Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.8 [10mayis12]

Kharon

Öne çıkan mesajlar

@Vingtor
evet 200TL bisey o zaman sorun yok :)

@Kovboy
Açıklamada 2 farklı konfigrasyon var. Üsttekine bakarsak yaramaz, alttakine bakarsak işini görür ama ekstradan bir 4gb ram daha tak derim.

Ancak satıcı ile ilgili hiç yorum yok, satışta yok. Ben emin olmak için bir mesaj atıp sor derim. Neden farklı yazılmış ki.
Sosyal ağlarda paylaş

intelcorei5 3.4 + wibtek z87-m pro + dark viper kasa falan ben çok anlamadığımdan bakına bakına götümden böyle bişi salladım.

kasa

http://www.eksenbilgisayar.com/urun/dark-viper-dkchviper-power-yok-usb-ses-siyah-kasa.aspx

anakart

http://www.eksenbilgisayar.com/urun/wibtek-z87-m-pro-z87-lga1150-ddr3-1600-hdmi-anakart.aspx

işlemci

http://www.eksenbilgisayar.com/urun/intel-core-i5-4670-340-ghz-lga1150-islemci.aspx

olur mu yani nasıl olur falan?
Sosyal ağlarda paylaş

Gaming icin bilgisayar toplama niyetindeyim de. DDR 4 falan beklesem mi? Onun icin yeni anakartlar cikar heralde. 2013 sonlarina dogru gelecek diye okumustum bi ara.

Onun disinda ekran kartlarinda durum ne simdi? Iyi bir ekran karti olarak gtx 660 nasil olur?

Islemci olarak i5-3570k'den baska performans/fiyat konusunda daha iyi bir islemci var mi?
Sosyal ağlarda paylaş

islemci i5-4670k 240$
ssd OCZ Vertex 450 128gb 80$
power supply corsair 750w 85$ ya da yeter derseniz Cooler Master GX - 650W 40$
ram CORSAIR Vengeance 8GB 72$
anakart GIGABYTE GA-Z87X-UD3H 145$ veya ASRock Z87 Extreme4 145$
ekran karti ASUS GTX660 160$

Simdi bunlarin cogu indirimdeki urunler. O yuzden bugun veya yarin siparis vermem gerekli. Nasil sizce?
Sosyal ağlarda paylaş

sistemi kaç yıl kullanmayı planlıyorsun?
upgrade etmeyi düşünüyor musun 3 yılda bir yoksa yettiği kadar gitsin mi diyorsun?
tv'ye mi bağlayacaksın monitöre mi?
eğer monitörse çözünürlük durumu ne monitörün?
En çok hangi oyunları oynayacaksın? MMO, fps, stra?
Sosyal ağlarda paylaş

amd son seri işlemciler oyun performansında bir kaç el daha iyi olsa da intel'den şaşmaya değmez. 4. nesil intel al (ki seçtiğin öyle zaten).

Anakart işi tecrübeye kalmış. Anakart'ın iyi oluşu belli bir seviyeden sonra senin bilgine kalıyor. SLI/Crossfire yapacaksan, kaliteli entegre ses kartı istiyorsan, hız aşırtma yapacaksan, ram manyağı edeceksen aleti falan daha fazla bütce ayırıyorsun Anakarta. Bunlara pek bulaşmam diyorsan AsRock Pro 4 serisi gayet yeterli. Giga'nın kalitesini bilmediğim için biişey diyemem. Amerika'da yaşıyorsun heralde garantisi hede hödösü vardır bunların gönlün rahat al bi tanesini.

Ekran Kartı ise hangi oyunu oynadığına kalmış. 7950'e kadar düşebilirsin bence ekran kartında. Benchmarklara bakarak senin için kabul edilebilir olanı bulabilirsin. Detay manyağı değilsen bi kaç ayar high veya mediuma çekersin yüksek fps alırsın çok kasan oyunlarda. Yani 7950 kurtarmaz demiyorum kurtarır da oyunun optimizasyonu ne kadar iyiyse o kadar kurtarır hangi kart olursa olsun. Metro oynarken benim Mobile Ekran kartı "öldür beni öldür beni bittim ben" diye ağlıyordu.

tl;dr 7950 al fiyatı daha uygun. Yok ben uğraşmam alayım en iyisini diyorsan 7970

edit: Bir de mutlaka araştır son kararı vermeden. Kafana yatsın öyle al sonra 50 dolar kurtaracağım diye ne hallere düştüm deme :P
Sosyal ağlarda paylaş

R9 serisini inceledim de sikayetci olan cok fazla kisi var, genelde driverlar hakkinda.

