Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

annenizin sırtına bakmayın

odullusoru

Öne çıkan mesajlar

paramecium said:

Selam,

İslam geri kalmışlığın simgesi halinde günümüzde, evet bu doğru. Bunu bu hale getirenleri falan deşmeyeceğim. İşin güzel yanı İslam sonrası Ortadoğu coğrafyası ilim denen olaya fena sarmaya başlıyor ve astronomi, geometri, cebir ve felsefe gibi konularda resmen depar atıyor. E hani islam sorgulamadan kabullenmeyi ve sadece tapınmayı öğütlüyordu. Demek ki birileri bir yerde pişmiş aşa çok güzel su kattı. Ömer Hayyam'ın bile yaptıkları ortada. Bugün körü körüne sorgulamadan inanan insanların çoğu müslüman. Bu cehalet neticesinde her nesil daha da dar görüşlü oluyor. Bizde de bu böyle.

Saygılar.

buna bir cevaptan ziyade bir açıklama getire bilirim ama kitabın ismi bulmam lazım onun ön sözünde nasıl bir ortamdan çıktıkları ve sonra nasıl bir ortama kimler tarafından getirliği güzel anlatılmış

kısaca: din bezirganları
Sosyal ağlarda paylaş

chagy said:

O niye o, yazılanlara, söylenenlere kayıtsız şartsız bağlanmadığı için mi müslüman değil?

senin gibiler de var doğru.

bu başlıkta 3-5 tane yazı yazdım kimse kaaele almadı benim ne olduğumu ordan oku tipik kendine müslüman diyen insanlardan değilim. sadece kaynağa bağlı konuşuyorum. kulağıma güzel geleni mutlak doğru kabul etmiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

chagy said:

İnanç kelimesinin anlamı Allah'a inanan demek değildir.

İnanç bir şeyi delil olmasına gerek kalmadan benimsemektir.

Bazılarının inancı yaratanın var olduğudur, bunlara ispatla diyemezsin, aynı şekilde bazılarının inancı yaratanın var olmadığıdır, bunlara da tutup yokluğunu ispat et diyemezsin.

İnancı değiştirmek kolay olsaydı, bugün Türkiye AB ülkesi, Rus kızları sıradan kız, Fenerbahçe en büyük olurdu. Ama nafile.

en sonunda biri inancın doğru tanımını yaptı. açıkça olan olay şu.

- bak böyle birşey var x tanrısı
+ ha ne, delil var mı?
- yok. inanman lazım
+ ha, tamam

otoritelerin ve sosyal normların koşullandırması sonucunda sana sununan doktrini içselleştirip özgür düşünceyi çöpe atıyorsun. senin ona inanmanın tek sebebi doğduğun coğrafyadaki birikmiş kültür ve normlar. hindistan'da doğsan oranın din/kültür normlarını kanıtsız kabul edip Brahma cc'ye tapacaktın, abd'de doğsan hristiyan olacaktın vs.

kısaca inanç; sana dayatılan local kültür öğelerinin ve normların kişide oluşturduğu mantık dışı sağlıksız düşünce biçimidir. birşeyi kanıtsız/tecrübe etmeden kabul eden kişi her türlü kandırmaya/aldatmacaya açıktır. türkiye örneğinde olduğu gibi. koyun gütmek için güzel bir yöntem.
Sosyal ağlarda paylaş

chagy said:

O niye o, yazılanlara, söylenenlere kayıtsız şartsız bağlanmadığı için mi müslüman değil?

senin gibiler de var doğru.

ayrıca müslüman olduğunu iddia edenlerden senin doğrularına en yakın olan mı daha müslüman oluyor. düşünmeyi hoş karşılayamanlara benziyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

chagy said:

Benim doğrularıma en yakın olmasına gerek yok, ben onun doğrularına katılırım/katılmam, orası önemli değil, önemli olan onun o düşünceleri, onu başkalarından daha az müslüman yapmaz.

yahu bilgin olmadan fikir sahibisin gördüğüm kadarıyla. müslüman allah'a teslim olmuş demek. e o zaman islam'a göre allah'ın sözüne karşı bir söz söyleyen nasıl bir teslimiyet içerisinde bana açıklayabilirmisin?
Sosyal ağlarda paylaş

tartıştığınız konunun kitabını okumaktan veya en azından onunla ilgili 2-3 kitabı okumaktan çekinip burda atarlanmak da pek iyi bir hareket değil gençler. bilgi sahibi olmadığınız gibi mantıklı çıkarımlar da yapamıyorsunuz farkındamısınız? bunu da saldırı olarak algılayın da bi nefret cevabı verin hadi go
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de doğmaktan kastım zaten oydu. Daha önce dediğim gibi Brezilya'da katolik bir ailede doğup müslüman ol bakalım. Yersen:)...
emanet'in dediği de çok doğru, insanlar bir de bunu özel bir durum gibi görüyor. Zaten karşı dinlere de pek hoşgörülü olmaması ondan dolayı. Kendini ayrıcalıklı görüyor adam müslüman olduğu için...
Sosyal ağlarda paylaş

clownbaby said:

chagy said:

Benim doğrularıma en yakın olmasına gerek yok, ben onun doğrularına katılırım/katılmam, orası önemli değil, önemli olan onun o düşünceleri, onu başkalarından daha az müslüman yapmaz.

yahu bilgin olmadan fikir sahibisin gördüğüm kadarıyla. müslüman allah'a teslim olmuş demek. e o zaman islam'a göre allah'ın sözüne karşı bir söz söyleyen nasıl bir teslimiyet içerisinde bana açıklayabilirmisin?

Allah'ın sözüne karşı söz söylersen müslüman değilsin, mantığını kavrayabilmiş olsaydım, zaten senin gibi düşünürdüm.
Sosyal ağlarda paylaş

@ aquila

anladın dediğimi işte. aile içinde dayatılan normlar olay, ailenin nerede olduğu önemli değil. aile otoriteden veya sosyal koşullandırmadan benimsediği normları çocuğuna dayatmazsa o çocuk şanslı oluyor işte. determinizme girmesin konu şimdi de :)

çoğu traditional gurbetçi neden garip oluyor mesela? ev içinde başka bir ülkenin kültürü/normları dayatılıyor, sokakta başka bir doktrin sisteminin. kafa allak bullak oluyor tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

chagy said:

clownbaby said:

chagy said:

Allah'ın sözüne karşı söz söylersen müslüman değilsin, mantığını kavrayabilmiş olsaydım, zaten senin gibi düşünürdüm.

o zaman müslüman kelimesi yerine şöyle de. 'o senin müslüman değil dediğin insan senden daha iyi/daha akıllı/daha mantıklı/daha düzgün bir insan' böyle de daha mantıklı olursun kendi içinde
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Yoksa gerçek islam bu değil mi, evlenmeden önce cinsel ilişkiye girenler ya da eşcinsel olanlar günahkar sayılmıyor mu bir çok müslüman tarafından :/

Ardeth şu yazının sonlarına koydun uyduruk smiley çok ergen bir tavır bunu belirtmek istedim,çok itici ve samimiyetsiz.
sana hiç yakış
tıramadım
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...