Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ab ımf ve türkiye

MERTCAN

Öne çıkan mesajlar

gerçekten gereklimi bu 2 şey Türkiye için? soruyorum arkadaşlar.bizim neyimişze ab ?? bizi hiç istemediğini her halinden belli eden ve illada girmemiz için müslümanlığımızı bi kenara bırakıp hristiyan olmamızı isteyen bi, toplum bizi istemiyolar kardeşim anlayın artık.ülke olarak gerçekten dünyada söz sahibi olacak kadar yeraltı yer üstü madenlere ve hülasa tahıldan tutunda topraklarımızın verimliliğine kadar herşeyimizile amerikaya kafa tutuabileck kadar büyük bi ülke olabiliriz neden ab istiyoruz ??ab ye girince bizi doyuracak işsizlerimize işmi bulacakalr yada serbest dolaşımmı sağlayacaklar?hayır kesinlikle bunalara inanmayın bunlar hayal.düşünün şimdi bi atatürkümüz olsa boşwerin ab sinide ımf sinide dese!!??haydi kendi, imkanlarımızla kalkınmaya dese siz istemezmisiniz ??bence istersiniz .neden istersiniz??çünkü ab ve ımf ile devletimizin hangi kademeleri engellenmiş hangi kademeleri kısıtlanmış bir duysaydınız inannın benden önce ab ye rest çekerdiniz .ya en basitinden bağımsız bir ülkeysen paranı basarsın istediğin gibi çatır çatır basarsın.ülkemiz en azından 20 senedir kendi parasını basamıyor engelleniyor.ülke kendi insanının emeğinin karşılığı olan parasını bile veremiyor ve bunu dışardan ımf den takviye ediyor.bu şekilde sömürülüyoruz.ve dahası parçalanmaya kadar gidiyoruz.hala ab ye girmek istiyormusunuz yoksa dewam edeyimmi???ruhban okulunun açılması ve ayasofyanın ewet yıllarca ağlayan ayasofyayı kilise olarak açılması yeni gündemi ab kriterlerinin.sanayimizi bitirdiler. tarım keza aynı çünkü desteklenmiyor.M.Kemal Atatürk ümüzün söylediği ve anayasa olarak anayasamıza geçen "ülke bir bütündür dil din ırk ve renk gözedilmeksizin toplumu yani türk halkını meydana getirir."ve "türk halkının bölünmez bütünlüğüyle bir bütündür "sözleri bugün kemalist rejim eskidi gereksimiyle yok edilmek istenmektdir .bu bunun gibi 100 lercesi arkadaşlar artık bu kadar sözden sonra batının ülkemiz üzerindeki oyunlarını göremez ve hala biz onlarla dostuz gibi saf duygulara kapılıyorsak yemin ederim yazık bu millete ALLAH MİLLETİMİZİ DEWLETİMİZİ VE ORDUMUZU KORUSUN ...
Sosyal ağlarda paylaş

Yerel kaynaklarimizi kullanamamiz dorudur fakat bu yeni ceryan eden bir durum deil yılalrdır bu boyle gerekli alt yapıya sahip deiliz vede dıs gucler tarafindan kullandırılmıor bunun icin en once ekonmimizi duzeltip amerika ve diger avrupa ulkelerine olan bagımlılıktan kurtulmamız gerekior. Buda kolay bir durum deil yıllar alacaktır ekonominin tam anlamıyla duzelmesi.

Bunun dısında Turkiye'nin AB ısrari yada Bati ısrari Ataturk zamannindan gelen bir durumdur.
Atamız zamanında muasır medeniyet hedefi olarak batıyı gostermistir.Batılasma surecini baslatmıstır.
Sayet Suan bu anlayıstan geri donmeye calısmak doru bile olsa ulkemizdeki batı asıgı insanlar bunu gericilik olarak yorumlıyacaklardır.Ataturkun mirasina ihanet olarak algilanacaktir Suanki hukumette yıllar oncesinden konan devlet politikasini devam ettirmektedir.[signature][hline]Bakınız! Na
Buyrun! Mail=MsN
Allahım Sen beni dostlarimdan koru dusmanlarımla ben ilgilenirim!
Sosyal ağlarda paylaş

