Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bu tekniği kullanan var mı - Rubber Duck Debugging

Ardeth

Öne çıkan mesajlar

Line by line debugging de denir bu yonteme, en primitive anidir developerin, isler oyle bir noktaya gelmistir ki mal saha da patir patir patliyordur, alakasiz bir adam gecenin bir vakti code u anlamaya calisiyordur veyahut yaz unut seklinde yapilan bir proje kucaga gelmis etekler tutusmustur.

dusman basina durumlar, allah muhafaza.
Sosyal ağlarda paylaş

Gladmir said:

Line by line debugging de denir bu yonteme, en primitive anidir developerin, isler oyle bir noktaya gelmistir ki mal saha da patir patir patliyordur, alakasiz bir adam gecenin bir vakti code u anlamaya calisiyordur veyahut yaz unut seklinde yapilan bir proje kucaga gelmis etekler tutusmustur.

dusman basina durumlar, allah muhafaza.

3, 3.5 arası en makbulü bunun
Sosyal ağlarda paylaş

Ben daha çok MSN debuggingi kullanıyodum, artık debug'a ihtiyacım yok HUEHUE

MSN debugging de şöyle, senin gibi yazılımcı bi arkadaşınla sohbet edersin gün boyu, bi yerde bi bug bulduğun zaman arkadaşına yazarsın "hay allam niye çalışmıyo bu emenike'nin kodu" diye, kodu copy paste edersin, çat diye bulursun bug'ı.
Sosyal ağlarda paylaş

Deacon said:

Bunu yapmamis olan yoktur ya. Oturup duck'a anlatmasan da beynin durdugu anda "tamam bastan basliyoruz" diyip kendi kendime line-by-line programi anlattigim olmustur.

abi onu ben de yapiyorum ama birine anlatmaya calismak gercekten cok daha farkli sen kendi kendine anlatirken beyin genelde 'yeaa tamam bunun boyle oldugu bariz zaten' deyip bazi yerleri atliyor ve hatalar ordan cikiyor hehe
Sosyal ağlarda paylaş

İşe ilk başladığımda muhasebe modülünü lak diye koydular önüme mal gibi kalmıştım gerek iş akışı gerek kod akışı işin işleyişi açısından mesai bitimi fazladan kalıp bu tarz çalışmak zorunda kalmışlığım var çok sıkıştığında işe yarıyor baya. Birşeyleri düşünmenle cümleye dökmen farklı.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ben önce manual çözüyorum problemi, yoksa direkt bodos kod yazmaya girişince sonuç I have no idea what I'm doing oluyor tüm benliğimle. Ben daha ördeğe ısı-akışkan algoritması mı anlatayım, diferansiyelin köklerinin nasıl bulunduğunu mu, yoksa silindirik koordinatlarda rüzgar türbininin turbulent flow analysis'ini mi hesaplatayım? Ben bunları bazen kendime bile söylemeye korkuyorum, 5 sayfa kağıda karalıyorsam 1000 satırı buluyor zaten program (fprintf'siz). Bir de bütün bunları yaparken zaten;
aquila said:

kendi kendime kufur filan ediyorum ben surekli. o baska bisey ama galiba.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

ben printflerle molekuler modelleme programi bile yazdim. her programim built in debuggerina sahip oluyor genelde sonra comment out ediyorum ya da komple siliyorum CSciye falan gosterceksem

Compiler directivelerini kullansana. Ne diye ugrasion silmeyle comment out etmeyle? Benim sadik yerim -DDEBUG'tir diyorum baska bisi demiyorum.

Bu arada "yeaa tamam bunun boyle oldugu bariz zaten" durumuna dusuyorsan pratik eksikligindendir o. Cunku o hatayi yapa yapa hicbir seyin bariz olmadigini ogreniosun ahah.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...