Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kur'an-ı Kerim ders olarak okutulacak.

Vendy

Öne çıkan mesajlar

emanet said:

ohyeah yukarda yazdık, gerçekten birşeyler öğrenmek istiyorsan kapsamlı araştırırsın, sadece bi tane kitap okuyup hiçbirşey öğrenemezsin.

bu adam boşuna mı öldü lan

turan

http://lh3.ggpht.com/_o69nAqq0Wlg/TJaiZG0sqXI/AAAAAAAAGKE/lHM5gIOhDWQ/turandursun%5B2%5D.jpg

Bu konuda bir ekrana bakıp neyi ne kadar bildiğimi yada tek kitap okuduğumu düşünmen takdire şayan. Turan Dursunu ben senelerdir bilirim, hatta ilk tanışmamız yaklaşık 8-9 sene önce olmuştur. Ben kendisinin anlattıklarına inanmıyorum ve saçma gelen yanları da var. Ha sen inanırsın bu da seni bağlar canım kardeşim. Herkesin inancı kendine.

Bu arada LAN olmadı. Liseli modu açmayalım
Sosyal ağlarda paylaş

Seele said:

ben onu cocuguma ögretmek istemiyorum. benim en dogal hakkim. cocugu ben yaptigimi göre nasil yetistirmek istedigimede birak ben karar vereyim. "Bunun nesi kötü aga" diyorsun, sorun iyi ve kötü olmasi degil. sorun secim hakki varmis gibi gözükmesi. Ben cocuguma din dersi yerine pek hala o zaman diliminde keman kursuna gönderebilirim.

Abi sen gönder o zaman yani sıkıntı nerde? Bu ülkede böyle demek ki ne diyim ki. Senelerdir anlatılan bir ders var. Şimdi mi rahatsız etti anlamadım ki. Kaldı ki ebeveyn olarak aile ne kadar yönlendirebilir? Eğer çocuğunun kafası çalışıyorsa hangi dine mensub olacağına kendi karar verir. Bu kararı 15 yaşında da verir 45 yaşında da. Sen sadece yolları gösterebilirsin o kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

İsteyen yollar isteyen yollamaz demekle olmuyor bu işler. Bundan 2 sene sonra zorunlu olmayacağını garanti edemez kimse. Din çok hassas ve tehlikeli bir konu ve o yüzden ben istedim oldu diyince olmaması lazım. Halkın her kesimini memnun edecek bir çözüme gidilmesi lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

İsteyen yollar isteyen yollamaz demekle olmuyor bu işler. Bundan 2 sene sonra zorunlu olmayacağını garanti edemez kimse. Din çok hassas ve tehlikeli bir konu ve o yüzden ben istedim oldu diyince olmaması lazım. Halkın her kesimini memnun edecek bir çözüme gidilmesi lazım.

Abi sen yarın yaşayacağına garanti edemezken neyin garantisin istiyorsun ki? Bana hiçbişeyin garantisini bilemezsin zira falcı da değilim ne yapacaklarını bilemem. Halkın her kesimini memnun etmek demişsin de sanırım bu laf yeni moda oldu. Halkın "her kesimi" senelerdir yok sayılıyor ayıplanıyordu. Onların sorunlarını sallayan yoktu. Eee küçükken yediğin hurmalar böyle tırmalar. Şimdi bu kesim diğer kesimi " ötekileştiriyor".
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

O zaman tüm dinlerin dersleri seçmeli olsun, hatta evrim teorisi de kitaplarda adam gibi anlatılsın.

Hem din dersi verip Ademden geldik ilk insanlar ensestti ama hem de mübarektiler diyip, hem de sonraki derste canlıların gelişimini anlatmak biyoloji falan öğretmek komik oluyor zaten

Ben böyle bi ülke hatırlamıyorum. Ama din dersinin mecburi olduğu ülkeler var Türkiye dışında. Almanya, Belçika, Finlandiya, İspanya, İrlanda, Kanada, Polonya, Danimarka, İsveç ve Norveç incil dersinin olduğu ülkeler misal.

