Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye de 10 kişiden 9 u evrime inanmıyor

fenn

Öne çıkan mesajlar

Ancalagan said:

Marty said:

Ancalagan said:

insanların maymundan yavaşyavaş evrimlendiğine inanmıyorum saçmalığın daniskası

artik agliyorum su MAYMUNDEN GELMIYORUZ BENCE lafini duydugumda

pesine bir "biz maymundan geldiysek niye hayvanat bahcesindeki maymunlar insana donusmuyo" eksik kalmis

arkadas, madem okulda ogretmediler, acin bir okuyun. internet var. zor degil artik kaynak bulmak. neyin ne oldugunu ogrenin.
yok ogrenmiyorsaniz da, bari bilmiyorum diyip gecin. BENCE COK SACMA MAYMUN EHEHE demeyin ya. ben utaniyorum. lutfen

dostum bu olay (evrim teorisi deniyorsa halen) kanıtlanmamışsa neyin alayını yapıyorsun.
birbirinden kopuk 4 5 tane farklı tür var ortada. ara geçişlerini belirten yüzbinlerce kemik fosili olması lazım. ama neden hiçbişey bulunamıyor.Bence eleştirmeden önce sen biraz medeniyetler tarihi oku. biraz mitoloji ve antik medeniyetleri araştır. Biyolojik bir evrimin olmadığını SÖYLEMİYORUM. Tabiki canlılar ortam değişikliğine göre değişime uğrarlar . Ama zaman içinde yavaş yavaş maymundan türemediğimizi iddia ediyorum. Kaynakmı ariyosun dostum
antik dinleri oku,zor değil google dan ingilizcen varsa bulabilirsin üniversite araştırma tezleri var.
Sümeri (özellikle sümer )
Antik hindistan
Aborjinler
Keltler
Mısır (antik)
Çin
Maya

hepsinin yaratılış destanı aşağı yukarı aynıdır.Mu nun yıkılışını ve öncesinde tanrıların insanı nasıl yarattığını anlatır.öncesinde tanrılar arasındaki savaşı anlatır İnanırsın inanmazsın bilgin olsunda şak! diye yargılamadan evvel...

:)
Sosyal ağlarda paylaş

Sex and zen diye bir filmden bahsetmişti, biraz bakayım dedim, şok oldum.bahsetme sebebi son zamanlarda o filmdeki sahnelerdeki adami örnek alıyor, büyütmek için ilaçlar, ameliyatlar yalandan bahsetmişti.2 aydır görmüyorum, Allah yardımcısı olsun, kestaneyi cizdirmese bari
Sosyal ağlarda paylaş

basayev said:

Burada mesele,doğaya müdahele ederek,spermlerle,ve kimyasal maddeler enjekte edilerek body building çalışmış boğa veya,kedi cinsinden gelen 2 ayrı türü çiftleştirerek elde edilen türler değil konu...

konu, herhangi bir müdahele olmadan,milyonlarca yıl,canlı varlığının evrile,evrile günümüze kadar gelmesi,zaten teorinin çürütülememesinin en büyük sebebi,200 yıldır tartışılıyor olması ve 200 yıl canlı tarihinde çölde kum tanesi gibi,yani insanların 200 yıl önce kulakları 20 cm'ken bugünkü hali 3-5 cm'e düşmüş değil..

+1 çoğuna katılıyorum.

Ama doğal seçilimin ve selective breedingin evrimdeki payı önemli. Bu canlılar izole ortamlarda yetişip evrilmiyolar ya, ekosistem içinde doğup büyüyüp üreyerek yaşıyorlar. doğada bir hayvan sürüsündeki en güçlü erkeğin diğerlerini ezip alpha olup 10 kişilik harem kurmasıyla bugün insanların yetiştirdikleri inekler için en güçlü en kaslı boğayı seçip 10larca(belki 100lerce) ineğin döllenmesini sağlaması arasında pek fark yok. Selective breeding dediğimiz olay doğal seleksiyonun hızlandırılmış versiyonundan pek farklı değil yani.

Bu farkı açık şekilde görmek için işin içine kimyasal ve bodybuilding girmek zorunda değil. Nedankonun verdiği muz örneği mesela, selective breeding ile binlerce yıl içerisinde apayrı bir muz türü meydana çıkmış işte.

Ama evet işin içine insan girmediği zaman oldukça yavaş işleyen bir süreç(insan girdiği zaman da binlerce yıldan bahsedebiliyoruz işte, evrim modelinin de devreye girmesiyle yeni türlerin üretilmesi sürecinin hızlandığı ortada ama maruz kaldıkları yöntem doğadakinden çok farklı değil.

200 yıl çookok kısa bir süre, bildiğimiz anlamda bugünkü insanın ortaya çıkışıyla ilgili bulgular 200000 yıl geriye gidiyor. Evrimin çoğu kişi tarafından anlaşılamamış olmasının sebebi de çoğu kişinin zaman skalasında insanları tabloya oturtma kısmını bile beceremiyor olması(yanlış anlaşılmaların büyük kısmı da bu yüzden ortaya çıkıyor aslında).

