Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Node.js for Beginners

reyou

Öne çıkan mesajlar

jquery third party bi library, bugun o var yarin baska bisi, secim yapamazsin. bu isin standardlari var. JS engine yaziosan bile kafana gore yazamassin ecmascript denen kurulusun standardlarin gore yazacaksin.

her isin standardi var, o standardlari takip etmek zorundasin.

zaten jquery vs google tarafindan provide ediliyo, webmasterlar onu kullanirsa cache de gibi oluyo bi cok websitesinde oldugu icin.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Herseyden once selector gibi bir seye ihtiyacin yok. Bunun disinda ise yarayacak tek olayi kullandigin her fonksiyonun yine obje olarak dondurulmesi olacaktir ki bunu kendin de yapabilirsin. Sirf bunun icin buyuk ve calisma hizini dusurecek bir kutuphaneye ihtiyacin yok.

nedanko said:

jquery third party bi library, bugun o var yarin baska bisi, secim yapamazsin. bu isin standardlari var. JS engine yaziosan bile kafana gore yazamassin ecmascript denen kurulusun standardlarin gore yazacaksin.

her isin standardi var, o standardlari takip etmek zorundasin.

zaten jquery vs google tarafindan provide ediliyo, webmasterlar onu kullanirsa cache de gibi oluyo bi cok websitesinde oldugu icin.

tesekkur ederim abiler :D
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Sanırım burada anlatmaya çalıştığım şeye birinin daha ihtiyacı olmuş.

node.js interpretoru C++ + js ile yazılmış, daha çok performans isteyen uygulamalar için js kısmını strip edip node.native diye bir şey çıkarmışlar.

hello world benchmarkı gerçek bir test değil ama native versiyonu 80%!! daha hızlı.

O yüzden ilk baktığımda çok da mühim bir şey gibi gelmemişti linkedin olayını duyana kadar.

Şimdi tekrar düşünürsek, node.js ile proje yaratmak native'le yaratmaya göre kaç kat daha hızlı olur? nativein pek duyulmamış ve çoğu kişinin muhtemelen yanaşmayacağı bir framework olmasına ve node.js'nin de popülerliğine bakarak mevcut olacak library desteği vs.

3. ise diyelim native yazdık ve exe yaptık, kendi VPS veya dedicated serverımızı almadan bunu çalıştıracak bir yer bulabilir miyiz? Node.js bu bakımdan çok dövecek gibi duruyor. Acaba c++ kodunu script gibi alan safe-checkten geçiren ve kendi exe yapıp çalıştıran servisler olabilir mi?

Tabi VPS almayacak kadar az yatırım yapan pazarı düşünerek onlara "dünyanın en scalable ve hızlı frameworkü"nü sunmak bi anlam ifade etmeyecektir, bu da 3. soruyu anlamsız mı kılıyor ne?
Sosyal ağlarda paylaş

node.js native kullanicilar tarafindan uretilmis yuzlerce binlerce modulden biri. kullanmani onermem olgun bir yazilim olmadigi icin.

node.js nin cogu zaten c++ ile yazilmis sekilde, v8. Javascript le yazmak istemeyenler icin c++ yapilmis biraz daha performansli olur tabii ama olay hobi. node.js nin buyuk bir gucu yazdigin kodun js ile yazilmasi zaten.

node.js hosting satan yerler var bu arada. google da ararsan cikar.

birde kendi bilgisayrinda gelistir sonra dusunursun hostingi. bi tane yazilim yaziyosanda ayda 20-30 dolar verirsin artik.
Sosyal ağlarda paylaş

Bakamamıştım bayador gece baya birşeyler yaptım. Ancak live update olayını araştırdım şimdi.

Server'daki her değişiklikde cmd'yi açıp kapatıp tekrar açmak gıcık etti beni ve sonra şunu buldum.

Serverdaki kod değişikliklerini algılayıp otomatik restart atıyor ve sizin hiçbirşey yapmanıza gerek kalmıyor. Acayip kullanışlı bir olay olmuş .

Kurulumu : npm install supervisor -g
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...