'in marifetlerini, meclise nasıl girebileceğini?

Bunun sucu o cok sevdiğin ulusalcı paşalarda. 28 Şubat sürecinde sosyal demokrat shp'yi ulusalcı chp yaptılar. Erdal İnönü kürtleri meclise ilk sokan adamdır. Onun partisini ulusalcı bir hale getirdiler. O parti kapanmasaydı karayalcin ve benzeri liderlerle 10 defa iktidar olurdu. En halkçı sol olan Ecevit ve DSP bosuna iktidar olmadı.

Önce shp kapatıldı CHP oldu. Sonra Ecevit hasta edilerek dsp de bitirildi. Adama aylarca yanlış tedavi uygulanmış bilerek. Sonra AKP çıkıp %50 alınca da ağlıyorsunuz. Ulusalcı faşist bir partiye öldürseler oy vermem ben. Ama SHP ye ve DSP ye verirdim oy.

Kilicdaroglu çıkmış Sebahattin Ali'yi CHP öldürdü demiş, dogruyu söylemiş ona bile gaf diyorsun. Abi kusura bakmayın da dinciler ne kadar gerici ve yobazsa ulusalcı kafası da o kadar yobaz.
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

Saeros said:

kılıçdaroğlu'nun CHP'si bir zamanların güçlü ve başı dimdik CHP'sinin bir kabuğudur yalnızca diye düşünüyorum ben, biri hayır öyle değil derse beş sayfa tartışmaya hazırım

yoo

bak arkadaşım öncelikle chp'yi kim kurdu git bi öğren gel
chp halkın partisiydi ve her zaman ilericiydi ama şu an chp yerinde sayıyor
neden???
çünkü kılıçdaroğlu....
halktan biri gibiydi fakat halktan biri olmak yetmiyor malesef artık kılıçdaroğlunun şapkasını önüne koyup düşünmesinin vakti geldi, ben nerde hata yaptım neden böyle demesi lazım artık, yoksa günü kurtarmakla bu işler yürümez
günü kurtaranlara daha önce ne olduğunu gördük!!!!!

BİŞEYLER
Sosyal ağlarda paylaş

Flameoffear said:

Sevgili Kuddusi benim mesajımı alıntılayıp bi ton soru sormuşun da allasen ne alakası var benim yazdıklarımla senin söylediklerinin.

:) yanlış anlaşıldım sanırım.
senin yazdıklarının devamı olarak,senin yazdıklarına dayanarak sordum o soruları. sana karşı bir eleştiri değil yazdıklarım.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

Bunun sucu o cok sevdiğin ulusalcı paşalarda(1). 28 Şubat sürecinde sosyal demokrat shp'yi ulusalcı chp yaptılar(2). Erdal İnönü kürtleri meclise ilk sokan adamdır. Onun partisini ulusalcı bir hale getirdiler. O parti kapanmasaydı karayalcin ve benzeri liderlerle 10 defa iktidar olurdu(3). En halkçı sol olan Ecevit ve DSP bosuna iktidar olmadı(4).

Önce shp kapatıldı CHP oldu(5). Sonra Ecevit hasta edilerek dsp de bitirildi. Adama aylarca yanlış tedavi uygulanmış bilerek. Sonra AKP çıkıp %50 alınca da ağlıyorsunuz. Ulusalcı faşist bir partiye öldürseler oy vermem ben(6). Ama SHP ye ve DSP ye verirdim oy.

Kilicdaroglu çıkmış Sebahattin Ali'yi CHP öldürdü demiş, dogruyu söylemiş(7) ona bile gaf diyorsun. Abi kusura bakmayın da dinciler ne kadar gerici ve yobazsa ulusalcı kafası da o kadar yobaz(8).

Bana göre yazındaki yanlışları işaretledim.

hepsi birbirinden bomba ama en bombası da (6) numaralı olan.
Alkışlıyorum seni. Ulusalcılığın faşizm olduğunu dile getirebilmek yalnızca şakirt kafalarda olur sanırdım. Helal.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

Adamsa önceki sayfada kalan soruma cevap verir. bak adam değil demiyorum, adamsa diyorum.

