Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pekakalıların kendi sözde mahkemeleri Türkçe iken....

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

zaten o yuzden redediliyodu hep. ingiliz vatandasi isen bu hakkin var, kurtsen, sen turksun diyip redetme hakki var mahkemenin. zaten binlerce kez rededildi bu sebeple.

simdiki gelen kanun bunu guvenceye aliyor,olay bu. ben su dilde kendimi daha rahat ifade ederim dersen artik mahkemenin redetme hakki olmicak eskisi gibi.

eskiden burada turkce disinda bi dil konusmak yasaktir tabelalari vardi. yavas yavas adimlar atiliyo. insan isterdi ki baris zamani ve zamaninda bu adimlar atilsaydida, bosa gitmeseydi.

adimi gec atinca pkk nin kazanimi gibi oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

sıkıntı aradaki farkın anlaşlılamamasında

yurdumda bir sürü hakkınız var

mesela adil yargılanma hakkı, var mı? var. Gerçekte var mı? yok
Ne ile suçlandığınızı bilme hakkı var mı ? var Gerçekte var mı? yok
Sizi suçlayanla yüzleşme hakkı var mı? var Gerçekte var mı ? yok
Şüpheden sanık yararlanır, kanunda var mı ? var Gerçekte yararlanıyor mu? hayır.

sıkıntı bir hakka sahip olup olmamanızdan değil o hakkı uygulayacak hakim/savcı duosunun hükümet zıpla dediğinde , nekadar yükseğe diye cevap veriyor olması.
Sosyal ağlarda paylaş

bu zamana kadar mahkeme başkanının inisiyatifi ile kürtçe savunma hakkının kabul edildiği de görüldü, reddedildiği de. yeni düzenleme ile bu hak verilecek yani adam türkçeyi çatır çatır konuşsa da kürtçe savunma yapabilecek...
burada bana göre iki konu karıştırılıyor. kişinin savunma hakkı kutsaldır, bu nedenle Türkçe bilmeyen bir kimsenin bildiği dilde(burada kastedilen Kürtçe)savunma yapması-yapabilmesi gerekir. Bunu yaparken de Kürtçe-Türkçe tercümanlar kullanılabilir-kullanılmalıdır. Ancak kişinin sırf farklılıklar daha da çoğaltılsın, Kürtler ve Türkler bir arada yaşamasın diyenlerin eline biraz daha fazla koz verilsin, dışarıda pişirilen emperyalist projeler tıkır tıkır işlesin, yoktan bir millet yaratma projesi çerçevesinde Türkçe bildiği halde Kürtçe savunma yapmak istemesine ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak katılmıyorum.
Ciddi hiçbir devlet hele bir de üniter bir devlet yapısına sahipse bu şekilde bir düzenlemeyi kabul etmemelidir. Çerkezler, Araplar, Boşnaklar geliyor aklıma ilk seferde nüfusları milyonlarla ifade edilen Türk vatandaşları olarak. Resmi dilin Türkçe olmasının önemi nedir o zaman? Ne yapacağız; Türkçe, Kürtçe, Çerkezce, Arapça, Boşnakça resmi dilimiz mi olacak? Yahu bu işin sonu nereye varacak belli? "Türkiye Cumhuriyeti'ni Türk Milleti oluşturmaz. Türk,Kürt,Çerkez,Arap,Boşnak(yanına illa ki 5-10 tane daha ekler birileri)milletleri oluşturur"diyecekler(zaten şimdiden diyenler var). Sıradan vatandaş ne düşünecek, ben söyleyeyim:"Yahu o zaman bir arada neden yaşıyoruz ki madem bu kadar farklıyız, madem aynı milletin fertleri değiliz?"...Zaten bunu da söylemeye başladı insanlar.

Son söz: Bebek katilinin talimatı ile 68 gün önce başlayan açlık grevleri yine bebek katilinin talimatı ile son buldu. Anlayana...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
"Türkiye Cumhuriyeti'ni Türk Milleti oluşturmaz. Türk,Kürt,Çerkez,Arap,Boşnak(yanına illa ki 5-10 tane daha ekler birileri)milletleri oluşturur"diyecekler(zaten şimdiden diyenler var).

dogru diyolar. hatta yanina ben ekliyim istiyosan; laz, arnavut, gurcu, pomak, zaza, romen.

