Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Starcraft I vs II

Myshkin

Öne çıkan mesajlar

Girmiycem şu muhabbete diye tutuyorum kendimi ama dayamadım artık. BW'deki teorik ve de facto unit sayısı SC2'den az? Ben mi yanlış okudum yoksa?

O yüzden mi SC2'de her TvP atışımda Marine + Marauder + Medivac den başka bir şeyle karşılaşmıyorum? Hard counter olmayan sikko bir oyun SC2. Yani ne kadar BW oynadınız da unite çeşitliliği az diyorsunuz? BW'de BC'de basılırdı, wrath de, scout da, corsa da...Hiç basılmayan unit diye bir şey yok. Yani ne kadar ezber ne kadar sallama bir oyun SC2 haddi hesabı yok. Tek olayı çok sağlam bir motoru var, arkasında da Blizzard gibi bir dev ve atası BW var.

SC2 de balans diye bir şey yok. Rakip 1 + 1 + 1 yaptığı zaman "ağbi onun counterı hızlı colo çıkıp işçiyi tamamen kesip çok iyi yerde combata" girmekse bana denge demeyin.

BW'de uygulamada envai çeşit taktik vardır. Oyunun 10 küsür sene evrilmesi ile de çok alakası yoktur bunun. SC2'de 10 sene sonra göremeyeceksiniz o çeşitliliği asla. Small + Medium + Large Unit, Explosive + Concussive + Normal damage sistemindeki deha ile Armored a şu kadar normale bu kadarı kıyaslamayın lütfen. Yeni nesil oyuncular kafalarını yormasın, hangi unit hangi unite ne kadar nasıl vuruyor karıştırmasın, iyice basitleştirelim diye anasını bellediler oyunun.
Sosyal ağlarda paylaş

LombaK_Knight said:

Girmiycem şu muhabbete diye tutuyorum kendimi ama dayamadım artık. BW'deki teorik ve de facto unit sayısı SC2'den az? Ben mi yanlış okudum yoksa?

O yüzden mi SC2'de her TvP atışımda Marine + Marauder + Medivac den başka bir şeyle karşılaşmıyorum? Hard counter olmayan sikko bir oyun SC2. Yani ne kadar BW oynadınız da unite çeşitliliği az diyorsunuz? BW'de BC'de basılırdı, wrath de, scout da, corsa da...Hiç basılmayan unit diye bir şey yok. Yani ne kadar ezber ne kadar sallama bir oyun SC2 haddi hesabı yok. Tek olayı çok sağlam bir motoru var, arkasında da Blizzard gibi bir dev ve atası BW var.

SC2 de balans diye bir şey yok. Rakip 1 + 1 + 1 yaptığı zaman "ağbi onun counterı hızlı colo çıkıp işçiyi tamamen kesip çok iyi yerde combata" girmekse bana denge demeyin.

BW'de uygulamada envai çeşit taktik vardır. Oyunun 10 küsür sene evrilmesi ile de çok alakası yoktur bunun. SC2'de 10 sene sonra göremeyeceksiniz o çeşitliliği asla. Small + Medium + Large Unit, Explosive + Concussive + Normal damage sistemindeki deha ile Armored a şu kadar normale bu kadarı kıyaslamayın lütfen. Yeni nesil oyuncular kafalarını yormasın, hangi unit hangi unite ne kadar nasıl vuruyor karıştırmasın, iyice basitleştirelim diye anasını bellediler oyunun.

Buradan sonrasını okumadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Sen yine baya okumuşsun, ben burada durdum
said:
O yüzden mi SC2'de her TvP atışımda Marine + Marauder + Medivac den başka bir şeyle karşılaşmıyorum?
Ne alaka şimdi bu? BW'de de her maç mech yapılmıyor mu TvP'de? Bunun ünite çeşitliliğiyle ne alakası var. Tamam BW'nin daha iyi oyun olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama şöyle gerçekle ilgisi olmayan, kafanızda kurduğunuz şeylerle gelmeyin lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

valla lombak üzgünüm ama bwde scout koreli commentatorlar RATATATAT!!! diye bağırsın diye recallamak için basılırdı o kadar.

bw pvt'sindede tank vulture dısında bişi görmüyoki zaten protoss. ilk workshop siegemi almıs speedmi yoksa mine'mı tek farkı bu.
Sosyal ağlarda paylaş

