Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Şemdinli'de 2 haftadır neler oluyor? Bilen, okuyan, duyan var mı?

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

yav said:

Feamer said:

alıntı:

Sene 2000, şehit sayısı 29
Sene 2001, şehit sayısı 20
Sene 2002, şehit sayısı 7
AKP iktidar oldu...
2003, şehit sayısı 31
2004’te 75
2005’te 105
2006’da 111
2007’de 146
2008’de 171
2009’da 152
2010’da 141
2011’de 163
2012, şimdilik 148.

bu kafa hele bambaşka bir kafa
yani faturayı tamamen akp'ye kesme kafası
bir de meseleyi kökünden beri başlatıp sürdüren statükoculara oy veren insanlar paylaşıyor bunu hiç bir şeyden haberi olmadan. aah ah.

dün Osman Pamukoğlu da bundan bahsetti, tabii adam bildiği için akp geldi pkk azdı kafasında değildi.

98 ile 03 arası pkk nın donma veya sabır dönemi dedi geri çekildiler beklemeye basladılar, türkiyede 1500 k.ırakta 3500 terörist vardı dedi peki sorarım senin ülkende 1500 terörist varken sen ne yaptın? hiçbir şey yapmadın bekledin dedi. ülkende 1500 terörist varken kalkıp terör örgütü bitmişti demek olmaz filan dedi.

bu yazanların kafasındaki yönetciler sağ olsun, şehit sayısı az verdik millet pkk bitti sanıyor eki eki diye geziyorlardır.
genel politikacı veya yönetici kafası, cok zorunda kalmadıkça her şeyi ötele öteleyebildiğin kadar sonra de biz nerede yanlış yaptık vs.

ülkenin her kurumundan yöneticisinden yetoluk akarken zor terör biter.
Sosyal ağlarda paylaş

NiccoloMachiavelli said:

Myshkin said:

abicim pkk gücünün zirvesine 1994 gibi ulaştı, o tarihte de işte bu osman pamukoğlu nun komutanlığında operasyonlar başladı, K.Irak'a girildi İran'a girildi ve karşılık verildi. SOnrasında da Abdullah Öcalan yakalanınca örgüt neredeyse dağılma evresine geldi.

Eylemsizlik kararını cidden "dağılma" olarak mı algılıyorsun?
Yoksa her operasyondan sonra "PKK götü başı dağıttı" diyen türk medyası ve resmi görüş masallarına mı inanıyorsun?

lol dağılma süreci değil eylemsizlik ?

ne yani teröristler harika gidiyordu, isteseler hemen bayrak dikip toprak alacaklardı da soluklanalım iki diyerek eylemsizlik kararı mı aldılar.

1994 yılında ölü geçen pkk lı sayısı 4114. O sayıda kayıp veren örgüt bırak dağılma sürecini başka birşeyleri dağıtma sürecine girer.
Sosyal ağlarda paylaş

anten gibi bu forumda okuduğunu anlamayanlar bile var.

yav@ uzatma sende artık abuk subuk argümanlarla geliyorsun almanyada danca ilkokul seviyesi eğitim mi var, ana dillerinde eğitim mi alıyorlar?

ha bilmiyorum ama eminim yoktur. olması saçma zaten. saçma olduğunuda idrak edemediğinden tartışma benim için bitmiştir.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Resmi verilere inanılmaması gerek diye düşünüyorum, şehit sayısını azaltıp ölü sayısını arttırarak veriyorlar muhtemelen. İsterse 1000 kişi öldürdüm der yani, kim çıkıp da itiraz edecek?