ya arkadaşın yanlış yönleri varda , sonuçta haklı AB siz biz varolamazmıyız ?Tarihten önce tarihten sonra kendi başımıza yetmedikmi ?Türküz biz ya neden kendimizi bu kadar ezik görüyoruz ; Atatürk'ün aşılamak istediği düşünceyi hepimiz unutuyouz RESMEN KÖPEK GİBİ Avrupa'nın peşinde koşuyoruz.O sadece ileri medeniyetleri izlememizi örnek almamızı isterdi ;Kıbrıs'ı vericek duruma kadar gelip ABye üye olmamızı değil.
Unutmayalım bu ülke kalkınıcaksa bu sadece yöneticilerin ve halkın iradesiyle olur asla ve asla yabancı bi kuruma üye olmakla filan değil..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Unclecan, 30 Ekim 2004 22:17 tarihinde demiş ki:
Bizde unutmiyalim ki Kibris, Turkiye'nin bir parcasi degil. Sadece Turkiye Garantorluk gorevini uslenmis durumda.

LOL ? bunu neye dayanarak söylüyorsun ?Osmanlı kıbrısı kaç yıl elinde tuttu ?O topraklar kaç yüzyıldır bizimdi ; şimdide bizim olması gerekiyor tıpkı Bosna, Sırbistan , Romanya gibi...Sonuçta ŞU AN senin elinde olan toprağı asla para yada başka birşey karşılığında düşmana veremezsin bu TÜRKlüğe aykırıdır !
Sosyal ağlarda paylaş

muhtemelen bir cevap yazicam sonrada cevap yazmiycam sonra birileri olm laf sokmus cevap versene diyecek

ama yaziyorum
ilk olarak avrupa birligi bir hristyan klubu degildir

ikinci olarak hristiyanligin mezhepleri arasindaki savaslar ve katliamlar hristiyan musluman kavgalarindan daha siddetli olmustur

ucuncu olarak avrupa birligi turkleri, turklerin irani gordugu sekilde gormektedir, ne kadar turk avrupaya gitmis olsada hicbiri avrupa toplumuna entegre olamamistir, hep mahalleler kurulmus beraber yasanmistir. bir avrupalinin bir turkle karsilastigi yerlerden ornek olarak birini verirsek, dortmund - gottingen treni arasindan 6 lik kompartmana 9 kisi girmis, camasir kurutmak icin ip germis, (saka degil) tupgaz i yaninda, catismalar sirasinda iskence iddiasi ile avrupaya siginmis bir siyah turk (dagda kezen kart turk) dur

dorduncu olarak ornek verdigin yer alti madenlerini islemesini bilmiyoruz, piyasasi olanlarida YETERLI KAR PAYI alarak gerekli anlasmalar seklinde satiyoruz, pazarliyoruz. ama bu ahmet abi ve dibi olmayan derin devlet kitaplarinda anlatilan illuminati benzeri teorilerden farkli oluyor

besinci olarak turkiye ne kadar tarim sampiyonu krali olsada, ne kaliteli urun uretmektedir, ne ucuz urun uretmektedir; bunlari bir kenara birak tarim ile kalkinma olmaz. turkiyenin cogu tarim urunune kota koyup, bu genc nufusu sanayiye yonlendirmesi gereklidir. bu ulke insanin tarimi birakip katma degeri yuksek sanayilerde calismasi bizim kalkinmamiz icin sarttir.