"nutella yerim" said:

benim dedem maymun mu diyorsun simdi,seni bilmem ama benim dedem hz.adem efendimiz güzel kardeşim

^_^
Şu BÖNÖM DÖDÖM MOYMON DÖĞÖLDÖ TOMOM MO argümanımsısı en çok karşılaşılan argüman mesela. Ayrıca en gıcıkları arasında.

Neden mi? Üzerine biraz düşünelim.

Nesil başına 20-30 sene geçiyor desek, ortalama 25 alsak evet 50 sene önce homosapiens türünün dünya üzerinde var olduğunu kanıtladık! İnsanlık bilime yapılan bu katkı sayesinde bir adım daha ileri gitti!

ya da gitmedi. her neyse...

Biraz daha detaylı düşünelim, aile ağacı konusuna girelim.
Köklü bir aileden filan gelmiyorsanız büyük ihtimalle aile ağacınızı 7-8 nesil geriye götürmekte bile zorlanacağınız açık. Köklü bir aileden gelseniz bile 10-15 nesilden öteye götürürebilecek olanlar nadirdir. Hadi coşalım, 40-50 nesil geriye götürün. İnsanlık tarihi üzerinde 1000 sene geriye gitmek bile kayda değer bir başarı değil. M.Ö. 3000 senesinden kalma mısır hiyerogliflerinde insan figürleri görebiliyoruz mesela, 5000 sene geriye gitseniz bile "BÖNÖM DÖDÖM MOYMON DÖĞÖLDÖ TOMOM MO" argümanının tarihsel olarak ta biyolojik olarak ta kayda değer bir yanı yok yani.
Medeniyet tarihi yaklaşık olarak 10k, insanlık tarihi 200k yıl geriye kadar takip edilebiliyor. o 190k yıllık maymun gibi kabile hayatı yaşanan dönem dahil aile ağacınızı 200k yıl geriye götürün, büyük büyük... büyük^7998 dedenizin fotoğrafıyla gelirseniz o zaman tekrar düşünmek gerekebilir:P

Konudan biraz saptım tabii, aile ağacından bahsetmişken şu şekilde kıvırıyim bari (Gerçi hep dede üzerinden gittik, maymun muhabbeti şekilde de görüldüğü gibi kuzen aslında. Tabii ortak ata da ilkel bir primat olduğundan "hepsi maymun işte abi türleri karıştırma" modunda düşünüyor da olabilirler dedemaymun ikilemi kuranlar, o yüzden kuzen muhabbetine pek girmedim)

Şu da insanın primatlar arasındaki yeri. Üstteki resimde iki panelin arasında olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu da aile ağacı formatında ortak atalar, uzaktan kuzenler ve genetik benzerlikleri.

Daha genel hali de şuna benzer birşey, tabii bu bile büyük resme kıyasla basit kalıyor.

KapIKulu said:

NE OLDU ATEYİSTLER AÇIKLAYAMIYOR MUSUNUZ? :)

Şaka bir yana tüm evrim teorisinden anladığım benim bu yukarıdaki. Canlılar sudan karaya çıktı, tekrar geri döndü tekrar geri çıktı falan. Açıkcası evrim beni ilgilendirmiyor. Olduğunun kesin olmasının yada olmamasının ideolojik sonuçları haricinde bilime bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum. İki tarafta bununla uğraşacağı vakti daha değerli birşeye harcayabilirdi.

Şu anda evrim teorisi başta tıp ve tarım olmak üzere biyolojinin bütün alanlarında kullanılıyor ve biyolojinin temel taşları arasındaki yerini çoktan almış durumda. Örneğin hastalıklara yol açan mikroorganizmaların incelenmesi hem tedavi yöntemleri, hem ilaçların geliştirilmesi için bayağı önemli bir araştırma alanı.

Tabii 2. taraf neden bununla uğraşıyor hem 1. tarafın hem kendisinin vaktini harcıyor onu da sana sormak lazım. Madem değersiz, vakitlerini daha değerli şeylere harcayıp bilimin önüne taş koymamaları gerekmez mi? İdeolojik sonuçlarının bilimle alakası yok zaten, ama ideolojinin bilime sokuşturulmaya çalışılıp durmasının var.

Ayrıca hazır image spamlamışken şunları da ekliyim;
İlk videonun özeti:

Bu da bonus:
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

shadowfury napiyo ya? insanlari mi egiticeksiniz burda? amaciniz ne?

birakin da zayiflar zayif kalsin. doganin kurallariyla oynamayin.

Göz göre göre atayizm propagandası yapıyor.Darvinizm tarafından beyni yıkanmış.Utanmasa bide dünyanın yuvarlak olduğun söyleyecek(tövbe tövbe).Allahtan(cc) acil şifalar diliyorum kendisine.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...