siradan vatandasin da birsey dusundugu yok. gayet guzel yasaniyo bir arada. atsizlasmaya gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Üniversite yıllarım geliyor aklıma. Bu fetocular, türbanlı tayfa hep mağdur edebiyatı yapardı. fakültelerin en ücra köşelerinde toplanır, fısır fısır konuşur, sonra kaybolurlardı. bizim <> devrimci, ilerici, demokrat bazı arkadaşlarımız da o zaman savunurlardı türbanı, çarşafı, fetocuları...memlekette cumhuriyet bayramı kutlayan ellerinde bayrak olan teyzelere biber gazı ve su sıkılıyor. ve bu memlekette şimdiye kadar en az 40.000 kez asılması gereken bir adam içeriden terör örgütünü yönetmeye devam ediyor. Ve yine bu memlekette Atatürk'ün kurduğu parti dahil olmak üzere pek çok aydın hala TEHLİKENİN FARKINDA DEĞİL.

bu ülke yakın gelecekte en az 3 parçaya bölündüğü zaman umarım paticik diye bir forum olur ve umarım o zaman sen ve senin gibi düşünen arkadaşlarla yine DEMOKRASİ, İNSAN HAKLARI, ANA DİLDE SAVUNMA konularında tartışmaya devam edebiliriz. Heee, o zaman hangimiz hangi ülkenin vatandaşı olur, bu durum tartışmalarımızı nasıl etkiler?! o ayrı...
Sosyal ağlarda paylaş

senin veya bu forumdaki herhangi bir kişinin benimle ilgili ne düşündüğünüz inan ki hiç umrumda değil. bunu artık bunca zaman sonra herkesin anlamış olması gerekir. ama bu konuda ne düşündüğün(düşündüğünüz) fazlasıyla önemli benim için. aralara girip troleybüs şoförlüğü yapmak yerine biraz fikirlerini de paylaşırsan faydalı bir iş yapmış olursun diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

http://aypa.net/Cumhuriyet-09042006.jpg

AHAHHAH

Şu tavrın hastasıyım ben. Sadece ulusalcı/cehapeli/aydın kesime su-biber gazında ayaklanma ayaklarını bıraktığınız zaman gerçekten tehlikenin farkında olacaksınız :)

Bu ülkede cumartesi annelerine de biber gazı sıkıldı, kck adı altında binlerce insan mahkemeye çıkamadan aylardır hatta yıllardır hapiste hücrelerde bekliyor.

Diğer kesime/kesimlere yapılan faşist uygulamalara ses etseydiniz belki sizin de samimiyetinize inanırdık çeto başkan,

ama yok, maalesef ülkede bir tek "siz" varsınız :)
Sosyal ağlarda paylaş

Theridone said:

http://aypa.net/Cumhuriyet-09042006.jpg

AHAHHAH

Şu tavrın hastasıyım ben. Sadece ulusalcı/cehapeli/aydın kesime su-biber gazında ayaklanma ayaklarını bıraktığınız zaman gerçekten tehlikenin farkında olacaksınız :)

Bu ülkede cumartesi annelerine de biber gazı sıkıldı, kck adı altında binlerce insan mahkemeye çıkamadan aylardır hatta yıllardır hapiste hücrelerde bekliyor.

Diğer kesime/kesimlere yapılan faşist uygulamalara ses etseydiniz belki sizin de samimiyetinize inanırdık çeto başkan,

ama yok, maalesef ülkede bir tek "siz" varsınız :)

bence kendi ağlanacak haline gülme efekti yapmalısın arkadaşım.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

Üniversite yıllarım geliyor aklıma. Bu fetocular, türbanlı tayfa hep mağdur edebiyatı yapardı. fakültelerin en ücra köşelerinde toplanır, fısır fısır konuşur, sonra kaybolurlardı. bizim <> devrimci, ilerici, demokrat bazı arkadaşlarımız da o zaman savunurlardı türbanı, çarşafı, fetocuları...memlekette cumhuriyet bayramı kutlayan ellerinde bayrak olan teyzelere biber gazı ve su sıkılıyor. ve bu memlekette şimdiye kadar en az 40.000 kez asılması gereken bir adam içeriden terör örgütünü yönetmeye devam ediyor. Ve yine bu memlekette Atatürk'ün kurduğu parti dahil olmak üzere pek çok aydın hala TEHLİKENİN FARKINDA DEĞİL.

bu ülke yakın gelecekte en az 3 parçaya bölündüğü zaman umarım paticik diye bir forum olur ve umarım o zaman sen ve senin gibi düşünen arkadaşlarla yine DEMOKRASİ, İNSAN HAKLARI, ANA DİLDE SAVUNMA konularında tartışmaya devam edebiliriz. Heee, o zaman hangimiz hangi ülkenin vatandaşı olur, bu durum tartışmalarımızı nasıl etkiler?! o ayrı...

bölünürse bölünsün. ne olacak incilerin mi dökülecek. sunun surasinda 70-80 sene yasiyorsun. onuda birbirinizin gözünü oymakla mesgülsünüz.
Sosyal ağlarda paylaş

yıllardır oyulmadık bi tarafımzı kalmadı zaten emperyalistler ve onların uşakları sayesinde ,bir kulak arkamız kalmıştı tayyipte oraya göz dikti.

