Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Niğde Üniversitesi Camii Diyanet İşleri Başkanı tarafından ibadete açıldı

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

"nutella yerim" said:

300 sene önce kurulan tarihi katedral a sahip olan üniversite ile tokinin kampusun ortasına başbakanın dindar nesil yetiştircez laflarıyla diktigi camiyi bir tutmak...

Batinin iyi yonlerini aliyoruz ama 300 sene geriden. Yersen. asdsadas
Sosyal ağlarda paylaş

katedralin bahçesine üniversiteyi yapmışlar zaten 300 sene önce. başka yer yokmuş. mecbur kalmışlar demek ki. din bilimin en büyük düşmanı ya, avrupada yüz yıllık üniversitelerin bir çoğu kiliseyle iç içe nedense. hatta katolik üniversiteleri falan var belçika'da.
said:
Université catholique de Louvain
global rank 102

http://en.wikipedia.org/wiki/Universit%C3%A9_catholique_de_Louvain

DONLO BOLOM OLMOZ.

şehrin dışında allah'ın dağındaki niğde üniversitesi kampüsünde şu ufak cami yapıldı diye tüm bu tantana.

http://www.diyanethaber.com/images/news/2012-07-07-nigde-universitesi-camii-ibadete-acildi.jpg

bazen cidden sırf muhalefet etmek için muhalefet ediyorsunuz, papağana bağladı bazılarınız. eski saçma haline dönmeye başladı konu dışı. ben diyeceğimi dedim altta.

ha ayrıca çetin abi bir çoğunuzdan daha samimi ve omurgalı. adamın her şeyi yanlışsa tartışma kültürü doğru.

ahmedinejad said:

sorun avrupada her üniversitede kilise olup olmaması değil, bir üniversitede spor salonu olması ne kadar normalse cami/kilise/sinegog olması da o kadar normal. anlaşılmayan bu.

gidip kimya lab. yerine 4 minareli cami yapılsın demiyor zaten kimse.
Sosyal ağlarda paylaş

GwindonSurion said:

Tantana Niğde'deki üniversiteye cami yapıldı diye değil yanlış gelmişsin sen.

tantana ülkedeki tümi üniversitelere camii yapılacak şeriat geliyor da değil.

üniversite kampüsünde caminin, hatta dinin ne işi var yeaa diyor insanlar, ona cevap yazıyoruz. konuya ortadan girmenin zararları bu da.

misal ankara üniversitesi cebeci kampüsünün 100 metre yanında cebeci camii var. gidip ufacık kampüse cami yapmaya kalkarlarsa tabi karşı çıkılır. ama bu her ilde açılan genellikle çehrin dışındaki derme çatma üniversitelerin bir tarafına da cami yapılsın.

türkiye'de camiye gitme oranı cuma haricinde yok denecek kadar az. anca mezarın kokusunu alan emekli amcalar gidiyor camiye. geri kalan zamanda adam namazını kılacak gidecek.

imamlar oturup sabah akşam millete vaaz vermiyor herkesin işi gücü var.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

ahmedinejad said:

avrupada her üniversitede kilise olmaması değil, bir üniversitede spor salonu olması cami olması normal. anlaşılmayan bu.

kimya lab. yerine 4 minareli cami yapılsın.

Ben de heveslendim, isime gelen yerleri aldim, bu cikti.

gör bak şimdi mesajın aslını okumayıp şunun üzerinden beni eleştiren birileri çıkacak.
Sosyal ağlarda paylaş

o zaman durum şu.

kampüste bir cami var. radikal dinci olmayan sıradan vasat bir öğrenci namaz kılmaya gidiyor oraya, cemaatten tarikatten vs değil.

nutella elemanı "vay şakirt puşta bak, kesin akplilere yaranmak için namaza gidiyor ne işi var bunların üniversitede burası bilim yuvası!!11!" olarak değerlendiriyor.

throine: "mübareke bak be, ne de güzel namaz kılıyor şakirt aslanım benim. böyleleri üniversitelerde çoğalmalı müslümanlık yayılmalı" olarak değerlendiriyor.

geriye bir ben kalıyorum: "e evet camiye gidiyor namaz kılıyor. yani? nolmuş ki?"

en çok suçlanan da benim en normali ben olmam gerekirken.

