Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atatürk düşmanlığı

Feamer

Öne çıkan mesajlar

He la ülkeyi kurtarmakta en büyük role sahip adamı anmayalım, saygı göstermeyelim. Ne de olsa General adam. Türk tarih kurumunu, dil kurumunu filan da havadan geldi zaten. Ülkeyi modern yola sokan tonla şey kendi kendine oluverdi.

Atatürkle ilgili çok argüman duydum da "savaşan generalden mi ilham alalım" çok başkaymış yahu.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi adamı gerçekten Gurren Lagann sanmıyorsunuz inşallah? Böyle DORILLU'yu vurup bütün orduları sololuyor, GUUUUUTS diye bagırarak inkilapları yapıyor?

Tek kişilik işler değil onlar çocuklar. Ben halkımla gurur duyarım, helal derim.

Büyütmeyin kafanızda bu kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

Din dediğimiz böyle bir şeydir abi bir tanrı yaratıp ona tapmak.
said:
Okumuş Bir İşçi Soruyor

Yedi kapılı Teb şehrini kuran kim?
Kitaplar yalnız kralların adını yazar.
Yoksa kayaları taşıyan krallar mı?
Bir de Babil varmış boyuna yıkılan,
Kim yapmış Babil'i her seferinde?
Yapı işçileri hangi evinde oturmuşlar
altınlar içinde yüzen Lima'nın?
Ne oldular dersin duvarcılar
Çin Seddi bitince?
Yüce Roma'da zafer anıtı ne kadar çok!
Kimlerdir acaba bu anıtları dikenler?
Sezar kimleri yendi de kazandı bu zaferleri?
Yok muydu saraylardan başka oturacak yer
dillere destan olmuş koca Bizans'ta?
Atlantik'te, o masallar ülkesinde bile,
boğulurken insanlar
uluyan denizde bir gece yarısı,
bağırıp imdat istedilerdi kölelerinden.
Hindistan'ı nasıl aldıydı tüysüz İskender?
Tek başına mı aldıydı orayı?
Nasıl yendiydi Galyalılar'ı Sezar?
E bir aşçı olsun yok muydu yanında?
İspanyalı Filip ağladı derler
batınca tekmil filosu.
Ondan başkası ağlamadı mı?
Yedi yıl Savaşı'nı 2. Frederik kazanmış?
Yok muydu ondan başka kazanan?

Kitapların her sayfasında bir zafer yazılı.
Ama pişiren kim zafer aşını?
Her adımda fırt demiş fırlamış bir büyük adam.
ama ödeyen kimler harcanan paraları?

İşte bir sürü olay sana
Ve bir sürü soru.

Bertolt Brecht

xunn said:

Söylemek istediğim beklenildiği üzere beynin sorgulama porsiyonunu vız geçip egoya saplanmış yine.

Hayır evladım, olması gereken çocugun atatürk'ü tarih dersine sıkıla sıkıla dinleyip eve dönüp Metal Gear Solid oynayıp çocuklugunu yaşaması.

İdeolojiler, inançlar, politik figürleri çocuklara vermenin taraflar için sadece fanatik yetiştirdiğini anlatamıyoruz size galiba.

ne diyeyim bilmiyorum ki, okumadan etmeden, dinlemeden cevaplar açıklamalar bu egosu.

bütün yazı, alıntı yapılan yazıyı okusan

kız eline bi avuç kovan almış gelmiş televizyona diyor, biz bunlarla yaşamak istemiyoruz diyor, bizde diğer çocuklar gibi olmak istiyoruz diyor.

doğunun sınır köyünde okul bile olmayan bi köyünde kızı kim kemalist ideoliji ile zehirlemiş acaba?

ki kaldıkı kızı zehirlemiş olsunlar, kız okul isiyor ya OKUL!

nedir sizi burada rahatsız eden anlamadım ki?

veya kemal size ne yaptı onu söyleyin ona göre konuşalım.

bu tür argümanların arkasına sığınmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

said:
ama kızın dediği gibi "atatürk" isminin çağrıştırdıkları, çağdıştıracakları var olmalı, bunlar sevilmeli, insanlara bir şekilde ilham almalı.

Niye?

İlham alacak tarihi figür mü tükendi?

Niye penisilini bulan bilimadamları yerine hala savaş generalleri putlaştırılıyor?

Atatürk aslında sadece bir komutan değil bir devrimcidir, tepeden tabana doğru ileriye yönelik toplumsal bir değişimin adıdır, bu yüzden sorun oluyor

aslında Atatürk etten kemikten daha fazlası oldu bir fikir bir ideal olarak algılanmalı "Kemalizm"in bir parçası

ama bu da bir fikir olduğundan kelli katılıp katılmamak insanlara kalmış "ben katılmıyorum kardeşim, bence yanlış" deme hakkını da verebilecek kadar geniş bir ideoloji

uygulamalarla ilgili hataları ayrıca değerlendirmek lazım elbet
Sosyal ağlarda paylaş

DrTirolBey said:

xunn said:

said:
ama kızın dediği gibi "atatürk" isminin çağrıştırdıkları, çağdıştıracakları var olmalı, bunlar sevilmeli, insanlara bir şekilde ilham almalı.