Sapphire R9280X Su karti dusunuyordum mesela.

Onun yerine MSI R7950 Twin Frozr aldim. Hem 80$ daha ucuz, hem yaninda 3 tane beles oyun veriyor, hem de en azindan driverlari konusunda problem yok.

R9 serisinin de driver sorunu cozulur yakinda ama iste ben hic ugrasmak istemedim.

Seneye bi tane daha 7950 bi de psu aldim mi, bana fazlasiyla yeter diye dusundum, gerci crossfire icin asrock extreme-4 yeterli olur mu bilmiyorum 8-)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
http://i.imgur.com/bt784lu.jpg

listeyi kendim yaptım kimseye sormadım.

şu bilgisayarı iş için almayı düşünüyorum sizce uygunmudur. İş için derken desen bilgisayarı olarak kullanıcaz.(oyun yok ) 3d cizmiyoruz 2d sadece cizdigin deseni giydirme 3d var içinde o pek sıkıntı degil APEX 3 diye bir program (photoshop kadar zorlayıcı bir program degil)

http://www.textile-network.com/binary_data/3065618_32909_sdsone-apex3.jpg

Öneriniz var mı ? intel alma amd al ya da ekran kartı ati al şunu alma vs. Ne kadar performans fiyat ucuz olursa okadar iyi olur :)
Sosyal ağlarda paylaş

dogru diyorsun aslında öyle grafiksel birşey yok programda tek ihtiyacımız hız çizim 2d

şu nasıl

http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=4490

ya da bu

http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran%20Kart%C4%B1/asus-gt630-2gd3-gt630-gddr3-2gb-128bit-nvidia-geforce-dx111-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=61105#allImages

+8gb ram alıcam

acaba inventus yerine vatan'dan mi alsam daha ucuza geliyor
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi şöyle bir durum sözkonusu, Apex'i bilemiyorum ancak photoshop ram ve işlemci isteyen bir program olsa da bazı işlemlerde/efektlerde misal lightning , blur, liquify, texture ile ilgili işlemler vs. GPU gücüne ihtiyaç duyuyor. GPU yu sırf görüntü versin diye basit birşey takarsak bu tip özellikleri kullandığında yine yavaş kalacaktır.

Bu bahsettiğin kartlar beginner seviyesinde kartlar. PS gibi bir programda ne derece etkili olurlar bilemiyorum. Pek kullanan görmedim açıkçası performansı ile ilgili yorum yapayım ama 2. el high-end yada mid-range bir ekran kartı da alabilirsin ucuza gelsin diyorsan.

Hala bazı firmalarda stokta kalmış 4850 var mesela eski high-end bir kart. 3D testlerde bile farkı görebilirsin bir fikir vermiş olur.
Sosyal ağlarda paylaş

ASUS P8Z77-V LX INTEL Z77
INTEL Core i5-3570K 3.40GHz
CORSAIR Hydro Serisi H80i Sıvı Soğutucu
CORSAIR VENGEANCE PRO DDR3-1600Mhz CL9 16GB
CORSAIR Force GS Series 2.5 240GB SSD
MSI N770 Lightning GTX770 Lightning
CORSAIR Vengeance C70 Beyaz Kasa
CORSAIR 750W 80+ Gold tak çıkar kablolu PSU

Şu an 4.150 tl,
nVdia indirimi procladımı 3800'e falan alınabilir olacak. Beklemedeyim bu setup için.
Sosyal ağlarda paylaş

ASROCK Z77 PRO3 INTEL Z77, DDR3, LGA1155, SATA6Gb/s, USB3.0, PCI-E
INTEL Core i5-3570K SR008, 3.40GHz, 6MB L3, çift kanal DDR3, 22nm,
CORSAIR CMY16GX3M2A1600C9 VENGEANCE PRO DDR3-1600Mhz CL9 16GB ( 2x8GB )
WESTERNDIGITAL WD1002FAEX Caviar Black 1TB 64MB 7200rpm SATA 6.0Gb/s
CORSAIR CSSD-F240GBGS-BK Force GS Series 2.5 240G
ASUS GTX770-DC2OC-2GD5 GTX770 DirectCU II O.C.
CORSAIR CC-9011019-WW Vengeance C70 USB3.0 Beyaz

Şu setup için OCZ 600w psu yeterli mi? (şu anda e6600 gts 250 setup da o psu var da niyeyse fazla fazla almışım)

Sitede ekran kartı altında "minimum 600w" yazıyor ama extreme sitesinden psu calculation yapınca 427w gerekli diyor da,

hani psu almazsam inventusdan 3.4k ya geliyor şu setup. mantıklı gibi sanki?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...