neyse yeter bu akşamlık.
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupa'da yüz üç yüz küsür sene öncesine kadar bilim adamlığı yapmak için dini görevli olman gerekiyordu. Sonrasında da soyluların uğraşı gibi kabul gördü. Hepimizin göz ağrısı Newton'a az kalsın deney yapma ehliyeti vermiyorlardı, sırf papaz olmak istemediği için(kral kankası olmasa yine yapamazdı gerçi) Son yüz küsür senede falan "rönesans yapmış adamlarız aloo" kafası uyandı da doğru dürüst bilim adamlığı müessesi ortaya çıktı. Avrupa'da, tarihi üniversitelerde dini adlar olur. Kiliseden izinsiz iş yapılamayan ortaçağ dönemiyle alakalı bir durum. O ortaçağ kafasıyla bile bizim ünilerden bin kat geniş araştırma hacimleri, bilgi kaynakları, imkanları vardır tabi o çok başka bir olay.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

katedralin bahçesine üniversiteyi yapmışlar zaten 300 sene önce. başka yer yokmuş. mecbur kalmışlar demek ki. din bilimin en büyük düşmanı ya, avrupada yüz yıllık üniversitelerin bir çoğu kiliseyle iç içe nedense. hatta katolik üniversiteleri falan var belçika'da.
said:

.

Yukarıda bir yerlerde yazdım. Bizim üniversite genelev ve kilise ile iç içeydi. Genelev ve kilise yürüme mesafesi 10 dk, cami ise tramvay ile 20 dk mesafede okula.

Çalışırken sıkılıp kiliseye veya camiye gideni gördüğüm gibi aynı şekilde geneleve gidip ordaki ibadetini yaptıktan sonra çalışmaya devam edenini de gördüm. Ama bunların hiç birisi kampüs alanı içerisinde değil.

Avrupanın en büyük okulu.1870 lerde kurulmuş. Benz burdan çıkmış, Hertz elektromanyatik dalgaları burda bulmuş vesaire.

Kafa meselesi olay. Bizimkilerin ne kafalarla universitelere cami bastığı ortada. Ama daha öncede yazdığım gibi bence iyi yapmışlar, kütüphane yapsa boş kalacağına universitede cami yapsın en azındna para sokağa atılmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

türkiye'de camiye gitme oranı cuma haricinde yok denecek kadar az. anca mezarın kokusunu alan emekli amcalar gidiyor camiye. geri kalan zamanda adam namazını kılacak gidecek.

imamlar oturup sabah akşam millete vaaz vermiyor herkesin işi gücü var.

ne gereği var o zaman şehir dışındaki üniversite kampüsüne cami yapıp bi de açarken böyle gövde gösterisi yapmanın? yap bi mescid yeterli büyüklükte, bitsin gitsin?

bilmiyorum bu arada niğde üniversitesinin şehir dışında olup olmadığını, umrumda da değil açıkçası.

he bi de asıl eleştirilen cami yapılması değil sadece. gerekli gereksiz orası ayrı, tartışılır istersen. çoğu kişinin eleştirme nedeni açılış şekli. yapılanın çok büyük işmiş, çok değerli bi hizmetmiş gibi yansıtılması vs
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

din bilimin en büyük düşmanı ya, avrupada yüz yıllık üniversitelerin bir çoğu kiliseyle iç içe nedense.

Ortaçağda ilk "akademi" denebilecek kurumları kiliseler kurduğu için olabilir.

said:

hatta katolik üniversiteleri falan var belçika'da.
said:
global rank 102

DONLO BOLOM OLMOZ.

Adamların Dinle bilim yaptığını nerden çıkardın. Bizim onların dinle bilim yapmaya çalıştığını iddia ettiğimizi kim söyledi? Argümanlarımızı bile anlamamışsın bence. İsminde Katolik yazması bu üniversitenin sadece katolik anlayışa göre idare edilen bir üniversite olduğu anlamına gelmiyor pek aslında. Mesela üniversitedeki dini gruplar sayfasına bakarsan(fransızca olduğu için google translateden çevirdim):

said:

Spirituality and confessions
The "C" means in UCL Catholic. However, at UCL, there are Catholics, Protestants, Jews, Muslims. There are also atheists. Among students, researchers, teachers and staff.
And in Louvain-la-Neuve, which combines 120 nationalities, there are communities of all faiths and each has its place, whether practicing or not, believer or atheist:

Catholic community
Protestant community
Orthodox community
Islamic Community
Anglican community
Spiritual life in Brussels.

Sen şimdi bu üniversitenin din anlayışı ile "laiklik kötü bişey değildir, laiklik ateistlik değildir" diyen bir başbakan ve hükümetin din anlatışını bir mi tutuyorsun? Adamların "katolik" üniversitesinde, müslümanların ibadet edebileceği yerler var (linkleri takip edersen görürsen ben ettim). Burda Niğde üniversitesinde kilise açabilecek bir Türkiyeye ulaştığımız zaman o zaman kimse cami açılmasını yadırgamaz, ama öyle bir Türkiyede değiliz. Şu devlet eliyle yapılan islami bir projeye şüpheyle bakmamak en basidinden saflık olur (gereksiz yancılık yapılmadığını var sayarsak). Hala bir iki link koyup, olaya derinlemesine bakmadan argüman üretmeye çalışıyorsun bir de insanlara omurgasız diyorsun. Önce sunacağın argümanı derinlemesine bir düşün sağdan soldan duyduğun iki lafı burda insanlara satmaya çalışma.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

said:
global rank 102

DONLO BOLOM OLMOZ.