-dunya tarihi cogu insan tarafindan farkli zaman birimlerine ayrilmistir, lise tarih kitabinda ilk cag, orta cag, yeni cag, yakin cag iken ,yurt disinda ,bizim isimize gelen bu sistemden daha cok kabul goren, ernest gellner in toplumlari toplayici+avci, tarim ve sanayi uzerinden uretim yapanlar olarak ayirmistir. ve biz bu sisteme gore hala bir tarim toplumuyuz, anca degisim gosteriyoruz ve gerek her bireyin zenginlesmesi, gerek orta dogu gerek dunya olaylarinda soz sahibi olabilmek icin paraya, yani sanayilesmeye ihtiyacimiz var. tarim toplumundan dunya devini birak kicimin devi olmaz-

altinci olarak turkiyenin kendini gelistirebilecegi, 50 yil daha siginabilecegi ve insanlarini mutlu, huzurlu yasatabielcegi; uyesi olabiliecegi baska bir olusum yok. sag ustun rusya bitmis, sag altin arap. hadi afganistana yakin olsan birileri CIN VAR CINLE TAKILALIM diyecek birkac devlet atlayip ama onu diyecek sansin suan icin yok. yapabilecegimiz tek sey asya turklerini ve orta asya araplarinin liderligine soyunmak oda suanki dunya dengelerinde yanlis tarafi tutmak olur 100 yil ilerisini dusunerek

yedinci olarak turkiyenin en buyuk sorunu issizliktir. turkiyenin 2004 itibariyle bundan daha buyuk bir sorunu yoktur. bu sorunun bu yildan itibaren tek cozumu ulkeye yabanci sermaye girmesidir. avrupa birligine girmemizi takiben ulkemize avrupali sirketler tarafindan cok buyuk bir talep olusacaktir. burda korkmasi gereken biri var ise o biz degil avrupalilardir. oda muhtemelen 50 yil sonra gittikce azalan avrupa nufusunda bu tur dusuk kalite isi yapacak insanin kalmayip bu isi yapmak icin ya vergilendirmelere tabi uzakdogu ulkeleri cin taylandi kullanacaklar, yada her turlu anlasmasi olan, tanidigi riski az turk is gucunu kullanacaklar. boylece her dunyaya goz acan turk bireyi BIR AVRUPALI KADAR OLMASADA az cok bir is garantisiyle yasayacak, bizim yapamadigimiz dogunun kalkinmasini avrupa sagliyacaktir.

sekizinci olarak her ulke kendi imkaniyla kalkinmak ister. ama ulkemizde senin gibi sadece sorunu gozler onune serip hicbir cozum ornegi sunmayan, kahve onunde elinde cay insan dolu oldugu icin, ve senin birey olarak ne calisman ile ne dusuncelerin ile buna hicbir katkida bulunmadigin icin bu ulke kendi basina DAHA YAVAS gelisir. bir sure sonra kopar. nede olsa artik californianin gelismisligini texas kiskanmiyor.

dokuzuncu olarak ab ve imf nin turkiyede kisitladigi kademeler sadece isleyisinde kusur olan makamlardir. bizde bulunan akdeniz lackaligina bir avrupa disiplini gelmistir. avrupanin asiri irkci partilerin iktidara gelmesini yasakladigi, findiga kota koydugu dogrudur. ama bunlar onlarin onceden gectigi, turkiyeyi bir avrupali yapacak, olaylardir.

-bu ulkenin en cok cektigi husus, herseyi bildigi sanan insanlar, bizden dahami cok biliyor denen davarlar, ve hristiyanligi kendilerine cephe olarak goren tanrisizlardir. avrupanin suanki yuksek medeniyet seviyesine erismesinin HERSEYIN BASINDAKI ILK KIVILCIMI, insanların OKUMASI, ANLAMASI ve TARTISMASIdir. ilk olarak kilisenin, ondan sonra kralin tabulari yikilmis suan da bireylerin direk piyasaya sokulabildikleri dunyanin en cok yasanmak istenen, arzu edilen alanlarini olusturmaktadir. sonuc olarak ilk olarak gozardi etmemiz gereken sey, acaba muslumanlikla bagdasirmi, veyahut yeni tarzi ile bu hristiyan klubune niye girelim'dir-

onuncu olarak turkiyenin kendi parasini basmanin, hele hele dedigi gibi ooh para yok BAS kocum diyerek basmanin bedeli cok agir olmustur. gerek iii. seli
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi ilk önce ab için müslümanlığımızdan vazgeçmemiz gerektiği gibi söylentilere kanmayalım. bunu geçiyorum.

