Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İslam dünyasından o filme misilleme!

deady

Öne çıkan mesajlar

Putlarla ne alakası var abi, insanlar tapmayacak ki peygambere. Onu anlayamadım.

Allah dediğin nedir, Tanrı dediğin nedir farkını açıklayabilir misin...

Bir tane Tanrı veya Allah var, onun da adı var ve Allah mı diyorsun yani. Yok ki öyle birşey. O birşey herhangi birşeyse ne Allah ne Tanrı. O filmde resmedilen şey ile, Allah dediğin şey arasındaki fark nedir, ya evreni yaratan bir oluşum var, bir adı var, ve bu bir Arapça kelimedir demiyorsun heralde. Tanrı da değildir evet, ama işaret edilen iki isim de aynı şeyi belirtiyor, farkları yok ki...

Ancak TR'de öyle bir algı var ki, sanki Tanrılar var (board of directors) bir de üstlerinde Allah (CEO) var. Yabancıların God dedikleri o Tanrılar (veya Morgan Freeman'ın canlandırdığı), biz Allah diyince baştakini kastediyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

misal zeus bi tanrı.

müslümanların inandığı ise allah.
morgan freeman'ın canlandırdığı ise generic bir tanrı.

hz muhammed kendi resmini çizdirmemiş tapılmasın diye. misal hz isa'nın heykellerine tapıyor adamlar. ortodokslara gidin mesela tablolarının sağ alt köşesinde aşınmalar göreceksiniz. oraları hep öpüp yüz sürüyorlar abi.

özetle müslümanlıkta hz peygamberin resmedilmesi yok. putlaştırmak yok. en başından beri yapılmış bişi değil bu. bir şeyden üstün görmek ile alakası yok. sadece allahın elçisi olarak gelmiş bir adamı hz isa gibi bir meta haline getirmemek amaçlanmış. doğrusu tüm müslümanlık inanç sistemi içindeki en mantıklı şeylerden birisi bence.

dediğim gibi senin gibilerin esas derdi zaten salak olduğunuz için anlayamamak değil de anlamak istememek.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

adamın kendi putun allahı olmuş ama?

(mana içinde mana)

tapan var mı abi?
bir simge mi?
görsel bir mihenk taşı mıdır inanç sistemi içinde?

islam ile ilgili şartlarda, inancın bütününü oluşturan yapı içinde "peygamberimiz suratı" gibi bir şeyin önemi nedir mesela?
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Putlarla ne alakası var abi, insanlar tapmayacak ki peygambere. Onu anlayamadım.

emin ol tapan cıkacaktır.cunku cok cahil muslumanlar.
ya taparlar ya da peygamberi canlandıran adamı oldururler.

sunu kabul etmek lazım Hz.Muhammed i hali hazırda tanrılastırmıstır musluman dunyası.
O da senin benim gibi insan gorevini yaptı ve oldu.
bunu anlamak istemiyor islam dunyası gereksiz bir putlastırma,kutsallastırma var peygamberi.

hatta az once bu topicde gordum sanırım;
birisi yazmıs butun hayat Hz.Peygamber icin yaratılmıs.

bu en basitlerinden biridir.sonra kimileri kur an ı cevirirken Allah ın peygambere seslenisini habibim olarak cevirir ki bu da direk sirke girer.

ama gel gelelim bunu insanlara anlatamassın.Peygamberin de sıradan bir insan oldugunu,teblig gorevini yaptıktan sonra,hastalanıp oldugunu anlamak istemez insanlar.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
emin ol tapan cıkacaktır.cunku cok cahil muslumanlar.

bu tüm inanç sistemi için geçerli ki.

