Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

taksim metrosu fosil sergisi

Killer

Öne çıkan mesajlar

BramStoker said:

Evrim var malesef. İnandığını iddia eden insanlar neden inkar ediyor anlam vermekte güçlük çekiyorum. Kilise bunun dışında tabi. Kilise çok ayrı bir kafa.

Benim cevabını bulmakta zorlandığım konu ise Adem'in "yeryüzüne indirildiği" mi yoksa "yeryüzündeki insana dönüştürüldüğü" mü? Çünkü o meşhur ağacın meyvesini yedikten sonra (viktor ağaç mevzusuna değinmiş) bedeninde ortaya çıkan değişiklikler giderildikten sonra Adem yeryüzüne gönderiliyor. O ilk haliyle değil.

Simdi evrim inanilicak bisey oldugu zaman iste tam itiraz ettigim nokta gibi dinden bir farki kalmiyor, hani zaten atheist olmasamda ismim cikmis allahsizligi yayma kursusu baskanina, benim evrimle sorunum yok, fan kulubunden rahatsizim sadece (guzel araklarim), evrime itirazim genel olarak olmasada sudan tek hucreli canlinin evrim geicip kus bocuk bok pusur oldugu makro evrimin benim icin dinden farki yok, sorunum ejdadimisiii nasil maymun yaparsinizda degil hadi maymunada okeyim ama

burda seytanin avukatini oynamak lazim, birileri evrim teorisini tanri perspektifinden degilde bilimsel bir perspektiften zorlayabilmeliki gelissin, daha gece gun diyalektik kurallarini anlattim burda yani. Antitezi sirf yaradilis uzerinden olusturulan bir tezden anca ortaya akilli yaradilis gibi bilimsellikten uzak safsatalar cikiyor, o bile ne kadar hakli oldugumun gostergesidir ki sut icen kitlelere degil et yiyen bilimadamlarina seslendigim icin yanit almamin daha kolay olmasi lazim dusunce tabaninda

Hayat agacina gelirsek sembol olarak ademden coooook onceye gidiyor, eski cogu medeniyet agac anayi yasamin kaynagi olarak kabul etmis, daha sonra bu toprak ana ve cybille seklinde gelismis antik dunyada, benim yaklastigim konu bu oyle efendim maymunduk o yuzden ile aciklanip altindan kalkilabilicek bir sey degil, jungin teorisi ile darwin celismesede coook farkli.

Benimde kisisel inancim jungin birbiri ile etkilesimi olmamis meeeniyetlerde ortaya cikan bu ortak motifleri en iyi sekilde acikladigi uzerine ancak bu aciklama jungin kolektif bilincdisini hard evidence ile ispatlayamadigimiz icin yeterli degil, dosyayi burada kapayip arastirmayi birakmak sakat

Antropoloji ile ilgilenmedende kokenimizi cozebilmemiz zaten imkansiz, doga bilimlerinin yaptigi ikinci hata insani ve onun kulturunu soyutladigimiz icin zaman zaman kulturu tamamen gozardi ederek yazabilmek, bilimin kendisi kultur uzerinden ortaya cikmis birsey zaten bagimsiz degisken olarak kabul edilebilicek bisey degil o yuzden ne yazikki her ne kadar bagimsiz olmasini arzu etsekte
Sosyal ağlarda paylaş

mesajında güzel noktalara değinmişsin. daha önce yazdıklarının bir özeti gibi olmuş hem. zevkle okudum. ben de dogma olarak alıyorum evrimi. doğrudur.