Ya anlamıyorum neden hep ödün veren biz olacaz askerde şehit düşen biz ,aydın diye yakılan biz ,vatanını ülkesini seviyo diye terörist damgası yiyen biz ,yazı yazdı düşündü diye hapisanlerde cürüyen işkence gören biz ,hakkını aradı diye biber gazı yiyen coplanan yine biz .

Aslında en büyük enayi bizi ,boşver hepsini sat vatan toprağını sat ülkeni hatta dininide sat gitsin nasıl olsa para her şeyi çözer salla herşeyi devletin resmi dili kürtçe olsun toptan rahat etsinler hatta adını değiştirin kürt cumhuriyeti diye ,nede olsa insan hakları var dağdaki adamda insan ayrıca bide demokrasi var halk isterse şeriatı bile getirir hoş halkın ne bok istediği belli değil ,olsun halk adına bişiler isteyen ve bunun halk yararına olacağını söyleyen birileri var .

çetintaş hocam senda yırtma boşuna kendini bizim bi ton okumuş yüksek yüksek üniversite bitirmiş gençlerimiz var paticikte sen onlardan dahamı iyi bilicen. Vakti gelince sanırım vatanı kurtarırlar en azından ben öyle umuyorum yada işin kolayın kaçıp ameriga avrupa ve bilimum yabancı zerzevat ülke daha iyi ,burada insan hakları yok deyip bırakır kaçarlar.
Sosyal ağlarda paylaş

birincisi odun olarak gordugunuz surece aci cekersiniz bu surecten.

bunlar verilmesi gereken bir hak olarak gorurseniz is oldukca kolaylasir. icsel mutluluguda yakalarsiniz. yani ana dilde savunma hakkinin verilmesini basta odun gormemek lazim. Amerika'da zamaninda zenciler otobusun arkasinda otururken, o yasak kalktiginda Amerika'lilar "Hep odun veren biz mi olucaz" dememistir muhtemelen. Ha karsi cikan odun penceresinden degil, irkcilik penceresinden karsi cikiyordu.

Siz kendinizi irkci ve ustun goruyosaniz, tartisma zaten odun vs degil, baska bisi olmali. Irkci gormuyosanizda bunun bi hak oldugunu gormeniz gerekiyor.

Ha bi de bisi eklemeden gecemicem, bir kac defa gordum ayni seyi o yuzden, su insecurity den de kurtulun. Burada kimse surada okudum, sunu yaptim tribi yapmiyo, o sizin kendi ozguvensizliginiz. Kuvvetli arguman oldugunda kimse sen odtu bitirmedin argumanin gecersiz demez, korkmayin.
Sosyal ağlarda paylaş

deady said:

yıllardır oyulmadık bi tarafımzı kalmadı zaten emperyalistler ve onların uşakları sayesinde ,bir kulak arkamız kalmıştı tayyipte oraya göz dikti.

Ya anlamıyorum neden hep ödün veren biz olacaz askerde şehit düşen biz ,aydın diye yakılan biz ,vatanını ülkesini seviyo diye terörist damgası yiyen biz ,yazı yazdı düşündü diye hapisanlerde cürüyen işkence gören biz ,hakkını aradı diye biber gazı yiyen coplanan yine biz .

Aslında en büyük enayi bizi ,boşver hepsini sat vatan toprağını sat ülkeni hatta dininide sat gitsin nasıl olsa para her şeyi çözer salla herşeyi devletin resmi dili kürtçe olsun toptan rahat etsinler hatta adını değiştirin kürt cumhuriyeti diye ,nede olsa insan hakları var dağdaki adamda insan ayrıca bide demokrasi var halk isterse şeriatı bile getirir hoş halkın ne bok istediği belli değil ,olsun halk adına bişiler isteyen ve bunun halk yararına olacağını söyleyen birileri var .

çetintaş hocam senda yırtma boşuna kendini bizim bi ton okumuş yüksek yüksek üniversite bitirmiş gençlerimiz var paticikte sen onlardan dahamı iyi bilicen. Vakti gelince sanırım vatanı kurtarırlar en azından ben öyle umuyorum yada işin kolayın kaçıp ameriga avrupa ve bilimum yabancı zerzevat ülke daha iyi ,burada insan hakları yok deyip bırakır kaçarlar.

Merak etme insanlar sadece vatan kavrami icin sevmiyor bu ulkeyi sevdiklerim icin de savasabilirim...

Ne zaman insanlari yaftalamayi birakirsiniz,iste o zaman cetl ve senin zihniyetindekiler bu ulke de iktidar olabilir...ozgurlugu icin daga ciktigini ifade eden bir adam da gayet vatanini sevebilir...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...