Niye?

İlham alacak tarihi figür mü tükendi?

Niye penisilini bulan bilimadamları yerine hala savaş generalleri putlaştırılıyor?

Atatürk aslında sadece bir komutan değil bir devrimcidir, tepeden tabana doğru ileriye yönelik toplumsal bir değişimin adıdır, bu yüzden sorun oluyor

aslında Atatürk etten kemikten daha fazlası oldu bir fikir bir ideal olarak algılanmalı "Kemalizm"in bir parçası

ama bu da bir fikir olduğundan kelli katılıp katılmamak insanlara kalmış "ben katılmıyorum kardeşim, bence yanlış" deme hakkını da verebilecek kadar geniş bir ideoloji

uygulamalarla ilgili hataları ayrıca değerlendirmek lazım elbet

Bu güzel bir argüman, ama katılmıyorum.

Atatürk şu an bu ülkede yaptıklarını simgelemiyor, üzgünüm.

Çoktan put. Hakkında kötü konuşmak bile yasak. Ben küçükken de böyleydi, şu an da böyle.

Ben şu an çıkıp bu forumdaki herhangi biriyle dalga geçen birşey yazabilirim, ama atatürk hakkında yazamam.

Bunun sebebi ne? Ideolojileri çok dogur oldugu için değil, put oldugu için.

Atatürk öldü arkadaşlar, eğer eski bir akrabanız falansa başınız çok sagolsun, yapmaya çalıştıgı şeyler, devrimleri solo işler değil, üzgünüm.

Ve her postunuz da çok önemli bir sorununuz var, atatürk'ün idealleriyle bir problemim varmış gibi yazıyorsunuz. Böyle bir durum yok.

Bu ideallerin ilk defa atatürk tarafından ortaya çıkarıldıgı gibi bir tutumunuz var, buna karşıyım.

O ideallerin sürdürülmesi için bir putun gerekliliğini savunmanıza karşıyım.

İdeal kendi başına bir kuvvettir, bir argümandır, bir çözümdür. Bunun için her benliği daha enikken alıp zorla sevdirmeye çalışmanız, Atatürk'ün ideallerinin çok zıttı bir hareket.
Sosyal ağlarda paylaş

Black Metal Ist Kreig. Ne derseniz deyin bir milletin geçmişi savaşlarındadır. Ama her ne kadar öyle olsa da yapılan savaşlarla övünmek de yanlış bir şey. Savaşı sanki tek başına kazanmış gibi lanse edilmesi de yanlış, benim dedem de savaştı, hatta sakat kaldı cephede ama sadece bayramlarda hatırlanıyor. Düşman olmanız gereken Atatürk değil hem eğer savaşçı kişiliğine kızıyorsanız, gidin 1. Dünya savaşı'na girmemizi sağlayan varlıklara kızın. Seviyorsanız da gidin konuşun. Bu topraklarda yaşayıp da hiçbir şey yapmamış, katmamış insanlar da vatan toprağını satmakla meşgul hala. Onları putlaştırmaktan daha iyi kendi kahramanınızı putlaştırmak. Ama Atatürk'ü putlaştırmak da doğru değil. Benim kahramanım da benim dedem olmalı. Xunn da demiş, tek başına kazanılmadı malesef o savaşlar.
Sosyal ağlarda paylaş

iran devrimi destekleyen iran solcuları, devrim sonrası sığındıkları memleketlerde "iran aslında çok modern biterdi bıdı da bıdı" diye ağlamaları gibi

"biz eskiden metal gear oynar anime seyrederdik" dememizi istemiyorum.

yazıda demek istediğim, atatürk adını kullanarak zaten zaten rejim düşmanlığı yapıldığı konusu.

ama hop, çok özgürlükçü ve bilgili bireylerimiz hemen atlayıp yazıda ki fikrimi doğrular argümanlarla ortaya çıkıyor

ne yazılanı okumadınız dimi?

atatürk demiş hemen atla, saldır
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Ve her postunuz da çok önemli bir sorununuz var, atatürk'ün idealleriyle bir problemim varmış gibi yazıyorsunuz. Böyle bir durum yok.

Bu ideallerin ilk defa atatürk tarafından ortaya çıkarıldıgı gibi bir tutumunuz var, buna karşıyım.

İdeal kendi başına bir kuvvettir, bir argümandır, bir çözümdür. Bunun için her benliği daha enikken alıp zorla sevdirmeye çalışmanız, Atatürk'ün ideallerinin çok zıttı bir hareket.

benim demek istediğim -ilk yazdığımda da- bu tartışmanın şu ortamda konuşulmasının, savunduğun konulara bi yarar sağlamayacağı, kimlere yaradığı da ortada.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu elbetteki tek başına yapmadı. Bunu diyen de yok. Olmasaydı bu yol açılmazdı diyoruz. Buna da karşı durmazsın herhalde.