ab'ye girmeyi neden istediğini bilmeyen milyonlarca insan var Türkiyede. AB'ye giriş nedenimiz ekonomik ve siyasal olarak açıklanıyor. ekonomik olarak avrupa her ne kadar abd, rusya gibi büyük ekonomik güçlerin arkasında kalacak gibi gözükse de (özellikle büyük orta doğu projesini dikkate alırsanız, abd uyguladığı taktirde, avrupa ekonomisi abd ekonomisine bağımlı olacaktır) ekonomik yönden ab bize destek sağlanacak deniyor. bu bir kenarda dursun.

siyasi yönden Türkiyede rahatlama olcak, herşey düzene oturacak deniyor. daha çok demokrasi(!) gelecek deniyor. daha çok demokrasi nedir ya? yetmiyor mu demokrasi, yetmiyor mu insan hakları? yetmiyor mu çarpıtılan kavramlar? yetmiyor mu her vatan haininin insan hakları arkasına sığındığı? başka demokrasi, başka anayasa beğenen varsa orda yaşamaya özgürdür.

şimdi ekonomiye geri dönelim. ekonomik yönden destek sağlıcak olsa bile koskoca bir ülke, koskoca Türkiye bir oluşum önünde maskara edilmemelidir. ab için şaklaban olmamalıdır. ab için herşeyden taviz vermemelidir. ab istedi diye vatanını sevmeyenleri ödüllendirmemelidir! iç siyasetimiz ab'ye bağımlı olmamalıdır! ab için kıbrıstaki şehitlerin hakkı unutulmamalıdır. ekonomi için onurdan, şerefden vazgeçilmemelidir. Türkiye bundan ekonomi olarak çok daha kötü zamanlar geçirdi. ama hiç bir zaman onurunu, şerefini kaybetmedi. kaybetmez de.

ab'nin bizi isteyip istemediği de malum. bir kaç sene öncesine kadar istenmezken durduk yerde üye adayı olduk. bakalım kaç sene daha böyle idare edip istekte bulunabilecekler. bakalım kaç sene daha göz yumacağız. bakalım daha ne kadar kazanmışız gibi gözükeceğiz kaybederken...[signature][hline];;suitfly | icq | msn: [email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

+1[signature][hline]Bakınız! Na
Buyrun! Mail=MsN
Edit: ben +1'i infeqted icin solemistim araya msg sokmusunuz hangi ara yazdıysaniz cık cık..

Herseyin sonucunu Kıbrısa baglıorsunuz isterseniz Kıbrıs meselesi die bir baslık acsın biri orda tartısalım bu konuyu?

[Bu mesaj Naa tarafından 30 Ekim 2004 23:37 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
metboy, 30 Ekim 2004 23:20 tarihinde demiş ki:
olmamalıdır! ab için kıbrıstaki şehitlerin hakkı unutulmamalıdır. ekonomi için onurdan, şerefden vazgeçilmemelidir. Türkiye bundan ekonomi olarak çok daha kötü zamanlar geçirdi. ama hiç bir zaman onurunu, şerefini kaybetmedi. kaybetmez de.

bu dusunduklerin ayni kaldigi surece benim yazdigim hicbirseyi anliyamazsin. kotu birsey olarak soylemiyorum bunun iyisi kotusu dogrusu yanlisi yok. ama benim gorusumu benimsemenin ihtimali yok[signature][hline]café del mar´dan carte blanche´ye
Sosyal ağlarda paylaş

sen de o düşüncelere sahipken beni anlayamazsın ne var ki.
ab'nin ekonomik olarak getirecekleri olursa daha hızlı gelişiriz olmazsa da gelişmemiz daha zorlu daha zahmetli olur diyelim. yine de bazı değerler vardır ki bunun önündedir. en azından benim için öyle. gurur, şeref, onur.. daha nasıl anlatayım.

