Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

avukat arkadaşlar bi baksanız :)

Joker

Öne çıkan mesajlar

aynı cadde üzerinde yakın zamanda satılan bir veya daha fazla dükkan var mı? varsa kaça satılmış? sizin dükkana benzer diğer dükkanların kira bedelleri ne? yakın zamanda dükkan değil de apartman dairesi alım-satımı olduysa değerini öğren, ondan önce satılanları bul, değer artışının m2'ye farkı ne kadar olmuş? Bu bilgileri bulursan buradan yardımcı olmaya çalışırım değer bulma konusunda.
Sosyal ağlarda paylaş

Kira tespit davası açarsa, bilirkiş inceler buarnın değeri aslında 3000 tl olması lazım derse 3000 tl olur, tahliye davası açması için, kira bedelini ödememeniz lazım o halde tahliye talepli icra takibine geçer veya senede 2 kere kirayı zamanında yatrımassanız yine sene sonunda tahliye davası açabilir. yada 6570 sayılı gayrimenkul kiralarındaki mevcut haklı sebeler olmalı.

Şu aşamada birşey yapmayın, ya artırımı kabul edin yok gerçekden ederi bu değil derseniz bırakın kira tespit davası açsın sonucunu bekleyin, ama 1 sene sonunda dava biterse ve kira bedeli atıoyrum 4000 olursa eksik kalan kısımları geriye dönük olarak sizden alır, ve kira 4000 tl olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Genelde cevre dukkanlar tum kirayi banka araciligi ile odememek ve vergiden kacinmak ocicin dusuk bedel oduyordur. Bunu bilirkisi raporuna itiraz icin lehinizekullanabilirsiz.

Ancak belirteyim, annemin %100 kendi tapulu malini benden habersiz cok ucuza kendi dukkani zannederek kiralayan dayimin basima sardigi kiraciyi ben tahliye edemedim. Mahkeme izin vermedi. Kirayida artiramadim. Bunun uzerine sozlesme sonuna cektim ihtari, cikmadilar, mahkeme ile de tahliye edemedim. Yeni kiraciyi tehdit ederiz dediler. En sonunda ben kullanacagim diye tahliye ettim. Sonra uzun sure Bir sure bos tuttum dukkani gene orayi onlara yar etmedim.

Dolayisi ile mulk sahibi ile atismanin c ok bir anlami yok. Yan dukkanin kirasinin da cok bir anlami yok. Sokak uzerindeki m2 basina piyasasi ne ise verin, adamin hakki olan budur.Mal sahibinin hakkini verin. Fazlasini istrse de direnin, arttiramaz, sizi cikarirsa da o istedigi fiyattan kiralayamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

avukat bi tanıdık buldum. diyor ki kira sözleşmeniz 1. ayda size teklif bile edemez 1. ay dışında. ama siz hemen geri ihtar çekin, kira kontratınız 1. ayda olduğunu ve böyle bir ihtar yıl ortasında söz konusu olamayacağını belirten, yoksa kabul etmiş sayılırsınız dedi.
Sosyal ağlarda paylaş

al abi. top secret hukuki mütalaa.

6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun’a göre değerlendirme

Daha önce belirtildiği üzere, 6570 Sayılı Kanun, işbu kanunun 1. maddesinde sınırlı olarak sayılan üstü kapalı işyeri ve konutlarda uygulanmaktadır. Bunun dışında kalan ve kira sözleşmelerinden doğan tüm uyuşmazlıklar Borçlar Kanunu hükümlerine göre çözümlenmektedir.

Kiraladığınız gayrimenkulun işbu kanun kapsamında sayılması halinde, belirli süreli kira sözleşmesine son verebilme imkanı aynı kanunun 11. maddesi kapsamında yalnızca kiracıya tanındığından, aranızdaki protokolün kiralayan tarafından sona erdirilmesi ancak aynı kanunun 7. maddesinde sınırlı olarak sayılan tahliye sebeple halinde mümkün olabilecektir. İlgili maddede sayılan tahliye halleri kısaca; yazılı taahhüt sebebiyle tahliye, konut ihtiyacı sebebiyle tahliye, işyeri ihtiyacı sebebiyle tahliye, yeniden inşa veya imar maksadıyla esaslı surette tamir, tevsii veya tadil sebebiyle tahliye, iktisap ve ihtiyaç sebebiyle tahliye, iki haklı ihtar sebebiyle tahliye, akde aykırılık ve fuzuli işgal sebebiyle tahliye ve kiracının veya birlikte yaşadığı eşinin aynı şehir veya belediye hudutları içinde oturulabilir konutu bulunması sebebiyle tahliyedir.

Kiralayan tarafından işbu sayılan tahliye halleri ve sebepleri dışında bir sebep göstermeden tahliye davası açılması 6570 Sayılı Kanun çerçevesinde mümkün değildir. Nitekim Yargıtay 6. Hukuk Dairesi’nin 1998/3635 Esas no.lu kararında “Kiralanan mahallede bulunduğuna ve musakkaf nitelikte bulunduğuna göre 6570 sayılı yasaya tabi olduğu açıktır. Bu yasanın 7. maddesinde tahliye sebepleri belirtilmiştir. Burada hüküm bulunmayan haller için BK’nın ilgili maddelerindeki sebeplerin yine tahliye istek sebebi olarak gösterilmesi icap eder. Olayda davacı hiçbir sebep göstermeksizin süre bitimi nedeniyle tahliye istemiş olduğundan isteğin kabulü mümkün değildir.” hitamında hükmedilmiştir.

