Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evrim kesinlikle yoktur

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

Allah'a, daha doğrusu kendinden büyük bir gücün varlığına inanmak doğuştan gelen bir ihtiyaçtır. bu sebeple, insanlığın başlarından beri bir çok din türemiş ve bir çok tanrı olgusu ortaya çıkarılmıştır. Bu dinlere inanmak, o zamanda yaşayan insanların toplumsal hayatlarını düzene sokmak ve yaşayışlarına anlam katmak için takip ettikleri, besledikleri yönleridir.

Günümüze dönecek olursak, aynı mantık ile biraz olması gerekenden sapmış olarak, dinler yine insanların toplumsal yaşamlarını düzenlemek, hayatlarına anlam katmak ve kendinden yüksek güce olan inanma ihtiyacını bastırmak için varlar.

hepsinin ortak gayesi, bulunduğu toplumu yüceltmek, kalitesini arttırmak, standartlarını yükseltmek ve ölümden sonra hayatın bitmeyeceğine, bu hayatın bir anlamı olduğuna inandırmaktır.

Yargılanmaması gereken düşünce insanların bu ihtiyaçlarını bir dine tutunarak giderme isteğidir. Sonuçta hepimiz insanız.

Benim kendi düşüncem, dinler ve bu ihtiyaçlar kişisel tercih olarak kalmalı, insan ile inandığı her ne ise onun arasında yaşanmalıdır. ben evrime inanıyorum. Evrimleşmeye inanıyorum. İnsanın bir anda dünyaya gönderilmediğine, zaman içerisinde bu noktaya geldiğine inanıyorum.
Ama bazıları topraktan yaratıldığına inanmak istiyorsa, benim için sorun değil. benim cocuğum da isterse pudingten oluştuğuna inanabilir. Sonuç olarak tek gaye, anlam dolu bir hayat yaşamak, iç huzuru sağlamak ve mutlu olmak değil midir?
Sosyal ağlarda paylaş

insanın doğuştan gelen böyle bir ihtiyacı vardır denilemez. bilimsel çalışmalar bunu kanıtlayamıyor. madem ihtiyacı var, çocukken inanıyoruz; sonra ihtiyaç ortadan kalkınca inanmamaya mı başlıyoruz.

insanın olmayan birşeye inanıp hareketlerini ona göre düzenlemesinin faydası olamaz. tarih de bunu gösteriyor zaten. insanın mantık yapısına aykırı.

gerçek dünyadan alınan verileri kendi içinden uydurduğun inanç ile çarpıttıktan sonra nasıl doğru bir sonuca ulaşılabilinir. inançlar insanları rahatlatıyor argümanı da doğru ve kanıtlanmış olsaydı; inançlı insanların inanmayanlara göre farkı olumlu farkı olurdu. dine inananların psikolojik bozuklukları olmaması gerekirdi. maalesef tam tersi oluyor.

inanmayanlar deyince aklınıza bağımlılar, katiller, sapıklar falan geliyorsa böyle düşünmeniz normal. din sayesinde ülkemizde böyle şeyler olmadığını düşünürsünüz. fakat o kişiler yanlış yetiştirilme veya çevreden kaynaklı o şekildeler. niye yanlış yetiştiriliyorlar sorusunun cevabı yine dinde değil.

eskiden hastalığı olanların inanmadıklarını için hasta olduklarını düşünmek, günümüzde bozuk toplumların da inanmadıkları için bozuk olduklarını düşünmek gibi sanki. ama tıp bilimi gerçek verilerden yola çıkarak gelişti ve hastalıkları engelledi. aynı şekilde bilim ile ancak bozuk toplumlar düzeltilebilinir.
Sosyal ağlarda paylaş

thecure said:

insanın doğuştan gelen böyle bir ihtiyacı vardır denilemez. bilimsel çalışmalar bunu kanıtlayamıyor. madem ihtiyacı var, çocukken inanıyoruz; sonra ihtiyaç ortadan kalkınca inanmamaya mı başlıyoruz.

