Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gerçek islam bu değil !

Feamer

Öne çıkan mesajlar

benim hatırladığım, ki 6-7 sene gündelik hayatta kullanılmayınca unutuyorum ayrıntıları-

mısır birden fazla kez zayıflama dönemlerinde göç almış bir yer

bu kadarda dönemi var:

Hanedanlık Öncesi Dönem
Eski Krallık Dönemi (- 6 hanedanlar)
Birinci ara dönem (7 - 10 hanedanlar)
Orta Krallık Dönemi ( 11 - 14 hanedanlar)
İkinci ara dönem (15 - 17 hanedanlar)
Yeni Krallık Dönemi(18 - 20 hanedanlar)
Son ara dönem (21 - 26 hanedanlar)
Pers dönemi
Geç Hanedanlık Dönemi (28 - 30 hanedanlar)
Yunan dönemi
Roma dönemi

bildiğim bir şey ama, yazılı olarak vikide buldum

"Eski Krallık Dönemi’nden sonra ise piramit yapımı durmuştur."

benim hatırladığım göçler zaten bu zamanlara denk gelmesi lazım

yani orjinal mısır medeniyeti bu adamlar diyebilirmiyiz bilmiyorum

her halde hz. musa da bu devrin adamı olsa gerek, tarihte ilk yerleşik yahudi devletleri ne zaman kurulmuş bilgim dışında şahnsen

alıntı: bulgular bu yöndeymiş

Dönemin en ünlü kralı 3. Hanedan’ın 2. Kralı olan Zoser’dir. Başkent Memphis kenti yakınındaki Sakkara’da Mısır’ın ilk piramidini, Basamaklı Piramit'i inşa ettirmiştir. Bu piramidin mimarı Zoser’in veziri İmhotep’tir. Zoser’den sonraki krallar da piramit yaptırmaya devam etmişlerdir. Bunların en görkemlisi ise 4. Hanedan Kralları zamanında yapılan Keops Piramidi'dir.
Mimarideki, sanattaki ve teknolojideki çarpıcı gelişmeler Eski Krallık döneminde gerçekleşti. İyi gelişmiş merkezi otorite, tarımsal verimlilikteki artışı olanaklı hale getirdi. Tarımsal verimlilikteki artış ise söz konusu gelişmeleri, bir anlamda finanse etti. [23] Vezirin yönetimi altındaki kamu görevlileri, vergileri topladı, ürün verimliliğini arttırıcı sulama projelerini düzenledi, inşaat projelerinde çalışmak üzere işçi topladı ve barışı ve düzeni sürdürmek için bir adalet sistemi oluşturdu. [24] Verimli ve istikrarlı bir ekonomi tarafından sağlanan kaynak fazlasıyla siyasi otorite, devasa anıtsal inşaatları finanse etmeyi ve kraliyet işliklerinden olağanüstü sanatsal çalışmalar çıkartmayı başardı. Zoser, Khufu ve onun soyundan gelen diğerler firavunlar tarafından yaptırılan piramitler, Eski Mısır Uygarlığı'nın gerçekten anılmaya değer sembolleridir ve onların yapımını sağlayan firavunların gücüydü.

Menkaura ve Kraliçe Hamerernebti II (Eski Krallık)
Merkezi yönetimin artan önemi ve ağırlığı ile birlikte, hizmetleri karşılığında firavun tarafından kendilerine arazi bahşedilen yeni bir eğitimli yazıcılar ve bürokratlar sınıfı ortaya çıktı. Firavunlar ayrıca, kendi anıtsal mezar kompleksleri ve yerel tapınaklara da arazi vermiştir. Böylece ölümlerinden sonra kendilerinin yüceltilmesi ve bir bakıma tapınılması için gerekli olan kaynaklar da sağlanmış oluyordu. Beş yüz yıl boyunca süren bu feodal uygulamalar, Eski Krallık'ın sonlarına doğru firavunların ekonomik gücünü yavaş yavaş aşındırdı ve firavunlar daha uzun bir süre bu geniş merkezi yönetiminin giderlerini finanse edemez duruma geldiler. [25] Firavunun gücü azalırken, nomark olarak bilinen bölge valileri, firavunun otorite ve gücünü meydan okumaya başladılar. Bu durum, MÖ 2.200 - 2.150 yılları arasında [26] yaşanan şiddetli kuraklıklarla birleşince, sonuçta Mısır'ın, Birinci Ara Dönem olarak bilinen bir yoksulluk ve toplumsal çalkantılar dönemine girmesine yol açtı.
Sosyal ağlarda paylaş

bak güzel kardeşim, sen sümer-mısır kültürü ve yazıtları daha önce kurulmuş bir uygarlıktan kalmış olabilir demiyor musun? senin bize anlatmaya çalıştığın TEMEL şeyi söyle bakalım önce.