örnekleyelim. adam diyor ki "burada meryemin yüzünü gördüm!!"
hooooop milyonlarca adam akıyor...

müslümanlar cahil, ok. lan bunu yapanlar avrupalılar!

saldırı olayına gelelim,
dini olayları kendi içinde değerlendirecek empatiye siz sahip değilken diğer taraftan çok şey bekliyorsunuz gerçekten.
ok siz daha "iyi" ve "zeki"siniz.. ulan dini değerleri taşıyan adama empatiden süper uzakken, dini inanç sistemi içinde bakış açısını daraltmış adamdan sizin yapabildiğinizden çok daha fazlasını istiyorsunuz.

bu ikiyüzlülük sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

Farkeden birşey yok. Allah veya Tanrı sadece kelimelerdir bunlar, bir tane yaratan var ve onun adı Allah değil. Çünkü isim bizim uydurduğumuz birşey. Bu konuda bir anlaşalım. Zeus'a tanrı deniyor olması, bir yabancının God please help dediğinde Zeus'a seslendiğinin değil, senin inandığın Tanrı'ya (veya Allah) seslenmesidir. Müslümanlar kendi aralarında bir isim uydurdular diye yaratanın o ismi o demek değil yani, çünkü ismi olması diye birşey yok. Müslümanların inandığı farklı birşey de yok, kimse onun ne olduğunu bilmiyor sonuçta. İnsanlar bir güce inanıyorlar ve o gücün ismi arapça bir kelime değil. Tanrı, Allah kelimelerin bir önemi yok. Biz Tanrı'ya değil Allah'a tapıyoruz gibi birşey de o yüzden saçma.

Bugün Budistler de Buda heykellerine tapıp, aydınlanmayı Buda için yaptıklarını söylerler ki bu zaten kendi yaptıkları felsefeyle çelişiyor. O yüzden yaptıklarının doğru olduğunu söylemiyoruz. Ben sadece bir filmde neden canlandırılamayacağını anlamış değilim. Kimse o aktöre tapmayacak gidip elbette değil mi. Peygamberlerin etten kemikten olup, özel güçlerini olmadığını kabul etmek istemiyorlar gibi geliyor bana insanlar, olay buradan kaynaklanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

olmayışının önemi nedir? Rage'e sebebiyet kadar önemli demek, adam öldürmek kadar önemli.

bi daha mı yazayım?
hz muhammed allahın elçisidir. bir aracıdır.
hz isa ise putlaştırılıp allahın oğlu ve hatta tüm sistemin yöneticisi gibi bir mevkiye gelmiştir. müslümanlar için din aracı ile iletilmiştir. bu kadar. bitti. misal dua ederken cizıs der gibi yüce muhammed! bana yardım et! denilmez.

sadece aracı olarak kalması istenmiştir inanç sistemi içinde ve bunun için nesneleştirilmemiştir.

sistemin kendi içindeki kuralları gereği de nesneleştirilmemesi gerekmektedir. keza hz muhammed aracıdır. putlaştırılacak bir şey değil..
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Farkeden birşey yok. Allah veya Tanrı sadece kelimelerdir bunlar, bir tane yaratan var ve onun adı Allah değil. Çünkü isim bizim uydurduğumuz birşey. Bu konuda bir anlaşalım. Zeus'a tanrı deniyor olması, bir yabancının God please help dediğinde Zeus'a seslendiğinin değil, senin inandığın Tanrı'ya (veya Allah) seslenmesidir. Müslümanlar kendi aralarında bir isim uydurdular diye yaratanın o ismi o demek değil yani, çünkü ismi olması diye birşey yok. Müslümanların inandığı farklı birşey de yok, kimse onun ne olduğunu bilmiyor sonuçta. İnsanlar bir güce inanıyorlar ve o gücün ismi arapça bir kelime değil. Tanrı, Allah kelimelerin bir önemi yok. Biz Tanrı'ya değil Allah'a tapıyoruz gibi birşey de o yüzden saçma.