Atatürk gayet eleştiriliyor, her insan eleştriliyor. Yasak olan hakaret etmek. Ki sadece Atatürke özgü değil bu. Burda da birisine tonla hakaret etsen verdimi mahkemeye alırsın cezayı.

Atatürk sadece bir adam, bir insandan ibaret. Yaptığı şeylerle 1000 kere saygı ve sevgi hakeden bir adam. Ha biri sever öbürü sevmez, orası insanların bileceği iş. Lakin adamın ardından gelen iş bilmezlerin hareketlerinden Atatürkü sorumlu tutmak da yanlış.

Atatürk putlaştırılmıyor, bu da yanlış bir argüman. Bu kadar saygı hakeden bir adamın arkasından yalan, yanlış bilgilerle saldırılması insanları kızdırıyor.

Ha Atatürk eleştirilemez, hakkında konuşulamaz diyen adamın da "Atatürk dinsizmiş" diye dolaşan adamdan bir farkı yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

Sakin ol, bir nefes al, kimsenin kimseye saldırdıgı yok.

Yazıyı okumadım, başladım yarım bıraktım ilgimi çok çabuk yitirdi.

Yorumlara baktım, ve kendi yorumumu yaptım.

Yazının içerigini tam bilmeden yaptıgım yorum, söyledigimi direkt saldırıdan muaf kılan şey, bilmem anlatabildim mi?

Atatürk'e düşmanlık beslemek atatürk'e hayran olmak kadar içi boş.

Hiçbiriniz tanımıyorsunuz, hiçbiriniz kişiliği hakkında gerçek elle tutulabilir bir bilgiye sahip değil.

Burada atatürk'ün idealleri değil sorun, atatürk'ün kendisi.

Bu tartışmada "Atatürk'ün idealleri çok saçmaydı" diyen tek bir post yok, okumadınız diye aglarken kendin okumuş olmana ragmen anlamaman çok hazin.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Atatürk putlaştırılmıyor, bu da yanlış bir argüman. Bu kadar saygı hakeden bir adamın arkasından yalan, yanlış bilgilerle saldırılması insanları kızdırıyor.

Atatürk putlaştırılalı baya oluyor, bandwagon'un içinden belli olmaması normal.

said:
Ha Atatürk eleştirilemez, hakkında konuşulamaz diyen adamın da "Atatürk dinsizmiş" diye dolaşan adamdan bir farkı yoktur.

Ne boş bir laf lan bu?

Atatürk daha yeni eleştirilebilir bir hal aldı. Yakın tarihinizin nabzını biraz daha iyi tutun. Daha önce böyle bir tartışmayı yapamazdık, "höst" derlerdi adama.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

xunn said:

benim demek istediğim -ilk yazdığımda da- bu tartışmanın şu ortamda konuşulmasının, savunduğun konulara bi yarar sağlamayacağı, kimlere yaradığı da ortada.

Fikir alışverişi yapıyoruz, tartışmanın kimseye yaraması söz konusu değil, fearmongering'in manası yok. Türkçe'sini bilmiyorum kusuruma bakmazsınız artık.
Sosyal ağlarda paylaş

biz burada veya gazete ve dergilerde atatürk hakkında entelektüel konuları tartışa biliriz ama işte geniş kesimlere yansıması öyle olmuyor.

kemalist dediklerimiz de, birkaç particilik yapan boş sömürücü hariç.bazı konulardan rahatsız olan ve bunlara karşı bu tip argümanlarla gelen kişiler. ne yapsınlar bilgisi görgüsü o kadara yetiyor. bazı insanlar bir şeylere bağlanmak ister.

inönü ve menderesin yaptıkları bilgi kirlilikleri sonucu biz bu gün bunları konuşuyoruz. "atatürk isminin altın boşaltarak oy almaya çalışmak -hangi kesimden acaba?- veya atatürk ismin yanlarını takviye ederek ve putlaştırarak karşı argüman geliştirmek

süreç içinde benzer konular devam etti ve biz şu anda bunları konuşuyoruz.

iki argümanda bu süreçte doğru, ama doğru olmalarınıda bu süreç sağladı.

adam sağlam toprak ve eğitim reformu yapacaktı ama ömrü yetmedi sonuç ortada, hani zafer kazanmasına yardımcı olanların yaptıkları
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ülkede ki adam gibi reform yapabilecek kapasiteye ve entellektüeliteye tek bir insanın sahibi oldugunu düşünmen bile neredeyse din seviyesinde.

Dindarlarla tartışamadıgım gibi seninle de güzel tartışamıyorum bu yüzden.

Çünkü söylediğim herşeyi senin kalbinle sevdigin birşeye söylüyorum ve ne desem beni kötü adam yapar.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...