Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Afyon'da İçki Yasağı

S-H

Öne çıkan mesajlar

ya ama yaşanılabilirliğe göre söyle onu.

mesela istanbulda yaşanılır, çok kötü özelliği var ama yaşanılır. ama kayseri de yaşanılmaz.
yazın gittim birkaç gün hastalık sebebiyle zorla gittim zaten, allahım canımdan bezdim allah düşürmesin oraya.
Sosyal ağlarda paylaş

ailem afyon'un ilçesinde yaşıyor hala, bildiklerimi söyleyeyim. gece polis göremezsin, çağırayım dersin 155te cevap veren olmaz, geldiklerinde ya çok geç olur, ya da gelip görünür giderler.

it kopuk tayfası gece motorsikletlerle ana caddelerde yarış yapar, gecenin 2sinde egzozu açık cırcır motor tabir ettikleri 110db ses çıkartabilen aletlerle uykunun içine sçarlar, polisi ararsın kimse sallamaz.

valilik de işini gücünü bırakır, biz halkın güvenliğini sağlayamıyoruz, insanlarımız da mal zaten ağızlarıyla içemiyor. içince ortalığın içine sçıyolar, önlem almak ya da bir şekilde bunun önüne geçmek için proje de üretemiyoruz, en iyisi yasaklayalım der.

yetoluk, başka bir şey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

ben sahilde içmeye bayılırım yazın. epey bi kalabalık olur. gençler yaşlılar orta yaşlılar kimi ararsan var. gitar çalanlar olur, grup halinde şarkı söyleyenler olur, herkes geçinir gider. ama parkların durumu pek böyle değil. bırakın kadını erkek halimle ben geçmeye korkarım. burada kız çocuğu olanlar falan var, ilk bahsettiğim sahil gibi bi ortama çocuğunun gitmesinde mahsur görmeyenler bile emin olun bu bahsettiğim gibi yerlere çocuklarının uğramasını istemezler. böyle parkalrın köprü altı tarzı mekanların adam gibi olanı varsa da ben görmedim.

adam gibi park yaparsın, bahçe yaparsın. İnsanların gidip zaman geçireceği, oturacağı, açık havada arkadaşlarıyla sohbet edebileceği mekanlar yaparsın. Adam gibi ışıklandırması olur, çöp kutusu da olur, büfesi, lokantası, umumi tuvaleti, akşamüstü olduğu zaman ortaya çıkan seyyar satıcısı vs. Polis devriye gezer. İçkisini adam gibi içen içer, içmeyeni polis tutar yakasından götürür karakola. Sen bunları yaparsan karanlık köprü altlarına, sokak lambası yanmayan kaldırımlara , deniz kenarı kayalıklarının kuytu köşelerine rağbet etmez insan diyebileceğin kişiler.

Yasak koymak işin en kolayı. İçkisini içip sağa sola sataşacak adam zaten bunu yapıyor. Sen yasak koysan da yapıyor, koymasan da. Ama sen düzenleme getirir, yasakları ortadan kaldırırsan bu işten ne adam gibi içkisini içen ne de parklarda, bahçelerde akşam esintisi almaya çıkan insanlar rahatsız olur.

Koy sen adam gibi polis devriyesi. Işıklandır parkları bahçeleri. Toplu taşıma araçlarına erişim sağla. 12:00 1:00'e kadar çalışan toplu taşıma araçları koy, hizmet götür. Ne olacak bir trafik polisi koyarsın bu tarz yerlere nöbet için. İçkisini içtikten sonra arabasına binmek isteyenlerin yanına gider " bir saniye kardeşim şu alkol metreye bi üfle" der. Durum iyiyse hadi eyvallah değilse gel sana bir taksi çağırayım veya devriye arabasıyla bırakalım seni der. Polis sizin dostunuzdur, kardeşinizdir demekle olmuyor böyle yapınca oluyor.