Bugün Budistler de Buda heykellerine tapıp, aydınlanmayı Buda için yaptıklarını söylerler ki bu zaten kendi yaptıkları felsefeyle çelişiyor. O yüzden yaptıklarının doğru olduğunu söylemiyoruz. Ben sadece bir filmde neden canlandırılamayacağını anlamış değilim. Kimse o aktöre tapmayacak gidip elbette değil mi. Peygamberlerin etten kemikten olup, özel güçlerini olmadığını kabul etmek istiyorlar gibi geliyor bana insanlar, olay buradan kaynaklanıyor.

aydınlanmayı buda için yapan yok. bi kere bu fail. gerçekten feci fail olmuş.
diğer yandan generic bir tanrı, bir uydurma için kimsenin bi yeri yakmayacağını anlayamaman komik.
morgan freeman sadece tahayyül edilmiş bir evrenin, uydurulmuş bir tanrısı.
herhangi bi board oyunundaki X isimli tanrıdan farkı yok yani.

ha birisi çıkıp da "ben accurate bir film çekicem ve allahı cisimleştireceğim" derse sanırım 3din de sorun çıkartıcaktır.

sizin sabit fikirli olduğunuzu anlıyorum, ama ilk kabul etmeniz gereken inancın belli şartları olduğu. yaratıcı olarak inanılanı insanlar savunur. inancın getirdiği belli şeyleri savunur.

anlaması kolay şeyler bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

alınmayın ama abi ateistin bağnazı ile konuşmak da dincinin bağnazı ile konuşmak kadar güç yalnız.

ben hep aynı şeye inanıyorum artık. misal mr taraması yapsak bağnaz insanların -neye inanıp inanmadıkları farketmeden- belli bölgelerinde hareket göreceğiz büyük ihitmalle. daha ilkel kısımlarında..

bu komik bişi. yani eleştirenin, eleştirdiğinden farksız olması. ancak sadece belli noktalardaki yol ayrımları sebebiyle aynı kapıya çıkmadıklarını sanmaları garip...

kendini diğeri yerine koyup, "tamam.. şimdi onların dünyasına gireceğim ve önyargılarımı bırakıp onların neler düşündüğünü anlamaya çalışacağım" diyemeyen tarafların birbirlerine kesinlikle üstünlüğü yok.

"vay neden bunu çekmişler!!" diye saldıran ile "vay bunu neden çekmişler diye nasıl saldırırlar!!!" diyen köpürenlerin arasındaki tek fark eğitim ile yontulmuş olmaları.

iki tarafta da durumu diğerinin gözü ile görme ve anlayabilme eksik. ki sorun da hep burada zaten.
ve bu bana komik geliyor gerçekten.

halbuki çok basit şeyler yahu. adamın neye inandığına ve kurallarına göre nelere tepki vereceğine bakıyorsun.. oldu bitti
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

LathspeLL said:

olmayışının önemi nedir? Rage'e sebebiyet kadar önemli demek, adam öldürmek kadar önemli.

bi daha mı yazayım?
hz isa ise putlaştırılıp allahın oğlu ve hatta tüm sistemin yöneticisi gibi bir mevkiye gelmiştir. müslümanlar için din aracı ile iletilmiştir. bu kadar. bitti. misal dua ederken cizıs der gibi yüce muhammed! bana yardım et! denilmez.

sadece aracı olarak kalması istenmiştir inanç sistemi içinde ve bunun için nesneleştirilmemiştir.

sistemin kendi içindeki kuralları gereği de nesneleştirilmemesi gerekmektedir. keza hz muhammed aracıdır. putlaştırılacak bir şey değil..

bi daha mı yazayım?

Ama putlaştırılmış işte? ADAM ÖLDÜRÜYORLAR ya adamı çizdiler diye. İstediğin kadar paragraf paragraf yaz, sonuç ortada.

Milyon tane Jesus karikatürü, parodisi dolaşıyor etrafta, adam öldürmüyorlar. (islam kadar değil yani)
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

Sotto said:

Bugün Budistler de Buda heykellerine tapıp, aydınlanmayı Buda için yaptıklarını söylerler ki bu zaten kendi yaptıkları felsefeyle çelişiyor. O yüzden yaptıklarının doğru olduğunu söylemiyoruz.

aydınlanmayı buda için yapan yok. bi kere bu fail. gerçekten feci fail olmuş.

buddha demek aydınlanmış insan demek zaten.. bahsettiğin kişi de gautama Sotto..
insanlar gautama'ya ya da buda'lara tapmazlar.. tapılacak birşey değil öğretmenleri olarak görürüler ve anarlar..

ayrıca buddha dinlere inanmaz!
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

LathspeLL said:

bi daha mı yazayım?

eee dasaaa reyz ise yaramıs mıdır peki bu?