_Spartacus_ said:

said:
SC2 de çok az unite var. Bu da sürekli aynı taktikleri bize gösteriyor. Bu da biraz insanları etkiliyordur.
SC2'de BW'den daha fazla ünite var. Bunun yanısıra "kullanılabilir" ünite sayısı da çok daha fazla. BW'de bazı üniteler hiç, bazıları da neredeyse hiç kullanılmazdı, SC2'de böyle bir ünite olarak sadece Carrier var.

sc2'de kullanılmayan unite yok çünkü oyun seni belli bir dakikadan sonra her üniteyi basmaya zorluyor. bu da arkadaşın dediği şekilde sığ bir oyun ortaya çıkmasına neden oluyor. hemen her maçta aynı şeyler oluyor. bw'de basılmayan ünite evet meta game'de var; ama basılmayan denen queenlerle, blindli mediclerle vs kazanılan çok pro maçlar da izledim.

sc2'yi ben biraz dota tarzına benzetiyorum. her üniteyi yapacaksın, bunların büyüleri, yetenekleri kullanacaksın ve sonucu büyük bir combatta bunları kullanma yeteneğin belirleyecek. bw'de pek ala optic flare üzerine taktik kurup, oyunu baştan sona bunun üzerine oynayabiliyordun. sc2'de buna benzer çeşitlilikler ben henüz görmüş değilim, zaten oyunda böyle bir çeşitlilik amaçlandığı da tartışmalı.

sc2'den insanların bw'ye göre çok daha kısa sürede sıkılacağını tahmin ediyorum, bu yüzden de cevabım "hayır, 15 sene sonra sc2'yi yükleyip büyük keyifle oynamayacaksın."
Sosyal ağlarda paylaş

sc2 oynamayalı baya oldu ama hala hd ve husky'nin cast'lerini izliyorum mümkün olduğunca. ama şimdi her ünite basılıyor demek de abes be.

mara baya nadir basılıyor mesela Z'ye karşı, reaper son zamanlarda 1-2 kere gördüm opening'de o kadar, öldürdüler reaper'ı, ghost'u da öldürdüler yine kullanılmıyor patch'ten beri, raven basılmıyor, sürpriz banshee opening hariç banshee de basılmıyor neredeyse hiç, BC zaten büyük yalan, tvt oyun çok uzarsa anca.

her oyunda basılan marine-hellion(bu da daha çok Z)-tank-medivac var. Z ise rakip Thor görürüz, P ise rakip mara görürüz, Colossus veya BL gidilirse viking görürüz.

bu yani terran'ın özeti aslında. çok da fazla ünite basılmıyor yani, diğerleri nadir denecek kadar az basılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Birkaç tane istisnai maç geneli değiştirmez. BW'de birçok özellik ve ünite kullanılmıyordu, SC2'dekine göre çok daha az ünite kullanılıyordu. Bunu kötü bir şey olarak görmediğimi belirttim zaten önceki mesajlarımda. Tam tersi ünite ve strateji çeşitliliğinin fazla olması yetenek yerine şansın geçmesine neden olabilir ama "BW daha iyi; çünkü daha çok ünite kullanılabiliyor, daha çok strateji kullanılabiliyor" demek kadar saçma bir şey yok, bunun tersi denseydi ben de hak verirdim. Daha az strateji ve ünite kullanılması oyunun rafine olduğunu ve işin sadece oyuncuların yeteneğine kaldığını gösterir çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
"BW daha iyi; çünkü daha çok ünite kullanılabiliyor, daha çok strateji kullanılabiliyor"

benim öyle bir iddiam yok, zaten iki oyunda da hemen hemen aynı unite sayıları. aradaki 1-2 fark bile dediğin gibi bir iddiada bulunmaya yeterli değil bence de.

hatta merak ettim işmdi 13'er unite saydım terran'da iki oyunda da, demek ki ikisi de dandik :P
Sosyal ağlarda paylaş

Beyler Allaaşkına, oyunun atmosferi, oyunun verdiği heyecan, koreli amcamların maç anlatışı,turnuvalarda seyircilerin kendini kaybetmesi, ünitelerin sesleri, oyunun o gotik havası, oyunların çok stresli geçmesi-sinir hastası yapması, hatta oyunun müzikleri bakımından; BW, SC2 den çok çok önde fakat, strateji çeşitliliği ve bu stratejilerin kullanımı bakımından SC2 önde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...