Viktor said:

burda seytanin avukatini oynamak lazim, birileri evrim teorisini tanri perspektifinden degilde bilimsel bir perspektiften zorlayabilmeliki gelissin, daha gece gun diyalektik kurallarini anlattim burda yani. Antitezi sirf yaradilis uzerinden olusturulan bir tezden anca ortaya akilli yaradilis gibi bilimsellikten uzak safsatalar cikiyor, o bile ne kadar hakli oldugumun gostergesidir ki sut icen kitlelere degil et yiyen bilimadamlarina seslendigim icin yanit almamin daha kolay olmasi lazim dusunce tabaninda

evrim teorisinin ortaya çıktığı zaman yüksek sosyete için evlerinde deney yapmak modaydı mesela. parası pulu olan, birazcık okumuş, kültürlü insanların evlerinde mini kimya laboratuvarı oluyordu. toplumun üst kısmına bakacak olursak doğayı bilimle açıklamak gibi bir ihtiyaç söz konusu bu insanlar için. "şimdi bu örneği niye verdin ne alaka?" diyeceksin tabi. bu "bilimle açıklama" ihtiyacı toplum içerisinde moda, bir yaşam biçimi. bugün bunun pek böyle olduğunu söyleyemeyeceğim. bugün moda olan şey hindistan'a gidip guruların "nereden geldiğimize dair" verdikleri cevapları dinlemek, mediumların channelladıkları ruhların anlattıklarına "vay be" demek, ortada bilimsel bir kanıt olmadığı halde foton kuşağı içerisinden geçerek evrimde bir üst basamağa çıkacağımıza ve bu sırada aramızdan bazı "değişmek istemeyenler"in evrimde geride kalacağına inanmak. artık moda gözlük bu.

bilim dünyasında ise evrim teorisini sorgulamaya itecek bir teori üretmek bence zor. bunun için ödenek bulup araştırma yapacak birilerinin olması lazım zira bilim yapmak artık çok pahalı. samimi bir şekilde antitez üretilebilse bile bu tezi desteklemek için yapılacak yatırımın gelecekte kar getirmesi beklenecektir. peki, böyle bir fikri kim destekleyecek? hangi amaçla? bana pek olası görünmüyor.

hadi, akla kilise gelsin diyelim. kilise adamları bizim imamlarımızdan daha donanımlı oldukları ve random bir müslümana hem din felsefesi hem doğa bilimleri konusunda fark atacağı için kalkıp da Kur'an'da yazanları destekleyecek, evrim teorisini daha ileriye götürecek bir fikir ortaya atmaz. çünkü Kur'an'ı bizim din adamlarımızdan daha iyi biliyorlar. Kalkıp da rakip takımın desteklediği konuya destek çıkacak veya onu challange edecek bir mevzuya bulaşmazlar.

hem toplum hem din adamları hem de bilim dünyasının evrimin antitezini üretmek için doğru noktada (en azından şu an için) olduğunu düşünmüyorum. toplum için moda değil, bilim için karlı değil, kilise (okumuş din adamı kiliseden çıkıyor malesef) için gerekli değil. hata zararlı.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanako, cuce, ardeth felan yazmış gerçi ama bir iki bişi diycem

Viktor said:

evrim su anda bilimin tanrisi olmus

kendini bilimadmai sanan ve acik goruslu olmasi gereken tipler cevap bulamadiklari her soruya EVRIM YAPTI diyor, kitlelerde bilimselim diye pesinden kosuyor iste

evrim fasizmi si an bilim icin dinlerden 43324 kat daha buyuk bir tehdit, resmen dogmayi evrim diye bilimin icine sokan tipler var

Viktor said:

olay bilime dogma sokmaya calismak

bu dunyada degismez, aksi kanitlanamaz ve imkansiz olan hicbirsey yoktur, %100 ne kadar anlamsiz ise %0 da o kadar anlamsizdir, siyah ve beyaz resimler bile grinin tonlarindan olusur

evrenle ilgili hicbirboku bilmiyoruz, gecmisimizi ve kokenimizi bilmiyoruz

bilimden din cikartmak gibi bir aptallik yaparsak aydinlanma cagindan beri kazandigimiz herseyi cope atmamiza esit gelir bu, bunun hesabini gelecek kusaklara veremeyiz, insanliga boyle bir haksizlik yapmak dogru olmaz

Viktor said:

