Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Başkanlık Sistemi

Seele

Öne çıkan mesajlar

artıları: daha aktif bir yönetim. daha hızlı karar alma ve uygulama şansı. hesabı tek adamdan sorma şansı. "meclis karar veriyor bizim suçumuz yok" diyemeyecek başkanlar.

eksileri: türk milleti gibi bin yıllardır tek adam yönetimiyle yönetilmiş toplumda diktatoryal / padişahlık benzeri bir yapının kurulması ve devam etmesi. atatürk'ü bile allah yapan adamlar oldu geçmişte. farklı görüş ve fikirlerin daha da sindirilmesi. meclise ucundan köşesinden giren görüşlerin ve partilerin değerinin sıfırlanması. iki ana siyasi görüş oluşturması ve diğer partileri tamamen silmesi.

amerikada cumhuriyetçiler ve demokratlar bri birinden bu kadar kanlı bıçaklı ayrı değiller. türkiye'de ise insanlar çok kutuplaşmış durumda. sol tamamen biter ülkede veya tam tersine sağdan insanlar da sol geçer.

federal sistemle başkanlık sisteminin bir alakası yok. o var diye diğeri olmak zorunda değil.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Bir de demokrasi bize bir gömlek bol. Kim demişti hatırlamıyorum ama, Atatürk varken de boldu adam tek partili yarı diktatörlük ile yönetti, hala bol AKP de aynısını yapıyor.

akp'nin bazı despot uygulamaları olduğu doğru ama tek parti iktidarının yanına bile yaklaşamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

sipeyskeyk said:

Bir de demokrasi bize bir gömlek bol. Kim demişti hatırlamıyorum ama, Atatürk varken de boldu adam tek partili yarı diktatörlük ile yönetti, hala bol AKP de aynısını yapıyor.

akp'nin bazı despot uygulamaları olduğu doğru ama tek parti iktidarının yanına bile yaklaşamaz.

Abi yani demek istediğim sonuçta yasama ve yürütme tek bir partinin yönetiminde tamamiyle. Bir şehri komple bombalayıp kafalarına göre adam asmıyorlar belki ama mentalite yakın; Tek adam.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Şuan ironik bir şekilde 1923-1938 arası nasıl yönetiliyorsak, çok az bazı nüans farklarıyla aynı şekilde yönetiliyoruz :) Ama bu sefer alınan 50% bir oy var ortada, onu bir göz önünde bulundurmak lazım.

baya fark var en cok. tek partili sistemde yasamiyor türkiye. insanlar 3 kere üst üste secti akp'yi. bu durumda ben oy atmadim "siz" attiniz %50 oy aldi bu parti. Yeni Anayasaya girmese bile daha öncenden bir referandum yapilir gibime geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

sipeyskeyk said:

Şuan ironik bir şekilde 1923-1938 arası nasıl yönetiliyorsak, çok az bazı nüans farklarıyla aynı şekilde yönetiliyoruz :) Ama bu sefer alınan 50% bir oy var ortada, onu bir göz önünde bulundurmak lazım.

lulz

Evet çok sofistike bir yorum gerçekten. Verecek cevabın yoksa, yetemiyorsan susmak da bir erdemdir, aklında bulunsun.

Bana Atatürk'ün yönetimiyle Tayyip Erdoğan'ın yönetiminin TAMAMEN zıt görüşler olması dışında farklarını kim anlatabilir, bilmek istiyorum?

İkisi de toplumu kendi görüşleri doğrultusunda şekillendirmeye çalıştı/ çalışıyor.

İkisi de tek partili, yarı/tam diktatörlük ile ülkeyi yönetti/yönetiyor.

Ha fark ne, Atatürk ülkenin g.tünü kurtardı, Tayyip Erdoğan kurtarmadı.

Ben bundan bahsetmiyorum. Tek karşılaştırdığım YÖNETİM ANLAYIŞI.

Yönetim anlayışının çok farklı olduğunu iddia eden varsa anlatsın, ben de susayım.

lulz değil yani olay.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...