Evrim teorisi sadece insanın maymundan geldiğini anlatmaz. Darwin o teorinin içerisinde birçok farklı konuyada değinmektedir. Açmayayım o konuyu dağılır buradaki konu. Ama bende evrim teorisinin anlatılmasını destekliyorum. Sadece maymun atalar dışında farklı konularından olmasından ve Dünyanın kabul ettiği bir teorinin anlatılmasından dolayı mantıklı olur.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Bu konuda bir ekrana bakıp neyi ne kadar bildiğimi yada tek kitap okuduğumu düşünmen takdire şayan. Turan Dursunu ben senelerdir bilirim, hatta ilk tanışmamız yaklaşık 8-9 sene önce olmuştur. Ben kendisinin anlattıklarına inanmıyorum ve saçma gelen yanları da var. Ha sen inanırsın bu da seni bağlar canım kardeşim. Herkesin inancı kendine.

ahah inançla ne alakası var abi?

adam kıçından sallayıp bana inanın demiyor. şöyle şöyle bilgiler var, bu bilgilerin doğrultusunda olay bu diyor. türkçe kaynak diye turan dedim, istiyorsan binlerce materyal var ingilizce, islam ve arap yarımadasının o zamanki sosyokültürel yapısıyla ilgili. üstüne arkeolojik buluntular da var. inançla alakası yok bu işin.

ben roma imparatorluğunun olduğuna inanmıyorum demekle eşdeğer senin söylediğin. gözünü kulağını kapatsanda gerçekler bunlar. yeteri kadar okumamışsın demek, okuyan araştıran dinden çıkıyor zaten.

inanç, bilmiyorum ama sosyal koşullandırmalar yüzünden direk doğru kabul ediyorum demektir. böyle nesiller yetiştiriyorlar işte, gerçeği bilme ama kabul et çünkü biz sana öyle söylüyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Seele said:

Sen inanmıyorsan zaten seçmeli almazsın sıkıntı yok. yok yeeeaa. yiyosa yap bakalim öyle bisi basina neler geliyor.

Abi benm de inanmayan arkadaşım vardı lisede. Adamı yatırıp si*medik yani. Kimsede tavır almadı. Ateistle konuştuğumda ben inanıyorum dediğimde kalkıp ana bacı küfür etmiyor kimse. Bu ders seçmeli yav seçmeli. Seçmeme hakkın var yani. Okul tavır mı alıcak sana anlamadım ki? Kaldı ki öğrenmenin nesi kötü aga? Ben tevratı da incilide önemseyen biriyim ama müslümanım yani. Öğrenmenin nesi kötü? Uygulamak istemiyorsan uygulama ama öğren

ilkokul, ortaokul hatta çoğu lisede falan nerde seçmeli ders. okul seçiyor sen alıyorsun mecbur ne veriliyorsa. gerçekten dediğin gibi seçmeme şansı olabilecek bir durum olsa anlarım da işin aslı öyle değil.

ayrıca gayet tavır alma söz konusu olacaktır. okulla alakası olmamasına rağmen cumaya gitmeyene bile tavır alınan yerler var kaldı ki kuran dersinden bahsediyorsun burada. birbirimizi kandırmanın anlamı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

her yıl ramazanda otobüste su,sokakta sigara içtiği için dayak yiyen insanların olduğu bir ülkedeyiz,seçmeme hakkı tanınmayacak 'seçmeli ders'i olur da bir şekilde almayan/girmeyen çocuklara tavır alınmaz diye düşünmek bu ülkede yaşayan biri için fazla iyimser bir yaklaşım.
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

ohyeah said:

ahah inançla ne alakası var abi?

adam kıçından sallayıp bana inanın demiyor. şöyle şöyle bilgiler var, bu bilgilerin doğrultusunda olay bu diyor. türkçe kaynak diye turan dedim, istiyorsan binlerce materyal var ingilizce, islam ve arap yarımadasının o zamanki sosyokültürel yapısıyla ilgili. üstüne arkeolojik buluntular da var. inançla alakası yok bu işin.

ben roma imparatorluğunun olduğuna inanmıyorum demekle eşdeğer senin söylediğin. gözünü kulağını kapatsanda gerçekler bunlar. yeteri kadar okumamışsın demek, okuyan araştıran dinden çıkıyor zaten.

inanç, bilmiyorum ama sosyal koşullandırmalar yüzünden direk doğru kabul ediyorum demektir. böyle nesiller yetiştiriyorlar işte, gerçeği bilme ama kabul et çünkü biz sana öyle söylüyoruz.

Abi madem sen daha çok okudun şu bilgileri ver birde ben bakayım. Merak ettim nasıl veriler var
Sosyal ağlarda paylaş

Tek tek cevap yazmayacağım gittikçe konu kişisel bir hal almaya başladı. Devam etmek isteyen varsa özel mesajla yazabilir.