insanın olmayan birşeye inanıp hareketlerini ona göre düzenlemesinin faydası olamaz. tarih de bunu gösteriyor zaten. insanın mantık yapısına aykırı.

gerçek dünyadan alınan verileri kendi içinden uydurduğun inanç ile çarpıttıktan sonra nasıl doğru bir sonuca ulaşılabilinir. inançlar insanları rahatlatıyor argümanı da doğru ve kanıtlanmış olsaydı; inançlı insanların inanmayanlara göre farkı olumlu farkı olurdu. dine inananların psikolojik bozuklukları olmaması gerekirdi. maalesef tam tersi oluyor.

inanmayanlar deyince aklınıza bağımlılar, katiller, sapıklar falan geliyorsa böyle düşünmeniz normal. din sayesinde ülkemizde böyle şeyler olmadığını düşünürsünüz. fakat o kişiler yanlış yetiştirilme veya çevreden kaynaklı o şekildeler. niye yanlış yetiştiriliyorlar sorusunun cevabı yine dinde değil.

eskiden hastalığı olanların inanmadıklarını için hasta olduklarını düşünmek, günümüzde bozuk toplumların da inanmadıkları için bozuk olduklarını düşünmek gibi sanki. ama tıp bilimi gerçek verilerden yola çıkarak gelişti ve hastalıkları engelledi. aynı şekilde bilim ile ancak bozuk toplumlar düzeltilebilinir.

bu yazdığın bayağı yanlış. yada yanlış demiyelim ama kendiyle bayağı çelişiyor
Sosyal ağlarda paylaş

yazdıklarım için bayağı yanlış olduğunu düşünüp, karar verip, buraya yazdıktan sonra yada diye yeni cümleye başlaman zaten konuyu tam düşünemediğini gösteriyor bana. çelişen birşey varsa o da inancınla mantığın. keşke zahmet edip açıklasaydın çelişen kısımları ki bana bi faydası olsaydı.

ha tam anlatamamış olabilirim çünkü düşünürken yazdım. verdiğim örneğe sanki dedim. tam oturmamış olabilir. ama anlatmak istediğim şey şu:
1-çocuklarla yapılan araştırmalarda doğuştan gelen bir ihtiyaç bulunamıyor.
2- hayatına hiçbir şekilde etkisi olmayan bir kavramın olduğuna inanmanın faydası olduğunu savunmak çok yersiz. üstüne inanmanın daha da zararı var. hiç bir zararı olmasa bile, o kadar incelemeye rağmen elle tutulur hiçbir faydası ortaya konamadı.

faydası olduğunu söyleyenlerin argümanları ya toplumsal kurallar ya da kişisel ruh sağlığı.

ama faydası olduğunu düşünmek ya ateistlerin topluma zararlı insanlar olduğuna inanmaya yaklaştırır. ya da ateistlerin ruh sağlığı bozuk kişiler olduğunu düşünmenize yol açar.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ihtiyaç kelimesine takılmayın, o benim fikrim.
1 deli taş atmış, 40 akılldı balıklama kuyuya atlamaya amma meraklısınız.

Ayrıca ihtiyaç değil de, iç güdüsel olarak dünya bu kadar olamaz bunun arkasında büyük bir güç olmalı demek eziklik değil bir düşünce biçimidir.

