Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mülteciler üniversitelere sınavsız ve belgesiz girecek

ObuzHapsever

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

Bu forumda amerika ve avrupanin orta dogu ve araplarla ilgili tek emelinin demokrasi goturmek oldugunu sanan insanlar var buna ornek gosterebilirim. Arap baharinin gercekten kendi kendine alevlenen bir bilinc uyanisi oldugunu sananlar var. Israilde olanlarin bir ic savas degil de diktatorluge karsi bir butun halinde uyanan halk oldugunu sananlar var. Turkiye medyasinin sundugu tek tarafli savas portresinin gercek oldugunu sananlar da var. Sanirim pek takip etmiyorsun bu tartismalari. militer soven mantigi da en cok elestirenlerden biri benim. Senin mantiginda ilerliyor olsak 'devletlerin milliyetcilik ve ulusalcilik gibi dusunce akimlarini kullanarak kendi insanlarini militer bir bicimde sekillendirmesi gayet normal ne bekliyordunuz ki` diyebilirdik mesela. Amerika da benzerini baska bir acidan yapmaya calisiyor bunun sonucu olarak red neckler doguyor. Amerikada istiyor ki ulusal guvenlik dedikleri an akan sular dursun insanlar eline silah alip cepheye kossun. Normal ama dunyanin isleyisi boyle sam niye elestiriyorsun militarist sovenligi.

oyle demedin tabi ama ic savas korujkleyen bir devleti elestiren bir insana 'dunyanin duzeni bu herkes yapiyor' dedin. bek bisey ifade etmiyor bu nedir anlami yani bu durumu elestirmeyeyim mi? ya da devlet bunu yapmakta hakli mi? hangisi anlamadim.

valla kim varmış öyle insan görmedim daha forumda ben. bayağı da takip ettim bir ara, %95'i forumun anti-amerikancı zaten. daha da demin amerikalının biriyle x-com forumunda kavga ettim türkiye'yi aşağıladı diye lol. ama burada sorsan herkes bana amerikancı der. böyle trajikomedi yaşıyorum hergün neredeyse.

devletin o şekilde yönlendirmesi tabii ki doğal ama buna da karşı gelecek olan halk diyebiliriz senin mantığınla gene illa birbirimizin mantığını savunduğumuz noktalara uygulamaya gelirsek. o yüzden hiç sapmayalım o kavşağa.

amerika tabii ki onu yapacak da sen benim ilk dediğimi zaten baştan anlamadın. ne demiştin:
Ardeth said:

savaştan kaçan mültecilere yardım etmek ne kadar doğru bir hareketse, savaştan kaçan mültecilere yardım etme kılıfı altında iç savaş körüklemek o kadar yavşak bir hareket. sonuçta ne durumda Türkiye karar veremedim.

şimdi burada türkiye'ye yönelik bir eleştiri var ama ifadenin kullanım şekli sanki bütün dünya devletleri hakkani davranır olmuş ve türkiye'nin yeri bu devletlerin altında. türkiye bencillik yapıyor medeni ülkeler fedakar davranırken gibi.

ben türkiye'nin yerini söyledim. yeri diğer ülkeler neredeyse orada. çünkü diğer ülkelerin hepsi eğer işlerine o şekilde gelse onu yapacaklar. öbür türlü gelse öbür türlü yapacaklar. dolayısıyla burada türkiye'nin tutumunun eleştirisi makul olabilir ama "türkiye'nin yeri"nin sorgulanacak bir durumu yok.

sen de çıktın buradan yok iyi insan değilmişim, başıma bomba yesem de gg demezmişsin filan. ne diyim ben buna yani şimdi. hiç konuşmayalım daha zaten sinirlendim demin o salak herife, türkiye'de bir yıl yaşamış hükümet görevlisi diye kendini bir bok sanmış cins.
Sosyal ağlarda paylaş

ardeth ben de merak ettim viva amerikacıların isimlerini. amerikacı olduğunu bildiğim 1 kişi vardı forumda o da terketti çok önceleri. onun dışında da rastlamadım daha.

ha benim gibi forumdaki hakim görüşün tersine şeyler söyleyenleri falan işaret etmişsen büyük yanılgı içindesin (sadece kendi adıma söylemiş olayım). trolleri saymazsak forumda genel bir çizginin dışında konuşan çok az insan olduğu için doğal olarak acaba bana mı dendi diye üzerime alıyorum, o yüzden soruyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

valla kim varmış öyle insan görmedim daha forumda ben. bayağı da takip ettim bir ara, %95'i forumun anti-amerikancı zaten. daha da demin amerikalının biriyle x-com forumunda kavga ettim türkiye'yi aşağıladı diye lol. ama burada sorsan herkes bana amerikancı der. böyle trajikomedi yaşıyorum hergün neredeyse.

devletin o şekilde yönlendirmesi tabii ki doğal ama buna da karşı gelecek olan halk diyebiliriz senin mantığınla gene illa birbirimizin mantığını savunduğumuz noktalara uygulamaya gelirsek. o yüzden hiç sapmayalım o kavşağa.
said:

amerika tabii ki onu yapacak da sen benim ilk dediğimi zaten baştan anlamadın. ne demiştin:
Ardeth said:

savaştan kaçan mültecilere yardım etmek ne kadar doğru bir hareketse, savaştan kaçan mültecilere yardım etme kılıfı altında iç savaş körüklemek o kadar yavşak bir hareket. sonuçta ne durumda Türkiye karar veremedim.

