Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye'ye vicdani ret mahkumiyeti

nutella yerim

Öne çıkan mesajlar

@Mr Hand.
Başka devletlerin karışma hakkı derken, Türkiye nin tazminata mahkum edilmesini kastediyorsan.

Türkiye AİHM de yargılanmayı zaten kendi yaptığı antlaşmalar ile kabul etmiştir. Zorla kimse kimseyi yargılamaıyor. İsterse o AİHM kararını yani tazminatı ödemez, ne yaapcaklar gelip ülkeyi topa mu tutacaklar ? hiç bir yaptıırmları yok en fazla biz Türkiye yi kınıyoruz derler, almadıkları AB ye daha da bir almazlar artık nasıl olacaksa.

Türkiye kendi taraf olmuştur sözleşmeye ve gerekirse beni yargıla demiştir. Hatta Anayasada madde 2 "insan haklarına saygılı" ibaresini de koymuştur. Eğer bir iç hukuk normu insan hakları ile çeliştiği noktada diğer ülkeler iç hukuk normlarını değiştirmişlerdir, Türkiye dede benze çalışmalar var. Veya tazminat ödüyoruz.

Ben yerinde buluyorum kararı, ama bizim ülkede fakir eğitimsiz gariban kesim yine çocuğunu askere gönderir (kafalarında iyi niyetli odlukları için ideal bir ülke kavramı var çünkü) onlar ölür, sakat kalır. 3 kuruş gazilik maaşı bağlanır tamamdır, Böyle devam eder gider.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet belrtilmiş zaten AİHM e kendimiz üye olduğumuz.

Karar güzel, artık kısaca ben vicdani retçiyim diyen herhangi biri Türkiye'de kötü muamale görürse ve zorla askerlik hizmetine tabi tutulmak istenirse. AİHM her seferinde bu kararı verecek.

Şimdi Avrupa ülkeleri ve AİHM e taraf, iç hukuk normları AİHM kararları ile çeliştiği noktada kendi yerel yasalarında değişikliğe gidiyorlar AİHM in görüşü doğrultusunda. MAntıklı olan bu.

Bizde de aynısı oluyor yani bazı benzer düzenlemeler var. Ama bakalım uygulamada nasıl olacak. Büyük ihtimal yine aynı muamele devamn eder. Ve her seferinde tazminata mahkum oluruz ama iç hukukda gerekli düzenleme yapılmaz.

İşte Buda sürekli oalrak belirttiğim Türkiye nin bir kavramlar ülkesi olması, yani görünüşde bir devlet var, yasa var insan haklarına saygılıyız diyorlar Anayasada, yani kurumlar var kavramlar var, kabul ediyoruz bunları. Ama içleri boş.
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

Ben yerinde buluyorum kararı, ama bizim ülkede fakir eğitimsiz gariban kesim yine çocuğunu askere gönderir (kafalarında iyi niyetli odlukları için ideal bir ülke kavramı var çünkü) onlar ölür, sakat kalır. 3 kuruş gazilik maaşı bağlanır tamamdır, Böyle devam eder gider.

prof. askerlik olunca kim gidecek burjuva çocukları mı? yine onlar gidecek.

prof. olduklarında çok paramı alacaklar? yok almayacaklar.

eee

askerlik sisteminin neresinde durursak duralım değişmesi lazım ama argümanlarımızı sağlam hazırlayalım ilerde lazım olabilir
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Law said:

eee

askerlik sisteminin neresinde durursak duralım değişmesi lazım ama argümanlarımızı sağlam hazırlayalım ilerde lazım olabilir

Ben prof ordu bir çare demiyorum ki, ben askerlik sisteminin herhangi bir yerindede durmuyorum, insanların beyinlerini yıkamasınlar yada yıkasınlar çok umrumda değil, sadece askerlik yapmak istmeyene zorluk çıakrmasınlar buda onun kararı, gölge etmetin eyetr. Yani adam senin inandığn şeylere inanmıyor, kabul etmiyor daha artık ne diye hayvanlık ediyorsunuz benim derdim bu.

İnsanlara uğrunda ölmeye değer birşeyler sunun savaş çıktığında zaten herkes üstüne düşen yükmlülüğü yerine getirir.
Sosyal ağlarda paylaş

robot değil de insanlar çok rahata alıştı ve askeriyenin içinde saçma uygulamalar ve manasız uzun askerlik süresinde yapılan alakasız işler insanların çok canını sıkıyor.ben antimilitaristim de bahanesi oluyor.

yoksa avrupa veya amerika ayarında kışlalarda, gerçek silah veya tercihine göre cephe gerisi eğitimini 2-3 ayda yapsa insanlar, yaparken de kadınlı erkekli olsalar, bu kadar tantana eden çıkmaz

ha birde gazinolarda uşaklık yaptırıyorlar samimiyetsizliği var,

adama desen ki ordu evimi, kışla da askeri eğitim mi, kmlerce kuyruk olur, ama sorsan "bize orada uşaklık yaptırdılar" yapma arkadaş, görevden kaçmak için subayın götüne gir, sonra bıdı bıdı

sizin için demiyorum, genelde uzun dönem mantığı bu şekilde
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

Feamer said:

Law said:

eee

Ben prof ordu bir çare demiyorum ki, ben askerlik sisteminin herhangi bir yerindede durmuyorum, insanların beyinlerini yıkamasınlar yada yıkasınlar çok umrumda değil, sadece askerlik yapmak istmeyene zorluk çıakrmasınlar buda onun kararı, gölge etmetin eyetr. Yani adam senin inandığn şeylere inanmıyor, kabul etmiyor daha artık ne diye hayvanlık ediyorsunuz benim derdim bu.

İnsanlara uğrunda ölmeye değer birşeyler sunun savaş çıktığında zaten herkes üstüne düşen yükmlülüğü yerine getirir.

ben hepinizden çok istiyorum, ama malesef bu düzen içinde yapılması sakıncalı olur

düzenin zaten değişmesi lazım o ayrı

istemeyen yapmasın, yapamayan zaten yapmasın, düzen bozuluyor.askerlik sıkı disiplin ve düzen işidir. bir atın nalı çıksa cephe düşer sözü gibi yanı bunu beceren adamların alınması lazım.

düzün zaten bozulunca bu sefer askerin olmasının bir manası olmuyor
Sosyal ağlarda paylaş

Kaçak olarak takılsan arayan soran olmaz, ama gidip bir kere ben vicdani retçiyim dediğin zaman uğraşırlar. Yani rahatsız ederler, etmeleride rlazım kendi mantıklarınca yahu b uadamı serbest bıraksak kötü örenk olur diye. Bir içeri alırlar bir salarlar, dayak yersin hastaneye gidersin vs yani sivil hayatta harcıyorlar seni her yerde karşına çıkıyor mesele. Tamam sen vicdani retçi oldun tamam ama biz sana taktık, ceremesi bu şekilde olacak diyorlar.

Vicdani retçide zaten kaçmıyor, ne olursa olsun mesele çözülsün derdinde oluyor adamlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...