Evrimi savunan birine bile, kendinizle tartışma ortamı yaratabiliyorsunuz.
Kanıtsız konuşmayın diyorsunuz da, tüm cümleleriniz "dediğim dedik" modunda.
Sosyal ağlarda paylaş

@lemuria
dediğim dedik değil tartışmak için yazıyorum işte karşı taraf da savunsun diye. her konuda post atan biri değilim. bana faydası olacak konularda yazıyorum. kalkıp saçma bi yorum gelince de sinirleniyorum tabi. dalga geçilse daha iyi.

ihtiyaç konusunda yazılan bir kaç makale okudum daha önce o yüzden ilgimi çekti ama kesin sonuç yazmıyor tabi ki. o yüzden konuşmakta fayda var.

mesela ulaştıkları bir sonuçta çocukların kendilerinden başka herkesin çok bilgisi olduğunu ve dünyayı kendilerinden daha iyi bildiklerine inandığını söylüyordu.

inanç tamamen aileden kaynaklıdır da diyemiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

evrime inanmam kesinlikle. Yok bu genetik yok parametre yok biyoloji biyokimya falan.. Bu ise bu kadar kafa yorcagima, bana aksini ya da duzunu belirtmememin hc bi zarari olmayacgi bi konu da; kolay olan yolu, allah yaratti hedehoddo diyip gecerim.

Bu kadar yil evrim var mi yok mu diye arastiralacgna insan beynini biraz daha fazla kesfetmek uzere harcasalardi, belki evrim var mi yok mu sacmaligndan daha faydali olurdu insanlga.

Hadi evrim var olsun gercekten. Ne dgsicek? Hayat tarzin mi dgsicek, daha farkli gyinip daha farkli yemekler yiyip daha farkli mi sevisceksin vs evrim yok olsun neolcak yani ne dgsicek hayatinzda? Emin olun ucu size bile gelemiyecek kadar az omrunuz var bu dunyada..

Simdi biri cikip 'insan vucudunun sifreleri cozulur kansere vs care bulunur, insan genetigi hedehodo' lan birak! O dunyaya gore sen orda boxerla oturdugun pc bas4nda cok cok kucuksun.

Emin olun bu dunyanin daha guzel bi yer olmasi icin herseyin herkesin baris ve mtluluk icinde yasamasi icin, "evrim var midir yok mudur" sorusunun cevabina ihtiyaci yok..

2012'nin en kötü postu olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Hadi yercekimi var olsun gercekten. Ne dgsicek? Hayat tarzin mi dgsicek, daha farkli gyinip daha farkli yemekler yiyip daha farkli mi sevisceksin vs yercekimi yok olsun neolcak yani ne dgsicek hayatinzda? Emin olun ucu size bile gelemiyecek kadar az omrunuz var bu dunyada..
Sosyal ağlarda paylaş

Nasıl bir bilimsel araştırma inama ihityacı olduğunu kanıtlaya bilir bilmiyorum ama ben kendim aşağıda şöyle bir çıkarım yaptım ama önce:

Sevgili dindar kardeşlerim, şuna cevap verebilirler mi, toplumların iyiliği için gelen bu dinler neden en çok toplumlarda din adamlarını (din pazarlamacılarını) mutlu (zengin) eder?

Bütün dinlerde böyledir, şamanda, druid de, papazda, keşişte, imamda… hem bu kesimler imtiyazlı ve ayrıcalıklı olurlar niye?
Niye çünkü dedikleri gibi insanda doğuştan gelen bir inanma, v.b. ihtiyaçları vardır ve bunu sömürenlerde bunu bilen insanlardır. (inkar etmekte en çok bezirganların ekmeğine bal sürer çünkü bu duygusal sömürüye maruz kalan toplumun karşısına dünyadaki iblis olarak gösterilirsiniz. )