şimdi burada türkiye'ye yönelik bir eleştiri var ama ifadenin kullanım şekli sanki bütün dünya devletleri hakkani davranır olmuş ve türkiye'nin yeri bu devletlerin altında. türkiye bencillik yapıyor medeni ülkeler fedakar davranırken gibi.

ben türkiye'nin yerini söyledim. yeri diğer ülkeler neredeyse orada. çünkü diğer ülkelerin hepsi eğer işlerine o şekilde gelse onu yapacaklar. öbür türlü gelse öbür türlü yapacaklar. dolayısıyla burada türkiye'nin tutumunun eleştirisi makul olabilir ama "türkiye'nin yeri"nin sorgulanacak bir durumu yok.

Bence sen benim dediğimi anlamamışsın. Türkiyenin yeri neresi dediğim zaman Türkiye mültecilere kapı açarak iyi bişey yapıyor ama iç savaşa körükleyerek yavşaklık yapıyor. Türkiye iyi mi, yavşak mı diye sordum. Aslında bu tam olarak da günümüz dünyasında devletlerin yaptıklarına "iyilikler" karşısında ne kadar yavşaklık yapmalarına toplum olarak tepki gösterilmeli bunun sınırı nedir gibi bir soru daha derinden bakarsan. Gerçekten de yani yaptığı iyilik ne olursa olsun sen kendi ülkenin başında başka ülkelerin iç savaşını körükleyen bir hükümet olmasını ister misin? Ben istemem, hangi parti olursa olsun isterse diğer tüm fikirleri benle uyuşan bir parti olsun.

said:

sen de çıktın buradan yok iyi insan değilmişim, başıma bomba yesem de gg demezmişsin filan. ne diyim ben buna yani şimdi. hiç konuşmayalım daha zaten sinirlendim demin o salak herife, türkiye'de bir yıl yaşamış hükümet görevlisi diye kendini bir bok sanmış cins.

Bunu dememin sebebi ise yaptığım eleştiriye karşı "e gayet normal bu herkes yapıyor buna tepki göstermek manasız çünkü dünyanın düzeni bu" gibi bir yorum yapığını düşünmem. Ayrıca iyi bir insan değilsin demedim, kendi çevrende insanlara iyi davranan biri olabilirsin bu konuyla alakasız. Sadece hükümetlerin daha etik prensiplere göre belirlendiği bir dünyayı hak etmiyorsun dedim hafif tabiriyle. Ama cevabını yanlış anladıysam hatalı bir yorum tabi.

Sufi said:

ardeth ben de merak ettim viva amerikacıların isimlerini. amerikacı olduğunu bildiğim 1 kişi vardı forumda o da terketti çok önceleri. onun dışında da rastlamadım daha.

ha benim gibi forumdaki hakim görüşün tersine şeyler söyleyenleri falan işaret etmişsen büyük yanılgı içindesin (sadece kendi adıma söylemiş olayım). trolleri saymazsak forumda genel bir çizginin dışında konuşan çok az insan olduğu için doğal olarak acaba bana mı dendi diye üzerime alıyorum, o yüzden soruyorum.

İnsanları kafamda pek yaptığı yorumlarla taglemiyorum (bazen kalıyor tabi aklımda). Bizzat orda yazdığım şeyleri bana bu forumda diyen en az iki insan var isimlerini hatırlasam da zaten burda söylemezdim hedef gösterir gibi. Ama dediğim şeylerin benzerlerini dediler kısacası.
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

arap baharında empöryalüst hedehödelerin etkisi %20 dir.

Özgürleşen halkların ikiye bölündüğü bir durumda nası emperyalist hedehödölerin etkisi %20 oluyor? Doğu libya "otonom olmak istiyoruz gerekirse bunun için silahla savaşırız" diye açıklama yaptı. Bu bana daha çok, küçük bir grup tarafından vaatlerle bir arada tutulan isyanın, isyan amacına ulaştıktan sonra dağılması gibi geliyor. Arap dünyasındaki insanlar gerçekten bu durumlardan bıkmış ve içinde bulundukları duruma kızıyor olabilir ama bir toplum ve bir bütün olarak hareket edecek seviyeye gelmemişler daha.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...