Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Troy - Truva

ghaldszar

Öne çıkan mesajlar

ya bırak allasen, jennifer önce o aazını bi düzelttirsin ameliyatla veya kaportacıda çekiçle falan. iirenç bi hatun.[signature][hline]Manda yuva yapmış söğüt dalına
Yavrusunu sinek kapmış gördün mü?

Sosyal ağlarda paylaş

Birde savaşa neden olan Paris ölmüo, o delikanlı Hector ölüo ve BÖYÜK Aşil'de aşkı yüzünden ölüo. Manyakmıdır nedir bu Aşil. Yani adam direk değişti egosunu kenara braktı kızın peşinden gitti. Şereffsizzz Paris !!!! diye bir kere daha anırmak isterim.[signature][hline]This Cat Scratches Free.
Sosyal ağlarda paylaş

daha dün izleyebildim filmi. efsanelerden habersizim, hepsini yarım yamalak biliyorum. daha doğrusu "aşil'in topuğu" deyiminden dolayı o olayı biliyorum bi tek.

spoiler içertiyorum, içerlemeyin.

film gayet güzel olmuş bence. holivut alışkanlığından olsa gerek film boyunca "lan hanginiz iyisiniz? bi taraf tutucam tutamıyorum?" diye döndüm durdum. bi tarafta bi hatun için troy'u tehlikeye atan 14'lük yumuşak aşık paris ve ona "afferin yiğidim, senin aşkın için ölürüz hepimiz, nedir ki?" diye arka çıkan truvalılar, diğer yanda bu olayı bahane edip truvaya saldıran barbar vikingler (valla adamları tam barbar viking yapmışlar. hepimiz hayvani olalım, hepimiz sakallı olalım, kötü adam portresi olsun, "nıhahaha" diye gülelim demişler resmen), diğer tarafta freelance çalışan büyük savaşçı aşil.

nedir yahu? sen savaşa geleceksin, onur şeref vatan gelecek ülkü falan diyerek 3453643 askeri toplamışsın, ama arada bi tane de "heyy dostum, ben şöhret için savaşıyorum, gerekirse seni de öldürürüm yarın" diyebilen bi adam askerlerin ortasında elit asker olarak gezecek, üstüne bi de arada çıkıp krala meydan okuyacak? tanrı falan dinlemezler yaşatmazlar valla. ya da filmde tanrıları efsaneyi adam gibi anlatsınlar da durumun olabilirliğini izleyici de kabul etsin.

filmin sonunda "aaa at bulduk hadi hemen içeri alalım da kaçmasın" demeleri çooook komikti. ya bi durun bi bekleyin iki dakka. hiç olmadı şöyle bi tıklatın içi boş mudur değil midir?

aşilin bütün truva içinde o rahibe hatunu araması da ayrıca komikti. batan titanicte hatununu arayan dicaprio misali "amanın sevdiceğim yanacak!" diye arar mı koca aşil? benim filmden anladığım aşil, o ata yalnız girer, önce gider o hatunu kurtarır, sonra gider kapıları açar.

eğlenceli filmdi, ama daha fazlasını beklemiştim.[signature][hline]"computer games don't affect kids; i mean if pac-man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms munching magic pills and listening to repetitive electronic music..."-kristian wilson, nintendo inc, 1989-
Sosyal ağlarda paylaş

lol zed süper özetlemişsin :)

bence de en büyük eksik tanrılardan az da olsa bahsedilmemiş olması, karakterlerin daha iyi tanıtılmış olmamasıydı

bu arada Armand Assante'nin oynadığı bir Odyseia var ki Odyseus'un bu savaştan sonra evine dönüş yolculuğunu anlatır, işte o filmi de mutlaka bir yerlerde görürseniz izleyin derim, geçenlerde kanal d miydi emin değilim ama veriyordu

çok dengeli bir anlatımı vardı mesela o filmin, yukarıda eksikliğini söylediğim şeyler o filmde yok gibi, neyin ne olduğu nerden geldiği gayet güzel

hatta imdb'den bilgilerini de koyalım meraklısı incelesin :)

http://www.imdb.com/title/tt0118414/[signature][hline].:. He who fights with monsters should look to himself does not become a monster...When you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you .:.
- Friedrich Nietzsche
Sosyal ağlarda paylaş

o fil mdeği l2-3 bölümlük dizi gibi bişeyd iama cidden kaliteydi

kanal d bu filmin üzerine yazın eksin gösterir onu[signature][hline]Pyr0, 28 Mayıs 2004 23:38 tarihinde demiş ki:
icindeki noktayı bul...o nokta herseyın cozumunu saglayacak olan seyin oldugu nokta...o nokta iç huzurun....

