Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Metal Borsası Hakkında Tavsiye

Chaotic

Öne çıkan mesajlar

dsaa saçmalıyorsun gerçekten. sana açıklama yapmak istemiyorum çünkü döngü oldu, git birkaç başarılı yatırımcının kitabını falan oku mutlu meydan var mesela hem türkçe onun kitapları daha açıklayıcı olur.

@bone abi sizin mekanik tesisat projelerinin piyasası biraz daha düşük bahsettiğim rakamlardan. hatta standarda almış proje başı 750tl diye çalışan birsürü makine mühendisi var. ama sizde risk faktörü çok düşük yani çünkü herşey standart model. birkaç hesaplama yapıp akışkanlar mekaniği, basınç, dayanım vs uygun ürün tipi seçip copy pasta yapmanız yetiyor. 2004ten beri sektördeyim daha proje konusunda başı ağrıyan makine mühendisi görmedim. raad ol bence.
Sosyal ağlarda paylaş

BEŞİNCİ YARIYIL

ULUSLARARASI İKTİSAT TEORİSİ
Dış Ticaret Nedenleri / Mutlak - Karşılaştırmalı Üstünlükler Teorileri / Artan - Azalan - Sabit Maliyetler Altında Dış Ticaret Kazançları / Uluslararası Ücret Farklılıkları (Modeller Yardımıyla) / verimlilik Temelinde Döviz Kuru Alt ve Üst Sınırları / Talep Faktörü / Kayıtsızlık Eğrileri ve Kapalı ve Açık Ekonomilerde Denge / Karşılıklı Talep Kanunu / Teklif Eğrileri ve Fiyatlama / Teklif Eğrilerinde Kaymalar / Önemsiz Olmanın Önemi Teorisi / Heckscher - Ohlin / Stolper - Samuelson Gelir Dağılımı / Uluslararası Faktör Fiyatları Eşitliği / Rybcznski Teoremleri / Leontief Pradoksu / Ödemeler Bilançosu / Dış Ödeme Açık - Fazlası / Dış Ödemeler Bilanço Açıklarının Nedenleri ve Denkleştirme Politikaları / Sınırlı Sermaye Hareketliliğinde Para ve Maliye Politikalarının Dış Ticaret Üzerindeki Etkilerinin IS - LM Eğrileri Yardımıyla Analizi / Mundel - Leming Modelleri.

eğer şu dersi ve şu içerikleri almış biriysen, bir de bunu AA ile geçmiş biriysen ve ona rağmen olaya bu şekilde bakıyorsan bu benim betonarmeyi 95 ile geçip daha sonra abi betonarme işi sakat hele çok iyi bilmiyosan bi 10 yıllık mühendis olmadan proje falan çizme demem gibi birşey olacak. AA ile o dersi geçmeni bir kenara bıraktım ki lisansta aldığın bir dersi AA ile geçmek sadece konu ile ilgili iyi bir ön bilgin olduğunu gösterir, o konuda doktora yada master yaparak ancak faydalı bilgiye sahip oluyor insanlar.

ortada somut bir soru var.bilen var geç bu işleri yedirmezleeeeeeeeeeeer kafasında, bilmeyen de herkes atladı arkadaş. normalde herkes herşeyi biliyor aşmış havasında ama somut veri dök kardeşim diyince kuruyor kalıyor çoğu kişi. daha doğru dürüst tespit yapabilen 1 2 kişi anca çıktı.
Sosyal ağlarda paylaş

e ben bu isi anlamadım. su anki krizin uzun vadeli yatırıma olan etkilerinin bilinemeyecegi soylenmis begenmemissin. elindeki para kucuk, metal gibi cok buyuk devlerin catıstıgı bi piyasa girmek riskli denmis begenmemissin. adam ben bu isleri bilmeye baslamak icin gerekli dersi aldım annesiyle butunlestim demis inanmamıssın. zamanında ibm e de kimse inanmamıstı ilk yatıranlar ne kazandıgı mantıgıyla "basarılı yatırımcı" kitabı okuyup gelip "ben de kazanacagım" demissin insanlar olmayabilir dikkat et riskli demis onu da begenmemissin. e madem begenmiycen git kendi kendine takıl iste niye millete akıl danısıyon.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
bu benim betonarmeyi 95 ile geçip daha sonra abi betonarme işi sakat hele çok iyi bilmiyosan bi 10 yıllık mühendis olmadan proje falan çizme demem gibi birşey olacak

keşke lan
said:
It is designed for engineers who have gained at least four years’ post-college work experience in their chosen engineering discipline. The PE exam is typically the last step in the process of becoming a licensed P.E.

bu PE, professional engineer olmak için.

SE yani structural engineer olmak isterseniz ki SE I- SE II- ve hatta SE III olmak isterseniz 7-10yıl arası experience istiyorlar bunun üstündeki seneler geçiyor işte.

sonra imzanı atabiliyorsun falan.
iki kuvvet metodu ile ya sta4 gibi berbat bişi ile iş yapmak yerine.. GaMNLA yapıyor adamlar.

büyükler lan hakikaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Lisans diil canim, yuksek lisansda proje + final ile AA ile gectim dersi ki sosyal bilimlerde AA almak ayri basari, yorum farki, hicbir cevap %100 dogru olamaz sosyal bilimlerde, yorumdur bu vs vs diye 90ustu vermiyorlar genelde siyasalda

Efsane bi Kiyi bankaciligi A.K.A. Devletten nasil yasal bicimde vergi kaciririm projesi yaptim, hocanin tek itirazi "kacirma demiyelimde kacinma diyelim, cok agir oldu bole" oldu ahahahahah
Sosyal ağlarda paylaş