sonrasında da anadolu'da bir kazı yapılmış sonuçları nedir diyerek girdin ve bilmediğin konularda ahkam kesmeye başladın. o kadar komik duruma düştün ki, kazının sonuçlarını bile hatırlayamadın ve sonunda oradan buradan linkler atmaya başladın. bütün bilgileri birbirine karıştırdın. sen önce modern arkeolojiyle hangi konuda anlaşamıyorsun ARGÜMANLI bir şekilde yaz şuraya, ben sana sonra en son mesajında hititlerle ilgili fail'ini anlatayım. de ki mesela marcella frangipane devletin oluşumuyla ilgili şunları söylüyor ama bu karl schmidt'in kazılarıyla çelişiyor falan de. anladın mı demek istediğimi? resmen sayfalardır arkeoloji bilimiyle ilgili kuramsal fikir üretmeye çalışıyorsun ama 1 tane kitap okuduğun yok lan bu konularla ilgili. gel de çıldırma
Sosyal ağlarda paylaş

moncici said:

bak güzel kardeşim, sen sümer-mısır kültürü ve yazıtları daha önce kurulmuş bir uygarlıktan kalmış olabilir demiyor musun? senin bize anlatmaya çalıştığın TEMEL şeyi söyle bakalım önce.

sonrasında da anadolu'da bir kazı yapılmış sonuçları nedir diyerek girdin ve bilmediğin konularda ahkam kesmeye başladın. o kadar komik duruma düştün ki, kazının sonuçlarını bile hatırlayamadın ve sonunda oradan buradan linkler atmaya başladın. bütün bilgileri birbirine karıştırdın. sen önce modern arkeolojiyle hangi konuda anlaşamıyorsun ARGÜMANLI bir şekilde yaz şuraya, ben sana sonra en son mesajında hititlerle ilgili fail'ini anlatayım. de ki mesela marcella frangipane devletin oluşumuyla ilgili şunları söylüyor ama bu karl schmidt'in kazılarıyla çelişiyor falan de. anladın mı demek istediğimi? resmen sayfalardır arkeoloji bilimiyle ilgili kuramsal fikir üretmeye çalışıyorsun ama 1 tane kitap okuduğun yok lan bu konularla ilgili. gel de çıldırma

en başından beri diyorum ki, semavi dinleri antik medeniyetlere, arkeolojik bulgular ışığında dayandırmanız yanlış olur, çünkü bunlar çıkarım diyorum.

başından beri dediğim bu.

hititler içinse kafama bu sorular takıldı, bunlara kesin kanıtlarla ispat veya yalanlama yapıla bilir mi diyorum?

hitilerin kuruluş gelişim evresi için bir bilgi zaten vermedim, kabaca bir geçiş yaptım, zaten konu bu değil

ve neymiş epik fail?

okuduğunu anlama olmadığı gibi

lan lı lunlu çok güzel saydırma güzel gidiyor.

ama hata bende tabi karşında muhatap adam var, zannedersen böyle olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

aquila said:

dinozorlu dergi vardi lan biz kucukken.

fosforlu t-rex iskeleti vermisti bole kocaman, her ay bikac parca seklinde, sonra onun derisinide verip super birsey yapmislardi, kac kere kirilmsiti itina ile yapistirmistim, annem "cok pis bu" diye benden habersiz kapicinin cocuguna verdi sonra, iskeletin kemikleir ile lades oyniyorlardi

kafası duruyo benim:

http://img72.imageshack.us/img72/4374/fot0069.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

mevlanın dediği gibi "senin bildiğin, karşındakinin anladığı kadardır."

4 işlem matematik bilen adama, çok bilinmeyenli denklem anlatmak gibi bir şey bu, x y z ler nereden geldi demeye başlıyor bir süre sonra.

siz mavranıza devam edin

10. kez aynı şeyi aynen yazmama rağmen, anlamamakta ısrar edip, işine geldiği gibi cevap yazabilen, çok bilgili insan topluğu...

ha birde size öğretilenleri papağan gibi tekrar edin, ama sakın hiç sorgulamayın, arkasına bakmaya falan çalışmayın, ne yazılmış ise o...
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

4 işlem matematik bilen adama, çok bilinmeyenli denklem anlatmak gibi bir şey bu, x y z ler nereden geldi demeye başlıyor bir süre sonra.

siz mavranıza devam edin

10. kez aynı şeyi aynen yazmama rağmen, anlamamakta ısrar edip, işine geldiği gibi cevap yazabilen, çok bilgili insan topluğu...

ha birde size öğretilenleri papağan gibi tekrar edin, ama sakın hiç sorgulamayın, arkasına bakmaya falan çalışmayın, ne yazılmış ise o...

sorgulama kısmıyla ilgili başlıktaki dine inanan insan olarak giderlenmen ne kadar ironik
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

Feamer said:

siz mavranıza devam edin

sorgulama kısmıyla ilgili başlıktaki dine inanan insan olarak giderlenmen ne kadar ironik

yine birden fazla kez yazdığım, ve anlatmaya çalıştığım dine bakış açımın nasıl olduğuna dair yazdıklarımın okunmamış, okunsa da anlaşılmamış olması, üzüntü verici
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...