Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.8 [10mayis12]

Kharon

Öne çıkan mesajlar

ya bu aralar niyetim yeni kasa toplamak da bir yandan da bekle şu next-gen konsollar çıksın elbet pc tarafında da birşey olur lan diyorum belki.

elimde Q9450 QuadCore cpu, 4gb ddr2 ve 1,5 sene önce aldığım msi 560ti twin frozr var. ram yönünden pc darboğaza girdi resmen de gidip de ddr2 ram almak istemiyorum yani ölü yatırım. kasa da nerdeyse 5 yaşında yani. bunu ofisime alıp yeni bişi yapma niyetindeyim upgradele uğraşmaktansa.

işlemci tarafında gelişmeler ne durumda? yaz sonunu beklemek daha mı avantajlı olur yeni kasa toplamak için.

haswell falan filan olayları vardı çünkü ne oldu acaba.
Sosyal ağlarda paylaş

jonq said:

Şahsen Notebook alacaksam HP tercihlerimin en sonunda olur. Gerek donanımsal olsun gerek support olsun HP Notebook konusunda yetersiz.

Oyun oynayacağını varsayarsak o GPU ile HIGH/ULTRA seviyede oyun oynaman zor.

Onun bir üst modeliymis ya yanlış bakmışim. İndirimli fiyatı 1500 kusur 1000 liraya alacağım ben. Üstün performans beklemiyorum zaten. Kullanırken de sürekli soğutuculu falan kullanırım sıkıntı olmaz inşallah.
Sosyal ağlarda paylaş

benim ufak bir sorum olacak kararsız kaldım,
ben bi tanıdık aracılığıyla gtx 660ti alacaktım(cebimde fazla bi para çıkmadan,neredeyse 0) fakat siparişim http://www.vatanbilgisayar.com/asus-gtx660-dc2-2gd5-gtx660-directcu-ii-gddr5-2gb-192bit-nvidia-dx11-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=62725 olarak geldi.şimdi performans testlerine falan baktım http://www.guru3d.com/articles_pages/asus_geforce_gtx_660_directcu_ii_top_review,18.html

açıkçası şimdi kartı geri versem bi daha tam olarak ne zaman elime ulaşır bilmiyorum(ucuz etin yahnisi hesabı),1 ay veya 2-3 hafta beklemek istemem.aralarında 3-5 fps fark var,sırf bu yüzden adama gidip çemkirsem mi karar veremedim,ne yapsam bi patilere sorayım dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

çirkeflik yapıp paramı geri aldım
http://www.vatanbilgisayar.com/asus-gtx660-ti-dc2-2gd5-gtx660-ti-directcu-ii-gddr5-2gb-192bit-nvidia-geforce-dx11-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=61900

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-n660ti-pe-2gd5oc-gtx660-ti-power-edition-gddr5-2gb-192bit-nvidia-geforce-dx11-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=61986

MSI vs ASUS
hangisini alsam ?
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi burada sadece bir site açılıyor, oranın sihirbazından makul mertebe bir kasa toplamaya çalıştım, bu fiyatlar normal mi, parçalar içerisinde f/p olarak daha mantıklı olan değişebilecek ana parçalar var mı, kasadaki güç kaynağı iyi midir görüş yazarsanız makbule geçer. Zaten esasen fikir edinme amaçlı bu konfigürasyon. Bütçe de bu civarlarda çünkü.

Kasa: AeroCool XPREDATOR 620W 80+ Plus Seasonic Güç Kaynaklı Big Tower Kasa (Çift 23cm Fan)-500,39 TL

İşlemci: INTEL Core i5-3570K LGA 1155 6MB 3.4GHz Dört Çekirdekli 22nm İşlemci-516,67 TL

İşlemci Soğutucu: Akasa Venom AMD/Intel LGA 775/1156/1155/1366/2011 İşlemci Soğutucusu-92,55 TL

Anakart: Gigabyte GA-Z77X-D3H Intel 1155 Soket DDR3 USB3 SATA3 ATX Anakart-304,70 TL