Antrolojistler bu bagi daha detayli incelemek, arastirma yapmak yerine "efendim insan maymundan gelme, maymun agaci sever agacta yasar o yuzden cok normal bu, jungin teoriside bunu destekler" diyip birakmis

simdi kendimizide kandirmiyalim cogu bilimadami sirf evrim yoksa butunyaradilis tanrinin tekeline kalicak diye bu kadar israr ediyorlar cunki ortada baska bir fikrimiz yok, ancak zaten tek ayagi sakat olan evrimi tek ve degisitirlemez bir kanun olarak getirip dayarsaniz ilerde yukarda veridigim hayat agaci orenegindeki gibi bilinmeyeni arastirmayi birakip baglamaya baslarsiniz, belki yaradalis cok abuk bi sekilde gerceklesti ve bunu bulma ihtimalimiz var ancak sirf evrime mantikli geliyor diye koru korune baglandigimizdan bunu bulamiyoruz?

Isin ozu getirip bilimin icine dogmayi sokmak cok yanlis, bilinmeyeni bulmayi birakip bildigini sandigi seylere otu boku baglamak dinin isidir, sonra biri cikar oyle olmadigini ispatlar din gibi kalirsin ortada

sanki "dogmatik fikirlerle mücadele" yapayım derken bazı gerçekleri yokmuş gibi varsaymaya kadar gitmişsin.

öncelikle bilim nedir onu ele almak lazım.
bilim, insanın daha önce bildiği şeyleri kullanarak, çevresinde olan olayları gözleme, anlamlandırma, çözme yöntemidir.
burda "daha önce bildiği şeyler" kısmı önemli.

bilim ampiriktir, empiricaldır, deneye dayalıdır.

yıllar önce newton diye bir adam çıkmış, "yer çekimi" olayını gözlemleyip formüle dökmüş. sonra einstein diye bir adam çıkmış, "newton'ın formülünde hata var" diyip kendi formüllerini yazmış, günümüzdeki bilim adamları da "einstein'in formülünde hata var" diyip yeni formüller geliştiriyor.
ilerde eminim günümüzdeki formüllerde de hata olduğu ortaya çıkacaktır. yeni öğrendiğimiz ve gözlemlediğimiz şeyler, eski bildiklerimizdeki eksik kısımları farketmemizi sağlar.
ancak bu, zamanında newton'ın dediklerini tamamen iptal ettirmez, yerçekimi kanununu ortadan kaldırmaz. sadece bilgiler şekil değiştirir, gelişir.

evrim de bunun gibi.
ortada olan vukuatları ve canlıları bilim adamları incelemiş, gözlemlemişler. canlıların doğal seleksiyon, mutasyon gibi sebeplerle zamanla değişim geçirdiklerini farkediyorlar.
bu olan olayları açıklamak için evrim teorisini ortaya atıyorlar. darwin'den bu yana da bu teori gelişiyor ve değişiyor.

insanların canlı hayat hakkında elde ettiği bilgiler sürekli değişkenlik gösteriyor. taxonomy'de kingdom tanımı mesela güzel bir örnek olur.
öncelikle canlı tanımı sadece hayvanlar ve bitkiler olarak düşünülüyordu. sadece 2 tane kingdom vardı bu yüzden.
mikroskopun icadıyla, gözle görünenden küçük canlıların da olduğu farkedildi ve bunlara protista denildi. mikroskopik canlıların üstüne yapılan araştırmalar, bunların prokaryot ve ökaryot diye ayrılmasına neden oldu ve kingdom'ları 4'e çıkardı. prokaryot ile ökaryot arasındaki ayrımın önemi artınca, prokaryotları ayrı grupta, diğer canlıları ayrı grupta topladılar, ve kingdomları içeren empire'lar oluştu. mantarlar, bakteriler vb üzerindeki araştırmalar daha da farklı sonuçlara götürdü.

