Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dünya Savaşı Doğu'dan mı çıkacak?

Tatar Ramazan

Öne çıkan mesajlar

g3 yenileri de var ama sana bana vermiyorlar, kaleşleride askerdeyken ordu evinin nöbetçilerinde falan gördüm,

hk33 de güzel silah

bir de şöyle bir şey var, 4 atığından 1 rini isabet etirebilecek piyade için g3 gibi güçlü bir tüfek lazım ki bir işe yarasın,

her atığı isabet olan usta nişancı sapan kullansa bile olur, g3 gerek yok
Sosyal ağlarda paylaş

kaede yüzünden iş yaşantım tehlikeye giriyor aha.
aslında bu mermi saçma olayının mantıksal tarafı da varmış. rusya gibi insan kalabalığına dayanan ordularda böyle saçılan mermiler kullanılırmış ki toplu halde ateş edildiği için böyle mermiler baraj ateşi şeklinde yayılsın etrafa diye. rusya o yüzde ak-47 tarzı silahlar kullanmış falan ne derece doğrudur bilmem.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Feamer said:

çinlileri çok büyütüyoruz da, japonların baya bir silhayı varmış

http://tr.wikipedia.org/wiki/Japon_Hava_%C3%96z_Savunma_Kuvvetleri

160 tane F-15j diyor az sayı değil, usta plotların elinde büyük işler yaparlar -2 F-15J's and 12 F-15DJ's were Built by US and the rest were Built by Mitsubishi under license-

Mitsubishi F-2 dedikleride bu...

http://www.military-today.com/aircraft/mitsubishi_f2_l1.jpg

burada sayılar daha fazla:

JAPON ÖZ SAVUNMA KUVVETLERİ

Kuruluş: 1 Temmuz 1954
Aktif personel:247.746
Rezerv personel:57.899
Yıllık savunma bütçesi 55.9 Milyar Dolar

JAPONYA KARA SAVUNMA KUVVETLERİ

Piyade tüfekleri:
-Type-89___________(Standart servis tüfeği)
-Type-64___________(Deniz kuvvetleri ve rezerv güçler kullanır)
-M4A1______________(Özel kuvvetler kullanır)

Makineli tüfekler:
-Fn-Minimi___________(Standart makineli ,lisans altı üretim)
-Fn-Mag
-Type-62

Keskin nişancı tüfekleri:
-Hk Msg-90
-M-24
-M-82A1

Anti-Tank silahları:
-Panzerfaust-III
-Milan-I
-Type-01 LATM
-Type-79 Jyu-MAT
-Type-87 Chu-MAT

Tanklar:
-Type-90____________(341 adet)
-Type-74____________(561 adet)
-Type-10____________(26 +33 tank sipariş edildi)

ZPT/ZMA:
-Type-89____________(69 adet)
-Type-82____________(250 adet)
-Type-87____________(100 adet)
-Komatsu LAV________(2.000 dolaylarında)
-Type-73____________(340 adet)
-Type-96____________(333 adet)

Çekili obüsler:
-Fh-70______________(480 adet ,lisans altı üretim)

Motorlu obüsler:
-Type-75____________(140 adet)
-Type-99____________(93 adet)
-M-110______________(90 adet)

ÇNRA sistemleri:
-M-270______________(99 adet)

Atak helikopterleri:
-Ah-1S______________(90 adet ,lisans altı üretim)
-Ah-64D_____________(11 adet)
-Oh-1_______________(38 adet)

Genel maksat yük helikopterleri:
-Uh-1H______________(133 adet ,lisans altı üretim)
-Uh-60______________(34 adet ,lisans altı üretim)
-Md-500_____________(193 adet ,lisans altı üretim)
-Ch-47______________(54 adet ,lisans altı üretim)

JAPON HAVA SAVUNMA KUVVETLERİ

Savaş uçakları:
-Mitsubishi F-2____________(82 adet)
-Mitsubishi F-15___________(213 adet ,lisans altı üretim)
-F-4 Phantom-II___________(91 adet)

Keşif uçakları:
-RF-4E___________________(26 adet)

Kargo uçakları:
-C-130H__________________(14 adet)
-Kavasaki C1______________(26 adet)

Tanker/HEİK uçakları:
-Kc-767__________________(4 adet)
-E-767___________________(4 adet)
-E-4 Hawkeye_____________(13 adet)

Helikopterler:
-Uh-60___________________(45 adet ,lisans altı üretim)
-Ch-47___________________(15 adet ,lisans altı üretim)