genel olarak konu üzerinde devletin sansürü olduğuna ben de inanıyorum. bunu yaparken bildikleri birşey vardır elbet. ama 1994 yılı için konuştuğumuz rakamlar gerçek. verdiğim 4114 pkk ölüsü rakamının kaynağı Amerikan Bilim Adamları Federasyonu (FAS)'nun raporu olarak geçiyor wiki de.
Sosyal ağlarda paylaş

ya o değil de
bu konu sayesinde wikiden ülkeleri karıştırmaya başladım
en son bunu okumayı söktükten sonra elime aldığım anabritannicalarla yapmıştım hehe o günler geldi aklıma

neyse,
ben herkesi türkçe konuşuyor sanıyodum wiki'de %70-75 diyormuş. Şaşırdım valla. http://en.wikipedia.org/wiki/Turkey#Language

almancılara bir sorum var,
bizim türkler kürtler vs ordaki azınlıklar mahkemelerde almanca konuşmak zorundalar mı mesela yoksa çevirmenler mi var?
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

ya o değil de
en son bunu okumayı söktükten sonra elime aldığım anabritannicalarla yapmıştım hehe o günler geldi aklıma

neyse,
ben herkesi türkçe konuşuyor sanıyodum wiki'de %70-75 diyormuş. Şaşırdım valla. http://en.wikipedia.org/wiki/Turkey#Language

bizim türkler kürtler vs ordaki azınlıklar mahkemelerde almanca konuşmak zorundalar mı mesela yoksa çevirmenler mi var?

hem danca hem almanca bilen çevirmenler varmış senin canın hangisi ile savunmak isterse ona çeviriyorlarmış. hatta istiyorsan savunmanı fransızca yapıyormuşsun daha sonra hakim videoya kaydedilmiş mahkeme salonunda ki savunmanı alt yazılı olarak izleyip dava hakkındaki kararını öyle açıklıyormuş.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

ya o değil de

neyse,

CIA verileri onlar ve kendilerinin başka ülkeler ile ilgili verilerine de bakarak konuşuyorum, çok isabetsiz veriler sunuyorlar. Ya istihbaratları kötü (!) ya da kasıtlı olarak dezenformasyon yaratıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

ya o değil de

neyse,

istedigin zaman cevirmen getirebilirsin. paran yoksa sana buluyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya arkadaşım savunma hakkı kutsaldırdan mı başlayım. Her ülke önce vatandaşının kendini doğru bir şekilde savunabilmesini ister. Kendini nasıl savunabilecekse gereğide neyse onu yapar. Ama sen bu dediğimle türkçe bildiği halde kürtçe savunma yapmak isteyen adamı bir tutma.

kck davası mesela

İkinci KCK davasında sanıkların savunmasına geçildi. Savunmasına başlayan ilk sanık Kürtçe konuşunca tutunağa, “Sanık Kürtçe dilinde birşeyler söyledi ve anlaşılmadı.” yazıldı. Duruşmada ilk olarak sanık Mustafa Eraslan sanık kürsüsüne geldi. Mahkeme Başkanı Eraslan’dan savunmasını yapmasını istedi. Ancak Eraslan savunmasını Kürtçe yapmaya başladı. Eraslan’ın konuşmasını kesen Mahkeme Başkanı, “Sanık Kürtçe dilinde bir şeyler söyledi ve anlaşılmadı.” dedi. Eraslan, Başkan'ın diğer sorularına da Kürtçe cevaplar verdi. Mahkeme Başkanı'nın söz vermemesine rağmen Eraslan’ın avukatı Meral Danış Beştaş, “Ben müvekkilimi anlayamıyorum. En azından benim müvekkilimi anlayabilmem için Kürtçe tercüman görevlendirilsin.” dedi. Mahkeme Başkanı da, “Bu talebi reddettik sürekli aynı talep yapılıyor.” diye konuştu. Mahkeme Başkanı'nın daha sonra söz hakkı verdiği avukat Beştaş bu kez, “Ben Kürtçe biliyorum. Ama çevirmeyeceğim. Biz burada başka bir şey tartışıyoruz. Biz müvekkillerimizden hiçbirinin Türkçe bilmediğini söylemedik zaten. Hepsi avukat, üniversite bitirmiş. İstemeyerek de olsa Türkçe biliyorlar. İsteyerek Türkçe öğrenmedik. En doğal hakkı olan ana dilde savunma yapma hakkı verilmezse yargılama yürümez.” dedi.