Yazılanların tamamı AMA YA BÖYLE OLURSA ile başladığından daha birşey olmadan bu kadar yaygara boşa. Doğmamış çocuğa don biçmekten öteye giden bi yorum değil bu. Anlatılacak olan seçmeli ders çocuğu yoldan çıkarmaz. Ateist olacaksa olsun bu onun kendi kararı olur. Ancak ateist bile olacaksa ahlaklı olsun en azından. Haydi selametle
Sosyal ağlarda paylaş

Çünkü din kültürü ve ahlak bilgisi dersi olmadan ahlaklı olunmuyor değil mi :/ iyi liselerde bile din hocaları "ahlak"tan bahsetmekten ziyade "inanıyorsanız ama tanrı yoksa bişey olmaz, inanmıyorsanız ama tanrı varsa yanarsınız" laflarıyla insanları müslüman yapmaya çalışmaktan öteye gidemiyorken bu kadar okula adam gibi ders verecek hocayı nasıl bulacaklar acaba? Böyle gelen "ahlak" Türkiyenin en büyük sorunu zaten. Çıkıp da eşcinsel olmayı "ahlaksızlık" olarak nitelendiren ahlakını seveyim bu insanların ben.

Batının teknolojisini alacağımıza Almanya'nın falan ahlakını alalım da belki biraz adam olur bizden zamanla. Adamlarda çalışma ahlakı sıfır, başka görüşlere saygı sıfır, çalışma ahlakı sıfır ama cinsel mevzularda RÖRÖRÖleme üzerine kurulu bir ahlakla 2012 senesinde hala büyük islam imparatorluğuna ulaşabileceklerini sanıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Çünkü din kültürü ve ahlak bilgisi dersi olmadan ahlaklı olunmuyor değil mi :/ iyi liselerde bile din hocaları "ahlak"tan bahsetmekten ziyade "inanıyorsanız ama tanrı yoksa bişey olmaz, inanmıyorsanız ama tanrı varsa yanarsınız" laflarıyla insanları müslüman yapmaya çalışmaktan öteye gidemiyorken bu kadar okula adam gibi ders verecek hocayı nasıl bulacaklar acaba? Böyle gelen "ahlak" Türkiyenin en büyük sorunu zaten. Çıkıp da eşcinsel olmayı "ahlaksızlık" olarak nitelendiren ahlakını seveyim bu insanların ben.

Batının teknolojisini alacağımıza Almanya'nın falan ahlakını alalım da belki biraz adam olur bizden zamanla. Adamlarda çalışma ahlakı sıfır, başka görüşlere saygı sıfır, çalışma ahlakı sıfır ama cinsel mevzularda RÖRÖRÖleme üzerine kurulu bir ahlakla 2012 senesinde hala büyük islam imparatorluğuna ulaşabileceklerini sanıyorlar.

Anlatılacak olan ders dedim ? Seçmeli dersten bahsediyorum yani. Kaldı ki din dersinin mecburi olduğu tek ülke biz değiliz birçok ülke var yukarıda yazdım. HAtta ingilteredeydi sanırım toplu dua olayı bile var lol.

Her işte, dinde yada adını ne koyarsan koy çürük elmalar olacaktır. Kendi ayıbının büyüklüğünü görmeden başkasını ayıplayanlarda olacaktır. Bu adamlar yüzünden tüm dini bu şekilde suçlamak adil değil. Yanlış yapanların yanında değilim ama düzgün bir şekilde bunun eğitimini almak isteyenleri destekliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Kusura bakma da yukarda yaptığım nitelendirmelerin çoğuna uyan bir hükümetin getirmeye çalıştığı uygulamadan bahsediyoruz asıl sorun burda zaten. Daha önce de söyledim, adamların başbakanı çıkıp "Laiklik kötü bir şey değildir, laiklik ateistlik değildir" diyor, başka bir bakanı çıkıp "bu sistemler ahlaksızlar, ateistler ve marksistler azalacak" diyor, bir başka bakanı (melih gökçek) çıkıp "her ülkenin bir ahlak anlayışı vardır, inşallah bu ülkede eşcinsel belediye başkanı hiç olmayacak (i.e eşcinseller ahlaksızdır)" diyor. İddia ediyorum AKPden gelen bakanlarının %90ı için böyle söylenmiş sözler bulabilirsin. Sence bu adamlar nasıl bir din eğitimi getirmek isteyebilir bu ülkeye? Boşverin hayallerde yaşamayı biz İngiltere değiliz. Aynen o yukarda nitelendirdiğim, din ahlakının sadece cinsel konularda ve inanmayanlara karşı RÖRÖRÖlemek olduğu bir ülkeyiz ve bu sistem de bunu arttırmaktan başka bişey yapmaz. Ha cinsel konularda RÖRÖRÖlemenin de küçük çocuklara taciz eden dindar müslümanlara işlemediği bir ülkeyiz.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Tek tek cevap yazmayacağım gittikçe konu kişisel bir hal almaya başladı. Devam etmek isteyen varsa özel mesajla yazabilir.