sonuç olarak sınıflandırmalar sürekli değişiyor, biyolojide yaşanan gelişmeler, sınıflandırmaların artmasına da neden olabiliyor.
ancak bu değişimler, hayvanlar alemi ve bitkiler alemini yok etmiyor, bu canlı formları var olmaya devam ediyor.

evrim teorisi de bu sınıflandırma mevzusu gibi. evrimin içeriği, tanımı, gözlemler, bulgular darwin'den beri değişebilir gayet, ama bu bulgular birer gerçek, somut deliller.

evrim teorisi dogma değildir. buna dogma olarak yaklaşanlar varsa onların kendi hatasıdır. belirli gruplar evrim teorisini "inanç" statüsüne çıkartmışsa, bu onları ilgilendiren bir mevzudur, tüm bilim camiasını zan altında bırakacak bir tehdit olarak kullanılamaz.

ancak evrim teorisinin "dogma olmadığını" söylerken, ortadaki kanıtları, deneyleri ve bulguları da gözardı etmemeyiz. "nasıl olsa dogma değil, %100 kanıtlanmış değil" diye yaklaşarak da "aslında evrim teorisi yanlış, öyle bir şey yok" diye bir kanıya girmek tamamen hatalı olacaktır.

olur da yarın öbürgün uzaylılar gelip "aslında sizleri biz yarattık" dediği ya da tanrının nur gibi inip kendi sesiyle "cennetten kovulmuştunuz, evet" demesi durumunda bile, bütün bu bulgular, deneyler, araştırmalar, gözlemler varoluştan silinmeyecekler, gerçekliklerini sürdürecekler.

sanırım "evrim nedir, bilim nedir" gibi konuların ne olduğunun bilinmemesiyle bu tip yanlış kanılar ve sanrılar çıkıyor.
bu soruların cevaplarını benden daha iyi izah edebildiği için şu çizgi romanı vermek istiyorum:
http://darryl-cunningham.blogspot.com/2011/06/evolution.html
muhakkak okuyun, okutun, bazı yanlış bilinenlerin cevapları var orda hep.
Sosyal ağlarda paylaş

spurdo said:

hep israilin oyunu bunlar darwin yahudi olmayınca yalan yanlış oluyor kimse einsteine bişey demiyor nasıl gidilmez lan ışıktan hızlı

=D

geyik yapmışsın ama ben gene de söyliyim

ışıktan hızlı seyahat edemezsin. ışık hızına yaklaşabilirsin sadece. teorik olarak ışık hızına o kadar çok yaklaşabilirsin ki atomlarını kaybetmeden varolmaya devam edersin. tamamen fotonlara dönüşemeyeceğin, dönüştüğün durumda geri atomlarına kavuşamayacağın için ışık hızına çok ama çok yakın bir şekilde seyahat edebilirsin.

nasıl desem...

ilkokulda anlatılan "her zıplayışında bir önceki zıplayışının yarısı kadar mesafe kateden kurbağa" gibi düşün işte. asla ışık hızına ulaşamazsın bugünkü yöntemlerle.
Sosyal ağlarda paylaş

bunlar anlatsın

http://www.youtube.com/watch?v=fUdMtrGz9iA
http://www.youtube.com/watch?v=No5_UERgbjM
http://www.youtube.com/watch?v=7a_068M_KZA
http://www.youtube.com/watch?v=aPIXHHEASv8
http://www.youtube.com/watch?v=jjJp8bt1uys
http://www.youtube.com/watch?v=gd9K6NPrCiA

bunlar okulda anlatsalar inanırdım olm.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

Bone bı gıt bılimsel araştırma teknıklerı kıtabı edin sonra tartış benle, postun baştan aşagı o kadar yanlışlarla dolykı duzeltmeye üşendim wot yazabılen bı bunye olmama ragmen

sen şunu oku da sonra gel topiğe:
http://arsiv.ozgurdusuncehareketi.org/
büyük hataların var ve yanlışların var. şu siteye biraz zaman ayırıp okuduğunda sen de farkedeceksin hatalarını.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...