Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Şemdinli'de 2 haftadır neler oluyor? Bilen, okuyan, duyan var mı?

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

Nigger_of_the_sand said:

Gelecekteki 1 milyar TC vatandaşı uygun görürlerse geçmişte alınmış kararları değiştirip başka kararlar alabilirler.

Herzaman öyle olmayabilir. Toprak verdiysen. 100k kürtçe konuşan insan sayısını 3 milyona çıkartırsan. İleride istesende geri dönemezsin. Bunları bugün yaparsan yaşancak kutupculuk ve harici dolmuşa binmeler nedeni ile geri dönüşüde görmek istemezsin. Eskiden FB ve GS taraftarları yan yana maç izliyorlardı gibi klişe cümle olarak kalır şuanda yaşadığın günler. Herşey öyle çocuk oyuncağı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Misal diyorum bilmiyorum kaç kişi konuşuyor. Ama anadilde eğitim diye kürtçe verirsen 100 yıl sonra bilen sayısı 30 katına çıkar, bilmeyende kürtçeyi öğrenir, türkçeyide bilme ihtiyacını kendinde görmez.

Her kürt kürtçe bilmiyor tabi.

http://www.iha.com.tr/bdpli-vekil-kurtce-konusamadi-7182-8.vid
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Misal diyorum bilmiyorum kaç kişi konuşuyor. Ama anadilde eğitim diye kürtçe verirsen 100 yıl sonra bilen sayısı 30 katına çıkar, bilmeyende kürtçeyi öğrenir, türkçeyide bilme ihtiyacını kendinde görmez.

Her kürt kürtçe bilmiyor tabi.

http://www.iha.com.tr/bdpli-vekil-kurtce-konusamadi-7182-8.vid

sence neden? biri birilerini asimile ettigi icin olabilir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Nigger_of_the_sand said:

Gelecekteki 1 milyar TC vatandaşı uygun görürlerse geçmişte alınmış kararları değiştirip başka kararlar alabilirler.

Herzaman öyle olmayabilir. Toprak verdiysen. 100k kürtçe konuşan insan sayısını 3 milyona çıkartırsan. İleride istesende geri dönemezsin. Bunları bugün yaparsan yaşancak kutupculuk ve harici dolmuşa binmeler nedeni ile geri dönüşüde görmek istemezsin. Eskiden FB ve GS taraftarları yan yana maç izliyorlardı gibi klişe cümle olarak kalır şuanda yaşadığın günler. Herşey öyle çocuk oyuncağı değil.

Ee bu durumda gelecekteki nesiller çok da üzgün olmayacak demektir, dönmezse dönmesin o zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

Sizin açınızdan bakarsak olabilir de bu ülke kurulmadan önce resmi dil osmanlıca değilmiydi? Herkes türkçeye 0 dan başlamadı mı? Alfabe Atatürk devrimleri ile birlikte gelmedi mi? Sizin bakış açınızdan bakınca o zaman türklerde asimile edilmiş türkçe öğrenmeye zorlanmış diyebiliriz.

Ben diyeceğimi dedim bu dilin siyasileştirilmesine karşıyım. Bu ülkede yaşayan herkesin ortak bir dilinin olması ülkenin gelişimine menfaattir. Bizim bana göre bu tarz sorunlardan öte daha önemli sorunlarımız var.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

RRa said:

Nigger_of_the_sand said:

Ee bu durumda gelecekteki nesiller çok da üzgün olmayacak demektir, dönmezse dönmesin o zaman.

Şuan da FB ve GS taraftarları yanyana oturmadıkları için ne kadar üzgünlerse belki onlarda o kadar üzülürler ama işin doğrusu bu mu? Güzel olan bu mu? Hayırlısı bu mu? Ona bakmak gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Sizin açınızdan bakarsak olabilir de bu ülke kurulmadan önce resmi dil osmanlıca değilmiydi? Herkes türkçeye 0 dan başlamadı mı? Alfabe Atatürk devrimleri ile birlikte gelmedi mi? Sizin bakış açınızdan bakınca o zaman türklerde asimile edilmiş türkçe öğrenmeye zorlanmış diyebiliriz.

