Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Başkanlık Sistemi

Seele

Öne çıkan mesajlar

arasında 100 sene olan olayları aynı kafada yargılamaktan vazgeçin yahu.

diğer değişkenler farklı çünkü, bu şekilde kıyas yapmanız mantıksız

uygun olabilir, uygunluğu tartışılır. gerçi bana sorsan parti sistemini ve liderliği tamamen kaldırırım ama yapacak birşey yok, futbol maçı izler gibi oy kullanıp takım tutuyoruz.

bide demagoglar var tabi, ondan başkanlık iyidir. Bitane robot yapalım, başkan yapalım onu miss.
Sosyal ağlarda paylaş

Seele said:

sipeyskeyk said:

Şuan ironik bir şekilde 1923-1938 arası nasıl yönetiliyorsak, çok az bazı nüans farklarıyla aynı şekilde yönetiliyoruz :) Ama bu sefer alınan 50% bir oy var ortada, onu bir göz önünde bulundurmak lazım.

baya fark var en cok. tek partili sistemde yasamiyor türkiye. insanlar 3 kere üst üste secti akp'yi. bu durumda ben oy atmadim "siz" attiniz %50 oy aldi bu parti. Yeni Anayasaya girmese bile daha öncenden bir referandum yapilir gibime geliyor.

Evet Atatürk'e ülkeyi öyle yönetme hakkını, ne verdi?

Adam muhtemelen ulan zaten ülkeyi ben kurtardım, ben savaştım, ben kurdum. Bu ülke için doğruyu ben bilirim dedi.

Tayyip Erdoğan ne dedi? Ulan 3 kere üst üste seçildim, demek ki halk benim ülkeyi sokmaya çalıştığım şekilden memnun, ben böyle devam edeyim.

Aynı şeyin laciverti yani, ikisi de kendilerinde farklı nedenlerden tek adam, tek parti, tek anlayış hakkını gördü/görüyor.

Bu kadar basit.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

aradaki 100 seneyi gectim, birinde halk padisahlikdan cok partili sisteme gecis doneminde.

digerinde cok partiliden geri donuse girmis.
ne bicim bi karsilastirma bu?

Ha ayrıca şu var. İslamcılık/ Şeriatçılık her neyse bir görüş değil mi?

Demokrasi kuracağım diye Atatürk'ün eliyle kurulan parti, bu odaklar tarafından ele geçirildi, korkutucu bir halk desteği aldı. PARTİ GENEL BAŞKANI TARAFINDAN FESHEDİLDİ abi, var mı ötesi. Yani...

Hala çok partili sisteme geçiş dönemindeyiz o zaman, CHP AKP'yi kapattırmaya çalışmadı mı, karşıt görüşlü bir ton parti kapatılmadı mı CHP'ye yakın duran yargı unsurları tarafından?

Kürtçü, islamcı diye kaç parti kapatıldı yani, yalan mı?

Neyse ya.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

aradaki 100 seneyi gectim, birinde halk padisahlikdan cok partili sisteme gecis doneminde.

Osmanlının son dönemlerinde zaten meşruti monarşi vardı yani çok partili bir sistem vardı. Ama birileri bunu beğenmeyip tek parti sistemi kurdu.

Dolayısıyla ortada Padişahlık sisteminden çok partili sisteme geçiş yoktu. Tek partili sisteme geçiş oldu.

Bu ayrıntı devamlı atlanır. İnsanlar sanıyor ki Osmanlının son dönemlerinde padişahın sözü kanundu, tek adamdı.
Sosyal ağlarda paylaş

işte yanlış bir karşılaştırma var ortada,
zamana ve durumlara bakılmadan bi kıyas, anlamsız.

bugünün dünyasıyla, bugünün senin benim kafa yapımla o zamanın ki farklı.
sonuçta doğru dediğin şey zamana ve yere göre değişir. Bu yüzden kıyaslamak anlamsız

ha konu neden buraya geldi, fena kuyruk acısı olan bi arkadaş ( ya da bi şekilde bi çıkarı var anlamadım ) "o zaman yapılanlarla kıyaslayamazsın" falan dedi diye.

bunun başkanlıkla ne alakası var? yok işte laf-ı güzaf. Sanki çok yaşamış sanki görmüş sanki oturup 1 arşiv okumuş. Hepsi ondan bundan duyma tatava gerçekler. Mesela yıllardır, ben bile ismet inönünün kuran yasaklattı diye bilirdim, meğersem tamamen yalanmış, yeni örendik arşivler açılınca.

neyse sadede gelelim, o zamanla bu zamanı bunlar üzerinden kıyaslamak hatalı. Mesela menderes döneminde de bu kadar despot bir hükümet vardı ama o zamanla da kıyaslamıyoruz akp yönetimini. Zaman farkı var çünkü.