şehrin dışında allah'ın dağındaki niğde üniversitesi kampüsünde şu ufak cami yapıldı diye tüm bu tantana.

http://www.diyanethaber.com/images/news/2012-07-07-nigde-universitesi-camii-ibadete-acildi.jpg

bazen cidden sırf muhalefet etmek için muhalefet ediyorsunuz, papağana bağladı bazılarınız. eski saçma haline dönmeye başladı konu dışı. ben diyeceğimi dedim altta.

ha ayrıca çetin abi bir çoğunuzdan daha samimi ve omurgalı. adamın her şeyi yanlışsa tartışma kültürü doğru.

ahmedinejad said:

sorun avrupada her üniversitede kilise olup olmaması değil, bir üniversitede spor salonu olması ne kadar normalse cami/kilise/sinegog olması da o kadar normal. anlaşılmayan bu.

gidip kimya lab. yerine 4 minareli cami yapılsın demiyor zaten kimse.

camiye bak la kilise gibi renkli camlar mamlar lolz
Sosyal ağlarda paylaş

abi şu mevzuyu yüz yüze konuşsak aslında aynı şeyi söylediğimizi anlayacaksın.

herhalde şimdi o okulda papazlar eğitim vermiyor. vatikan'dan müfredat falan almıyorlar.

ben şu mantığa karşı çıkıyorum, bone'un yazdığı "üniversitede ibadethane olması normal değildir" fikrine ki bu fikri savunan çok insan var.

üniversitelerde ibadethane olması laikliğe karşı bir şey değildir, asıl olmaması dinini yaşamak isteyen insana bir baskı unsuru olarak kabul edilebilir.

eğitimde dini öğeler olsun diye kimse söylemedi ki? eğitim %100 laik olmalı ve olacaktır da zaten. kampüsün içindeki camii'nin laikliğe verdiği zarar, kampüsün karşısındaki ışık evinde yaşayan abilerden bin kat daha azdır.

şöyle bir fikir var, o cami kampüsün ortasına atılmış creep tumor böyle zerg gibi yayılacak tüm üniversiteyi kapsayacak yok edecek sonunda.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu Recep Tayyip erdoğanın ve hükümetin din ve ateizm hakkındaki görüşlerini biliyorsun. Papağan diyorsun ama bütün bunları görmezden gelirseniz kırk kere söylerler size.

Bunlar muhtar ya da belediye başkanı sözleri değil millet vekili sözleri. Domuz eti yiyene, eşcinsele ahlaksız diyen bakan mı ararsın, ateizmi kötü bir olay olarak alanen dillendiren başbakan mı dersin, müslüman bir nesil yetiştirmek isteyen başbakan mı dersin, misyoner bir cemaatle doğrudan bağlantısı olan bir hükümet mi dersin.

Hala bu ülkede din meselesinin normal bir olgu, hükümetin de buna sağlık bir biçimde yaklaşan insanlar topluluğu mu olduğunu iddia ediyorsun anlamak zor? Bu ülke her dinle barışık bir ülke olacaksa bu AKP altında olmaz. AKPnin de din adına yaptığı bir projeyi ve eylemi desteklemeden önce kırk kere düşünür ve şüphelenirim doğal olarak.

ahmedinejad said:

o zaman durum şu.

kampüste bir cami var. radikal dinci olmayan sıradan vasat bir öğrenci namaz kılmaya gidiyor oraya, cemaatten tarikatten vs değil.

nutella elemanı "vay şakirt puşta bak, kesin akplilere yaranmak için namaza gidiyor ne işi var bunların üniversitede burası bilim yuvası!!11!" olarak değerlendiriyor.

throine: "mübareke bak be, ne de güzel namaz kılıyor şakirt aslanım benim. böyleleri üniversitelerde çoğalmalı müslümanlık yayılmalı" olarak değerlendiriyor.

geriye bir ben kalıyorum: "e evet camiye gidiyor namaz kılıyor. yani? nolmuş ki?"

en çok suçlanan da benim en normali ben olmam gerekirken.

neyse yeter bu akşamlık.
Sosyal ağlarda paylaş

üniversitelerde dindar nesil kampüsteki camiiden çok orada görev alan hocalarla gelir, okuldaki öğrencileri kafakola alan cemaatler tarikatlarla gelir.

suçluyu yanlış yerde arıyorsunuz. hükümetin niyeti camiiyi kullanarak dindar nesil yetiştirmek olsa bile camii o işe yaramaz. yaramaz abi camiinin toplumdaki reel etkisi sıfıra yakınsıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...