-Dunya,Hz.Muhammedin yuzu suyu hurmetine yaratılmıstır
-Ayı ikiye yarmıstır tek parmak hareketi ile
-Gelecegi gormustur,insanlara sifa vermistir
-dua ederken peygambere salatu selam edilir,ondan sefaat dilenir
-ozellikle meallere kur an cevirilerine ustaca Allah ın peygambere habibim(sevgilim) die seslendigi sokulmustur.

ve daha bunun gibi oylesine sapıkca,akıldısı seyler atfedilmis ki peygambere herhangi bir filmde ete kemige burunmesi bunların yanında hic kalır.
Sosyal ağlarda paylaş

% kaçtır abi bunlar.

camiye gidip hz muhammed'e mi dua ediyorsunuz?
evinizde hz muhammed resimlerine mi tapıyorsunuz?
hatalı olanı genele vurmaya çalışmanız komik.

ki zaten hatalı olan üstünden değerlendirme de hatalıyı doğru yapmıyor.
bilmem kaç kişi yanlış yapıyor diye daha beter mi hata yapalım yani?
yanlışı mı pompalamalı insanlar?
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

bi daha mı yazayım?

Ama putlaştırılmış işte? ADAM ÖLDÜRÜYORLAR ya adamı çizdiler diye. İstediğin kadar paragraf paragraf yaz, sonuç ortada.

Milyon tane Jesus karikatürü, parodisi dolaşıyor etrafta, adam öldürmüyorlar. (islam kadar değil yani)

dur ben bunu öm sandım..

abi LOL
gerçekten ben süper bağnaz olduğunu düşünüyorum

hz isa zaten putlaştırılmıştı. 1000sene önceye git
kiliselerde hz isa'nın putları vardı.
hz muhammed zamanında da bi sürü put vardı.
müslümanlık tüm false god olarak nitelediği şeyleri inkar etti.
hz isa allahın oğlu değil, aracısıdır dedi ve dinin merkezine hz X'i değil tanrının kendisini koydu. bundan sonra da hz X'i getirmeyi yasakladı.

dinin kuralı bu. yani hz isa için öldürmüyorlar demen tamamen salakça bişi.
tabii buna şimdi "hz isa için öldürmeleri normal mi?" diyebilirsiniz tamamen linear düşünen bir yapınız olduğu için.
elbetteki hayır. ancak karşılaştırdığınız şey zaten nesneleştirilmiş bir şey. yani karşılaştıracak bir dayanağınız yok demek istiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Gidip daha fazla Budist tanımalısın. Onların Buda'ya nasıl taptıklarını incele. Daha fazla girmeyeceğim oraya. Buda'ya tapan birçok insan bile, aslında Buda'nın kendi şu an olsaydı onu bu delice tanrılaştırmamaları gerektiğini söyleceğinin farkında değil. Neyse o kadar önemli değil o.

Ben Morgan Freeman örneğini simge ve sembol açısından söyledim. O film için uydurulmuş olması, onun "o film içindeki" insanların taptığı bir Tanrı (veya o insanların "Allah"'ı) olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bilmem anlatabildim mi. Film o kadar fantastik bir film değil, insanlar dua ediyor, günümüzle ilgili mesajlar veriliyor. Alice Harikalar Diyarı değil. Bugün gerçek bir Tanrı filmi yapılsa, oradaki birçok şey yanlış olmazdı yine de. Filmden hatırladıklarım bunlar. Örnek olsun diye söyledim, çünkü verme sebebim isimlere takınılmaması gerektiğiydi. Yabancıların dua ederken ki "God" 'ları ile o filmdeki "God" arasında fark yok. İnsanlar Zeus'a değil, yaratana dua ediyorlar o filmde de dikkat edersen. Bilmedikleri, tasrif edemekleri çizemedikleri birşeye dua ediyorlar. Resmini bildikleri Morgan Freeman'a değil. İsmini Allah da koyabilirdi gayet. Çünkü Allah arapça bir kelime değil mi, Allah'ın Türkçesi nedir? Yoksa evreni yaratmış olan yüce bir gücün, arapça kökenli bir ismi mi olacaktı. Benim söylemeye çalıştığım buydu. Bu konuda itirazın yok sanırım. Yoksa müslümanlar Allah'a inanıyor, o filmde "God" var ama aynı şey değil, değil olay. Gayet aynı.