ayrıca ATATÜRK batı hayranıydı demişsin. ATATÜRK asla batıyı taklit edin demedi. gelişmemiz için batının bizden teknoloji olarak daha ilerde olduğunu bilerek onları bize örnek göstermiş olabilir ama örnek almak taklit etmek değildir. kendi değerlerinden, kültüründen uzaklaşan vazgeçen bir ulus gelişemez.[signature][hline];;suitfly | icq | msn: [email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

tamam ben sadece dediklerin yanlış anlaşılmasın diye yazdım onları. yani o zaman avrupa bizden daha ilerideydi tabi ki. bizim de onları örnek almamız gerekiyordu. ama unutmayalım örnek almak demek kendimizi o doğrultuda geliştirmek demektir. taklit etmek, özenmek, kölesi olmak ve affedersiniz köpeği olmak değil.[signature][hline];;suitfly | icq | msn: [email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

Ab'ye girerek hani onurumuzdan serefimizden vazgecioruz anlamadım.

AB icin KIBRIS satilior denip duruor.kıbrısı bu kadar seviorsunuz ordakileri bu kadar seviorsunuzda neden mal mıs gibi bahsediorsunuz. Kıbrıs Ozgur bir Cumhuriyetse kım nasıl satabilir. Kıbrısın bizim bir toprak parcamız olmadigini kafaniza yerlestirin artık. her sehit kanı doktugumuz yerde hak idda edemeyiz. Yada bunun su sartlarda bize bir getirisi yok. Bırakın KIBrıs nasıl istiorsa ole yasasin onlar luks icinde yasamaktalar zaten. Sizin onur seref dediginiz seyler Turkiyedeki issizlere is saglamıor yada aksam yemeklerine ekmek olarak donmuor. Kıbrısın varlıgının bu gune kadar buna bir destedi degil kostegi olmustur Kıbrıs ustumuzde bir yuk olmustur hep. Her zaman soledigim gibi trilyonlar yagirip zengin ettigimiz bir ulkedir.

AB'ye girmek yeni yatirimcilarla beraber yeni is olanaklarıda saglayacaktır bu sizin icin olmasada bir cok insan icin hayati onem tasior.[signature][hline]Bakınız! Na
Buyrun! Mail=MsN
Sosyal ağlarda paylaş

said:
LasT_SuRviVoR, 30 Ekim 2004 22:19 tarihinde demiş ki:
LOL ? bunu neye dayanarak söylüyorsun ?Osmanlı kıbrısı kaç yıl elinde tuttu ?O topraklar kaç yüzyıldır bizimdi ; şimdide bizim olması gerekiyor tıpkı Bosna, Sırbistan , Romanya gibi...Sonuçta ŞU AN senin elinde olan toprağı asla para yada başka birşey karşılığında düşmana veremezsin bu TÜRKlüğe aykırıdır !

Oncelikle boyle ulku ocagi kokenli tezlere hastayim. Yani simdi sana gore Bosna Hersek, Sirbistan ve Karadag, Romanya Bulgasirtan, Macarastan butun ortadogu, kuzey afrika'nin bir kismi Turklere mi ait olmali? Niye cunku bir zamanlar oralari isgal ettik diye mi? Kibris Turk Cumhruiyeti Turkiye Cumhuriyeti'nin bir parcasi degildir. Turkiye orada sadece yasayan Turklerin guvenligini saglamak amaciyla asker bulundurmaktadir. Eger AB'ye giris sonrasi veya oncesinde ada halklari kendi aralarinda bir antlasma yaparsa Turk Ordusu adadan cekilmek zorundadir. Gelelim diger sacma argumanlara simdi Eger hala Osmanli topraklari bizimse o zaman Ingiltere hala topraklarinda gunes batirmamali, Ispanya ve Portekiz ise Guney Amerika'da top kosturmalidir hatta ve hatta daha geriye donelim Italyanlar biz Romalilarin torunlariyiz desinler ve Turkiye dahil heryerde top kostursunlar. Eger demek istedigin
'o bolgelerde hala yasiyan Turkler vardir" ise evet vardir ama orada yasiyan Turk topluluklari var diye gidip Burasi Turkiye'ye aittir verin ulen buralari bize dersen senin en basta yazdigin LOL u cok daha buyuk puntoyla yazarlar. O yuzden birakalim bu Tarih Kitabi arkasi turan atlaslarindan gelme bilgileride gerceklere bakalim.
Ama bu tartisma bir yana Ataturk bati hayrani degildi. Ataturk medeniyet hayraniydi, gelismenin hayraniydi, bilimin hayraniydi. Ama anlamadigim ve cok fazla karsilastigim bir olayda milliyetcilige gelince herkes Ataturk'un misak-i millisini cok iyi biliyorda ve uygulayici oluyorda, Bilime, Sanata, Medenilige gelince bu kadar geri kaliyor anlayamiyorum![signature][hline]Playing the king in my kingdom!!!
Sosyal ağlarda paylaş

