Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kur'an-ı Kerim ders olarak okutulacak.

Vendy

Öne çıkan mesajlar

müteşabih diye bir olay yok işte.

eğer kitabı okuyan kişi bazı konularda çok bilgiliyse mesela bilim adamıysa benim anlayamadığım ayetleri anlayabilir. bilim adamının anlayamadığını da hoca olacak adamlar anlayamazlar zaten. onlar kendi görüşleri çerçevesinde yorumda bulunurlar. çok tehlikeli işler onlar. piyasada yüzlerce öyle dipnotlu falan kuran var.

bazı konular günümüzde genel kültür olduğundan bizim tarafımızdan açıkça anlaşılabiliyor. mesela ana rahmindeki evreler. akla ilk gelenlerden biri bu konu mesela.

bilmiyorsan anlayamazsın. yorum morum yok.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

seçmeli dersle olmaz bu işler. batının katolik okulları gibi, alevi okulu, sunni okulu açılmasına izin verirsin kim nerede istiyorsa orada okutur.

insanlar kılık kıyafet seçimini bile özgürce yapamıyorken, seçimleri dolayısıyla ayrımcılığa uğrarken (türban ve üniversite, iş yaşamı, sosyal baskı vs.) böyle şeyler bizim için baya zamanının ötesinde uygulamalar.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

khalad said:

Şaşırmamak lazım çok normal birşey uzun zamandır zaten alt yapısı hazırlanıyordu böyle şeylerin o yüzden daha kötülerine hazırlanmamız gerekiyor.

bireysel özgürlüklerin genişlemiş olması, insanlara seçme hakkı tanımak kötü bir şey midir?

bu soylediklerine sende inaniyormusun
zorla kuran okutacaklar secmeli ders altinda
bireysel ozgurluk falan kuranla bir arada...
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

khalad said:

Şaşırmamak lazım çok normal birşey uzun zamandır zaten alt yapısı hazırlanıyordu böyle şeylerin o yüzden daha kötülerine hazırlanmamız gerekiyor.

bireysel özgürlüklerin genişlemiş olması, insanlara seçme hakkı tanımak kötü bir şey midir?

orta okul çocuğu için hangi özgürlük. eğitim sistemin neyse, çağ neyi gerektiriyorsa, ailen neyi uygun görüyorsa o doğrultuda eğitim alıyorsun. Ayrıca denildiği gibi seçmeli ders olayı üniversite kafasıyla seçmeli ders değil. Okul seçiyor önüne koyuyor. Ayrıca Muhammedin hayatının ne işi var okullarda seçmeli ders olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

seçmeli olarak incil ve diğerleri de gelirse eşit mesafede yaklaşılırsa problem yok.. peki sence eşit mi? temel hak ve özgürlükler bir sınıfa verilmez herkese verilir... belli bir dine yada inanca mensup olanlara gelmez herkese gelir çünkü inansada inanmasa da peynire de tapsa onların hepsi o ülkenin vatandaşıdır devletin gözünde sence o dersi almayanların durumu ne olacak? nasıl bir baskı dönecek farkında değil misin?
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

orta okul çocuğu için hangi özgürlük. eğitim sistemin neyse, çağ neyi gerektiriyorsa, ailen neyi uygun görüyorsa o doğrultuda eğitim alıyorsun. Ayrıca denildiği gibi seçmeli ders olayı üniversite kafasıyla seçmeli ders değil. Okul seçiyor önüne koyuyor. Ayrıca Muhammedin hayatının ne işi var okullarda seçmeli ders olarak.

hayır yanlışın var. ailen neyi uygun görüyorsa o eğitimi tam olarak alamıyorsun.

huun demişti mesela katolik okulu gibi alevi okulu, sünni okulu yok. tek çaren imam hatip okulun yollamak ama orada da katsayı engeli koyuyorlardı, inandığın dine ait birşeyler öğrenmek istediğinde resmen cezalandırılıyordun.

devlet sana neyi uygun görmüşse onu alıyordun bu zamana kadar. seçim yaptığını sanıyorsun. oysa senin için her şeyi başkaları seçiyordu.

çağ neyi gerektiriyorsa mı? öğrenmenin, merak etmenin, bilginin çağı mı olur? modası mı geçer?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...