6570 sayılı kanunun 7. maddesine dayanan tahliye davasının sözleşmenin bitiminde ve Yargıtay’ın müstekar içtihatlarına göre 1 (bir) ay içinde açılması gerekmektedir. Sözü edilen kanunun 7. maddesi “aktin hitamında” tabiri kullanmakta; ancak ne kadar süre içinde açılacağı hususunda bir açıklık getirmemektedir. İcra ve İflas Kanunu’nun 272. maddesinin kıyasen uygulanması sonunda davanın 1 (bir) ay içinde açılacağı belirlenmiştir. Daha önce veya bir aylık dava süresi içinde akdin yenilenmeyeceği hususundaki irade karşı tarafa ulaştırılmış ise 1 (bir) ay içinde dava açma zorunluluğu yoktur. O dönemin sonuna kadar her zaman dava açılabilir. Kaldı ki uygulama ve yerleşen içtihatlara göre kiralayan ya da malik kira akdindeki süre dolmadan veya yukarıda sözü edilen bir aylık dava süresi zarfında akdin yenilenmeyeceği konusundaki iradesini karşı tarafa ulaştırırsa yeni dönemin sonuna kadar her zaman dava açabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada ek bir bilgi olarak söylim eğer kiralayan sizi çıkarmanın başka bir yolu olarak kira sözleşmesi bitiminde sizden kira yatırmanızı istemez veyahut kira zam oranını isteyerek belirlemez ise sizde garantör olarak bir tevdi mahalli tayini (ödeme yeri belirlenmesi) davası açarsınız böylelikle mahkemenin belirlediği yere ödeme yaparak ödememiş olma yükümlülüğünden de kurtulursunuz

Son olarak ödeme yeri belirlenmesi değişik iş olup 1 - 2 günde karar bağlanan dosyadır

saygılar...
Sosyal ağlarda paylaş

Joker said:

avukat bi tanıdık buldum. diyor ki kira sözleşmeniz 1. ayda size teklif bile edemez 1. ay dışında. ama siz hemen geri ihtar çekin, kira kontratınız 1. ayda olduğunu ve böyle bir ihtar yıl ortasında söz konusu olamayacağını belirten, yoksa kabul etmiş sayılırsınız dedi.

ben tam anlamadım burda ne denilmek istediğini. ancak ihtara cevap vermezsen içeriğini kabul etmiş sayılırsın cümlesinin doğru olmadığı görüşündeyim. zira karşı tarafın talebine cevap vermeyerek veya talebini istediği gibi yerine getirmeyerek tam aksine talebin kabul edilmediğinin anlaşılması daha uygun bir yorum olacaktır.

ihtara cevap vermezsen içeriğini kabul etmiş sayılırsın gibi bir hukuk kaidesi olsaydı herkes birbirine farklı şekil ve içeriklerle ihtar çekerdi. öyle ki hiç tanımadığımız kişileri kendimize borçlu hale bile getirebilirdik diye düşünüyorum.

tabi tekrar belirtmeliyim ki bunu genel hukuk mantığı içinde söylüyorum. eğer sözleşmede aksine bir hüküm varsa mümkün olabilir ancak böyle bir hüküm var olsa bile geçerli olup olmadığı tartışma konusu olmalıdır.

ihtarname de yazılmış olan ...cevap vermezseniz kabul etmiş sayılırsınız gibi bir ibare için belki böyle bir şey söylenmiş olabilir. ama yinede genel mantığa uygun düşmez.

bir başka ihtimal ise mülk sahibinin kamu kurum veya kuruluşu olması durumunda olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

ihtarın kabul edilmemesi hiç bir anlama gelmez. şöyle ki; ilerde ihtar çekenin alacağı kesinleşirse, ihtarnamenin tebliğ alındığı günden itibaren temerrüt faizi vs. işlemeye başlar. o bakımdan bir milat gibi düşünebilirsin.

onun dışında, ihtarnameye cevap vermemenin bir yaptırımı yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

yani şöyle diyim biz en son geçen haziranda kira artırımı yaptığımız için sanki karşı taraf hazirandan haziranaymış gibi düşünmüş yıllık döngüyü. avukatta dediki geçen sene öyle bi artırım yapıldığı için bu şekilde bir kanı oluşabilir siz bunu reddeten ve kira artırımı sözleşme tarihinde yapılacağını anlatan ihtar çekin dedi. muhtemelen karşı tarafta sözleşme yok. (çok eski oldugu için kayıp flndır.) sözleşme tarihi nedir bilmiyorlardır. biz zor bela bulduk sözleşmeyi. ocak ayında başlatılmış sözleşme.

ben diyorum ki ellerinde sözleşme olmamasınıda lehimize kullanarak kira artırımı yılını doldurmayan sözleşmede yapılamaz diyip. ocak ayında olduğu bilgisinide vermiyeyim. sonuçta kontratı saklamakla yükümlülerdi kaybetmeselerdi :P maksat yokuşa sürmek :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...