Hava savunma sistemleri:
-M-167 VADS
-Patriot Pac-2/Pac-3
-Type-91
-Type-81

JAPON DENİZ SAVUNMA KUVVETLERİ

Destroyerler:
-Atago Sınıfı_____________(2 adet)
-Kongō Sınıfı_____________(4 adet)
-Hatakaze Sınıfı___________(2 adet)
-Akizuki Sınıfı_____________(1 adet)
-Takanami Sınıfı___________(5 adet)
-Murasama Sınıfı___________(9 adet)
-Asagiri Sınıfı______________(8 adet)
-Hatsuyuki Sınıfı___________(7 adet)
-Akubama Sınıfı____________(6 adet)

Hücumbotlar:
-Hayabusa Sınıfı___________(6 adet)

Denizaltılar:
-Sōryū Sınıfı_______________(4 adet)
-Oyashio Sınıfı_____________(11 adet)
-Horashio Sınıfı_____________(1 adet)

Helikopter gemileri:
-Hyūga Sınıfı_______________(2 adet)
-Shirane Sınıfı______________(2 adet)

Helikopterler:
-AW101___________________(5 +11 adet sipariş edildi)
-King Air___________________(31 adet)
-EC 135___________________(5 +10 adet sipariş edildi)
-SH-60____________________(150 adet ,lisans altı üretim)
-Uh-60____________________(19 adet ,lisans altı üretim)
-Ch-53E___________________(10 adet)

tam olarak inceliyemedim, ilerki günlerde bakarım artık ama bu sayılar gerçek ise ki niye yalan olsun, bizim kadar veya bizden daha güçlü bir orduları var, özelikle savundukları bir ada olunca,

çinin japonyaya karşı saldırı harekatı convansiyonel olarak düşünürsek, çıkartma harektı yapmasını gerektir,

bunun içinde deniz ve hava üstünlüğünü sağlaması gerekir, 1942 yılından beri hava üsütünlü deniz savaşlarında daha hayati bir konuma gelmiştir.

yukarıda ki kaynağa bakarsak, mitsubihi fabrikasının f-15 üretme kabiliyetinde olduğunu görüyoruz ve ellerindeki hazır sayı 300 kadar uçak ki bu baya iyi bir sayı, f-15 her türlü hava önleme görevinde kullana bilirler, ve uçakların havada kalma saatleride japonya lehine
http://img1.loadtr.com/b-386432-japonya_haritas%C4%B1.gif
ve arada yine güney kore gibi güçlü ve mütefik olabilecek bir ülke var.

ayrıca çin sayı üstülüğü ile falan insiyatifi aldı ve devasa bir filo ile japonyaya doğru yola çıktı,
yine kolayı var, bir şekilde 5-10 tane taktic nuke alır ve donamaya sallar, denizde patlayacağı için de o kadar golbal yankı uyandırmaz zaten,

benim fikrim, çin-japon olası savaşının çin için kolay olmayacağı yönünde, birde rusya çine arka çıkarımı, ben olsam çıkmam, çünkü rusya ile çin arasında artan çin nüfünün geniş rusya topraklarına yayılması ile ilgili fikir ayrılıkları da yok değil ki, gelecek 30-50 senede rusya ne halde olacak o da ayrı

bu arada yazı yazarken tesadüfen arkada bu çalıyordu:

http://www.youtube.com/watch?v=Tb8PQXPOkCc

abi japonyada 160 f15 varsa cinde 2390420394 mig-3... pardon type 3-5-8 vardır. ortaya alıp koz işerler japon ucaklarıyla.

f-15 ler şunda dünyada aktif kullanılan en iyi uçaklar, çift motorlu, tırmanma ve irtifaları çok iyi, çok sağlam uçaklar, bu uçaklarla ıcbm bile vurabiliyorsun...

ayrıca japonlar kendi fabrikalarında lisanslı üretim yapıyorlar, artı bir şeylerde katmış olabilirler,

ayrıca pilotaj faktörü de var mesela,

mig serilerinin e iyisi bile f-15 lerin cacığına salatalık olur, rus pilotlar kullansa bile, israil-arap savaşlarında görüldü zaten, çini rusyayı o kadar büyütmemek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Akhlaur said:

Bir de şöyle birşey var.Japonyayı 10 uçakla bombalasanız ülke karış karış bombalanmış olacak zaten.Çine bi 100 tane göndermek lazım en az.

ya işte silahlara bakarsak, konvansiyonel bir saldırdan bahsedersek japonyayı efektif olarak dünya üzerinde, uçaklar vasıtası ile anca amerika bombalıya bilir oda b-2 ler ile baskın olarak,

280 tane f-15 ve gelişmiş hava savunma sistemi bir ada devleti için üst düzey savunma sağlar
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

g3 yenileri de var ama sana bana vermiyorlar, kaleşleride askerdeyken ordu evinin nöbetçilerinde falan gördüm,

hk33 de güzel silah

bir de şöyle bir şey var, 4 atığından 1 rini isabet etirebilecek piyade için g3 gibi güçlü bir tüfek lazım ki bir işe yarasın,

g3 napıyoki güdümlü mermimi atıyo?

acemi askerin en büyük sorunu zaten catısma sırasında ates altında kendime hakim olamamsıdır. bide gidip o askere modern donemin en hantal ve tutukluk sorunu yasıyan tüfeğini verirsen telef olur tabiki cocuklar.

merak etme yanı herkez ibrahim tatlıses değil 7.62 yiyip ölmesin.
Sosyal ağlarda paylaş

çinin gücü esasen dünyayı etkilecebilecek ekonomik yaptırımından geliyor, "dur" dese duracak dünya öyle yani, en azından amerika.

