Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Amazon gümrük sorunu

klayton

Öne çıkan mesajlar

Merhabalar genelde siparişlerimi amazon üzerinden free shippingle borderlinx e gönderip ordan türkiyeye sokuyordum malum amazon her ürünü göndermiyor, ama bu seferlik amazondan sipariş ediyim dedim kargosu vs avantajlı olucaktı çünkü win7 işletim sistemi, razer mouse, ve mousepad için kargosu vs beraber 199 dolar dolar cıkardı amazon. yalnız bugün mail geldiki ürünler gümrükte kalmış ama amazon tahmin ettiğim gibi dtp olarak gönderdiği için gümrük işlemlerini ödiycek bugün müşteri hizmetleriylede konuştum bana geri dönüş yapıcaz dediler. kargoyu getiren şirkette dhl'idi onlarıda aradım ama ilgili departman servis saatleri dışında olduğu için pazartesi sabah 8den sonra arayın dediler. neyse kısaca merak ettiğim internette gezinirken bu tip sorunlarda dhl bazı tiplerden noter tasdikli vekaletname istemiş işlem yapmak için e zaten bu vekaletname benim bildiğim 70 lira bir şey böyle bir parayı katiyen ödemeyi düşünmüyorum merak ediyorum ki bu vekalet olayı nedir ne değildir pazartesiden önce bu işi öğrenmem gerektiği için soruyorum benimle aynı durumda kalmış birisi varsa beni aydınlatabilirse çok sevinirim
Sosyal ağlarda paylaş

kargo hariç gümrük limitini geçiyorsa %20 alabilir gümrükçüler ordan bide sanırım, burda gümrükçü = allah her türlü yetkisi var,

ama dhlmuhtemelen diyecek 300tl bilmemne 100 tl şububu masrafı var bık bık, dtpli ama pakedim diyince aa iyimiş ozaman ödemeniz yok diyorlar :p
Sosyal ağlarda paylaş

"Gönderinizin teslim şekli DTP'dir. Gumruk Vergisi ve Katma Değer Vergisi'nin göndericinize yansıtılması için gümrük işlemleri öncesinde bizimle irtibata geçmeniz öenmlidir" aradım gerci adamları ama pazartesi 8.00 den sonra arayın dedikleri için işte aklıma takıldı ne olucağı ama ben genede DTP'ye güveniyorum hiç birşey ödemeden alıcam, umarım.
Sosyal ağlarda paylaş

75 euro limitini geçiyorsa %20 vergi kısmından kaçış olmayabilir, ama tamamen gümrükçünün o günkü ruh haline bağlı bu hiçbişi yazmadan da veredebilir,

onun dışında dhlnin çekim masrafı şu bu diyip koparmaya çalıştığı paraları ödemezsin muhtemelen, bende limiti geçmemişti gerçi, paket sayısı çoktu sadece. borderlinx hepsini tek paket yapamadığından dolayı :/ öle noterli bişi istemedilerdi benden, 1-2 sayfa kendi belgeleri 1-2 tanede doldurulcak form kimlik vb faxladım ama yanına 10 sayfa paypalın mail attığı faturalarını ekledim print edip dsf
Sosyal ağlarda paylaş

Bugun aradim dhl i gumruk vergisi vs gibi ucretlerin hepsini amazonun odeyecegini belirtiler yalniz sacma sapan bi ardiye ( storage fee) istediler standartmis bu bedel 65 lira. kizdim biraz ne sacma bi ucrettir bu vs diye karsimdakide dediki amazonla bi konusun isterseniz bazen bu ucretide onlar odeyebiliyorlar belli durumlarda, bende beklemeye aldirdim siparisi amazon odemeyecekse iptal ettiricektim kargoyu, hemen amazondan live chat e baglandim konustum ettim bildigin melek gibilerdi ardiye ucretini odemediler onun yerine toplamda 37.65 dolarlik shipping ucretini, ki bu da zaten hemen hemen 65 lira yapiyo, hesabima geciceklerini ve ordan odemeyi yapabilicegimi belirttiler az oncede amazondan tekrar mail geldi refund isleminiz tamamlanmistir 2-3 is gunu icerisinde para hesabima gecicekmis diye, kisaca kazasiz belasiz atlattim diyebilirim, amazon gene beni sasirtti. in amazon we trust !
Sosyal ağlarda paylaş

20.08.2011 itibariyle resmi gazetede yayinlanan kararnameye gore maalesef artik gumruk siniri 150 euro degil 75 euro. 75 euroyu gecen urunler icin ab ulkelerinden geliyorlarsa %18, ab ulkeleri disindan geliyorsa %20 vergi uygulaniyor ve tabi gumruk masraflari vs.de isin cabasi.

burdan ilgili belgeye ulasabilirsiniz.
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/08/20110820-1-3-1.pdf
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

DHL ile gelen 250USD değerindeki malı gümrüğe terk ettim ben geçen sene. Vekalet, gümrük masrafı, konşimento... Sinir ettiler. Herşeyi artık posta ile alıyorum. 450USD'lik ilaç getirttim, postacı kapımda teslim etti :P Bazen takılıyor, %18 ödeyip dertsiz alıyorum. DHL, TNT falan ölüm!!!

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

işte yeni sisteme göre 75 euro limit var ve bunu yılda 5 kere kullanabilirsiniz özel kargoları kullanıyorsanız, 5'ten sonra %20 alıyorlar her türlü, limiti geçsin yada geçmesin, vatandaşlık nosu ile takip ediliyor bu, geçen sene falan ilk başladığında çok yoktu ama bu sene kullanmaya başlamışlar aktif olarak,

75 eu limiti sadece değersiz mallar diye bi kategori var onda geçmiyor, onun dışında geçiriyorlar, gümrükteki amcanın 0.01$ bile geçse malı bekletme hakkı var, paket ve adet sayısı olarak gene 5'i geçerse takılır. zaten önceki sayfada yasaya direk link var ordan okuyabilirsiniz.

o dhlnin falan hacı şu şu masraflar var falan diyip malın değerinin 3 katı masraf çıkarmasını topiğin en başındaki kargo şekli ile yollatarak önleyebilirsiniz. açın dhlnin 444lü numarasına sorun aynısını anlatsınlar :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...