Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çeşme'deyim

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

Değerli arkadaşlar, geldiğimden beri fırsat bulup da Çeşme'yi anlatamadım size. Şimdi biraz yazayım.
Burayı denizi için tercih ettik. Açıkçası her daim rüzgarlı bir yer olduğunu biliyorduk ama kumsalı, denizinin temizliği ve içinin yine kum olması, ayrıca son haftalarda İstanbul'da sıcaklardan bunalmak ve bir de Çeşme'yi bu yaşa değin hiç görmemiş olmak tercihimizin burası olmasına neden oldu.
Kalacağımız yeri de Altın Yunus olarak belirledik çünkü çocuk olduğu için ve çocuğumuza canımız feda olduğu için olabilecek her şeyin en iyisini bulmamız gereken bir tatil köyü olmalıydı, bir taraftan da bizim kesemize uygun olmalıydı. Çeşme bölgesinde her şey dahil konspti ile hizmet veren fazla 5 yıldızlı tesis olmaması işimizi kolaylaştırdı. Sheraton, Radisson, Alkoçlar, Altunyunus arasından seçim yaptık.

Altınyunus eski bir tesis.1974te kurulmuş,Türkiye'nin enerji elde etmek amaçlı kurulmuş ilk rüzgar türbini bu tesiste kullanılmış,şimdi tesis önünde sergileniyor. Dönünce belki fotoğrafını koyarım buraya. Tesiste ilk dikkat çeken garsonların-görevlilerin suratlarının asık olması, mutsuzlar. Bunun nedeninin hem eleman yetersizliğinin acısının yine mevcut elemanlardan çıkartılması ve hem de aldıkları 3 kuruş maaş olduğunu düşünüyorum. Ayrıca her şey dahil konsepti burada farklı işliyor. Dondurma para ile veya pasta vs canınız çektiğinde var ama parayla. Tesisin en güzel tarafı yukarıda dediğim gibi denizi, eşsiz bir kumsalı ve sahili var. Ayrıca tesis oturmuş, çok büyük ve ağaçlar arasında çok güzel bir tesis. Bir diğer iyi tarafı da burası bir Yaşar Holding kuruluşu. Yani PINAR GIDA'nın sahibi olduğu bir tesis. Tüm ürünler Pınar'ın. Peynir, süt, yağ, et, sucuk, sosis, meyva suyu, içme suyu(Pınar Madran). Yani başka tatil köylerindeki Ne İdüğü Belirsiz Gıda ürünü şeyler yemiyorsunuz. Yemekler eşim beğenmese de vasatın üzerinde. Animasyonlar güzel, akşam 4 tane hatunun dans şovu çok iyiydi ve hele ablalardan birinin yılanla yaptığı bir dans vardı, çok iyiydi. Yukarıda yazmayı unutmuşum, otelde her gün 3 İYİ muhalif gazeteyi yani Aydınlık, Sözcü ve Yeniçağ'ı bulma imkanı var. Bu çok iyi.

Çeşme'nin merkezine indik. Otoparklar Çeşme'nin içinde ücretsiz. Bu iyi. Yaklaşık 500 metrelik bir çarşısı var. Çarşıda yok yok. Hediyelik eşyalar, giyim-kuşam, ayakkabı, kitap(bol kitap aldım, korsandı itiraf ediyorum), son zamanlarda yediğim en güzel dondurmayı da yine bu çarşıda yedim. Dükkanın adını unuttum ama güya son 6-7 senedir Türkiye'nin en iyi 10 dondurmacısından biriymiş. Katkısız dondurma yaptıklarını söylüyorlar. Gerçekten de sade dondurmadan başka dondurma yemeyen ben; sakızlı ve karadutlu dondurmanın tadını anlatamam. Buraya gelen herkes bu dondurmadan yemeli. Çeşme'ye giderken ve içinde barlar, diskolar, kafeler var. Bu barlarda ne kadar popçu-topçu varsa sahne alıyor. Ayrıca buraların en meşhur etkinlikleri de BEACH PARTYlermiş. Yine ne kadar ipini koparan popçu varsa soluğu bu partylerde alıyorlarmış. Katılmadım, katılmam. Anlatılanları söylüyorum. Marinası ve kalesi görülmeli.

Yakınları gezelim diyerek Pazartesi günü Alaçatı'ya gittik. Gerçekten burada da çarşısında hediyelik eşyacılar görülebilir. Menengiç dodndurması yenebilir. Kızıma hayatının ilk midye dolmasını ayak üstü yedirdim, çok lezzetliydi. İstanbul'da midye dolma yemeye korktuğumuz için ilk fırsatta midye dolma ziyafeti çekme kararı aldık kendimize. Ayrıca sörfçülerin tercih ettiği bir koyları, 3 tane de BEACHleri(kumsalları) var. Serdar Ortaç 'ın geçen hafta verdiği beach party ilanları ben gittiğimde bütün direklere asılmıştı.