Sosyal ağlarda paylaş

türkçe bildiği halde kürtçe savunma yapmak bir duruştur
türkiye cumhuriyetini kuran bağımsız ve hür yaşama sevdasındaki atalarımızın 1920'lerde batılı devletler karşısındaki duruşlarıyla çok benzer bir duruştur hatta.

adam zaten siyasi bir dava için içeriye giriyor
türkçe bilmesine rağmen kürtçe savunma yapmak istemesinin sebebi sence ego tatmini veya milliyetçilik mi yani bu kadar basit mi?
ben türkçe bilmeyen veya tam bilmeyen veya kendilerini kürtçe daha doğru ifade edecek olan yurttaşlarının hakları adına bunu yaptığı yorumunu çıkartıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Almanyada yaparsan o duruşu, önünde eğilirler dimi. Ben en başında söyledim bu dil işini siyasileştirmek güzel ülkemize yarar değil zarar getirir. Ben işin siyasi boyutundan bakmadığımı bunun bir iletişim problemi olduğunu en başında söyledim. Siyasi tartışma konusuna girmem neden girmeyeceğimide ve sizlerinde aslında neden giremeyeceğinizide bu konudaki attığım ilk mesajımda söyledim.

Neden tartışılamaz ve üstüne kafa dahi yorulamaz? Biz şuan Türkiye'de yaşayan 70 milyon TC vatandaşıyız. Reşit çağa ulaşmış, henüz alzheimer olmamış, sağlıklı bir şekilde karar verecek 50 milyon kişinin referandumda böyle birşeye karar vereceğini düşünelim. Ortalama insan ömrününde 60 sene olduğunu farz edelim. Yani şuanda böyle birşeye karar vermiş herkes en geç 60 yıl sonra ölecek. Ama belki de bu devlet 500 yıl ayakta kalacak. 9 kuşak görecek. Bu topraklar üstünde belki de 1 milyar TC vatandaşı yaşayacak. Biz kimiz ki 1 milyar TC vatandaşı yerine böyle birşeye karar verebilelim?

Benim bakış açım, düşünce tarzım bu yönde. Biri beni ikna edebilene kadarda değişmez. Atatürk zamanında anlattıkları ile beni şuanda son derece ikna etmiş bir vaziyette. Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı kaldığımız sürece bu ülkenin ilelebet ayakta kalacağına adımı bildiğim kadar eminim.
Sosyal ağlarda paylaş

Duruşa karşı duruşda yapıyorlar ama hakimde kürtçe bilmek zorunda değil yani o yönden hakimde haklı. Avukatta kalkmış ben biliyorum ama çevirmek istemiyorum demiş vs. Devlette az değil ki terörist ile pazarlık yapılmaz gibi ilkeleri var devletinde. Keçiler gibi kalırlar köprüde. Yargılananda yargılayanda zarar görür bu işten. Zaten teröristin amacıda o, zarar vermek.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

RRa said:

güzel ülkemize

http://nooooooooooooooo.com/

Bana göre dünyanın en güzel ülkesi. Bana göre dünyanın en değerli toprakları. Bana bırakılmış, benimde çocuğuma bırakacağım en önemli miras. Bu ülkeyi zaman zaman hatta çoğu zaman abuk subuk insanların yönetiyor olması, bu devletin gücünü kendi şuursuz fikirleri ve menfaatleri için kullanmaya çalışan vatan hainleri olmuş olabilir. Bu ülkede adaletsizlik bile olmuş olması ülkemizin güzelliğine gölge düşürmez. Hepimizin atası Mustafa Kemal harici düşmanlarınız olabilir demedi dahili ve harici dedi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...