Başkanlık olur mu olmaz mı?
olabilir, bide nasıl bir başkanlık? direk abd deki sistem mi? yoksa daha değişik versiyonu mu?

zaten şu anki seçim sisteminde, lider adam başkan ki, bi farkı yok yani.
ne değişecek gerçekte bizim için?
Sosyal ağlarda paylaş

cumhurbaşkanı var onun üzerinde ama başbakan medyayı ve yargıyı ele geçirebildiği için ( sadece akp yönetimi için konuşmuyorum )
doğrudan hükümet tabanlı c. başkanı oluyor çok düzgün bi adam değilse.

İşte seçim sisteminin değişmesi lazım,
tek parti olmayacak, her daim azınlıkları dinleyebilecek, şöyle bi uzlaşı ortamı yaratacak, particilikten uzak ( parti ve gruplaşma olmayacak ) bir sistem lazım bize.
Bu olursa ülke cidden kurtulur ülke, çünkü uzlaşı demek kimsenin sömürememesi demek. Particilik yok demek, meclisteki 330mvnin 1 adamdan oluşmaması demek.

Mis gibi,
biri önerge vericek, diğeri "tamam ama bende şuranın millet vekiliyim, benim temsil ettiğim insanlar böle düşünmüyo" diye çıkıp karşı çıkacak falan.

sonra yargıyı ayıracaksın adalet bakanlığından falan, özerk olacak. Ama denetlemeleri yapılacak.

sonra ünileride özerk yapacaksın, hiç denetleme falan olmayacak, ama şart koşacaksın "memlekete faydalı bişiler yapın" diye, yıllık belirli makale sayısı ne bileyim bi üretim falan şartı koşacaksın.
fikirler çıkacak yazılar yazılacak bişiler olacak yani.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Abi ama oralara girersek o zaman 50% oy atan halk tek partiye dönüş istiyor dememiz lazım.

Ortada bu kadar değişken varken bir yerinden tutup yorum yapmak zorunda kalıyoruz yani, her şeyi nasıl göz önünde bulunduralım.

iste, ortada milyon tane degisken varken gidip alakasiz seyleri karsilastirma yapamazsin zaten.

dasaa tarzi savunasim geldi simdi.
bi tarafta zebralar bir tarafta antiloplar varken sen neden uzaya sadece maymunlar gonderiliyo diyemezsin.
oldu mu?

throine said:

abi kendine muhalefet partisi kurup, sonra "bunlar çok muhalifler" diye partiyi fesh eden

sen de bi git ya ahah, millet ciddi saniyo sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Marty said:

Osmanlının son dönemlerinde zaten meşruti monarşi vardı yani çok partili bir sistem vardı. Ama birileri bunu beğenmeyip tek parti sistemi kurdu.

Dolayısıyla ortada Padişahlık sisteminden çok partili sisteme geçiş yoktu. Tek partili sisteme geçiş oldu.

Bu ayrıntı devamlı atlanır. İnsanlar sanıyor ki Osmanlının son dönemlerinde padişahın sözü kanundu, tek adamdı.

Bu konuları hiç tartışmamışız gibi kıyıdan köşeden yine aynı şeyleri yazma gayretini çok takdir ediyorum. Kurulan sistem teoride, osmanlıda var olan sistemden daha iyiydi. Meclisin üyelerinin bir kısmının başkan/cumhurbaşkanı tarafından seçildiği bir sistemden bahsediyorsun zira osmanlı dönemi sistemi derken. Ama CHPnin bu sistemi uygulamakta başarısız olduğu kesin. Halkı biraz daha bizim ideolojilerimize benzetelim diye diye uzun bir süre tepede kalmak istediler. O sistemden, DP'nin başa gelişine geçişte sistemde büyük değişiklikler olmadığını belirtmek istiyorum. Sadece oy verimi ve sayımı ile ilgili doğru değişiklikler yapıldı. Dolayısıyla ilk geçilen sistem tek partili bir sistem değildi. Eğer öyle olsaydı büyük değişiklikler yapılmadan bugüne gelmiş olmak mümkün olmazdı. CHP'nin tek parti olarak başta kalabilmesi, ülkenin kurulduğu dönemde başta olması ve dolayısıyla elde ettiği bürokratik vs kuvvet ile daha çok alakalı sistemden ziyade.
Sosyal ağlarda paylaş

lulz diye alıntı yapmam bişey yazamayacağımdan kaynaklı değil. o mesajını alıntı yapıp benim anlatmaya utanacağım şeyleri, belki görürde başkaları anlatır diyeydi.

anlatan da olmuş zaten. "yaae eskiden zeusa afrodite tapan varmış lan ne komik ahaha" diyen adamlar gibi olunca kaşındaki kişi laf atnmak zor. bir olayı zaman ve dönemsel şartlardan bağımsız değerlendirirseniz çok madara olursunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sol parti iktidarlarında 5%e düşmüştü baraj, AKP yeniden 10%a çıkarıd değil mi ?

Ben Türkiye'de iktidara gelecek hiçbir partinin bu değişikliği yapacağına inanmıyorum. Kimisine göre bu niyet okuyuculuğu gibi gelebilir ancak bu Türk siyasetçi profili sağ sol farketmeden milletten önce ben ve koltuğum dediği için kendi bineceği dalı kesmekten farksız olan baraj düşürmeyi gerçekleştirmezler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...