Bir sonraki gün yani dün Urla'ya gittik. Şu Kavak Yelleri ve adını hatırlamadığüım Halit Ergenç dizisinin çekildiği kasabaya. Açıkçası bana çok enteresan gelmedi. Birkaç Rum evi vardı,gördük. Bunun haricinde dediler ki "Urla'ya giden Çeşmealtı'na gitsin,mutlaka Ata Balık'ta midye yesin". Lan gittik. Sahilde şirin bir yer Çeşmealtı. Bir sürü lokanta var irili ufaklı. Bu Ata Balık denen yere gittik. Hesapta temiz midye yiyeceğiz ya. Bir gün önceden midye dolma yemek de aklımızda kaldı ya. Önce "2şer çöp istiyoruz birader" her nasılsa 6 porsiyon olarak anlaşılmış garson tarafından; oysa ki bilmeyen öğrensin,2şer çöp Türkiye'nin her yanında 1'er porsiyon demek oluyor. 8 yaşında kızım, eşim ve ben de 6 porsiyon yiyecek görüntülere sahip olmadığımız halde eleman bize 6 porsiyon midye tavayı getirdi. Ulan güzel olsa hadi neyse, iğrençti. Eşim ve kızım yiyemediler. Ben 2 çöpü bitirdim ve sinirden 2inci 2 çöpünde 1 tanesini yedim. O ara kalamar, midye dolma gelmişti ve onlarda son derece kötüydüler. Ortaya salata, 1 Tuborg Gold biraya gelen hesap 105 Liraydı ve "noluyor lan?" dedim diye 95 Lira'ya indirdiler hesabı ama acaip canımız sıkıldı. Arabaya attık kendimizi(İstanbul'dan arabamız ile geldik, yakın yerleri gezelim diye, iyi de etmişiz,tavsiye ederim, buraya gelirseniz arabanız ile gelin) ve doğruca otele döndük, kazıklanmıştık resmen. Aman diyim, özellikle İstanbullular, midyenin de, kalamarın da, midye dolmanın da en güzelini,iyisini İstanbul'da yiyoruz, buralarda macera aramayın; bu Ata Balık'a giderseniz de yaşlı sahibine benim yerime küfür edebilirsiniz.

Şimdi duş alacağım ve hemen Dalyan'a doğru yola çıkacağız. Bakalım oralar nasıl?

Şimdilik bu kadar...
Sosyal ağlarda paylaş

dondurma yedigin yer rumeli. damla sakızlı dondurması guzel.
çeşmealtı'nda da denizatı'na gitseydin keşke. ben çok seviyorum orayı.

ayrıca 2şer çöp olayını ilk defa duyuyorum. muhtemelen ben de kişi sayısı ile 2'yi çarparak 6 porsiyon getirirdim. bir insan 1 porsiyon demek yerine neden 2 çöğ der ki? ha bi de yanlış getirdilerse söylemek istediğin şeyi anlatıp kalan 3 porsiyonu geri neden göndermedin?

alaçatı'da beach club nereye gittin? benim bildigim bir tek bobou var, gecen sene ismi seaside'dı. sorfculerin orda zaten denize girecek yer yok dogru durust. kenardaki mekanlarda bira, patates yapıp guneslenirsin en fazla. ya da sorf yapıcan. altınkum tarafında var sanırım bi kac beach. bir de cesme'nin en sevdigim yeri ayayorgiiiiiii.
Sosyal ağlarda paylaş

2 çöp 1 porsiyondur dostum. O herif de biliyordu bunu çünkü siparişi doğru aldı, sonradan kıvırdı. Neyse...

Aya Yorgi'yi çok anlattılar, özelliği nedir dostum? Beach Clubları değil mi? Değilse ne?
Gördüğüm Alaçatı'da ki beach clubların adlarına dikkat etmedim, araba ile Alkoçlar Otel'e giderken yukarıdan gördüm hepsini.
Sosyal ağlarda paylaş

knoxville said:

midye tava diyor ne çöp şişi ya

Gençler, bak arkadaş ne güzel yazmış, midye tava...
2 çöp midye tava = 1 porsiyon.
O lavuk garson eğer iyi niyetli olsa ve hadi diyelim dağın başından geldi ve o gün ilk işgünü olsun ve harbiden de bazılarınız gibi 1 porsiyon midye tavanın 2 çöp şiş olduğunu bilmiyor; yine de 2 çöp şiş x 3= 6 çöp şiş eder ve bize 6 çöp şiş getirmesi lazımdı. Ama hıyarto 12 çöp şiş getirdi. Yani haksız falan değilim.

Adam öyle bir ters köşe yaptı ki beni lönk diye kaldım. İtiraz ettim tabi ve güya bu itiraz neticesinde 10 Lira düştü, oysa toplamda 28 Lira düşmesi lazımdı. Neyse, kitlendim işte, iyi anıma denk geldi,çirkefleşemedim, eşimin ve kızımın yanında tatsızlık çıksın istemedim. Bunların hepsi bir arada.

Sonuç olarak kazığı yediğimle kaldım.
Sosyal ağlarda paylaş

JsH said:

Valla pazar günü gölgede yandım çeşme de aman diyeyim yağ krem ne sürüyorsanız sürün dikkat edin :>

Sorma, ben o maceramdan hiç bahsetmedim. Hayatımda bu kadar kötü yanmamıştım.3 gün oldu ve hala canım yanıyor. Öyle böyle değil, kıpkırmızıdan da kırmızıyım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...