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSRX_fxJRkNKZZ9ag40ume2z2HrCyQ2rPW1ZfUkyRd31Ap8fASTcuz0hYt7zw

okudum şimdi ve her kelimesinin altına imzamı atarım
lütfen önceki mesajlarım silinsin
Sosyal ağlarda paylaş

abi şunu kabul edin artık,chp kurulduğu ilk 30 yıl yaptığı hatalar yüzünden,alevi-sünni,solcu,sağcı,türk-kürt bu kesimlerin toplamının %5'inden fazla oy alamaz,oyunu aldığı kitle %15 her ne olursa olsun,babadan-dededen görmüş chp'lidir.ha ilk 30 yıl yaptığı hataları da sayarsak,burdan angaraya yol olur.
Sosyal ağlarda paylaş

abi türk solu, tgb, işçi partisi vs vs vs dayandığınız her şey türkçülük temeli üzerinde.

bir de anayasadan bir tane türklük tanımı bulmuşsunuz sanki kurandan ayet, değişmez dogma, memleketteki herkesi o kalıpla türk yapıyorsunuz. sonra biz faşist değiliz şu bu.

neyse abi. inşallah kılıçdaroğlu ve sağlam sosyal demokratlar chp'den ayrılır güzel bir sosyal demokrat parti kurulur. 99'da olduğu gibi chp baraj altında kalır o zaman adam gibi bir partimiz olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Türk Solu ile TGB'nin,İşçi Partisi'nin hiçbir ilgisi yoktur.
Türk Solu MİT'in görevlendirdiği ve zamanında İşçi Partisi içine soktuğu; başını Gökçe Fırat'ın çektiği bir gruptur. Kim oldukları,kimin tarafından görevlendirildikleri anlaşıldığı an İP'ten kovulmuşlardır. Soluğu CHP'de almışlardır. CHP'de bir süre sonra bu adamların provokatif grup olduğunu anlamış ve partiden kovmuşlardır.
Şimdi adına ergenekon denen davanın gerekçelerinden birisi(belki de en kuvvetli sözüm ona delil olarak gösterilen)olan ORDU GÖREVE pankartını açan grup işte bu gruptur. Aynı grup birkaç hafta önce de TAYYİP GÖREVE yazılı pankart açmıştır Taksim'de(Suriye'ye saldırması için)...

Sapla samanı karıştırmamak lazım değerli kardeşim.
Bilmemek ayıp değil ancak öğrenmemek hele bu iletişim çağında harbiden ayıptır.

Bunun haricinde senin düşüncelerine tabii ki saygı duyuyorum ve umarım gerçekten de CHP, gerçekten CHP ilkelerine bağlı adamlar tarafından yönetilir. Senin gibi arkadaşların da inançlarınız,savunduklarınız nelerse onları savunan insanlar ayrı bir parti kurarlar.

Türkçülük suç değil ama bu konuda da yanılıyorsun. İP Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkmanın ve Kemalist Devrim'i tamamlamanın öncelikli görev olduğunu savunan Sosyalist bir partidir, TGB ise tabanı CHP,İP,MHP ve tüm yurtsever gençlerden oluşan bir kurumdur. Irkçı bir görüş olarak Türkçülüğü savunmasına imkan yoktur.

Ama milliyetçilik ise kastettiğin, ona zaten diyecek bir şey yok. Milliyetçilik Atatürk'ün 6 ilkesinden biri olduğuna göre onun ilke ve devrimlerini savunan-sahip çıkan herkes de milliyetçidir.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

samimi değilsin, samimi olsan kitap önerimin altına "hakkında bu şekilde selektif bilgi mi edineceğiz" diye sormazsın. Bilgi yok demişsin, ben de kendi adıma beğendiğim bir kitabı önermişim, kötü bir niyetim de yok üstelik.

Senin dediklerine katılınarak mı samimi olunuyor? İmanın confirmation bias olmuş senin. Fikrimi ölçtün, niyetimi de okudun kişiliğimi tahlil edebildin mi bare? Hangi fraksiyonun adamı çıktım?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...