Ama onun dışında japlara inancım tam, mermi işlemeyen kalkanlı uçaklar felan ne bilim böle fantastik ahtapot kollu gemiler ahahah.

kanatlı güdümlü katanalar, ya da droid ordusu.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Feamer said:

hk33 de güzel silah

g3 napıyoki güdümlü mermimi atıyo?

acemi askerin en büyük sorunu zaten catısma sırasında ates altında kendime hakim olamamsıdır. bide gidip o askere modern donemin en hantal ve tutukluk sorunu yasıyan tüfeğini verirsen telef olur tabiki cocuklar.

merak etme yanı herkez ibrahim tatlıses değil 7.62 yiyip ölmesin.

iyide aynı şeyi diyoruz zaten, ayrıca benim fikrim değil ki bu, 1950 leren beri gelen bir askeri uygulama,

4-1 oranında isabet kaydediyorsa eğer asker, o bir isabetinde öldürücü veya ağır yaralayıcı olması lazım...

güçten ziyade isabet kabiliyeti diyelim, bu ekolun bayraktarıda amerika o da taaa bağımızlık zamalarından, falan gelen bir milli gelenek onlar için,

ayrıca tüfekten ziyade, modern savaşlarda piyadenin yeri varımı onu önce konuşmak lazım zaten, draft piyade ne yapacak mevzide duracak mass olarak ateş edecek, zaten bizde de draft askerin haricinde kimse g3 kullanmıyor, saydığın hususlar yüzünden

ayrıca acemiler için uzun namlulu silahlarla atığını vurmak daha kolay
Sosyal ağlarda paylaş

draft'ın rolu şimdiye kadar neyse o olur, salarsın cayıra dökülürler.
dökülmeyen kalanlarıda mekanize piyade yaparsın.

demek istediğim yüksek kalibre 5 kiloluk tüfek yerine yakın kalibre ak*74 dağıtsan draft'a hem kondusyonsuzluktan kırılmaz yükün altında hemde ne silah bakımı ne ates kontorlü bilmediği için catısma ortasında bide ttutuklukla ugrasmaz.

su detayda var işin içinde 4 atıstan biri zaten yüksek bir rakam. o 4 atıstan biri isabet ettiğinde silahın sahane zerolanmıslığıyla pek ilgisi yok zaten. bilmiyorum sen nerden okudunda benıım okudğum doktrineler taaaa 1700lerden beri acemi askerlerde isabet arttırmaya değil volume of fire arttırmak üzerinedir. halada öle.

mesela kanafa, avustralya, ingiltere, riflemanliğe cok önem veren asker dediğin attığını vurucak ULAN! üzerinden tasarlamıstür hem tüfeklerini, ama asıl niteliği kolay kullanım ve yüksek hacım değil, yüksek isabet olan tüfeği cömezin eline verirsen yüksek isabet oranından faydalanamaz zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

işte bir şekilde prof. askerlik anlayışına geçersek, askerin eline verdiğin tüfek o asker emekli olana kadar elinde kalacak ve musuliyet tam olarak onda olacak şekilde bir mekanizma olsa, zaten asker direk o tüfekleri talep edecek,

şimdi bizim marabalara o tüfekleri versen, bir sonraki yaş aralığına bile yarısı çıkmaz

ak ler en iyi bir 100 sene için ama onunda kullanılması her halde hoş olmaz diye geçilmiyor
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

koca savasın en son cıkan dlc'siyle eklenen geralleriyle gelmeyin arkadasım.

bir georgy zhukov'un bir alexander vasilevsyk'inin yanında idamesi okunmıycak adam patton.

sırf rommela magnificent bastard diyip trope yarattıgı ve four star badass oldugu ıcın bıle patton saygıyı hakedıyor ehuehu
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Viktor said:

Sam said:

KuddusiMavra said:

savaşın güzeli nasıl oluyor?

güzel oyunu, filmi yapılabilen, wiki'si okuması keyifli olan filan.

ciddi konuşmuyoruz yani.

Bi rommel bi patton daha gelmez bu dunyaya

önce Guderian nın gelmesi lazım

Guderian gibi bir adam ABD'de İngiltere'de falan olsa çağın en büyük askeri dehası olarak anılırdı herhalde. O kadar underrated general var mı Almanya'dan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...