Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İdam

souldarkorn

Öne çıkan mesajlar

Ben gönlümden geçeni söyledim. Af zaten tüm adalet sistemini çökerten birşey, darbe teşebbüsüden daha tehlikeli. Af istemek ve getirmek vatana ihanete girer. Rahşanı da, kocasını da severdim ama şu son af hiç iyi olmadı.

Yinede Af kalksa bile, adam geliyor kendi çocuğunu, kardeşini, kayınçosunu vuruyor, yatıyor, çıkıyor yine geliyor toplumun arasına karışıyor. Ulan kendi kardeşini vuran adam, başkasına ne yapmaz ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Çıkıyorlar işte Cuce, bin tane var örneği. Çıkmasalar, bişey dediğimiz yok. Ama çıkamıyorlarken de benim paramla yaşamasınlar orda. Hapiste de olsalar, köle gibi çalışsınlar o yemeği hak etsinler, yada aç kalsınlar. Biz oturduk adam besliyoruz, hapishanelerde.
Sosyal ağlarda paylaş

illa idam gelsin demiyorum zaten, ha vatana ihanete mutlaka gelmeli o ayrı tabi. ama yeni bir adalet sistemine ve ceza kanuna ihtiyacımız olduğu aşikar.

ben diyorum ki bu yeni bir adalet sistemini getirecek olsak. bunun iradesi siyasilerdemidir, hukukçulardamıdır, yoksa toplumdamıdır, bence toplumda.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

dunyanın en buyuk adalet sarayına sahip olusumuzla ovunen bi ulkeyiz bu arada. hazır alakalı konu iken soyliyim dedim ne durumda oldugumuzu.

Ben bi adamın kafasını kırdım, 2 yıl davası sürdü ve ilk suç oldugu için HİÇBİRŞEY olmadı.

Bildigin 3 yerinden yardım yalnız, öyle yumruk falan da değil, inkar da etmedim.

Türkiye Adaleti lol.
Sosyal ağlarda paylaş

5237 sayılı türk ceza kanununun 47.maddesine göre;
Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası
(1) Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası hükümlünün hayatı boyunca devam eder, kanun ve tüzükte belirtilen sıkı güvenlik rejimine göre çektirilir.

(DEĞİŞİK MADDE:31/05/1957 - 6988/1 md.)

(DEĞİŞİK FIKRA KANUN NO:5218/1 RGT:21.07.2004 RG NO:25529)
Ağır hapis cezası, ağırlaştırılmış müebbet, müebbet veya muvakkattir

(DEĞİŞİK CÜMLE KANUN NO:5218/1 RGT:21.07.2004 RG NO:25529)
Ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezası ve müebbet ağır hapis cezası hükümlünün hayatı boyunca devam eder. Muvakkat ağır hapis, kanunda tasrih edilmiyen yerlerde 1 seneden 24 seneye kadardır.

Bu ceza aşağıda yazılı şekiller dahilinde 3 devrede çektirilir:

A) Mahkum birinci devrede, cezasının onda birine müsavi bir müddet geceli, gündüzlü yalnız olarak bir hücrede bırakılır.

Ancak bu müddet (1) aydan aşağı (8) aydan yukarı olamaz.

B) Mahkum ikinci devrede, durumuna ve suçunun mahiyetine göre ayrı gruplar halinde bulundurulur. Bu devre, mahkum mevkuf kalmışsa, bu müddetle hücrede kaldığı müddet çıkarıldıktan sonra geriye kalan müddetin yarısını teşkil eder.

Alelıtlak müebbet ağır hapis cezasiyle mahkum edilmiş olanlar veya bakiye cezaları bir seneden az bulunanlar, yaş veya bedeni kabiliyetleri itibariyle üçüncü devre şartlarına intıbak edemiyecekleri tesbit edilenler üçüncü devreye geçemezler.

C) Üçüncü devre geri kalan müddettir. Bu devrede bulunan mahkum iş esası üzerine kurulmuş olan ceza evlerinde çalıştırılır.

Mahkumun ikinci devreden üçüncü devreye geçebilmesi için iyi hal göstermesi şarttır. İyi halin nasıl tesbit edileceği Ceza ve Tevfik Evleri Nizamnamesinde gösterilir.

Üçüncü devreye geçmek hakkını kazanan mahkumlardan, Adliye Vekaleti, ziraat, deniz avcılığı; yol, inşaat, maden ve orman gibi iş sahalarında çalışma ekipleri teşkil edebilir.

Mahkumiyetin bütün devrelerinde mahkum ceza evi disiplinini bozan hareketlerinden dolayı Ceza ve Tevfik Evleri Nizamnamesi mucibince inzibati olmak üzere her defasında bir ayı geçmemek kaydiyle aynı suretle hücreye konulabilir.

Ceza evi disiplinini bozan hareketlerinden dolayı iki sene içinde üçten fazla hücre hapsi cezası almış olanlar C. Müddeiumumisinin tasvibi ile birinci devre şartlarına tabi tutulurlar.

Mahkum ikinci ve üçüncü devrede çalışmaya mecbur tutulur.
Sosyal ağlarda paylaş

insan hakları bildirgesi said:
Madde 3
Yaşamak, hürriyet ve kişi emniyeti her ferdin hakkıdır.

Madde 5
Hiç kimse işkenceye, zalimane, gayriinsani, haysiyet kırıcı cezalara veya muamelelere tabi tutulamaz.

Madde 6
Herkes her nerede olursa olsun hukuk kişiliğinin tanınması hakkını haizdir.

