Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

SPK Lisanslama sınavlarına girmeli mi?

Maxwell1

Öne çıkan mesajlar

evet. Başvurular başlamış.Şu sıralar bolca düşünüyorum girsem mi diye.

Turizm okuyorum son sınıfım.
Aöf'ten İktisat son sınıfım. Yaş 27 olacak. İngilizcem akıcı.

Finans sektöründe hiç tecrübem yok sadece hilton otelinin finansında staj yapmıştım.

Finans sektörü borsa falan bir hayli yakından takip ediyorum seviyorum ilgilenmeyi çok hakim değilim ama öğrenmeye çalışıyorum.

Şimdi SPK zor bir sınav. Çok çalışmak gerek. Acaba girsem çalışsam etsem bir de kazansam bana getirisi ne olur? Ne yapabilirim bu öz geçmiş ile?

Duyduğuma göre spk ile bitmiyormuş iş çok düşük rakamlara yıllarca çalışabiliyormuşsun. Finans sektörü artık eskisi kadar bonkör değilmiş maaş konusunda.

Ne yapmalı?

teşekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

ya şimdi finans sektöründe inanılmaz bir rekabet var. iş yatırım, garanti yatırım vs. gibi şirketlerdeki çalışan profili genelde yurtdışında baya sağlam yerlerde finans masteri vs. yapan tipler, hatta ilgilendiğin taraflarda şu aralar işe alım var mı yok mu hiçbir fikrim yok. (portföy yönetimi, fon yönetimi, vs.)

spk sınavı kısmına gelirsek, sadece temel düzeyin herhangi bir esprisi yok, senin için önemli olan ileri düzey türev araçları lisansını almak ve senin için kesinlikle bir artı olur, ancak yeterli olmaz çünkü otelin finans departmanı stajı ile portföy/fon yönetiminde stajın herhangi bir ortak noktası yok. açıkçası, işveren turizm yerine sayısal yönü ağır basan bir bölümden mezun birisini alır, bu adamlar sokaktaki yatırımcılar gibi fenerbahçe transfer yapınca yatırım şirketlerindeki traderlar fener ti'a long pozisyon almıyorlar.

önereceğim şeyler şunlar;

-finans masteri (öncelik bu olmalı, ama düzgün bir yerde, abidik gubidik finans masteri olmasın)
-bankaların mt sınavlarına girmeyi deneyebilirsin, mesela iş bankasının sınavında türkçe'den tut ekonometriye kadar bölüm vardı ve sadece 3 bölüm yapmak yeterli oluyordu. ne kadar sayısal bir bölüm yaparsan, finansa yönelik bir departmanda olma şansın o kadar artar, genelde fon yönetimi şirketlerine hazineden çıkanlar geçer. (sales trainee değil, mgmt trainee olacak, st'ler genelde veznedar falan oluyor.)
-big4, bunda çok büyük ihtimalle advisory giremezsin, audit'te şansını deneyebilirsin, genelde belli bir süre audit'te kaldıktan sonra başka departmanlara geçme şansın oluyor, oradan valuation, restructuring vs. deneyebilirsin->buradan ayrılınca da equity research analyst olarak bir yatırım şirketine girip, şanslıysan ve işini gerçekten iyi yapıyorsan zamanla trader olabilirsin.

kolay gelsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Çok teşekkürler. Kafamdaki şeylerde bunlar zaten. Şu sıralar okul bitiyor ve finans master'ı istiyorum. Ama iyi bir üniversite nasıl olur bilmiyorum ales 76dıydı öylesine girmiştim çalışırsam iyi bir şey çıkarırım. Keza ielts falan iyi puan alacağımı düşünüyorum ingilizcem iyi ortalama da 2.50 nin üzerinde ne gelecek pek bilmiyorum 1 senedir notlarım girilmedi yurtdışında olduğumdan.

ama dediğim gibi aöf, yaş ve tecrübesizliği önümde büyük engel olarak görüyorum. Seninde söylediğin gibi inanılmaz bir rekabet var ve çok sağlam yerden mezun adamlar bile düşük pozisyonlarda başlıyorlar.
4big e başvurmayı düşünüyorum aslında hazırlamıştım linklerini falan.
Sosyal ağlarda paylaş

big4 için biraz geç kaldın evet, entry-level alımları çoktan yapıldı. (kiminde associate kiminde assistant deniyor) nisan, mayıs gibi görüşmeler yapılır, haziranda falan teklifler verilir, eylülde başlanır (en azından benim çalıştığım yerde öyle.)

tezli programlarda yapman zor olabilir fakat vakıf üniversitelerinin tezsiz programlarına bakabilirsin. ayrıca auditin de kendi içinde kırılım var, mutabakat kısmı falan var audit'in içinde, çok fazla finans bilgisi gerektirmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

o değil de ne işi araştırsam şu çıkıyor karşıma
Maxwell1 said:

Duyduğuma göre spk ile bitmiyormuş iş çok düşük rakamlara yıllarca çalışabiliyormuşsun.

girişimci olmak lazım diyorum öyleyse ama tabi girişecek bir şeyler bulmalı hehe.

konuşun bakalım dinliyek.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
Ben de başvurdum sınava fakat 15 günde nasıl o kadar dersi çalışıcam bakalım. Ben işletme mezunuyum ama dandik bir üniversiteden çıktım. Ayriyetten açıktan sermaye piyasası bitirdim 2 yıllık. Açıkçası hiç umudum yok, ne yapmalıyım nasıl yapmalıyım hiç bilmiyorum. Tek bildiğim finans üzerine gitmem gerektiği çünkü sevdiğim ve kafamın bastığı şey bu. Keşke iyi bir üniversiteden mezun olsaydım, staj yapsaydım dediğim çok zaman oldu, oluyor. Umarım birşeyler için geç değildir.

Yazdan kalma konuymuş, bu konu hakkında bilgi ararken tarihe dikkat etmemişim hiç :D
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Maxwell1 said:

evet. Başvurular başlamış.Şu sıralar bolca düşünüyorum girsem mi diye.

Turizm okuyorum son sınıfım.
Aöf'ten İktisat son sınıfım. Yaş 27 olacak. İngilizcem akıcı.

Finans sektöründe hiç tecrübem yok sadece hilton otelinin finansında staj yapmıştım.

Finans sektörü borsa falan bir hayli yakından takip ediyorum seviyorum ilgilenmeyi çok hakim değilim ama öğrenmeye çalışıyorum.

Şimdi SPK zor bir sınav. Çok çalışmak gerek. Acaba girsem çalışsam etsem bir de kazansam bana getirisi ne olur? Ne yapabilirim bu öz geçmiş ile?

Duyduğuma göre spk ile bitmiyormuş iş çok düşük rakamlara yıllarca çalışabiliyormuşsun. Finans sektörü artık eskisi kadar bonkör değilmiş maaş konusunda.

Ne yapmalı?

teşekkürler.

yalnız bu lisansı almış biri olarak söyleyey,m sınavlar biraz zor. bu alanda çalışanları bile uğraştırıyor alması. ve ileri düzey + türev araçlar almazsan diğerlerinin pek anlamı yok. diğerleri sadece finans kurumlarında kanuni zorunluluktan. pek yuksek maas vermezler onlara sahip olanlara. ayrıca lisansın olduğunda da hemen pat diye işe almıyorlar. çünkü tüm dünyada finans sektörnde kriz var. en çok işten çıkartılanlar finansçılar. adamlar tekrar işe alırken tecrübelileri seçiyorlar. malum finans piyasaları çok karmaşık konular. göründüğü gibi sadece hisse senedi alıp satmak değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...