Temel Finans Bilgileri
Döviz Piyasaları ve İşleyişi
Döviz Kuru Sistemleri
Forward Sözleşmeleri
Forward Faiz Anlaşmaları
Futures Sözleşmeleri, Türleri, İşleyişi ve Fiyatlaması
Futures Sözleşmeleri, Türleri, İşleyişi ve Fiyatlaması
Opsiyon Sözleşmeleri, Türleri, İşleyişi ve Fiyatlaması
Opsiyon Sözleşmeleri, Türleri, İşleyişi ve Fiyatlaması
Swap Sözleşmeleri, Türleri, İşleyişi ve Fiyatlaması
Swap Sözleşmeleri, Türleri, İşleyişi ve Fiyatlaması
Hedging Stratejileri
Türev Piyasalar ve Türkiye Uygulaması
Genel Uygulamalar

Türev Piyasa unsurlarının ve araçlarının neler olduğunu bilir
Uluslararası piyasalarda türev ürünlerin uygulama alanlarının neler olduğunu öğrenir.
Türev araçların kullanım yerleri ve yöntemlerini öğrenir.
Türev ürünleri kullanarak sağlanabilecek yaraları öğrenir.
Dünya uygulamaları ve Türkiye?deki durum hakkında bilgi sahibi olur.
Uluslararası finans alanındaki akademik yayınları takip edebilir, gelişmeleri yorumlayabilir.

Finans AA titlesi istiyorum bende toefl 108 gibi!
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada hayatımın en korkunç bir kaç ayıydı, askeriyeye gittim tecil için; albay odasına çağırdı,

-Ekonometri bitirmişsin, bende biraz birikmiş var parayı neye yatırayım?

-Eee işte hmpfs

-Söyle lan

-Altın en mantıklısı olur.

Altın yeterince yükseldi o dönem, inzibat gelmedi kapıya asdfdfhj
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.selimsomcag.org/tr/daily.asp?type=1&ID=406

bende yeni okuyorum yazıyı,

alıntı:
"...Bildiğiniz gibi küresel krizin derinleşmesiyle ABD ve AB’nin Balkanlardan büyük ölçüde çekilmek zorunda kalacağını, bunun da emperyalistlerce çizilen yapay sınırlara mahkûm edilmiş bu coğrafyaya büyük bir istikrarsızlık getireceğini daha önce yazmıştım. Yunanistan’ın da bu süreçte başlıca kriz merkezlerinden biri olacağı görülüyor. Bu bağlamda son seçimde mecliste 21 sandalye elde eden faşist Altın Şafak partisi milletvekillerinin ilk oturumda meclisteki Türk milletvekillerinin varlığını protesto etmelerini bir kenara not edelim... "

"...Fransa seçimlerini sosyalist aday Hollande kazanıyor. Finans dünyası Hollande Sarkozy-Merkel uzlaşmasını bozarak euro sistemini kurtarma çabalarına darbe vuracak diye çok endişeli. Seçim asıl flaş haberi ise yabancı ve göçmen düşmanı faşist parti Millî Cephenin ilk turda % 18 oy alarak üçüncü parti olması. Krizin giderek derinleşeceği düşünülürse Fransa’daki Müslümanlar, dolayısıyla Türkler için tehlike çanlarının çalması demek bu. Buna karşılık Türkiye’nin seçim sonuçlarına tepkisi şu oluyor: “Türk düşmanı Sarkozy gitti. Artık AB görüşmelerinde yeni fasıllar açılabilir!” Nasıl? Yunanlıların haliyle yarışırabiliriz değil mi? AB artık toparlanıp gitme faslına geçmişken bizimkiler yeni fasıl açma peşinde!"

"Akıl tutulmasının mükemmel bir örneğini de S&P’nin Türkiye’nin notunu kırmasına hükümet çevrelerinden gelen tepkilerde gördük. AKP’nin önce olaya inanmakta güçlük çekmesi (“Bu benim başıma nasıl gelebilir?” sendromu, genellikle terk edilen güzel kadınlarda görülür), sonra sinir küpüne dönmesi, başbakanın basın toplantısında “Sen benim notumu kırarsan ben de seni tanımam” diye ültimatom vermesi, ardından birkaç gün AKP medyasında “bu işin acemi bir analistin hatası olduğu, S&P’nin özür dilediği şeklinde uydurma haberlerin yer alması, bunun üzerine S&P’nin tarihinde ilk defa olmak üzere basın toplantısı düzenleyip AKP medyasının uydurma haberlerini tekzip etmesi, “Özür falan dilemedik, ne yaptığımızı biliyoruz, zaten başbakan da gereken mesajı aldı” demesi, bunun üzerine hükümetin “yerli” rating şirketi kurulması için düğmeye basıldığını açıklaması... Hepsi bir kara mizah filminin başka bir sahnesi... "
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Bu arada hayatımın en korkunç bir kaç ayıydı, askeriyeye gittim tecil için; albay odasına çağırdı,

-Eee işte hmpfs

-Söyle lan

Iste cahil cesareti ile ilgili durum direk ahahahahahah! Bende sorana abi altindan sasma diyip geciyorum direk, millet sifir risk alarak trilyon kazanmak istiyor anlatamiyorsunoyoe bir dunyanin var olmadigini
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

deadwoll said:

-Eee işte hmpfs

-Söyle lan

Iste cahil cesareti ile ilgili durum direk ahahahahahah! Bende sorana abi altindan sasma diyip geciyorum direk, millet sifir risk alarak trilyon kazanmak istiyor anlatamiyorsunoyoe bir dunyanin var olmadigini

askerde çok sıkıntılı meslekler bunlar, direk kapına gelirler

hatta bizim bi kimyacı vardır, uzman çavuşun biri durmadan adama altın aramak için alet yapalım diye boş bulduğunda yanına gelirdi :)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...