Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Troy - Truva

ghaldszar

Öne çıkan mesajlar

Tarih ile ilgili bir filmde nasıl spoiler olabiliyor onu anlamadım ben :) Mesela İkinci Dünya Savaşı ile ilgili bir filmde Hitler'in intihar edeceğini söylemenin neresi spoiler :) Burada da kimlerin ölüp kimlerin yaşayacağı zaten bilinen şeyler.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

Özür dilerim ama Truva her kitap olayının biraz dışında kalan bir şey. Kafadan sallama bir şey yazarsın birisi de buna film çeker o da tamam ama bahsettiğimiz şey Truva. Bu filmde olacakları bilmemek bence artık ayıp statüsüne giriyor. Tamam öyle çok fazla kitap okumamış olabilirsiniz onu bile bir yere kadar anlarım ama bu kadar da genel kültürden bi haber olunmaz ki. Her şeyi geçtim bu senin yaşadığın toprağın tarihi.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

O kadar eskisi benim ilgimi çekmio ki ben tarih bile olsa pek kitap okumuorum. Hayatımda ilk romanımı o da derste mecburi olduğu için okudum :D

Her neyse, "bu truvalılar türkmüş ve burda aldıkları yenilgi sonrası orta asyaya geri dönmüşler ve intikam almak için tekrar gelmişler Anadolu'ya" diye bişiler var dorumudur :D

Tarih dersi gibi olcak ama olsun. Genel kültür olsun. Cahiliz napalım.[signature][hline]This Cat Scratches Free.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
RamsesII, 20 Mayıs 2004 10:54 tarihinde demiş ki:
Oha,nasıl öldürüyor ya?
Ben niye görmedim?Abi bu agammemnon yunan kralı değil mi ?!

Spoiler

Abi karı soktu ya bıçağı *!Vıckk* diye. Sonra akhilleus geldi.

Spoiler bitti!

Bu arada Büyük İskender'in atası Akhilleus. İskenderle benzer yönleri oldukça var. Zaten hayvani adamın hayvani torunu olur :)[signature][hline]...steal,hide,stealth,runaway,sell...

[Bu mesaj McFrenzy tarafından 20 Mayıs 2004 15:01 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj McFrenzy tarafından 20 Mayıs 2004 15:02 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bütün vaktini 300 500 ortamlarda geçirirsen bilmezsin tabii ki :P

Truvalıların Türk olduğunu kim uydurmuş birde onu çok merak ettim :)[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

Birde çok klasik olacak ama 3000 yıl önce olan şeyleri ne kadar bilirsen geleceği de o derece bilirsin. Tabii ki 300 500 ortamlara akmak hariç bir beklentin yoksa gelecekten, cidden gereksiz bilgi sınıfına girer tarih :)[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

Sinemada da vardı öyle biri. Hector hafif sakalı var hemen bağlantı kurdu. Hector ajaxı yıkınca yere direk
"Heyt yavrum Türk'e bak" diyodu. En başta Türklerin 3 dini olmuş tarih boyunca bi Göktanrı bi İslamiyet bide Budistlik. Apollo mapollo hikaye :P[signature][hline]...steal,hide,stealth,runaway,sell...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Silthanas, 19 Mayıs 2004 23:52 tarihinde demiş ki:
bi de achieles in sava$ tarzi romalilara benziyor..

o ziplayip vurma hareketi ve kullandigi kilic romali ruzgarlari estiriyor..

zaten o kilic tarihte 'roman sword' olarak da yerini almi$tir ..
ne alaka bütün romalılar zıplayarak mı öldürüyordu.ağır zırhla zıplayamazsın.achilles filmde hafif bi zırh giyiyordu kılıcı romalılarınkini andırsa da farklıydı bazen kabzadan değil de bıçak kısmından tutuyordu
kendine hastı o kılıç
Sosyal ağlarda paylaş

sonunda gittim! fena degil diyorum, ama kesinlikle bekledigimi bulamadim. paris cok iyi olmus, ama helen bence rol yapamiyor. birde gunes ege denizinin icinden doguyor, ki ege denizi batida..