Bellek: Corsair Vengeance 16GB (4x4) DDR3 1600MHz CL9 Quad Kit-292,56 TL

Ekran Kartı: Zotac nVIDIA Kepler GTX670 2048MB DDR5 256 Bit Pci Ekspres-895,68 TL

HDD: WD Caviar Black 1 TB 7200 RPM 64 MB Ön Bellek 3,5"-227,24 TL

Optik Sürücü: SAMSUNG 24X SH-S224BB Sata-47,03 TL

Toplam 2876 yapıyor. (gerçi ekran kartını düşürebilirim sanırım biraz, 800 lira ne ya.) (bir de OC yapmak niyetim yok cpu soğutucu da mı gereksiz o zaman?)

teşekkürler
Sosyal ağlarda paylaş

16gb ram'e gerek yok, 8gb her ihtiyacını görürsün.

okadar büyük cpu fan'a ihtiyacın yok. ben aldım mal gibi, süs olarak kullanıyorum.

ekran kartına okadar para yatırma yazık bence, orta düzey kart seni çok rahat her oyunu oynatır.

bide en son, optik sürücüye ihtiyacın olmayabilir. Ben almadım, hiç ihtiyacım olmadı.
Sosyal ağlarda paylaş

Hmmm.

Aslında evet 8gb ram, stok soğutucu, optik sürücüsüz (gerekirse şimdiki sistemden sökerim zaten 2 tane var lol) da olur.

Ama kasa (psu lu ve psu suz) + ekran kartı önerilerine açığım

SSD yi sonraki formattan önce alırız yahu :D

Edit;

Aerocool Strike X 600W 80+ Plus Bronz Güç Kaynağı 180 TL
Aerocool VS-3 Advance 120 TL

böyle olunca kasadan 200 lira kardayım,

eh fan ve 8 ram çıkınca 250 lira daha inince 2.400 oluo.

ama ekran kartı ne olmalı işte ana problem bu. "gtx" tercih et "ti" tercih et derler ama hani 100 200 liralık bir kart da beni kaç sene götürür acaba?

karta 500 değil 200 verebilsem 2100 e geliyor sistem ki süper olur
Sosyal ağlarda paylaş

gaza geldim bütçeyi 2.600 2.800 arasına çıkartayım dedim.

Kasa: Aerocool Xpredator Kasa + Seasonic 620W 80+ / 500 TL
CPU: I7-3820 3.6ghz 10mb (Soğutucusuz) / 656 TL
CPU Soğutucu: Akasa Venom / 93 TL
MB: Asus Sabretooth X79 733 TL
RAM: Corsair Vengeance 8gb 1600mhz tek slot / 140 TL
GPU: Gigabyte gtx560 ti 1gb 256bit / 493 TL
HDD: WD Caviar Black 1 tb 64mb ön bellek / 227 TL

Total: 2842 oluyor

İşlemci o fiyata makul gibi, ekran kartı da performansı bir kart da. Acaba sabretooth alıp 700 tl vermek çok mu saçma. Saçma sanırım ama anakart seçiminden anlamıyorum. Asrock var fln ama tanımadığım marka. iyi midir? Seasonic PSU iyi midir fln?

Yanacak beynim yahu
Sosyal ağlarda paylaş

Abi çok basit kafa. "işlemci iyi olsun da uzun süre götürsün". anakart için ise, teknobiyotik sitesinin sihirbazı kullanmıştım da, o işlemciyi seçince bu anakart uygun olanlar arasındaydı. hem anakart ın iyi olması performans ı etkiliyor stabil olmasını arttırıyor vs gibi düşüncelerim var.

ama aydınlatın lütfen

edit; amaç sadece oyun öyle söyleyeyim.

