Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Adil Kullanım Kotasına karşı çözüm

Artariel

Öne çıkan mesajlar

torrentlerde tamamen işe yaradığını bizzat test ettim onayladım.

olay şu, sebebini bilmiyorum ama modem arayüzünde (huawei hg521 modem için konuşuyorum) temel->wan bölümünde dsl ayarları yaptığımız sayfa var, sayfanın en altında MTU: diye bir bölüm var. işte onu 0'dan 300-400 arası (ben 392 yapıyorum) yaptığınızda hızınız tamamen eskisine dönüyor ama torrent için. gece yatmadan evvel torrente salayım falan diyorsanız yapın derim bunu. çünkü bu ayarı yapınca bazı siteler girilmez oluyor, google ve facebook bunların başında. onun dışında şu an paticiğe giriyorum, ekşi sözlüğe giriyorum, dl yaparken yeterli zaten bunları gezmem.

dediğim gibi modeminizde MTU ayarını yapabildiğiniz bölümü bulun ve 392 girin. değeri ne kadar düşürürseniz o kadar siteye giremiyorsunuz ama hızınız da bi o kadar eskiye dönüyor. yaklaşık her akşam yatmadan evvel yapıyorum bunu sabaha bir ton şey inmiş oluyor, 792 kb/s ortalama ile.

default değer 0 veya 1492, herhangi birini girebilirsiniz. bu arada bu olay herkeste çalışıyor, yeter ki modemdeki mtu ayarını yapabileceğiniz bölümü bulun

edit : bu arada başlık biraz korsana teşvik ediyor da yörüngeye çıkma sebebiyse bi uyarıverin harekete geçeyim :p
Sosyal ağlarda paylaş

başlık olarak kalması daha faydalı olabilir diye düşündüydüm, şahsen ttnet başlığında gezinmeme rağmen gözüme çarpmamış sanırım sdf

bu arada modemi biraz kurcalıyorum, huawei hg521'i yani. bu arayüz, resmen sadeleştirilmiş. az önce modem config dosyasını indirdim, admin kullanıcısının bile modem arayüzünde göremediği bir ton ayar bu dosyada mevcut. bu config dosyasında service="TR069_INTERNET" bölümü var ancak dsl ayarlarında yok ve seçenek olarak arayüzünde böyle bir şeyi barındıran modem sahipleri TR069 servisini kapatıyor şu mtu ayarından önce falan. sanırım şu tr069, uzaktan modeminize erişimi açan şeymiş. az önce kaldırıverdim onu config dosyasından TR069'u silip sadece INTERNET yazdım ve tekrar upload ettim. WAN ayarlarında yalnızca INTERNET gözüküyor şu an.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

abi bi terslik var. mtu ayarının hiç bi alakası yok gibi düşünüyorum kısıtlı network bilgimle. networkçü dayılar gelsin bilgilendirsin bizi ama, hakkaten saçma geldi bana yani.

durum->wan->dsl bölümünde hattına ne kadar hız indiği yazıyor mesela. o limit dahilinde hız alabiliyosun. ttnet muhtemelen modemden falan ayar çekiyor ya da bir şeyleri atlıyor ki mtu çalışabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

paketler daha boluk porcuk oldugu icin (1.5k veya az altyidi sanirim mtu pppoe vb modeminizin baglanmak icin kullandigi protokol) filtre normalde bekledigi boyuttaki/sayidaki bir paket yerine ahi gitmis vahi kalmis bir suru cop bilgi aldigini varsayip kullaniciya yansitmiyor olabilir

cok alt seviyeyle ilgilenmedigim icin filtre neye gore calisiyor onu bilmiyorum da popomdan sallayabildigim en mantikli sey bu
Sosyal ağlarda paylaş

vdsl2 modemi olan ZTE XDSL 931'de MTU ayarına ulaştırmıyor, senin yaptığın gibi configi falan editleyip uzaktan erişimi kapadım..

eski bir firmware'e downgrade edip o ayarlara ulaşılıyomuş ama downgrade de yaptırmıyor, telnet ile bağlanıp tftp ile yollamayı denedim o bile olmadı =)

firmware'e bir koruma koymuşlar sadece ttnet firmware'i yükletiyor hehe

çözebilen varsa ZTE XDSL 931'i bir söylesin ya çıldırcam
Sosyal ağlarda paylaş

ha bu arada ttnetin firmware'ı yüzünden mtu ayarını göremeyen varsa bakım->aygıt->konfigürasyon dosyası bölümünden mevcut configi indirin, maxmtusize gibi bir şeyi arayın o configden daha sonra oradan düzeltin mtuyu sonra kaydedip config yükle deyip modeminizin reslenmesini bekleyin işte.
Sosyal ağlarda paylaş

kertenkel said:

vdsl2 modemi olan ZTE XDSL 931'de MTU ayarına ulaştırmıyor, senin yaptığın gibi configi falan editleyip uzaktan erişimi kapadım..

eski bir firmware'e downgrade edip o ayarlara ulaşılıyomuş ama downgrade de yaptırmıyor, telnet ile bağlanıp tftp ile yollamayı denedim o bile olmadı =)

firmware'e bir koruma koymuşlar sadece ttnet firmware'i yükletiyor hehe

çözebilen varsa ZTE XDSL 931'i bir söylesin ya çıldırcam

bende de ayni modem var, hic bi bok yapamadim. cozen olursa cok makbule gecer valla :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...