Toplumlar, şehirler, ülkeler böyle kalkınıyor, hizmet götürerek kalkınıyor. Kuracağın bu parklar, bu imkanlar birçok insan için aynı zamanda ekmek kapısı olacak. Mısırcısı, seyyar satıcısı, taksicisi, büfecisi, lokantası, dondurmacısı ıvırı zıvırı. Hem şehrin, kasabanın, ilçenin ekonomisini canlı tutacaksın hem gelişeceksin. Bi halt bütçe de değil bunlar. Okadar gereksiz işlere para harcanıyor, tasarruf yapılacak okadar şeyden tasarruf yapılmıyor ki devede kulak değil tüy kalır.
Sosyal ağlarda paylaş

adam gibi hizmet alanlar var götüren yok. İnsanlar baskı hissettiği için konuşamıyor, tepki gösteremiyor. O yüzden talepte bulunamıyorlar. Anca belli bir sosyal kimliği olan, belli bir gücü olan insanlar seslerini duyuruyorlar ama gene karşı baskıyla, konunun başka yönlere çekilmesiyle gerekli desteği aslında fikirlerini savunduğu kesimden alamıyor.

İnsanlara insan gibi davranırsan insan gibi tepki alırsın. Aradan it kopuk çıkar, bunları da kurduğun düzenin içinde denetlersin, ceza verilmesi gerekirse verirsin, rehabilite edilmesi gerekirse rehabilite edersin. Efendim bizim millet eşek o zaman koy sırtına semeri, vur kıçına kırbacı dersen olmaz. Yasaklarla, baskıyla yükselmiş, ilerlemiş, medeniyete kavuşmuş toplum yok. Ne zaman yasaklar kalktı, insanlar özgürce hareket etti, özgürlükler çoğaldı o zaman toplumlar gelişti.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

toggie said:

bu sehrin insanları avrupalı olmus.

şekilcilikte evet

farklı görüşlere tahammül, eşitlik, kişisel hak ve özgürlüklere saygı bakımından avrupa'nın çok çok gerisindeler.
izmirli'nin tahammülü olmayan kesime avrupalı'nın da tahammülü olmaz merak etme. biz göte göt deriz, kokusunu sevmeyiz, dışlarız. diğer şehirlerimizde çoğunluk haline gelmiş "o kesim"in hiç bir zaman tahammül edemediği ve yaktığı kestiği gayrimüslimler, yabancılar ise izmir'de kimse tarafından karışılmadan güllük gülistanlık yaşarlar, çünkü "insan" ile hiç bir problemi yoktur izmirlinin.

evet bok kokulu kara çarşaflısı, milletin saçına hallenen çember sakallısı gelmesin izmir'e, burada kendini domuz gibi hissettiririz ona.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

Yasaklarla, baskıyla yükselmiş, ilerlemiş, medeniyete kavuşmuş toplum yok. Ne zaman yasaklar kalktı, insanlar özgürce hareket etti, özgürlükler çoğaldı o zaman toplumlar gelişti.

tamamı zaten benim hep söylediğim şeyler. hiçbir şeyin yasaklanmasını söylemiyorum. zaten bu başlıktakı ilk postumda işin olmuşunun örneğini de gösterdim. ama çoğu yerdeki realiteye ışık tutuyorum. insanların özgürlükleri kullanmayı öğrenmesi için bu düşe-kalka aşamalarının yaşanması lazım dersen ona itiraz etmem ama malesef bazı konularda durum ileriye gitmiyor kötüleşiyor. magandalar doluştu buraya diye düzgün insanlar elini ayağını çekiyor mekandan, sonra daha fazla maganda doluşuyor "ula bura bizim mekan olmuş" mantığıyla. önceki yazdığında demişsin polis kontrolüyle falan çekidüzen verilsin diye. bunun da pratikte faydasını görmüyorum. polis gücüyle insanlara topluma saygılı olmayı öğretemezsin. anca dağıtırsın "toplanmayın ulan burda" şeklinde...

evinde karısını eşşek sudan gelene kadar dövüp, kaçak çalışan okul yaşındaki çocuğunun cebindeki parayı 2 tokat basıp alan sonra "arpa var lan bugün bendensiniz" deyip etrafını toplayan, sonra da karısı başkasına yan gözle baktı diye 28 yerinden bıçaklayan insanlardan bahsediyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

İnsanların sokakta içki içmesi engellenmemeli ama kısıtlanmalı ya. Mesela gidip de barlarla dolu olan biryerde adamın oturup kaldırıma içmesi engellenmemeli. insanların bu kadar da özgürlüğü olmalı.

Öte yandan gidip de herhangi bir parkta saat 9da 10da falan birinin içki içmesine izin verilmemeli. Orada illaki insanlar olacak, oradan geçen bir insan da köşede içki içen adamdan illaa kıllanır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...