Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çalışanların geniş sosyal hakları neden yok?

Chaotic

Öne çıkan mesajlar

dasaaa said:

valla bi tarafta işini götüremeyen salak var.

diğer tarafta mağdur.

sağa bakıyorum
salak..
sola bakıyorum
mağdur..

kefeye koyuyorum birisi işini götüremeyen salak hâlâ.

eee.. iki tarafa da bakmış olduk..

neeeext

Hayatında iş götürdün mü? Hiç sanmıyorum. İşini götüremeyen salak yorumunu ancak piyasadan bihaber cahil birisi yapabilir çünkü. Komik.
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

banka eve ekmek mi götürüyo

evinden de atılıyormuş abi..

baba burada 90kişinin yediği ekmekten sorumluyum. aldıkları paralardan, ödemelerden, gelecek malzemeden, gümrüğünden falan da sorumluyum.

şimdi şirket benim üstüme değil ama senin sayıdan fazla adam çalıştırıyorum ve açıkçası yarım maaş bile versem zamanı gelince parasını veririm. ay içinde de tamamlarım. kimseyi mağdur etmem.

istersen koltuğu boşalt gelip halledeyim işlerini huh?
mllet çile çekmesin.

ha bi de burada ota boka monopoly var. her şeyi tr'deki gibi özgürce de yapamıyorsun. deli gibi politika skill kasmak zorunda kalıyorsun.

kısaca xoxoxo diyip öpüyorum bebeğim.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

fede said:

banka eve ekmek mi götürüyo

evinden de atılıyormuş abi..

baba burada 90kişinin yediği ekmekten sorumluyum. aldıkları paralardan, ödemelerden, gelecek malzemeden, gümrüğünden falan da sorumluyum.

şimdi şirket benim üstüme değil ama senin sayıdan fazla adam çalıştırıyorum ve açıkçası yarım maaş bile versem zamanı gelince parasını veririm. ay içinde de tamamlarım. kimseyi mağdur etmem.

istersen koltuğu boşalt gelip halledeyim işlerini huh?
mllet çile çekmesin.

ha bi de burada ota boka monopoly var. her şeyi tr'deki gibi özgürce de yapamıyorsun. deli gibi politika skill kasmak zorunda kalıyorsun.

kısaca xoxoxo diyip öpüyorum bebeğim

öp de, ben sana hiç vermiyoruz mu dedim?

giriyoruz üretime şöyle diyoruz;

ARKADAŞLAR, PARA YOK. ACİL İHTİYACI OLANLARA VERELİM BİR ŞEYLER, DİĞERLERİ LÜTFEN BİRKAÇ GÜN BEKLESİN.

Gelip de abi şöyle böyle bi 200 bi 300 diyenlere de veriyoruz. Gerçekten ihtiyacı olmayanlar gelip istemiyor zaten, 3-5 gün bekliyorlar.

Bazen çıkıntılık yapıp REREÖRÖRÖRE yapanlar var, ben onlardan bahsediyorum sabırsız diye.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

patron = zengin diye bir yanılgı var denmişte

ben daha fakir patron görmedim.

abi ağlayacaksın işte..

ühühü çok kötüyüz falan diyeceksin ki vicdansızlığa kılıf hazır olsun.

kötü durumdaysan, hoşlanmıyorsan kapat git kardeşim.

"küçük esnafın hali içler acısı" nedense batmaz hiç..
Sosyal ağlarda paylaş

Daha once de soyledm genis sosyal haklar yurtdisinda havuzlar, beles spor salonu uyelikleri, beles masoz, beles bi ton sey olarak algilanir. Yani devlet dairesini standard alirsak ornegin, nedir iste hasta iznin normal izinlerin vs disinda sistemin sana tanidigi haklar disinda kisacasi aldigin seylere denir.

maasi zamaninda almak da sistemin sana tanidigi haktir, odemekle mukellefsin. eger odeyemiyorsan beli durumlardan dolayi, ki burasi turkiye, karsindakine empati kurdurursun. Zaten ender olan bisi ise belli seylerin ust uste gelmesinden dolayi, genelde karsinda ki isci de olsa anlar, ki anlamak zorunda da degil. Girisimcilik buyuk riskli is, ama getirisi de buyuk. Isci olmak da risksiz is maddi anlamda, yani her ay maasini alirsin. Simdi sen isci olmanin avantajlarini kendi riskinden dolayi silersen sistemi tepetaklak edersin. Bati da ki o eski vahsi kapitalizme dondurursun. Adamin hakkini vermedikten sonra adam sikayet de etse yeridir, o adamlari kotulemek karsiligi degil bu isin. Zaten kotyse kovarsin yerine iyisini alirsin.