Birde truva ati acilip askerler inmeye baslayinca sasiranlar cikti, yuh artik dedim.[signature][hline]nom de dieu de putain de bordel de merde de saloperie de connard d'enculé de ta mère.

[Bu mesaj Dojorel tarafından 20 Mayıs 2004 19:59 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

nihayet izledim ben de
gayet beğendiğimi söyleyebilirim ama sanki daha iyi yapılabilirmiş. basit bi yorum olacak ama izlerken beğendim sora tekrar düşününce bazı kısımların kolayca geçiştirildiğini düşündüm ya da hikayenin yeterince iyi yansıtılamadığını.

neyse yansıtılan bikaç çok iyi şey var ki o da karakterler. achilles ve hektor gerçekten müthiş işlenmiş .. brad pitt'le eric bana da yaşamışlar oynarken. bu kadarını beklemiyodum oyunculukta
sonuçta gayet keyifli bi 2.5 saat

yalnız yanımdaki hatun her adamın ölümünde bi "yazıııııııkkk" nidası çıkardı briseis'ın achilles'e yaptığı gibi bıçağı boğazına dayamak geldi içimden eauha[signature][hline]Remember Sammy Jankis ..
Sosyal ağlarda paylaş

laga luga tartışmaya dalmışım vede film boyunca söyleyip durduğum cümleleri burada kurmayı unutmuşum. Bence filmin ana fikri "sana kafam girsin Paris"tir.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

it paris bide son dakikalarda legolas kesildi başımıza. dağ gibi aşil i devirdi.rahibemizi sahipsiz bıraktı , askerlere ağıtlar yaktırdı.
abisinin ayaklarına kapandıgı yerde neydi öyle bebeto çakasım geldi azına.[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Bish'in akıllara durgunlık vericek görüntüsü !
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de belgesel diilki bu canım. esinlenilir, ilham alınır ve yeniden oluşturulur. bire bir yansıtmaması çok sorun diil bence. sonuçta bu filmi ilyadadan haberi olmayan biri de seyredicek ve belki bizden daha çok zevk alıcak destanla uyuşmadığı noktaları farkedemiyceği için. önemli olan kendi içinde senaryosu, kurgusu, oyunculuğu vesairesidir diye düşünüyorum filmin değerini belirleyen. hikayenin nerden geldiği ve geldiği yere nekadar bağlı kalındığı diil, son hali önemlidir yani bence. seyircinin sinema salonunda karşı karşıya kaldığı o çünkü.[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

yanlış bilgi vermiş oluyor. konu tarih olduguna göre dorulara daha cok bağlanması gerekir.
bu gün bi film yapılsa istanbulun fethi çarptırılsa , tarih bilgisi olmayan bunu yanlış ögrenir.[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Bish'in akıllara durgunlık vericek görüntüsü !
Sosyal ağlarda paylaş

troy bir tarih bilgisi midir? Yoksa bir masal mıdır?
Homeros bu destanı yazarken tarhisel ilkelere dayanarak çarpıtmadan mı yazmıştır?
İlyada bi tarih değil edebiyat eseridir bence. Üzerinden zaman geçmesiyle tarhisel niteliğe kavuşmuş olsa da Troya efsanesi bence tarihi bir olay değildir, ufak tefek değiştirmeler olması da insanları yanlışa sürüklemez.. bi masalı tam doğru olarak bilmesek de olur bence. Çok merak eden açar kitabı okur, matbaa çok uzun süre önce hayatımıza girdi.

Bence çok güzel bi filmdi. Karakterler mükemmele yakındı. Myrmidonların sadakati, Aşil efsanesinin soru işareti bırakan kısmının yansıtılışı, hem yunanlıların hem truvalıların kendine göre haklı olmaları ve ortada kesinlikle işte bence bunlar haklı denecek bir taraf bulunmaması vs vs. Tabi ki ufak tefek hataları vardı (denizden güneş doğması falan). Ama güzel ve görülmeye değer bi eserdi bence. Oyunculuktan ders alınması gerek.

*Bu arada o telefonlu resim sahte brad pitt sanırım, zırhı bile dandik görünüyo, kaldı ki vucudu alakasız ve suratı çok hafif benziyo..[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...