blackchaos, 28 Mayıs 2004 23:39 tarihinde demiş ki:
kodurtma noktaya
Sosyal ağlarda paylaş

benim bildiğim kadarıyla "sizin truva o kadar küçük ki, bu at sizin kapıdan sığmaz" diye gurur meselesi haline getirip sokuyolardı.[signature][hline]"computer games don't affect kids; i mean if pac-man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms munching magic pills and listening to repetitive electronic music..."-kristian wilson, nintendo inc, 1989-
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Aket-Atum, 09 Haziran 2004 10:58 tarihinde demiş ki:
o fil mdeği l2-3 bölümlük dizi gibi bişeyd iama cidden kaliteydi

kanal d bu filmin üzerine yazın eksin gösterir onu

evet verdiğim linkte de TV diye belirtmiş zaten
diziydi ama tek parça film olarak da verdiler birkaç kez

Dune gibi aynı, o da ingiliz yapımı bir dizi olarak çekildi, ama DVD olarak da çıktı, tek film olarak izlenebiliyor ikisi de[signature][hline].:. He who fights with monsters should look to himself does not become a monster...When you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you .:.
- Friedrich Nietzsche
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Zed, 09 Haziran 2004 08:19 tarihinde demiş ki:
eğlenceli filmdi, ama daha fazlasını beklemiştim.

Aynen Zed..
Ya Filmde Achiles(Yazılışını Unuttum) Gerçekteki Olaylarla Filmdeki Olaylar Arasında COk Fark Var
Aslında Normlade Achiles Yarı Tanrı YarI Insan
Fİlmde Ise ''Ben Efsaneyim Önüme Kim Gelirse Keserim Kellesini''
Adam Sadece Ölesine Savaşa Gidio Zevk Icin..
Ve Tanrıları,Hikayeleri Faln Hiçde Anlatmıolar ..
Bence Cok Hatası Var Filmin ...
O Yüzden Zed'e Katılıom..[signature][hline]So I'm
Breaking the habit
I'm breaking the habit
I'm breaking the habit
Tonight..

Lle maá quel Elándili RáVená
Sosyal ağlarda paylaş

denildiği gibi filmin güzel yanları olduğu kadar eksileri de oldukça fazla. örneğin karakterler için seçilen oyuncuları hiç sevmedim. film Brad Pitt'in oynadığı Akhilleus karakteri üzerine kurgulanmış desem yeridir bu yüzdendirki gerçek hikaye üzerinde bir çok nokta atlanmış (Paris'in üzerine olan kehanet, tanrılar, Paris'in Ida dağından inip Hector ile dövüşmesi, Helen'in kaçırılıp krallara sunulması, Agamemnon'un rüzgar çıkması için kızını kurban etmesi vs vs).
Filmin bir yerinde içkilerini tokuşturup içkinin bir kısmını yere döküyorlardı. bu da eski bir gelenekmiş, tanrılara adanırmış içkinin bir kısmı, güzel bir ayrıntı mesela.
Spartalılar ile ilgili atlanan önemli bir ayrıntı, spartalılar savaş için yaşarlardı ve savaş meydanında saygısızlık yapmazlardı (menalaus'un kalkanını fırlatıp "ben kasabım" triplerine girmesi).
miğferlerde bi dengesizlik vardı(bir asker kral'ın giymesi gereken miğferi giyiyordu), spartalıların savaş öncesi horoz kurban etmesi atlanmış... ve daha bir çok ayrıntı.
Filmin adına "a Hollywood production" diye devasa puntoyla bir yazı eklense daha açıklayıcı olur sanırım ;P
(aceleyle yazdığım, anlatım bozuklukları içeren bu yazıyı okurken zorlananlardan özür dilerim)[signature][hline]I see angels burning, falling down in ruins
Looking down I see myself, I'm my own enemy
Sosyal ağlarda paylaş

said:
RaVena, 09 Haziran 2004 11:31 tarihinde demiş ki:

Ya Filmde Achiles(Yazılışını Unuttum) Gerçekteki Olaylarla Filmdeki Olaylar Arasında COk Fark Var
Aslında Normlade Achiles Yarı Tanrı YarI Insan
Fİlmde Ise ''Ben Efsaneyim Önüme Kim Gelirse Keserim Kellesini''
Adam Sadece Ölesine Savaşa Gidio Zevk Icin..

bence filmde aşil in ölümsüzlük çin çözüm arayışı güzel yansıtılmış.isminin ölümsüz olması (başardı namussuz bakın konuşuyoruz onu :) ) için verdigi savaşlar güzel yansıtılmış.
annesinin bide deniz kenarındaki söyledikleri karşısında şöyle ufka bakışı ve düşünmesi çok güzeldi.[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Bish'in akıllara durgunlık vericek görüntüsü !
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
iyi de achileusun tanrısallığını gayette werdiler filmde,zedin belirttiği abukluklar wardı hafiften,ama gidip kızın peşinde koşması harici(ki o da filmin akışı içerisine çok iyi oturmuş,ki paris e o kadar kıl oldum ki 2 gün küfretmiştim,demekki onu da iyi yapmışlar) hepsi gerçek efsanelere yakındı.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
quod abolesco dum te defendo
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...