ya kıbrısın verilmesi türklerin itibarına da büyük zarar verir.. ab uuruna bazı deerlerden vazgeçmiş oluruz bu da bi çok devletin gözünde türklerin küçük düşmesine neden olur . bi objektif düşün ya bi düzgün düşün . birileri emredio die bazı seylerden vazgecmeyi kendine nası yakıştırıosun ki.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
driftintosin, 31 Ekim 2004 00:32 tarihinde demiş ki:
ya kıbrısın verilmesi türklerin itibarına da büyük zarar verir.. ab uuruna bazı deerlerden vazgeçmiş oluruz bu da bi çok devletin gözünde türklerin küçük düşmesine neden olur . bi objektif düşün ya bi düzgün düşün . birileri emredio die bazı seylerden vazgecmeyi kendine nası yakıştırıosun ki.

Ben Kibris'i vermekten bahsetmiyorum cunku sahip olmadigimiz bir seyi veremeyiz. Bence boyle birseyden once Turkiye Cumhuriyeti'nin Kibris'daki Statusune bir bakmak lazim. GARANTORLUK'tur gorucegin kelime. Benim savundugum sey adadaki yerel halkin antlasma yoluna varmasi ve Turkiye'nin cekilmesi ki bu hem Turkiye icin ekonomik hem siyasal fayda getirecektir. Hemde Yunan Turk iliskilerini olmasi gereken bariscil seviyelere cikaricaktir. Peki sen bir dusun mantikli dusun Dogmatik bakma, Dunya'da kac ulke K.K.T.C'yi taniyor? Turkiye adada isgalci olarak gozukuyor, K.K.T.C'nin Turkiye'ye bir yilda getirdigi kulfet ( askeri ve ekonomik) ne kadar? Kibris'li Turk basi sikisinca seni Anavatan diye pohpohluyor isine gelmiyincede sirtini donuyor. Bence A.B'ye girmek Kibris'tan odun vermek degildir. Turkiye'nin seneler once yapmasi gereken birseyi yapmasi demektir. Ayrica Kibris Turkleri'de zaten birlesip A.B'ye girmek istediklerini referandum'da ortaya koydular.[signature][hline]Playing the king in my kingdom!!!
Sosyal ağlarda paylaş

bu hükümet olduu sürece ne onuru ne şerefi.. o onur ve şeref anca her daim askerde vardır..[signature][hline]itiniayla sabanci böcegi öldürülür..
Bir msn konusmasi:
Xaer_Aloneheart
olm sen gay misin onu söyle
Delanoresse:
dalga mi geciyosun
Delanoresse:
senden gay oldugum kesin

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Naa, 31 Ekim 2004 03:22 tarihinde demiş ki:
Buda gusel bir yaklasım
hökümet kotu geri kafali ulkeyi satıo demek moda oldu su siralar..

laflarımı modaya göre değil düşüncelerim doğrultusunda söylerim.. varsa anlamadığın bi nokta söyle..
ülkeyi satıo demorum.. ülkenin onurunu ayaklar altına alıo..
modaymış.. dastır git dedilermi sana hayatında[signature][hline]itiniayla sabanci böcegi öldürülür..
Bir msn konusmasi:
Xaer_Aloneheart
olm sen gay misin onu söyle
Delanoresse:
dalga mi geciyosun
Delanoresse:
senden gay oldugum kesin

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...