Yazılanların tamamı AMA YA BÖYLE OLURSA ile başladığından daha birşey olmadan bu kadar yaygara boşa. Doğmamış çocuğa don biçmekten öteye giden bi yorum değil bu. Anlatılacak olan seçmeli ders çocuğu yoldan çıkarmaz. Ateist olacaksa olsun bu onun kendi kararı olur. Ancak ateist bile olacaksa ahlaklı olsun en azından. Haydi selametle

kuran öğreterek mi ahlaklı olunuyor?

söylediklerime verecek cevabın olmadığı için tek tek cevap veremiyeceğim deyip kestirip atıyorsun.

çoğu okullarda seçmeli ders olayı dediğim gibi işliyor, sen de bal gibi biliyorsun bunu. sana gelen dersi seçememe yerine başka bir ders alma gibi bir durum yok bir dolu okulda. ya olursası falan da yok o işin.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Ardeth said:

Anlatılacak olan ders dedim ? Seçmeli dersten bahsediyorum yani. Kaldı ki din dersinin mecburi olduğu tek ülke biz değiliz birçok ülke var yukarıda yazdım. HAtta ingilteredeydi sanırım toplu dua olayı bile var lol.

Her işte, dinde yada adını ne koyarsan koy çürük elmalar olacaktır. Kendi ayıbının büyüklüğünü görmeden başkasını ayıplayanlarda olacaktır. Bu adamlar yüzünden tüm dini bu şekilde suçlamak adil değil. Yanlış yapanların yanında değilim ama düzgün bir şekilde bunun eğitimini almak isteyenleri destekliyorum.

konuyu çok okumadım ama

ingilterede falan varsa doğrudur, bir zararı yoktur mantığı çok yanlış olmuş sanki. çünkü onların kültürüyle biz aynımıyız. çoğunda da tahminim eskiden gelen zorunluluklar var ve kaldırılıyor. bizde de tam tersi yapılacak.

destekle ama içinde bulunduğumuz duruma göre destekle. mesela 2050 de iyice gelişirsek, saygı sevgi güven ortamı olursa o zaman bütün din derslerini getir. mutlu mesut herkes istediğini yapsın. ama şu zamandaki şartlara göre çok yanlış olduğu belli.
Sosyal ağlarda paylaş

Din dersi Kenan Evren'in "Dinsiz toplum olmaz" mottosuyla zorunlu kılınmıştı ve bugün devlet eliyle okullarda insanlara dinlerinin İslam olduğu öğretiliyor. O seçmeli olayı da gayet yalan olur, Kuranı Kerim dersinin yanına başka bir açmayıverirler gayet güzel seçmeye mecbur kılarlar insanları. Zaten işin toplumsal baskı kısmı var, sanmıyorum ki Erzurumlunın biri Kuranı Kerim dersi dururken tutup da satranç dersini seçsin, ne ayaksın lan sen derler adama, annesi babası pazara çıkamaz. Sırf bunun korkusu bile tıkır tıkır işletir bu sistemi.
Sosyal ağlarda paylaş

tutturdu adam secmeli ders diye.
tayyip cikip tvde bu ders secmeli, sizi niye geriyo, istemeyen girmez diye dalga gecer gibi konusunca, takipcisi de boyle oluyo tabi.
sanki biz okumadik lisede. bilmiyoruz secmeli ders nasil oluyo.

bir de yok avrupada incil dersi varmis da bilmemneymis. ilk yazdigin ulke almanya diye ilk ona baktim

said:
Church and state are separated in Germany. Compulsory school prayers and compulsory attendance at religious services are against the constitution. In 1995, it was ruled that the Christian cross was not allowed in classrooms, as it violates the religious freedom of non-Christian students. The cross is allowed if none of the pupils objects, but must be removed in the event of an objection.[6] Some German states have banned teachers from wearing headscarves.
http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_Germany

hac bile takmanin yasak oldugu okullarda incil dersi mi koymuslar? cok ilginc olmus o zaman.