Ben diyeceğimi dedim bu dilin siyasileştirilmesine karşıyım. Bu ülkede yaşayan herkesin ortak bir dilinin olması ülkenin gelişimine menfaattir. Bizim bana göre bu tarz sorunlardan öte daha önemli sorunlarımız var.

Dilde manipülasyon olduğu doğru ve bugün buna karşı çıkan bir sürü insan da var ülkede. Ama öyle aman aman bir oynama olduğunu düşünmüyorum şahsen, sıradan insanların yazdığı 1700lerden kalma Türkçe metinleri rahat anlıyorum ama 100 sene öncesinin Osmanlıcasından hiçbirşey anlamıyorum. Resmi dil halkın diline yaklaştırıldı gibi düşünebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Nigger_of_the_sand said:

RRa said:

Nigger_of_the_sand said:

Şuan da FB ve GS taraftarları yanyana oturmadıkları için ne kadar üzgünlerse belki onlarda o kadar üzülürler ama işin doğrusu bu mu? Güzel olan bu mu? Hayırlısı bu mu? Ona bakmak gerek.

Ee daha az kavga olacak, insanların yaşam kalitesi artacak bundan hayırlısı ne? Şu an çok mu hayrımıza işliyor sistem? Her sene yüzlerce ölü upkeepiyle olmayan bir kardeşliği yaşatıyoruz. Herkes kendi kaderini tayin etsin, ondan sonra gelecekse gelir kardeşlik.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu dakkadan sonra gelecek bir ayrışma bana da doğru gelmiyor zira devletin şu anki tutumunu koruması uğruna o kadar masum insan öldürdükden sonra "fikrimizi değiştirdik" denilmesi benim da kanıma dokunur. Katiller cezasını bulduktan sonra ülkenin belli kesimleri ittir olup gidebilir, hem daha az kıroyla uğraşırız hem de faturalarımız azalır.
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Türkçeye sıfırdan başlamak ne ya? Evet insanlar zorla bozulmuş, yapay bir dili öğrenmeye zorlandı bunların hepsi de "dilde devrim" adıyla gerçekleştirildi.

Devlet zoruyla dil yaratılmaz, tek adam çıkıp bundan sonra bu kelimeleri kaldırıyorum bundan sonra bu kelimelerle konuşulacak diye dayatamaz.

Ha dayatırsa ne olur? Böyle ucubelikler ortaya çıkar.

said:
Altes Ruayal, bu gece ulu konuklarımıza, Türkiye’ye uğur getirdiklerini söylerken, duygum tükel özgü bir kıvançtır. Avrupa’nın iki bitim ucunda yerlerini berkiten uluslarımız, ataç özlüklerinin tüm ıssıları olarak baysak, önürme, uygunluk kıldacıları olmuş bulunuyorlar. Onlar bugün, en güzel utkuyu kazanmaya anıklanıyorlar: Baysal utkusu… Altes Ruayal, 75. doğum yılında oğuz babanız, bütün acunda saygılı bir sevginin söyüncü ile çevrelendi. Genlık, baysal içinde erk sürmenin gücü işte bundadır. Ünlü babanız, yüksek Kralınız Beşinci Güstav’ın gönenci için en ısı dileklerimi sunarken tüzün İsveç ulusunun gönencine içiyorum.

1934′te Türkiye’ye gelen İsveç Kralı için Atatürk'ün yaptığı konuşma bu. Dilde sadeleştirme adı altında devlet zoruyla, keyfi yere dile müdahale edince ortaya böyle bir şey çıkıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

alıntıladığın olay ne kadar gerçek bilmiyorum.

ama olm Türkçe bilen başka milletten birisi şu foruma girse, senin gibi antin kuntin adamların Atatürk'ü eleştiren bu yazılarını okusa vücudunun neresiyle güleceğini söylememe gerek yok...anladın sen onu.