Madde 30
İşbu Beyannamenin hiçbir hükmü, herhangi bir devlete, zümreye ya da ferde, bu Beyannamede ilan olunan hak ve hürriyetleri yoketmeye yönelik bir faaliyete girişme ya da eylemde bulunma hakkını verir şekilde yorumlanamaz.

beyniniz mi basmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

evet diyenlerin insanlığı değil öfkesi düşünüyor.

insanoğlunun öfke seviyesi çok değişken. bundan onlarca yıl önce insanları ata bağlayıp, işkence edip öldürüyorlardı. bugün milletler belli bir seviyeye eriştiler.

bak buraya yazıyorum bundan 300-500 sene sonra sizin bu idamlık diye tabir ettiğiniz mahkumların hapisanelerde insani şartlarda hayatlarını devam ettirmelerine bile müsade edilecek.

eğer kendinizin bir varlık olarak belli bir değerinizin olduğunu düşünüyorsanız. o değeri koruyacak ve gelecek nesillerin varlığını anlamlandırabilecek bir biçimde davranın.

bir ülkedeki gelişmişlik para ile kültür ile sağlık ile değil insanlık ile ölçülür. sokakta yürürken insan olduğnu hissedersen gelişirsin.

bunları yazmak bile ayıp ama insanlar bencillik ile hüküm veriyor. sen 3 bira fazla iç diye değil insan olmak için yaşıyor insanlar. sen öcümü aldım diyerek beyin masturbasyonu yap diye değil. varlığının bir değeri olsun diye yaşıyor insanlar.

medeni ülkeler yozlaşırsa insan haklarını, gelişmemiş ülkeler yozlaşırsa da demokrasi gibi kişilerin eşit yaşayabildiği yaşam düzenlerini silkerler.

inin bakın arabistana falan.

onların temel sorunu eğitim değil, din değil, yönetim şekli değil. insanlıktan uzak yetişme biçimleri.
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

idam tartışılacak bi konu değil ya.
idamı savunuyosanız yakın bi arkadaşınızı alın karşınıza ben aptalmıyın diyin onu tartışın

Niyeki ? sanırım iki sene önceydi adam bayramda 3 tane çocuğa tecavüz edip öldürdü şimdi içerde damatlar koğuşunda aynı suçtan yatan arkadaşları ile anılarını anlatıp boşuan oksijen tüketiyo. Bi 5 sene daha yatar sonra af filan çıkar yoluna devam eder
Sosyal ağlarda paylaş

daha once dedigim gibi, isin uzucu tarafi idam tartisilirken iran cizgisinde tartisiliyor. namusuna cok "duskun" bi millet oldugumuz icin tecavuzcu oldurulmeli taslanmali cizgisinde hep.

iran cizgisi bu iste, yani amerika vs bile degil.

bir de orman kanunlari gozuyle bakilmasi uzucu. hammurabi oleli cok oldu, artik farkli bir dunya'da yasiyoruz. adaletin islemedigi yerde idam gibi geri donusu olmayan cezalarin verilmemesi gerektigi vs hep soylendi, ben bir de farkli yerden gostermeye calisacagim.

ornegin kanunlar akil hastasi biriyle, akli dengesi yerinde birini ayirtediyor suc islediginde. saniyorum ki onu normal vatandasda ayirt ediyor.

Yani diyoruz ki ayni kefede tutamayiz.

Peki norvec'de en agir suca 18-20 yil kadar bi hapis olmasina ragmen, bu kadar baris ulkesi olmayi nasil basariyor?

Benim gozumde bunu iki temelde tartisabiliriz.

1-) Genetik olarak onlar bizden ustun. Bizim genlerimiz kotu yapacak bisi yok.

Eger oyleyse, genetigide akil hastasi gibi degerlendirmek gerekiyor. Sonucta elinde olan bisi degil.

2-) Kulturel olarak bizden bazi alanlarda ustunler, daha iyi bir kulturleri oldugu icin daha az suclu cikariyor bu kultur.

Bu da benim savunabilecegim bir cizgi olur. Ve boyleyse yine toplumun boktan kulturunu tecavuzcuye yukleyemessin. Iceri kitle, neyse cezasi ver tabii ki. Ama biraz da deterministik bakmak gerekiyor suc olayina.

Yani bazi toplumlar daha az suclu cikariyor. Iran idamda rekorlar kirmasina ragmen halen bi ton idam ediyor, rakam dusmuyor.

Demek ki kultur boktan. Bu boktan sistemin urettigi defolu urunlerden de yine toplum sorumludur. Oldurerek, kuma gomup taslayarak, ancak ruhsal bi masturbasyon yaparsin.
Sosyal ağlarda paylaş

kültür ve genetik demeyelim de, eğitim ve öğretim diyelim, zira öyle dersek iş irkçılığa gitmiş olur ve tc içinde bir çok kişi şu etnik grupun soyu bozuk, topunun köküne kibrit suyu diye bilir ki deniyor zaten...

norveç ise örnek, avrupa tarihçilerine göre yağma, çapul, cinayet ile anılan bir toplum nasıl oldu da son asırlarda bu kadar barış canlısı bir toplum oldu onu tartışmak lazım
Sosyal ağlarda paylaş

PastorOfMuppets said:

toggie said:

dunyanın en buyuk adalet sarayına sahip olusumuzla ovunen bi ulkeyiz bu arada. hazır alakalı konu iken soyliyim dedim ne durumda oldugumuzu.

Ben bi adamın kafasını kırdım, 2 yıl davası sürdü ve ilk suç oldugu için HİÇBİRŞEY olmadı.

Bildigin 3 yerinden yardım yalnız, öyle yumruk falan da değil, inkar da etmedim.

Türkiye Adaleti lol.

senin gibi bir adam nasil böyle sehir ayisi olabilir. vahsi misin olm sen. neden adamin kafasini kirdin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...