Bugün bana Tanrı sözcüğünü tasrif edebilir misin, çizebilir misin dersem, edemezsin.
Keza aynı şekilde Allah kelimesini de edemezsin, ikisinin farkı yok çünkü. Bir board game'deki X tanrısı dersen evet onu çizebilirsin, tanımlayabilirsin. Ama tekrar dediğim gibi benim kullandığım Tanrı, bir yabancının dua ederkenki kullandığı God kelimesi ile, Allah kelimesini farklı iki şeyi işaret etmiyor.

Dedim ya bizim algımız öyle sanki TR'de. Neden Allah kelimesi yabancı bir kelime ve sanki daha özel geliyor. Çünkü Türkçesi yok. Sanki ona itaf edilen özel isimmiş gibi. Sanki bir ismi, ve bir kimliği olacakmış gibi. Tanrı ise basit, Mısır Tanrıları filan. Tanrım bana yardım et desem ben Türkçe bir filmde, Zeus'a gitmiyor o dualar mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi muslumanlikta resmedilme yok diye bisi yok aslinda. Sunni inancinda yok. Sii likte oyle bi durum yok mesela. Wiki den bi alinti;

The Quran does not explicitly forbid images of Muhammad, but there are a few hadith (supplemental teachings) which have explicitly prohibited Muslims from creating visual depictions of figures.
Most Sunni Muslims believe that visual depictions of all the prophets of Islam should be prohibited[3] and are particularly averse to visual representations of Muhammad.[4] The key concern is that the use of images can encourage idolatry.[5] In Shia Islam, however, images of Muhammad are quite common nowadays, even though Shia scholars historically were against such depictions.[4][6] Still, many Muslims who take a stricter view of the supplemental traditions will sometimes challenge any depiction of Muhammad, including those created and published by non-Muslims.[7]

Yani zaten kuranda yok, hadislerde var, hadislerde sunnilerin uydugu hadisler.

http://en.wikipedia.org/wiki/Depictions_of_Muhammad
Sosyal ağlarda paylaş

@sotto:
abi dediğim gibi inananların allahtan bir kısmı senin kadar sabit düşünceli değil de sıkıntı yaratabilecek durumları bertaraf edebiliyorlar.

sen morgan freeman'ı öyle anlamış olabilirsin. öyle izlemiş olabilirsin. ama diğer -sanırım herkes- generic bir tanrı, bir eğlence öğesi olarak izledi ve sanırım çok çok az kişi alınmıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

@dasaaa

%99 u bu sekilde emin ol.kur an ne kadar aklı ve mantıgı egemen kıldırmak istese de insanlar tam tersini yapmıslardır ve halen yapmaktadırlar.
ya peygamberi bi koseye bırak falanca turbenin,falanca hocanın bilmem hangi hoca efendinin ne kadar guclu olduguna bak.

iste nur cemaati tamamen kurumsallastılar ve yeni bir din icat ettiler.said i nursinn onlara gore peygamber kitaplarıda risalei nurdur.onlara gore bu kitaplar kur an dan ondedir ve bu kitapların varlıgı kur an ın gereksiz oldugu kanaatindedirler.
emin ol feto amerikadan isyan edin ya da hep beraber intihar edin cennete gidiceksiniz dese butun nurcular sorgulamadan fetonun dedigini yapıcaktır.cok extreme gelebilir ama malesef gercek bu.

konuyu dagıtmayalım yanlısdan dogru cıkmaz.fakat benim demek istedigim peygamberin filmde canlandırılması inananlara ya da dine zarar vermez.akıllı adam gercekten inanan adam ona bakıp tapınma ihtiyacı duymaz.aksine peygamberin de senin benim gibi insan oldugunu anlamakda sadece aracı oldugunu anlamakda yararlı olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

abi bak anlaman için caps lock kullanıcam.