bu arada gtx560ti diye düşünmemin sebebi de, gtx650 ile gtx560 karşılaştırmalarında 560 ın daha iyi performans verdiğini görmem. ha nvidia takıntılıyım o ayrı ama gtx560 ti yerine ne olabilir? işlemci ve anakarttan düşülecek ise.
Sosyal ağlarda paylaş

i5 bile her oyuna yetiyor, dediğim gibi işlemciye o kadar para harcamak yerine ekran kartına yatırım yaparsan daha uzun süre götürür

ben seasonic 620w psu kullanıyorum hiç bir sorununu görmedim

anakart aşırı pahalı overclock işine falan girmiyeceksen. 300 400 liraya gayet güzel anakartlar alınıyor

ha birde ram için genelde tek slot 8 yerine dual al derler

nvidia istiyorsan kartı gtx 660 flan yapabilirsin 600-700 lira falan ti olmayan versiyonları vatanda, indirimle 550 civarına düşer herhalde. haftasonları vatanda %25 %30 indirim oluyor öyle daha uyguna gelir

http://www.anandtech.com/bench/Product/660?vs=547
Sosyal ağlarda paylaş

tek slot ram için de "sonradan bir 8 daha alırsam" demişltim ama çift 4 daha iyiyse öyle yaparım.

anakart bir bakayım madem. bir de akşam detaylı bir araştrma yapayım ben en iyisi gpu larla ilgili.

bir de coolermaster ın haf 912 advanced kasası daha uygun sanırım fiyat olarak ona da bakmak lazım.

eskiden ne kolaydı yahu. gider şundan alıyorum der alırdım. şimdi işin içine kendim gireyim dedim yanıyor devreler.

bir de i5 in performans olarak daha uzun süre götürecek serisi hangisidir almışken öyle alayım. anca 5 6 senede bir yenileyebiliyorum da bilgisayarı.
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.vatanbilgisayar.com/intel-bx80637i53570k-core-i5-3570k-soket-1155-3,4ghz-6mb-cache-22nm-islemci/productdetails.aspx?I_ID=60089

bu

evet ekran kartlarını falan iyice araştırmak gerekiyor zaten pahalı meretler. oyun için zaten ekran kartı cpudan daha önemli en fazla para buna gitmeli bence

bende yeni kasa toplucam uzun zamandır ama üşeniyorum tam kafama bir şeyler yatıyor sonra başkaları giriyor vs

2 haziranda da yeni intel haswell serisi duyrulcakmış onu mu beklesem diyorum bi yandan da

anca kasa da karar kıldım şsdlgjg
http://www.vatanbilgisayar.com/Bilgisayar%20Kasas%C4%B1/corsair-cc-9011019-ww-vengeance-serisi%E2%84%A2-c70-gaming-midt-atx-beyaz-kasa/productdetails.aspx?I_ID=63476

psu yok pahalı mahalı ama çok güzel lan
Sosyal ağlarda paylaş

ben iyice cahilim işte. o serinin olayı ne ki?

ayrıca sözüne uyup,

cpu: i5-3570 3.4ghz,
m.board: gigabyte ga-h77m-d3h diye birşey seçtim
gpu: gigabyte gtx660ti 2gb 192 bit
ram: corsair vengeance 2x4gb kit

seçince 2340 a düştü fiyat. 660ti yerine 660 alsam 2150 fln oluo.

valla çok daha cazip.

ama işte eçtiğim işlemciye uygun 10 tane gigabyte mb var mesela. nedir mainboard da önemli olan. hepsi usb3.0 hepsi ivy bridge, hepsi aynı görünüo lol

edit; max ram desteği, max ram ghz desteği fln farkedio galiba
Sosyal ağlarda paylaş

yeni işlemciserisi işte, biraz performans artışı biraz güç tüketimin de azalış vs. hali hazırda suan ki seriden elinde olanların geçmesi içi pek bir sebep yok gibi de işte bende bekliyorum belki duyrulduktan sonra suanki fiyatlar biraz düşer diye (:P)

aynen çok fazla anakart var insanın kafası karışıyor. onun için biraz daha uzmanına sormak lazım
uygun fiyatlı en iyi anakart hangisi sorusunda bende yetersiz kalıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...