Hadi şimdi inkar edenler cevap versin niye bütün dünyada ve bütün çağlarda, bütün dinlerde aynı şey var, Budist tapınağına yardım buda seni kutsasın, ya seni zaten kutsamış adağını yesene yok, yok yanacan sen kiliseye yardım, adağın var mum dik, camiinin her bişeyi eksik cemaat yardım, ya camin niye bir şeyleri tam olsun, namaz kılmaya gidilmiyor mu oraya, Allaha dua edecem ama dibimde yumuşak halı Altan ısıtma!! Tezat. Bunlar aslında kendi dinlerinin sistemleri içinde bile çelişen şeyler. Buda falan ister miydi acaba öyle bir keşiş kastı? Ama niye çünkü muazzam sömürü düzeni. Tekke ve zaviyelre niye kapatıldı, orda da bu düzen, ağanın en yakında niye şey vardır?
Zaten dinleri eleştirme, çoğunlukla aydınlanma çağı Avrupa felsefesinde genel de kilise ve din bezirganları üzerinedir, ve kiliyse karşı bir güç gösterisi, diş bilemedir, yoksa hz isa nın öğretilerinin genel olarak tartışıldığını çoğunlukla görmedim, evrim olayı ise zaten çıkış noktası buna paralel gelişmiş ve çatallanmış bir anti-kilse akımıdır ve avrupanın kendi dinamıkleri içinde bir din eleştirisidir, daha ziyade yeni bir düşünce ve siyasal sistemin temelinin atılmasıdır, bilim dini!!

Öte yandan inaçlı arkadaşlar madem ibaten ve tanrı inacı çok kutsal, inanmayanları yola getirmeye uğraşmaktan ziyade, o çok özel içsen duyguyu bütün insanlığa sirayet etmesine parazitlik yapıp engel olanla uğraşın bi zahmet sevabına….
Sosyal ağlarda paylaş

Beyler bayanlar, sene 2012 Türkiyede bilim eğitimini geldiği nokta. Tebrik ediyorum AKPyi hehe. Şöyle bir soru sorarak başlayayım, genel görelilik teorisi senin ne işine yarıyor? Genel görelilik olunca ne değişiyor hayatında? Şuan ne uzaya çıktık ne de minnacık parçacıklardan başka hiç birşeyi ışık hızına yaklaştıramıyoruz. Halk bazında hiç bir kullanımı yok, en iyisi çöpe atsınlar bu fizik dünyasının mihenk taşlarından biri olan genel görelilik teorisini.

Hem genel görelilik de oldukça uç bir teori, zamanın yavaşlayabileceğini söylüyor sana. Peki bu teori neden toplum bazında bu kadar tartışmaya sebep olmuyor da, evrim oluyor? Bir bunu düşünerek başla istersen.

Şu forumu bile biraz araştırsan evrim modelinin doğa bilimlerinde, onu bıraktım bilgisayar biliminde bile nasıl kullanıldığı görürdün. Biyoloji ve tıbbı geçtim, kabaca evrim bir optimizasyon algoritmasıdır, ve bir optimizasyon algoritması olarak başarıyla ulgulandığı optimizasyon problemleri vardır.

Tıp ve biyolojiye geri dönersek, hakkında çok bilgimiz olmayan proteinlerin(moleküllerin) işlevleri çoğu zaman evrimsel modeller ile tahmin edilir ve ona göre incelenir. Bu ne demektir, aminoasit dizilimi olarak buna benzeyen ve ne olduğu iyi bilinen proteinler alınır, bunlar arasından da evrimsel olarak istenen proteini taşıyan canlıya en yakın olanlar seçilir vs. Bu tarz çalışmalar çoğu zaman iyi sonuç verir, doğa biliminde de bir modelin amacı budur.

Bi de boxerla oturmuyorum PC başında, yukarda bahsettiğim şeylerle genetik kariyerim boyunca baya yakından ilgilendim hatta bilimsel çalışmalar bile yaptım (şu an matematik doktorası yapıyorum ama ilerde devam etmeyi düşünüyorum bu konulara da, o derece ilgiliyim).

Evet evrim var mıdır yok mudur sorusunun cevabı bilim adamlarının çok umrunda değil zaten, onlar işlevli olduğu yerde kullanıyor, işe yaramadığı yerde kullanmıyor. Senin, fetocanların veya AKPcanların ne düşündüğünü hiç umursamıyorlar bile, çünkü bilim pragmatiktir.