***I DON'T FUCKING CARE*** EĞER İSA PUTLAŞTIRILDIYSA!

sonuçlara bak diyorum, sonuçlara!! RESULTS, FUCKING RESULTS...

Bağnaz bağnaz yazıyorum.

bağnaz yazıyorsun tabii farkındayım onun.
isa resmedilmiştir. bu tabu değildir.
muhammed putlaştırılmamıştır.
tabudur.

sonuçları şudur.

sen nasıl bunu anlayamayacak kadar bağnaz ise dine inananlar da o kadar bağnazdır.
adamlar da "i dont fucking care! RESULTS FUCKING RESULTS" demektedirler.

seninle onlar arasındaki tek fark ne biliyor musun?
eğitim.

senin elinde bir imkan olsa sen de sağı solu yağmalayıp insanları öldürecek kadar bağnaz, sinirli ve katısın yoksa.

eleştirdiğinden pek farklı değilsin kesinlikle
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

@dasaaa

%99 u bu sekilde emin ol.kur an ne kadar aklı ve mantıgı egemen kıldırmak istese de insanlar tam tersini yapmıslardır ve halen yapmaktadırlar.
ya peygamberi bi koseye bırak falanca turbenin,falanca hocanın bilmem hangi hoca efendinin ne kadar guclu olduguna bak.

iste nur cemaati tamamen kurumsallastılar ve yeni bir din icat ettiler.said i nursinn onlara gore peygamber kitaplarıda risalei nurdur.onlara gore bu kitaplar kur an dan ondedir ve bu kitapların varlıgı kur an ın gereksiz oldugu kanaatindedirler.
emin ol feto amerikadan isyan edin ya da hep beraber intihar edin cennete gidiceksiniz dese butun nurcular sorgulamadan fetonun dedigini yapıcaktır.cok extreme gelebilir ama malesef gercek bu.

konuyu dagıtmayalım yanlısdan dogru cıkmaz.fakat benim demek istedigim peygamberin filmde canlandırılması inananlara ya da dine zarar vermez.akıllı adam gercekten inanan adam ona bakıp tapınma ihtiyacı duymaz.aksine peygamberin de senin benim gibi insan oldugunu anlamakda sadece aracı oldugunu anlamakda yararlı olabilir.

abi zaten olay şu.
bi aksiyonun X diyelim mesela tek başına Y'ye zarar vermesi değil.

olay X'in tetikleyeceği şeyler.

faydası ne olacak bu aksiyonun?
yok.. hiç.

ama bir sürü insanın inandığına saygısızlık etmiş olacaksın ve X A->B->C-> bi sürü olayı tetikleyecek.

e ne gerek var ki buna?
son derece faydadan uzak bir durum. zararcı hatta.

azıcık empati yapma imkanı olsa insanların zaten dinlere gerek kalmayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

bi de şu o kadar hatalı bir cümle ki
said:
akıllı adam gercekten inanan adam ona bakıp tapınma ihtiyacı duymaz.

yahu akıllı adamların sayısı çok olsa dine gerek olmazdı!

baksana en eğitimli geçinenler dahi basit bir empatiden yoksun iken toplumları düzgün yolda tutmak için -gerçek uydurma- bi sürü din ve dini kural var.

adama dediklerin ise şunlar
.temiz ol
.insanlara ayrımcılık yapma
.diğerlerini ezme

etc.

akıllı adam derken neden bahsediyorsunuz abi?
akıllı adam sayısı o kadar az ki.

edit gelsin: hz muhammed resmedilmiş olsaydı gerçekten tapan deli gibi fazla olurdu. millet hırkai şerif görmeye gidiyor! bunu düşünmek zor olmasa gerek.
ha giden adam çok düşünmediği için bu durumu filmi çekilirse de kalkıp gidip bu filmi çekeni öldüreyim de der. bunu da öngörmek çok zor değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...