Yani biri sirketlerin genelde talent kapmak icin yaptiklari bisi (5 kisilik sirketler bile yapiyor masoz vs isini) diger hakkin olan birseyi alamamak.

o yuzden turkiye gercekleri dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

ABİ NEDEN TANIMADIĞIN İNSANLARA VİCDANSIZ DİYORSUN?

Bu saçma tartışmadan sıyrılıyorum, gerçekten sinir bozacak çünkü.

Size iyi tartışmalar, umarım başınıza gelmez, sıkıntı yaşamazsınız.

Size söz verilen ödemeler gelmeyince sıkışmassınız, suratınıza nakit akışını ayarlasaydın eehehhehehe diyenlere hangi nakit? diye sorasınız gelmez.

eyyorlamam bu kadar.

hadi hayırlı işler.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

patron = zengin diye bir yanılgı var denmişte

ben daha fakir patron görmedim.

Kendi işinin patronu olmak var bir de.
Onlar diğerlerinden daha fakir.
Gerçi neyin patronu olduğun da sorun aslında.

Atölye stajını yaparken işçiler "2 alacağına 1.5 al, her ay al" diyorlardı. Adam gibi olmayan patronlar da var. Kimin sorunu, yine işçilerin, çalışanların. Patron bir güvence vermezse işçilerin yanında vs olmazsa tabii ki olur bunlar abi. Şaşırmıyorum gözümle gördükten sonra.

Hakkı yeniyor abi insanların, bu işsizlikte, kalifiye eleman sorununda mecburlar bunları çekmeye.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

kusura bakmayın adama maaşının hiçbi kısmını vermeden geciktiriyorsanız yetoluk var demektir.

şu cümle türkiye gerçeklerinden çok uzak malesef.

zincirde aksayan tek bir halka oldu mu bütün sistem sıkıntıya giriyor. gidiyorsun iş yaptığın adam paranı bin bir bahaneyle geciktiriyor, çalışanına diyorsun ki yok aga para alamadım sabret biraz. adam surat yapıyor söyleniyor. e alamadım para ne yapayım? fed miyim ben kıçımdan para basıp vereyim sana? 1 ay maaşını geciktirdin diye ona yaptığın bütün iyilikleri bir çırpıda silip atıyor adam (iyilikten kastim düzenli maaş vermek değil)

bu sırada diğer alacaklılar bastırıyor, e sen o borçların altına yaptığın işe güvenerek girmişsin, malzeme almışsın cart curt. bi yandan onlarla uğraş. bankaya olan borçları daha fazla ertelemek istemiyorsun kan emici faizler yüzünden ama yok ona da veremiyorsun çarkı döndürmek için. orta halli işletmelerde durum sık sık buna dönüyor malesef.

sonra evil patron "gücünüz işçilere yetiyor qq"
Sosyal ağlarda paylaş

Size bir hikaye anlatayım.

Bir tanıdığımın eczanesi vardı, battı.

Yanında çalışan bir adam vardı, buna tanıdık tefeci bulmuş ve borçlandırmış sürekli. Bak böyle bir adam var bundan para alalım şöyle iyi böyle vs.

Sonra meğer o tefeci o adamın akrabasıymış, kadıncağız paraları ödeyemeyince o kalfa çöktü eczaneye, tefecinin adına onun oldu şimdi eczane. Kadını da kovaladı tabi.

Ki kadının bu adama yaptığı iyiliklerin haddi hesabı yok, evlendirmek dahil.

Bunun gibi o kadar hikaye var ki, hangi dünyada yaşıyorsunuz merak içerisindeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

"bazı aylar almadığımız bile oluyor.. " diyecekler abi..

buzdolabında ne var, ne kadar dolu, en son ne zaman boş kalmış o buz dolabı, ne marka arabaya biniyorlar

onları da soralım.

sonra gecede ne kadar harcıyorlar ona da bakalım..

sonra "abi çok çileli dönemler vallahi" yalanlarına inanalım isterseniz.

yerse.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...