Bu soruyu böyle bir mesela haline getirenler, zamanonda dünyanın da yuvarlak olduğunu kabul etmeyen dinciler. Tek dertleri ise toplum üzerindeki etkilerinin azalması. Bu etkinin azalmaması için insanların evrim var mı yok mu diye birbiri ile yüzlerce sene kavga etmesini tercih ederler. Gerçek islam bu değil yani :/ Siz de piyon değilsiniz :/

Bırakın artık bu "cahilsek cahilig arkadaş" tarzı söylemlerle cahilliğinizle övünmeyi.

escape said:

evrime inanmam kesinlikle. Yok bu genetik yok parametre yok biyoloji biyokimya falan.. Bu ise bu kadar kafa yorcagima, bana aksini ya da duzunu belirtmememin hc bi zarari olmayacgi bi konu da; kolay olan yolu, allah yaratti hedehoddo diyip gecerim.

Bu kadar yil evrim var mi yok mu diye arastiralacgna insan beynini biraz daha fazla kesfetmek uzere harcasalardi, belki evrim var mi yok mu sacmaligndan daha faydali olurdu insanlga.

Hadi evrim var olsun gercekten. Ne dgsicek? Hayat tarzin mi dgsicek, daha farkli gyinip daha farkli yemekler yiyip daha farkli mi sevisceksin vs evrim yok olsun neolcak yani ne dgsicek hayatinzda? Emin olun ucu size bile gelemiyecek kadar az omrunuz var bu dunyada..

Simdi biri cikip 'insan vucudunun sifreleri cozulur kansere vs care bulunur, insan genetigi hedehodo' lan birak! O dunyaya gore sen orda boxerla oturdugun pc bas4nda cok cok kucuksun.

Emin olun bu dunyanin daha guzel bi yer olmasi icin herseyin herkesin baris ve mtluluk icinde yasamasi icin, "evrim var midir yok mudur" sorusunun cevabina ihtiyaci yok..
Sosyal ağlarda paylaş

Homoloji modeli proteinlerin evrim modelinden gelen fikirlerle işlevlerinin incelenmesinde kullanılır. Kansere bir gün çözüm üretir mi bilmem ama bu metodla bilgisayarda modelleme yoluyla kanser ilaçları veya kansere direnç yaratan proteinler inceleniyor mesela

http://www.engpapers.com/19860.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18249138
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15379646

Bir de istersen yazdığın şeyi tekrar oku. Gerçekten de evrimi halkın kabul etmesi veya etmemesi bilim açısından hiç bir şeyi değiştirmiyor. Sen kabul etsen de etmesen de hayatında hiç bir şey değişmeyecek. Peki git sor bakalım islamcanlara, hristiyancanlara bunu neden bu kadar olay yapıyorlar o zaman? Neden sizi böyle saçma bir kavgaya alet ediyorlar? Neden sürekli saçma sapan müzeler açıyorlar. Halkın bunu kabul edip etmemesi bilim sahasında hiç birşeyi değiştirmiyor ama din sahasında bazı şeyleri değiştirir diye korkuyorlar sanıyorum ki.
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

o adam insanlgn yararina bisiler yapti. Bu tarz bilimsel ve hayati kolaylastrcak seylerin icadi vs evrim scmalgndan daha yararli. Asil sen ne diyosun? Emin ol anlamamissn postumu

Cahillik kötü bir şey, genetik bilimi daha çocukluk çağında. İlerde henüz bilmiyoruz genetik biliminde insan oğlu ne kadar kontrolü ele geçirecek ne kadar güçlü olacak. Fakat evrimden türetilmiş modeller genetik biliminde yoğun bir biçimde kullanılıyor. Böyle talihsiz ve saçma açıklamalar yapmayın bence çok fikriniz olmayan konularda.

Kendi diyorsun zaten bu işe kafa yoracağıma allah yarattı geçerim diye. Bence kafanı yormadığın işlerde bu kadar iddialı konuşma rezil olursun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...