bu arada sirf ohyeah kaba etinden sallamiyodur da, katolik okullariyla karistirmistir diye onlara baktim, arada da ingiltereye bulastim.
bu ingilteredeki dersler. dinle ilgili birsey yok.
http://en.wikipedia.org/wiki/National_Curriculum_(England,_Wales_and_Northern_Ireland)
bu da ingilteredeki kiliseye bagli okullar. diyor ki "Faith schools follow the same national curriculum as state schools"
http://en.wikipedia.org/wiki/Parochial_school
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

ohyeah said:

kuran öğreterek mi ahlaklı olunuyor?

söylediklerime verecek cevabın olmadığı için tek tek cevap veremiyeceğim deyip kestirip atıyorsun.

çoğu okullarda seçmeli ders olayı dediğim gibi işliyor, sen de bal gibi biliyorsun bunu. sana gelen dersi seçememe yerine başka bir ders alma gibi bir durum yok bir dolu okulda. ya olursası falan da yok o işin.

Şunu dediğim anda 4 kişi yazmıştı konuya bende hepsine ayrı ayrı cevap veremiyorum demiştim ve konu kişisel olmaya başlıyor diye de ekledim. Kuranı kerim için değil her türlü ilahi kitapta yazan kaidelerle ahlaklı olmak yada düzgün bir insan olmak mümkün.

Seçmeli ders olayında da eğer çocuğunun bu dersi almasını istemiyorsan dilekçeyle halledebiliyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

tutturdu adam secmeli ders diye.
tayyip cikip tvde bu ders secmeli, sizi niye geriyo, istemeyen girmez diye dalga gecer gibi konusunca, takipcisi de boyle oluyo tabi.
sanki biz okumadik lisede. bilmiyoruz secmeli ders nasil oluyo.

bir de yok avrupada incil dersi varmis da bilmemneymis. ilk yazdigin ulke almanya diye ilk ona baktim

said:
Church and state are separated in Germany. Compulsory school prayers and compulsory attendance at religious services are against the constitution. In 1995, it was ruled that the Christian cross was not allowed in classrooms, as it violates the religious freedom of non-Christian students. The cross is allowed if none of the pupils objects, but must be removed in the event of an objection.[6] Some German states have banned teachers from wearing headscarves.
http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_Germany

hac bile takmanin yasak oldugu okullarda incil dersi mi koymuslar? cok ilginc olmus o zaman.

bu arada sirf ohyeah kaba etinden sallamiyodur da, katolik okullariyla karistirmistir diye onlara baktim, arada da ingiltereye bulastim.
bu ingilteredeki dersler. dinle ilgili birsey yok.
http://en.wikipedia.org/wiki/National_Curriculum_(England,_Wales_and_Northern_Ireland)
bu da ingilteredeki kiliseye bagli okullar. diyor ki "Faith schools follow the same national curriculum as state schools"
http://en.wikipedia.org/wiki/Parochial_school

Şu an derse gidiyorum döndüğümde bu yazına cevap vereceğim.

Ancak ben burada yokken şu linkte bulunan araştırmanın 39. Sayfasından itibaren okumaya başlayabilirsin

http://www.belgeler.com/blg/t3d/ingiltere-ve-turkiyede-orgun-egitim-kurumlarinda-din-dersi-ogretim-programlarinin-karsilastirilmasi-the-comparison-of-religious-lesson-educational-programs-in-formal-education-of-turkey-and-england
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah fazla nazik, bi islam yeah çıkaramadık.

şahsi fikrim şekille savaşıyor olduğunuz. okulda seçmeli ders olmasınmış, zaten seçmeli olmayacakmış. Erzurumda göndermesinde görelimmiş. Zaten söz konusu adamların hepsi çocuklarını yaz kış kuran kursuna gönderiyor, camisine götürüyor, ramazanda gece kaldırıyor. din seçme hakları vardı da seçmeli ders olarak geldi diye hepsi müslümanlığa zorlanmıyor. zaten zorlanmışlar, olan olmuş. öğrenmeye meraklılarsa hiç olmazsa devlet kontrolünde, formasyon görmüş adamlardan alsınlar. kaç zamandır laik falan olmayan bi ülkedesiniz, resmi gazetede yayınlanmasını beklemeyin bazı şeylerin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...