şimdi moda ya, "efendim, herkes eleştirilebilir(yani Atatürk'ü eleştirmek istiyorum anlamına geliyor)"; sen de modaya uyanlardansın. Tamam, iyi, hoş da; bir insan bir başkasını eleştirirken durup bir düşünmeli, ben kimim, ne yaptım, ne oldum demeli...

lan ne komik adammışsın ya.
Sosyal ağlarda paylaş

NiccoloMachiavelli said:

said:
Altes Ruayal, bu gece ulu konuklarımıza, Türkiye’ye uğur getirdiklerini söylerken, duygum tükel özgü bir kıvançtır. Avrupa’nın iki bitim ucunda yerlerini berkiten uluslarımız, ataç özlüklerinin tüm ıssıları olarak baysak, önürme, uygunluk kıldacıları olmuş bulunuyorlar. Onlar bugün, en güzel utkuyu kazanmaya anıklanıyorlar: Baysal utkusu… Altes Ruayal, 75. doğum yılında oğuz babanız, bütün acunda saygılı bir sevginin söyüncü ile çevrelendi. Genlık, baysal içinde erk sürmenin gücü işte bundadır. Ünlü babanız, yüksek Kralınız Beşinci Güstav’ın gönenci için en ısı dileklerimi sunarken tüzün İsveç ulusunun gönencine içiyorum.

1934′te Türkiye’ye gelen İsveç Kralı için Atatürk'ün yaptığı konuşma bu. Dilde sadeleştirme adı altında devlet zoruyla, keyfi yere dile müdahale edince ortaya böyle bir şey çıkıyor.

of, böyle şeylere inanan insanlar, bırak çoğu tarihi belgeyi, en azından 1927 tarihli ''gençliğe hitabe''yi ya da 1933 tarihli ''10. yıl nutku''nu da mı okumadı yani? Atatürk'ün böyle bir konuşma yaptığına inanmak, sözcüklerin yetersiz kaldığı bir kafa yapısı gerektiriyor bence.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

ben de ülkenin %30'u kürt gibi bir istatistiğe inanmıyorum, ha azınlık değildir elbet de, kürtçe bilen sayısının 3 milyon falan olması gibi bir şey.

abi o istatstik internetteki her tartışmada artıyor, çok değil 2-3 ay önce bir yerlerde birisi Türkiye'de 45 milyon Kürt yaşadığını iddia etmişti hatta. Güvenmeyin o rakamlara, hem zaten rakamın ne önemi var? Adamlara insan değil istatistik gözü ile bakıldığı için bu hale geldik zaten. Ben de memnun değilim yaşanan olaylardan, ülkenin ayrılmasını da istemem hatta elde olsa bilumum kafalarına ateş yağdırmak, kazık saplayıp bırakmak gibi eylemleri yapabilsek keşke dediğim de olmuyor değil ama sonuçta onlar da insan, ister 3 milyon olsun ister 5 milyon isterse daha fazla ya da daha az.
Sosyal ağlarda paylaş

idilik said:

of, böyle şeylere inanan insanlar, bırak çoğu tarihi belgeyi, en azından 1927 tarihli ''gençliğe hitabe''yi ya da 1933 tarihli ''10. yıl nutku''nu da mı okumadı yani? Atatürk'ün böyle bir konuşma yaptığına inanmak, sözcüklerin yetersiz kaldığı bir kafa yapısı gerektiriyor bence.

ahah abi şunu söyleyip cehaletinizi bu kadar belli etmeyin ya.
Sosyal ağlarda paylaş

NiccoloMachiavelli said:

RRa said:

Türkçeye sıfırdan başlamak ne ya? Evet insanlar zorla bozulmuş, yapay bir dili öğrenmeye zorlandı bunların hepsi de "dilde devrim" adıyla gerçekleştirildi.

Devlet zoruyla dil yaratılmaz, tek adam çıkıp bundan sonra bu kelimeleri kaldırıyorum bundan sonra bu kelimelerle konuşulacak diye dayatamaz.

Ha dayatırsa ne olur? Böyle ucubelikler ortaya çıkar.

said:

arkadaş bu adamın yazdığı saçma sapan salak şeyleri görmekten bıktım hayır öncekendimi falan olsa umursamayacağım da ismini kirletiyor bide nickin.

adam 1920de türkçe diye yeni dil icad ettiler sanıyor ya sdfsdfsfs
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...